Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

MESIANICII

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
128 replies to this topic

#109
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postsalomee, on 24 februarie 2018 - 16:39, said:

Cel nascut din mama evreica se naste evreu.


View PostDude_2nd, on 24 februarie 2018 - 20:37, said:

si un român ramane român indiferent la cate religii adera in viata lui




View Postsalomee, on 24 februarie 2018 - 21:01, said:

Si tu faci salata din religie si cetatenie ?


Normal .. vorbiti fireste .

Scriptura are limbaj spiritual pentru cei ce au Spiritul ei.

25. Fratilor, pentru ca sa nu va socotiti singuri intelepti, nu vreau sa nu stiti taina aceasta: o parte din Israel a cazut intr-o impietrire care va tine pana va intra numarul deplin al Neamurilor.
26. Si atunci tot Israelul va fi mantuit, dupa cum este scris: "Izbavitorul va veni din Sion si va indeparta toate nelegiuirile de la Iacov.


17. Iar daca unele din ramuri au fost taiate, si daca tu, care erai dintr-un maslin salbatic, ai fost altoit in locul lor si ai fost facut partas radacinii si grasimii maslinului,
18. nu te fali fata de ramuri. Daca te falesti, sa stii ca nu tu tii radacina, ci radacina te tine pe tine.
19. Dar vei zice: "Ramurile au fost taiate, ca sa fiu altoit eu."
20. Adevarat: au fost taiate din pricina necredintei lor, si tu stai in picioare prin credinta: nu te ingamfa, dar, ci teme-te!
21. Caci daca n-a crutat Dumnezeu ramurile firesti, nu te va cruta nici pe tine.
22. Uita-te, dar, la bunatatea si asprimea lui Dumnezeu: asprime fata de cei ce au cazut, si bunatate fata de tine, daca nu incetezi sa ramai in bunatatea aceasta; altminteri, vei fi taiat si tu.

Romani 11


Maslin = Israel

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F-jDneNZsGQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dezastru al dezastrelor

Chiar daca poporul tau, Israele, ar fi ca nisipul marii, totusi numai o ramasita se va intoarce, caci nimicirea este hotarata, facand sa se reverse dreptatea. (Isa.10:22)

Edited by husand, 24 February 2018 - 22:37.


#110
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Posthusand, on 24 februarie 2018 - 22:13, said:


Chiar daca poporul tau, Israele, ar fi ca nisipul marii, totusi numai o ramasita se va intoarce, caci nimicirea este hotarata, facand sa se reverse dreptatea. (Isa.10:22)

Esti in urma cu stirile :)

''Ramasita'', care nu este chiar mica, s-a intors deja.

Au trecut peste 2800 de ani de la prorocirile lui Isaia, poporul lui Israel este acasa.

#111
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostLoveDemon, on 14 aprilie 2007 - 22:50, said:

Mi se pare o abordare ingusta si egocentrista sa crezi ca doar noi am fi in Univers.
Cand faceam practica in facultate am fost intr-un satuc uitat de lume pe undeva prin munti. Erau acolo niste babute care nu prea intelegeau cum de mai e viata inteligenta si in afara satului lor. Era de neconceput ca mai exista ceva dincolo de nu stiu ce comuna mai marisoara pe care o stiau ele. Una din ele - intelectuala trupei - stia cate ceva de Bucuresti. Dar mi-a dat impresia foarte pregnanta ca pentru ea lumea se termina la Bucuresti si ca nu poate exista inca ceva dincolo de el. Nu aveau notiunea de tara sau limba straina, efectiv nu o aveau.
Asa si noi.
Dap.
Si eu am intalnit niste batranei care ma intrebau daca in "strainatate" exista porumbei...

#112
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postpacopaco1967, on 24 februarie 2018 - 16:33, said:

Nimeni nu se naste evreu, roman, american . . . .  sau ce crede fiecare.

da..sunt doar doua apartenente

Cei rai au ca tata pe satan ..cei buni pe se numesc fii lui Dumnezeu


si cam asta e pt evrei prin Yeshua Hamashiach

15. Caci El a zis lui Moise: "Voi avea mila de oricine-Mi va placea sa am mila; si Ma voi indura de oricine-Mi va placea sa Ma indur."
16. Asadar, nu atarna nici de cine vrea, nici de cine alearga, ci de Dumnezeu care are mila. Romani 9


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ig48nWXu96c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



si pt neamuri tot prin Yeshua Hamashiach

6. "Eu, Domnul, Te-am chemat ca sa dai mantuire si Te voi lua de mana, Te voi pazi si Te voi pune ca legamant al poporului, ca sa fii Lumina neamurilor,
7. sa deschizi ochii orbilor, sa scoti din temnita pe cei legati si din prinsoare pe cei ce locuiesc in intuneric.  Isaia 42

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wzfVAb4q8ZU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by husand, 24 February 2018 - 23:48.


#113
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postsalomee, on 24 februarie 2018 - 22:51, said:

Esti in urma cu stirile Posted Image

''Ramasita'', care nu este chiar mica, s-a intors deja.

Au trecut peste 2800 de ani de la prorocirile lui Isaia, poporul lui Israel este acasa.


salomee ti se explica in alta parte

Caci inaintea Ta, o mie de ani sunt ca ziua de ieri, care a trecut, si ca o straja din noapte. (Ps.90:4)

Iar viitorul este aici

In toata tara, zice Domnul, doua treimi vor fi nimicite, vor pieri, iar cealalta treime va ramane. (Zah.13:8)

la fel cu neamurile

Din gura Lui iesea o sabie ascutita, ca sa loveasca neamurile cu ea, pe care le va carmui cu un toiag de fier. Si va calca cu picioarele teascul vinului maniei aprinse a atotputernicului Dumnezeu. (Apoc.19:15)

Ce rabin ai...mai are sens sa intreb ?



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-VWIDx_utVE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by husand, 25 February 2018 - 00:39.


#114
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postsalomee, on 24 februarie 2018 - 22:51, said:

Esti in urma cu stirile Posted Image

''Ramasita'', care nu este chiar mica, s-a intors deja.

Au trecut peste 2800 de ani de la prorocirile lui Isaia, poporul lui Israel este acasa.
aiurea.
uite adevarata "ramasita":

"Din primul moment, evreimea habotnică, care aşteaptă de două milenii, zi-de-zi, ca Marele Templu din Ierusalim să se pogoare din cer, împreună cu Mesia şi cu o serie de alte minuni benefice, blamează sionismul ca o blasfemie, ca o încercare laică de a-L pune pe Atotputernic în faţa unor fapte împlinite, situaţie incompatibilă cu iertarea şi eliberarea supremă. Rabinul Yisroel Weiss afiliat grupării Jews United Against Zionism a declarat într-un interviu (transmis de Fox News):
„...(Referitor la) transformarea Iudaismului din spiritualitate, dintr-o religie, în materialism, cu scopul naţionalist de a deţine o bucăţică de pământ, toate autorităţile rabinice consideră că aceasta este în antiteză cu tot ceea ce reprezintă iudaismul - şi este în mod explicit interzis de Tora, deoarece noi (evreii) suntem în exil din poruncă dumnezeiască.”"
https://ro.wikipedia.org/wiki/Sionism

asadar, mai degraba acestia sunt adevarata ramasita, cei care nu pun botul la lucrarea Omului, ci asteapta implinirea miraculoasa a profetiilor lui Isaiah prin mana lui Dumnezeu. Posted Image

Voi, cand va foloseste, il utilizati pe Isaiah ca argument ca orice alt credincios dupe Terra, dar cand scrierile lui va bestelesc lucrarile, il respingeti ca orice secular dupe Terra. Faceti un soi de alba-neagra.  Posted Image

Salomee,
in fapt, toata treaba asta cu intorcerea e o lucrare "divina" fake, la care ramasita dupa cum vezi NU pune botul, pentru ca aceasta lucrare este deconspirata de Apocalipsa ca fiind Teascul cel mare al maniei lui Dumnezeu[Isa.5.2 - Mat. 21.33 - Apoc.14.19]
Din Teasc, scapa cine vrea si cine poate. Posted Image

View Posthusand, on 24 februarie 2018 - 23:23, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ig48nWXu96c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

NU cred nici o iota din ce spun sfintii care-L predica pe Isus si Evanghelia Imparatiei, in fusta mini ca Sharon Stone. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 25 February 2018 - 08:39.


#115
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostDude_2nd, on 25 februarie 2018 - 08:38, said:

NU cred nici o iota din ce spun sfintii care-L predica pe Isus si Evanghelia Imparatiei, in fusta mini ca Sharon Stone.


Esti un ateu ? mascat ? nedeconspirat?
Dece te-ai oprit atunci pe aria asta ?

Iar daca tot ai intrat, singurele citate valabile aici sunt din vechiul testament, ala vechi....vechi.....vechi.....
nu veni cu stiinta popularizata

Edited by vio69a, 25 February 2018 - 09:14.


#116
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postvio69a, on 25 februarie 2018 - 09:11, said:

Esti un ateu ? mascat ? nedeconspirat?
Dece te-ai oprit atunci pe aria asta ?

Iar daca tot ai intrat, singurele citate valabile aici sunt din vechiul testament, ala vechi....vechi.....vechi.....
nu veni cu stiinta popularizata
Posted Image

da, am si din alea vechi dar nu voi a le pune ca nu o sa fie iubite oricum. Posted Image
o sa fiu scos afara cu şuturi in cur

Edited by Dude_2nd, 25 February 2018 - 09:16.


#117
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Posthusand, on 25 februarie 2018 - 00:21, said:



Ce rabin ai...mai are sens sa intreb ?



Eu, ca majoritatea evreilor, nu ''am'' Rabin.

Pentru a crede in Dumnezeu, in iudaism nu este nevoie de intermediar, caruia sa-i pupi mainile,
si sa-i povestesti pacatele.
Rabinul este si el un om ca toti oamenii, nu este ''sfant'' si nu are nici o putere de a ierta pacatele...

#118
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
edit

Edited by vio69a, 25 February 2018 - 13:58.


#119
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postsalomee, on 25 februarie 2018 - 09:51, said:

Eu, ca majoritatea evreilor, nu ''am'' Rabin.

.

Adevarat ... si chiar citeaza asta Rabinul  Yasuah

41. Iudeii carteau impotriva Lui, pentru ca zisese: "Eu sunt Painea care S-a coborat din cer."
42. Si ziceau: "Oare nu este Acesta Isus, fiul lui Iosif, pe al carui tata si mama ii cunoastem? Cum deci zice El: "Eu M-am coborat din cer"?"
43. Isus le-a raspuns: "Nu cartiti intre voi.
44. Nimeni nu poate veni la Mine, daca nu-l atrage Tatal, care M-a trimis; si Eu il voi invia in ziua de apoi.

In Proroci este scris: "Toti vor fi invatati de Dumnezeu." Asa ca oricine a ascultat pe Tatal si a primit invatatura Lui vine la Mine. (Ioan.6:45)


Citez dintr-un Rabin... nonconformist... fie-mi permis.

Edited by husand, 25 February 2018 - 14:28.


#120
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Posthusand, on 25 februarie 2018 - 14:11, said:


In Proroci este scris: "Toti vor fi invatati de Dumnezeu." Asa ca oricine a ascultat pe Tatal si a primit invatatura Lui vine la Mine. (Ioan.6:45)



Acu...tu ce faci, amesteci mere cu pere ?
Ce au zis proorocii e una ce au scris  scribii precum acel Matei, e alta mancare de peste
Proorocii nu aveau tata si fiu si duh si mai stiu ce fantome/

Oamenii pur si simplu nu pot intelege ca evreii au ramas cresdinciosi neconditionat unul singur, universal si autotputernic dumnezeu
Nu l-au faranitat precum crestinii de azi, de nu mai stie ficare secta la ce se inchina sau nu se inchina, asculta sau nu asculta recunoaste sau nu recunoaste.....unii la mama , altii la fiul, altii la duhul, o harababura totala.

Edited by vio69a, 25 February 2018 - 18:01.


#121
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postvio69a, on 25 februarie 2018 - 17:57, said:

Oamenii pur si simplu nu pot intelege ca evreii au ramas cresdinciosi neconditionat unul singur, universal si autotputernic dumnezeu
dupa cum scrie in Cartile carora spui ca le sunt credinciosi:"Daca, cu toate acestea, nu Ma veti asculta si daca va veti impotrivi Mie,...Va voi imprastia printre neamuri si voi scoate sabia dupa voi. Tara voastra va fi pustiita, si cetatile voastre vor ramane pustii." - Lev.26.27-33

Poate vrei sa ne arati si noua cand s-a petrecut minunea intoarcerii evreilor la Dumnezeul lor YHWH, caci dupa cum stim, in anul 70 in urma neascultarii lor, au fost imprastiati printre neamuri, intocmai dupa cum era scris in Clauza Contractului mai de-asupra citat, dupe cum ai cerut citate vechi...vechi...vechi...Posted Image  Caci pana in ziua de astazi, pe strazile TelAvivului si al Ierusalimului, se petrec astea:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PtyoZ9V4h74?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FoMwDR3aSqw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ceea ce nu prea seamana a intoarcere la valorile Acelui Dumnezeu, YHWH, despre care ne vorbesti tu acilea...Posted Image

vai, vai, babilonia cea mare...Posted Image

Edited by Dude_2nd, 25 February 2018 - 20:59.


#122
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postvio69a, on 25 februarie 2018 - 17:57, said:

Acu...tu ce faci, amesteci mere cu pere ?
Ce au zis proorocii e una ce au scris  scribii precum acel Matei, e alta mancare de peste
Proorocii nu aveau tata si fiu si duh si mai stiu ce fantome/





Ai  la indemana  Tanakh=ul ?

8. Acum sa spui robului Meu David: "Asa vorbeste Domnul ostirilor: "Te-am luat de la pasune, de la oi, ca sa fii capetenie peste poporul Meu, peste Israel;

, Eu iti voi ridica un urmas dupa tine, care va iesi din trupul tau, si-i voi intari imparatia.
13. El va zidi Numelui Meu o Casa, si voi intari pe vecie scaunul de domnie al imparatiei lui.
14. Eu ii voi fi Tata, si el Imi va fi fiu. Daca va face raul, il voi pedepsi cu o nuia omeneasca si cu lovituri omenesti;

16. Ci casa ta si imparatia ta vor dainui vesnic inaintea Mea, si scaunul tau de domnie va fi intarit pe vecie."
17. Natan a spus lui David toate aceste cuvinte

2 Samuel 7

sau

Domnul a zis lui Moise: "Ia-ti pe Iosua, fiul lui Nun, barbat in care este Duhul Meu, si sa-ti pui mana peste el. (Num.27:18)

"Iata Robul Meu, pe care-L sprijin, Alesul Meu, in care Isi gaseste placere sufletul Meu. Am pus Duhul Meu peste El; El va vesti neamurilor judecata. (Isa.42:1)




Vio ???

Nici  tu nu ai rabin ?

Are Dumnezeu fiu ?

Are si Duh ?

Este asemanat cu un Tata ?

Quote



Oamenii pur si simplu nu pot intelege ca evreii au ramas cresdinciosi neconditionat unul singur, universal si autotputernic dumnezeu


Ce scrie !!!


ברים 6:4 Hebrew OT: Westminster

šə-ma‘ yiś-rā-’êl; Yah-weh ’ĕ-lō-hê-nū Yah-weh ’e-ḥāḏ


ĕ-lō-hê-nū = plural of eloah

Pluralul este UNUL  singur


ĕ-lō-hê-nū Yah-weh = e-ḥāḏ

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QhHGzTCouQA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by husand, 25 February 2018 - 21:55.


#123
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostIntent, on 14 aprilie 2007 - 02:49, said:

Doctrina trinitatii e o inventie niceana de secol 4. Apologetii ei laici ar trebui sa puna mana pe istorie, Tanakh si limba ebraica. Trei fiinte divine distincte inseamna politeism indiferent cata cerneala va curge in apologie pt. a descrie contrariul.
Cum putea fi Yeshua D-zeu si in acelasi timp sa moara ? D-zeu muritor ? Daca n-a murit, inseamna ca-i o minciuna. D-zeu mincinos ? Alegeti.

Doctrina pluralismului este chiar in Tora


Asculta, Israele! Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn. (Deut.6:4)

sau  in Psalmi

Eu am zis: "Sunteti dumnezei, toti sunteti fii ai Celui Preainalt." (Ps.82:6)


Ups  ...mai pune mana .

Edited by husand, 07 April 2018 - 20:21.


#124
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postsalomee, on 24 februarie 2018 - 22:51, said:

Esti in urma cu stirile Posted Image

''Ramasita'', care nu este chiar mica, s-a intors deja.

Au trecut peste 2800 de ani de la prorocirile lui Isaia, poporul lui Israel este acasa.

Cine este acasa este in casa cu   Yahshuah

O alta casa  ...va arde ..se va prabusi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xt2wbX6l9u0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PCpx3Lr9gZU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by husand, 07 April 2018 - 21:11.


#125
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Posthusand, on 25 februarie 2018 - 21:26, said:

Ai  la indemana  Tanakh=ul ?

8. Acum sa spui robului Meu David: "Asa vorbeste Domnul ostirilor: "Te-am luat de la pasune, de la oi, ca sa fii capetenie peste poporul Meu, peste Israel;

, Eu iti voi ridica un urmas dupa tine, care va iesi din trupul tau, si-i voi intari imparatia.
13. El va zidi Numelui Meu o Casa, si voi intari pe vecie scaunul de domnie al imparatiei lui.
14. Eu ii voi fi Tata, si el Imi va fi fiu. Daca va face raul, il voi pedepsi cu o nuia omeneasca si cu lovituri omenesti;

16. Ci casa ta si imparatia ta vor dainui vesnic inaintea Mea, si scaunul tau de domnie va fi intarit pe vecie."
17. Natan a spus lui David toate aceste cuvinte

2 Samuel 7



Tu stii la cine se refera Domnul cand ii transmite lui David proorocirea  Acela va zidi casa numelui Meu si,Eu ii voi fi Tata, si el Imi va fi fiu. ?

La Solomon,, fiul lui David, care a construit Primul Templu de la Ierusalim.


View Posthusand, on 07 aprilie 2018 - 20:49, said:

Cine este acasa este in casa cu   Yahshuah

O alta casa  ...va arde ..se va prabusi.


Cam nebulos...Ce-ai vrut sa spui aici ?

#126
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postsalomee, on 07 aprilie 2018 - 21:32, said:

Tu stii la cine se refera Domnul cand ii transmite lui David proorocirea  Acela va zidi casa numelui Meu si,Eu ii voi fi Tata, si el Imi va fi fiu. ?

La Solomon,, fiul lui David, care a construit Primul Templu de la Ierusalim.



Solomon ?
Never
Evident ca nu ,Imparatia lui s-a destramat urgent  


si a zis lui Ieroboam: "Ia-ti zece bucati! Caci asa vorbeste Domnul Dumnezeul lui Israel: "Iata, voi rupe imparatia din mana lui Solomon si-ti voi da zece semintii. (1Reg.11:31)

Cine primeste imparatia vesnic ?


Cine are  ca Tata pe YAWE  este Fiu si este si mostenitorul lui David ?

David insusi i se adreseaza cu ELOHIM


Psalmii 145
1. (O cantare de lauda a lui David.) Te voi inalta, Dumnezeule, Imparatul meu, ....
Doamne! 11. Vor spune slava imparatiei Tale si vor vesti puterea Ta,
12. ca sa faca cunoscut fiilor oamenilor puterea Ta si stralucirea plina de slava a Imparatiei Tale.
13. Imparatia Ta este o Imparatie vesnica, si stapanirea Ta ramane in picioare in toate veacurile.


Cine din David este imparat vesnic ?

A fost este si va fi si a avut tangenta cu una din liniile geneaologiei  lui David ?

Probleme ?
Rabini tai o ard pe langa aici

Edited by husand, 07 April 2018 - 22:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate