Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 

Problema DVD-rw la un laptop Acer

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
unicool_ct

unicool_ct

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 02.01.2007
Salut. am un Laptop Acer  - Aspire 3002 LMi cu un DVD-rw dual... ( dvd+r double layer / dvd + si - RW ). Pana acum ceva timp nu am avut nici un fel de probleme...Am acest laptop de cam 1 an si ceva... a fost nou... ! Acum am o problema cu DVD-rw. Nu imi mai citeste toate DVD-rile. -> nu imi deschide nici un dvd pe care se gasesc filme in format AVI sau programe. pana sa imi apara aceasta pb... totul a fost OK..... imi deskide dvd/cd cu mp3, videoclipuri poze..docs...dar nu si cu avi....
de ex... fac un DVD cu filme avi, dupa ce a teminat de facut dvd-ul..daca il bag la loc... mi se blocheaza si nu pot sa ii mai fac nimik pana nu scot dvd din unitatea optica. asa patesc cu toate DVD pe care le-am facut.... cu filme avi. am verificat dvd-rile pe alte unitati optice si le deskide fara problema....

DVD-rw este -> Slimtype DVDRW SOSW 833S ...


:worthy:  ce as putea sa ii fac...  k sa nu mai am probleme... la garantie nu kred k as rezolva ceva.. ( 1. nu kred k mai am garantie la el... 2. a fost cumparat din Italia -dar garantia este la un service din Bucuresti...... ) :worthy:
  Va multumesc.. astept raspunsuri... orice solutie poate fi rezolvarea problemei ;) nu se stie :D

Editat de unicool_ct, 17 ianuarie 2007 - 01:06.


#2
unicool_ct

unicool_ct

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 02.01.2007

 unicool_ct, on Jan 17 2007, 01:03, said:

Salut. am un Laptop Acer  - Aspire 3002 LMi cu un DVD-rw dual... ( dvd+r double layer / dvd + si - RW ). Pana acum ceva timp nu am avut nici un fel de probleme...Am acest laptop de cam 1 an si ceva... a fost nou... ! Acum am o problema cu DVD-rw. Nu imi mai citeste toate DVD-rile. -> nu imi deschide nici un dvd pe care se gasesc filme in format AVI sau programe. pana sa imi apara aceasta pb... totul a fost OK..... imi deskide dvd/cd cu mp3, videoclipuri poze..docs...dar nu si cu avi....
de ex... fac un DVD cu filme avi, dupa ce a teminat de facut dvd-ul..daca il bag la loc... mi se blocheaza si nu pot sa ii mai fac nimik pana nu scot dvd din unitatea optica. asa patesc cu toate DVD pe care le-am facut.... cu filme avi. am verificat dvd-rile pe alte unitati optice si le deskide fara problema....

DVD-rw este -> Slimtype DVDRW SOSW 833S ...
:worthy:  ce as putea sa ii fac...  k sa nu mai am probleme... la garantie nu kred k as rezolva ceva.. ( 1. nu kred k mai am garantie la el... 2. a fost cumparat din Italia -dar garantia este la un service din Bucuresti...... ) :worthy:
  Va multumesc.. astept raspunsuri... orice solutie poate fi rezolvarea problemei ;) nu se stie :D


VA ROG .. o solutie... nimeni nu stie ceea ce as putea sa ii fac ca sa mearga.. ?!

Editat de unicool_ct, 17 ianuarie 2007 - 19:45.


#3
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.826
  • Înscris: 12.06.2004
O solutie. Avand in vedere ca ai acces la lentila unitatii de scriere poti incerca sa o cureti cu niste vata si alcool izopropilic. Fa o proba dupa aceea. E posibil sa ai o surpriza placuta. Ciao. B)

#4
Nic

Nic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 191
  • Înscris: 14.01.2004

 unicool_ct, on Jan 17 2007, 19:45, said:

VA ROG .. o solutie... nimeni nu stie ceea ce as putea sa ii fac ca sa mearga.. ?!

Nu cumva este o problem software? Poti sa-l copiezi pe HDD fara sa-l deschizi direct?

#5
unicool_ct

unicool_ct

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 02.01.2007

 apollo_expert, on Jan 17 2007, 19:50, said:

O solutie. Avand in vedere ca ai acces la lentila unitatii de scriere poti incerca sa o cureti cu niste vata si alcool izopropilic. Fa o proba dupa aceea. E posibil sa ai o surpriza placuta. Ciao. B)


Am incercat sa fac acest lucru... cu un CD dinala care curata lentila... asta la inceput... cand a aparut problema ..asta acum 1 luna dar nu a avut nici un efect... o sa incerc si cu "alcool izopropilic" ... asta ce inseamna ?...   :worthy:   :rolleyes:

 unicool_ct, on Jan 17 2007, 21:50, said:

Am incercat sa fac acest lucru... cu un CD dinala care curata lentila... asta la inceput... cand a aparut problema ..asta acum 1 luna dar nu a avut nici un efect... o sa incerc si cu "alcool izopropilic" ... asta ce inseamna ...   :worthy:   :rolleyes:



Nu pot sa fac nimic... nici nu il deskid nici macar nu imi apare in My Computer numele DVD-lui / used space / free space.. .. /  imi da "not responding" si  nu pot sa ii fac nimik pana nu scos dvd-ul din unitatea optica. Ledul de la DVD rw se aprinde si sta aprins tot timpu in care sta dvd-ul in el.... ( nu palpaie...:( ), iar ledul de "loading" sta aprins in tot acest timp ... de invartit park il da sa il invarta...

Editat de unicool_ct, 17 ianuarie 2007 - 21:59.


#6
unicool_ct

unicool_ct

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 02.01.2007
VA ROG.... mai vreau solutii...ce pot sa ii fac... update la driver... ?! firmware..ce versiune.. orice... sunt disperat..  :crybaby:  :sadwalk: :frust:   PLS

pt - moderatori.. sry pt atatea replay-ri unu dupa altu` :D

Editat de unicool_ct, 18 ianuarie 2007 - 21:12.


#7
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.455
  • Înscris: 18.01.2007

 unicool_ct, on Jan 18 2007, 21:10, said:

VA ROG.... mai vreau solutii...ce pot sa ii fac... update la driver... ?! firmware..ce versiune.. orice... sunt disperat..  :crybaby:  :sadwalk: :frust:   PLS

pt - moderatori.. sry pt atatea replay-ri unu dupa altu` :D

Solutii:
1. Inceraca un update de firmware (desi slabe sanse)
2. La service cu el sau cumperi unul nou dc nu e in garantie

Am avut aceasi problema la serviciu cu ACELASI model ca al tau.
Era un defect fizic al acuatorului lentilei... nu se poate remedia decat prin inlocuire. totusi incearca un firmware update, poate ai noroc

#8
unicool_ct

unicool_ct

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 02.01.2007
am facut update la firmware  .. am incercat VRS3 si VRS04 ..... degeaba... ...
am citit pe un forum... k sunt multe exemplare de acest model care au probleme... la  unii nu le citeste DVD-r la altii  le scrie un DVD in 2 ore ( 8x )...
am incercat si eu .... cu DVD+r / DVD-r... nu citeste pe nici unu... !
ce sa ii fac... pt ca ... NU MAI ESTE IN GARANTIE !!!!  :worthy:
un driver nu pot gasi.. ?! am citit la proprieties.... are driver din ianuarie 2001 ( e posibil.. ?! )

HELP me !!!  :worthy:

#9
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.455
  • Înscris: 18.01.2007

 unicool_ct, on Jan 20 2007, 23:53, said:

am facut update la firmware  .. am incercat VRS3 si VRS04 ..... degeaba... ...
am citit pe un forum... k sunt multe exemplare de acest model care au probleme... la  unii nu le citeste DVD-r la altii  le scrie un DVD in 2 ore ( 8x )...
am incercat si eu .... cu DVD+r / DVD-r... nu citeste pe nici unu... !
ce sa ii fac... pt ca ... NU MAI ESTE IN GARANTIE !!!!  :worthy:
un driver nu pot gasi.. ?! am citit la proprieties.... are driver din ianuarie 2001 ( e posibil.. ?! )

HELP me !!!  :worthy:
Driverul este cel generic al XP-ului si nu ai cu ce sa-l actualizezi...
Tind sa cred ca e o pb fizica
Te costa in jur de 300RON unul nou...
imi pare rau ca nu pot sa-ti dau alt sfat

#10
unicool_ct

unicool_ct

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 02.01.2007

 hubbabub1601, on Jan 21 2007, 00:38, said:

Driverul este cel generic al XP-ului si nu ai cu ce sa-l actualizezi...
Tind sa cred ca e o pb fizica
Te costa in jur de 300RON unul nou...
imi pare rau ca nu pot sa-ti dau alt sfat
   :console:  :(  asta e... kred k ai dreaptate... pb fizica..   :death: 300 ron     :confuzzled:

#11
pipa_olt

pipa_olt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 189
  • Înscris: 24.11.2008

 unicool_ct, on Jan 23 2007, 15:55, said:

:console:  :(  asta e... kred k ai dreaptate... pb fizica..   :death: 300 ron     :confuzzled:


:w00t: cred ca e cam tarziu akum vazand data postului ,dar eu cu acelasi dvdrw am o alta problema.nu vrea sa imi scrie un dvd+r. pun pe el 5 filme ii dau burn si dupa imi arata ca a inceput sa arda si dupa 2-3 minute imi zice ca e o eroare.am atasat un file cu eroarea,in caz ca stie cineva sa o citeasca si sa imi spuna ce se intampla. :peacefingers:

unicool ct tu ce ai facut in final?  :o 300ron sau l-ai dus la reparat?

ms.

Fișiere atașate



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate