Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

oameni care aud voci...

- - - - -
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#19
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

 DtzDanutz, on Feb 5 2007, 19:37, said:

Si eu sunt in aceiasi situatie cu i0nutzb, si parca tot vocea mea este si des am discutii in contradictoriu, de cele mai multe ori se intampla:
Eu: nu fac asta
vocea: asa e bine si normal
deci de multe ori ma convinge vocea, dar nu fac lucruri rele sau cand sunt de fata cu cineva, doar cand sunt singur in momente de liniste. Mi se intampla sa ii spun ca nu mai fac niciodata cum zice si incerc sa nu-i dau atentie, dar cand cred ca am scapat, sunt pus iarasi intr-o situatie in care intervine si parca ma face sa-i inclin dreptate. ORICUM ma pot controla si sunt constient ca vorbesc in gand cu cineva si pot sa iau decizii singur, doar ma sfatuieste nu ma obliga. Mai sunt in situatii cand discutam pe anumite teme fara sa discutam in contradictoriu si ne intelegem bine, sper ca este normal ceea ce mi se intampla.

Interesant, dar cam cine e tipul asta? L-ai intrebat? Raspunde la intrebari? Stie mai multe lucruri ca tine? Apare daca il chemi?

Edited by Franco222, 05 February 2007 - 19:46.


#20
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
vocea apartine eu-lui...

#21
robinetu_jr

robinetu_jr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.02.2007
mai....am avut o iubita care tot auzea voci dinastea misterioase rauuuu de tot
pe bune ca ma speria si pe mine cand avea experiente dastea....caci..cik le auzea chiar si cand eram eu langa ea...
mai zicea...chiar ca uneori vede o persoana misterioasa care o tot urmarea.....
mentionez...ca eu sunt sceptic din nastare :D
oare cat de mult se poate preface un om ? la asemea chestii ? :peacefingers:

#22
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

 robinetu_jr, on Feb 6 2007, 17:21, said:

mentionez...ca eu sunt sceptic din nastare :D
oare cat de mult se poate preface un om ? la asemea chestii ? :peacefingers:
Daca nici tu nu ti-ai dat seama, fiind vorba de iubita ta, apoi cine sa-si dea seama.
Poti sa patrunzi in mintea omului?
Cert este ca sunt oameni care aud voci. Daca toti "mediumii" de pe aici au spus adevarul, asta nu putem sti.

#23
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 mianna, on Feb 5 2007, 05:05, said:

o cheama cumva Constiinta?  :rolleyes:

posibil ca da. dar in majoritatea cazurilor vocea aia provine de la al doilea EU care e raul din noi(nu ma refer la religie). am dovedit-o facand probele pe mine(eu cand ma enervez sunt 'dracul impelitat') vorbesc singur cu mine asa ca si cum as fi doua persoane diferite numai ca una vrea raul si alta binele. una e bine ca castiga tot timpul binele. nu mai vorbesc de discutiile pe diferite teme de stiinta si servici. cred aceasta problema mai mult apare la oameni singuri care nu prea au contact cu altii.

#24
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Eu cred ca apare la oamenii care au o educatie prea stricta. Altfel, de unde sa stie ei care e raul si care e binele....

#25
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Ok deci e grav daca auzim voci... acu nu sunt sigur ce o fi fost, eu auzeam voci undeva departe, si nu era nimeni acolo, dar nici nu intelegeam ce zic, desi as fi fost curios un pic sa aud clar...  cred'ca lipsa alcoolului era cauza...  :notangel:  

P.S. nu vorbesc la misto, era ceva ciudat, auzeam un susotit, si cand ma duceam in locul ala nu era nimeni.  :cursing: Stiu o sa mor.. ha ha... fain

#26
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
ați cam dat-o-n diverse pe topicul ăsta și ar fi un subiect destul de interesant. chestia e următoarea: aia cu diavoli și draci care te bîntuie e aberație. chestia cu teoria jocului e foarte adevărată numai că e foarte puțin probabil ca un om labil psihic să-și poată stăpîni mintea ( Nash a fost un geniu, și pînă și lui i-a fost al naibii de greu) E normal să mai vorbești cu tine, să te cerți cu tine, să fii supărat pe tine ( sper..) , dar nu e normal să auzi voci în alte camere în care nu e nimeni sau să vezi oameni care nu există. șri nu e normal să crezi că diavolul îți vorbește. Iar în cazurile astea, în care mintea își bate joc de tine, autosugestia nu face mare lucru...

#27
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Toate bune, dar, daca diavolul chiar iti vorbeste, ce faci?
Si Isus a vorbit cu dracii si n-am auzit pe nimeni din acest popor crestin sa puna la indoiala asta.

Edited by Franco222, 18 February 2007 - 14:51.


#28
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 Franco222, on Feb 18 2007, 14:44, said:

Toate bune, dar, daca diavolul chiar iti vorbeste, ce faci?
Si Isus a vorbit cu dracii si n-am auzit pe nimeni din acest popor cresin sa puna la indoiala asta.
Dă-mi voie să nu cred asta

#29
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

 rox, on Feb 18 2007, 14:46, said:

Dă-mi voie să nu cred asta
Eu iti dau voie, bineinteles :) Dar nu inteleg ce motive ai sa te indoiesti.
Adica..."necredinta"  asta pare o alegere arbitrara, nu cred ca exista o baza pentru ea.

#30
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 Franco222, on Feb 18 2007, 14:50, said:

Eu iti dau voie, bineinteles :) Dar nu inteleg ce motive ai sa te indoiesti.
Adica..."necredinta"  asta pare o alegere arbitrara, nu cred ca exista o baza pentru ea.
Nu poti sa auzi voci ale unor fiinte..imateriale. Atita timp cit nu are corporalitate/prezenta fizica de orice natura, nu are cum sa-ti vorbeasca. E doar mintea ta.

#31
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Ce stim noi despre fiintele imateriale. Ca nu au voce, foarte probabil. Dar, in momentul in care vorbim despre ele, adica presupunem existenta lor, implicit presupunem o modalitate de manifestare a lor. Cum ar fi provocarea de senzatii sau perceptii in mintea cuiva.
Sau, in alta viziune, poate ca acel cineva are acces cumva, mental, la planul
in care se manifesta acele fiinte. De aici si notiunea (destul de folosita) de "perceptie extrasenzoriala".
Ipoteza asta e intra-adevar, putin probabila, mai ales pentru cei care n-au trait asemenea experiente. Daca n-ai observat niciodata un lucru, ce motiv ai sa crezi ca exista? Dar ce motiv ai sa crezi ca nu exista? Doar faptul ca sunt putini cei care l-au observat?
Este clar ca nu se poate ajunge la o concluzie "solida", de aceea eu nu ma grabesc sa operez cu "e imposibil" si cu "nu cred".

#32
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
Ma surprinde mereu in astfel de discutii cum unii oameni invoca imediat diavolul, forte oculte, spirite...
Este normal sa-ti "auzi" propria voce, este normal sa "discuti cu ea" pentru ca aceasta "voce" se cheama ratiune. Iar discutia cu tine insuti este mai mult intalnita la intelectuali, pentru ca acestia trebuie sa inmagazineze o cantitate mare de informatii, apoi sa faca relationari intre aceste informatii, si sa le verifice, lucru care se face mental. Si pentru ca nu poti sa  vorbesti tot ceea ce gandesti, se spune ca vorbesti in gand, ceea ce este mai normal decat sa gandesti cu voce tare.
De asemenea in mod normal noi traducem scrisul in cuvinte si asa il analizam. De fapt noi gandim prin cuvinte.
Pe de cealalta parte, nu e normal sa auzi vocea altcuiva, in special vocea unei persoane anume. In acest caz cred ca este o forma de schizofrenie, mai mult sau mai putin avansata sau grava.

#33
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Vedeti aria cu religia la generalitati ca e un tip care vorbeste cu Dumnezeu :rolleyes:

#34
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Pai diavolu iti vorbeste cu vocea ta. Doar nu crezi ca are chiar el o voce a lui, la ce i-ar folosi?

#35
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

 Franco222, on Feb 19 2007, 13:03, said:

Pai diavolu iti vorbeste cu vocea ta. Doar nu crezi ca are chiar el o voce a lui, la ce i-ar folosi?

Cu "vocea" ta nu "vorbesti" decat tu. Iar rezultatul gandurilor tale iti reflecta personalitatea. Nu vrei sa accepti si sa recunosti ca acele idei pe care le atribui Diavolului sunt de fapt expresii ale personalitatii tale . E mai simplu sa dai vina pe altcineva, decat sa admiti ca poate ai o problema de acceptare a valorilor sociale.

Edited by Bold, 19 February 2007 - 13:19.


#36
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

 Bold, on Feb 19 2007, 13:16, said:

Cu "vocea" ta nu "vorbesti" decat tu. Iar rezultatul gandurilor tale iti reflecta personalitatea. Nu vrei sa accepti si sa recunosti ca acele idei pe care le atribui Diavolului sunt de fapt expresii ale personalitatii tale . E mai simplu sa dai vina pe altcineva, decat sa admiti ca poate ai o problema de acceptare a valorilor sociale.
Da tu de unde stii ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate