Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

oameni care aud voci...

- - - - -
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#37
simocris

simocris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 01.03.2006
eu nu am auzit voci pana acum si sper sa nu ajung acolo,dar mi se pare super interesanta aria asta.de ce atunci cand cineva vorbeste de diavol sau dumnezeu este luat in ras?ce s-a intamplat cu societatea asta?acum nu mai este cool sa crezi in dumnezeu sau ce?de ce credinta a murit pur si simplu?suntem prea ocupati sa ne mai gandim si la asa ceva?
sunt multe teoreme luate in serios de oamenii de stiinta-mormantul lui Isus,giulgiul din Torino,potopul lui Noe care au ceva seminte de adevar in ele.au vindecat doctorii vreun bolnav psihic?ii termina,sa nu uitam tactica de acum ceva vreme a doctorilor in lucrul cu capul(lobotomia,etc).creierul,sunt de parere,este un taram mult prea putin descoperit iar asta inseamna ca ar trebui luate in calcul toate teoriile posibile.

#38
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
am si eu o intrebare: cei care auziti voci, distingeti tonalitatea vocii ? (nu spun din propria experienta, dar unii care aud voci spun ca disting acea tonalitatea a vocii auzite)

#39
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Da, eu aud voci de femei, cel putin auzeam.. acu vad ca s-au calmat, poate nu vor sa imi mai zica nimic. Culmea e ca ascultam o melodie in casti si am auzit vocile alea, n-am inteles ce au zis, am dat melodia de la inceput si am ascultat din nou, am crezut ca e inregistrat. A doua oara nu s-a mai auzit, deci nu era de la muzica. Mai astept poate le mai aud, de o vreme e liniste totala...

#40
MikeSora

MikeSora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.02.2007
Am citit acum o saptamana intr-un ziar ca cica un medic a tratat schizofrenia (daca despre asta e vb) cu vitamine si minerale...era vb despre o tipa care manifesta cam aceleasi simptome (mai putin vocile si discutiile cu diavolul )....insa pt mai multa informatie ati putea citi cartea "Alimentatia creierului" scrisa de un cercetator american (eu am gasit-o la sala Dales, acum cativa ani). Acum poate nu tot ce vine din america e bun, insa daca ne gandim cat timp le-a trebuit a lor nostri ca sa-si dea seama ca ulcerul e provocat de un virus si trebuie tratat cu antibiotice....si tot merita citita . Si tot acolo am citit despre neuronii care culmea , nu mor, ci se refac  :o ....Sper sa va fie de folos.
Sanatate si sa auzim de bine.

Edited by me_and_myself, 13 March 2007 - 10:10.


#41
bellatrix12

bellatrix12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.03.2007

 simocris, on Feb 22 2007, 18:04, said:

eu nu am auzit voci pana acum si sper sa nu ajung acolo,dar mi se pare super interesanta aria asta.de ce atunci cand cineva vorbeste de diavol sau dumnezeu este luat in ras?ce s-a intamplat cu societatea asta?acum nu mai este cool sa crezi in dumnezeu sau ce?de ce credinta a murit pur si simplu?suntem prea ocupati sa ne mai gandim si la asa ceva?
sunt multe teoreme luate in serios de oamenii de stiinta-mormantul lui Isus,giulgiul din Torino,potopul lui Noe care au ceva seminte de adevar in ele.au vindecat doctorii vreun bolnav psihic?ii termina,sa nu uitam tactica de acum ceva vreme a doctorilor in lucrul cu capul(lobotomia,etc).creierul,sunt de parere,este un taram mult prea putin descoperit iar asta inseamna ca ar trebui luate in calcul toate teoriile posibile.

colega,
nimeni nu este luat in ras pentru ca vorbeste de diavol sau de dumnezeu.  discutiile pe aceasta tema se tin in alta parte, dupa stiinta mea, cu toata seriozitatea. tot acolo apartin si "teoremele?!" privitoare mormantul lui IIsus, giulgiul din torino, potopul lui Noe.

aici se discuta despre oameni care aud voci. cel putin asa scria in titlu...

la intrebarea daca doctorii au vindecat vreun bolnav psihic, raspunsul este DA. daca iti doresti dovezi concrete in acest sens te rog sa te duci intr un spital de psihiatrie la alegerea ta si sa ceri foile de observatie.

#42
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

 rox, on Feb 18 2007, 14:40, said:

...E normal să mai vorbești cu tine, să te cerți cu tine, să fii supărat pe tine ( sper..) , dar nu e normal să auzi voci în alte camere în care nu e nimeni sau să vezi oameni care nu există. șri nu e normal să crezi că diavolul îți vorbește. Iar în cazurile astea, în care mintea își bate joc de tine, autosugestia nu face mare lucru...

Asta e exact genul de afirmatie sententioasa cara imi da fiori:)
Omul stie tot, nu are nici un fel de indoieli, e tot numa' o certitudine si iritat de ignoranta generalizata din juru-i:)

Atata ca poti auzi oameni vorbind in camera de alaturi, desi ei nu exista acolo, radioul, bunaoara.
Zilnic vedem oameni care desi par foarte vii nu exista, de fapt, cum sunt cei de pe ecranele televizoarelor.
Cat despre faptul ca nu e normal sa crezi ca diavolul iti vorbeste, ar trebui sa dovedesti intai fie ca diavolul nu exista, fie ca exista dar e mut, fie ca nu e mut dar nu vorbeste articulat, fie ca vorbeste dar intr-o limba necunoscuta, etc. ;)

Pana atunci, putina retinere in afirmatii nu poate decat sa ajute, in orice caz  nu face rau.

#43
ynzahaos

ynzahaos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 12.02.2007
nu stiu daca e schizofrenie dar de multe ori mi se blocheaza mintea si nu mai pot misca un deget, aud doar un viet ca un vant foarte puternic in creier si  nu ma pot controla in momentul ala. A mai patit cineva asa ?

Edited by ynzahaos, 19 April 2007 - 07:30.


#44
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
Intrebari:
1) Consumasei ceva alcool inainte de asta?
2) De unde stii ca era satana si nu un extraterestru sau alta creatura
3) Medicamente ei?

#45
vali matei

vali matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2007
Off topic de-a dreptul
Da' cu psihiatrii ce aveti? Ies destul de "sifonati" de pe forum dupa cum vad.

#46
ynzahaos

ynzahaos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 12.02.2007
nu am baut nimic, cred ca e vorba de singuratate + frica + intunerec

#47
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

 ynzahaos, on Apr 19 2007, 08:24, said:

nu stiu daca e schizofrenie dar de multe ori mi se blocheaza mintea si nu mai pot misca un deget, aud doar un viet ca un vant foarte puternic in creier si  nu ma pot controla in momentul ala. A mai patit cineva asa ?
in nici un caz nu se numeste schizofrenie. o patesti cand dormi sau dai sa te trezesti sau sa adormi? ai avut suparari?

@vali n-avem nimic cu ei, poate au ei ceva cu noi...?!

#48
vali matei

vali matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2007
Acum nu as vrea sa cad eu in pacatul generalizarii, dar in masura destul de semnificativa posturile sunt cam ...anti-psihiatri. Eu sunt psihiatru (nu junior, nu in cursul specializarii, ci chiar practicant de cativa ani). Voiam sa va zic ca e posibil ca unii psihiatri sa se grabeasca, sa nu fie poate profesionisti, dar in principiu majoritatea se descurca. Adica inteleg si pot raspunde diferitelor probleme. Si nu e chiar asa ca te categorisesc undeva si-ti dau un kil de medicamente (citez aproximativ). E drept ca psihiatria are de-a face si cu clasificarile (si chestia asta, desi discutabil, desigur) a contribuit la medicalizarea psihiatriei (lucru considerat de bine, ca inainte era cam prea...speculativa). Si cu medicamentele are de-a face, dar nu e regula ca vei primi un pumn de medicamente ca sa te transforme in zombi (asta e un cliseu extrem de intalnit, ca te duci la psihiatru si te umple de buline care te fac apoi zombi). Sigur ca unele medicamente pot avea efecte secundare dar in principiu orice decizie medicala (si deci si psihiatrica) necesita cantarirea riscurilor si majoritatea psihiatrilor nu vor da medicamente care sa faca mai mult rau decat bine. Vreau sa spun ca nu prea da nimeni medicamente cu potential pericols grav (si sunt putine medicamente in psihiatrie cu potential grav, majoritatea dau efecte secundare, asa e, unele neplacute, dar nu grave). Si dincolo de clasificari, din nou, cei mai multi psihiatri stiu ca nu exista boli, exista bolnavi (asta ca sa inchei si eu cliseisitic!). Iar despre acele asa-zise "voci" cu care se deschide threadul nu sunt convins ca sunt intr-adevar halucinatii auditive.

#49
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Ce procentaj de vindecari ating psihiatrii?
Ah am uitat sa zic si eu ceva de voci, sa fiu ontopic. Domne, daca auzi voci, auzi! Ar fi interesant de asternut pe hartie ce spun ele.

Edited by Franco222, 21 April 2007 - 09:40.


#50
vali matei

vali matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2007

 Franco222, on Apr 21 2007, 10:32, said:

Ce procentaj de vindecari ating psihiatrii?
Ah am uitat sa zic si eu ceva de voci, sa fiu ontopic. Domne, daca auzi voci, auzi! Ar fi interesant de asternut pe hartie ce spun ele.

Depinde de afectiune. Daca e vorba de ceva "usor" gen "tulburarea de adaptare" poate fi 100%. Dace e vorba de aefctiuni mai severe gen tulburare bipolara, schizofrenie, demente (Alzheimer, cu corpi Lewis, vasculara, frontala etc) se vorbeste mai degraba de dimensiunea raspunsului terapeutic (si care variaza foarte mult functie de tipul afectiunii, severitatea si durata afectiunii, complianta terapeutica, prezenta sau nu si a altor afectiuni somatice, suportul familial si social, etc, etc) . Adica nu de vindecare ci de ameliorare. Si cand situatia e grava crede-ma ca o ameliorare de 50% poate fi mult pentru omul respectiv sau familia lui.

#51
SongOfTheCaverns

SongOfTheCaverns

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.04.2007
Buna..
E o problema foarte trista, desi cred ca majoritatea care vad/aud chestii interpreteaza poate lucrurile gresit si in combinatie cu o multime de alti factori -> voila.. Iar cei cu teoria diavolului s-o lase balta, in anul 2007 exista suficienta inteligenta si ratiune incat sa lasam teoriile din epoca pietrei. oamenii sunt un sistem fizic/chimic avansat - cum vreti sa-i ziceti, iar in momentul in care e ceva 'bushit', se poate sa nu mai primim semnale corecte din exterior, poate nici sa le mai procesam, si de ce nu.. sa incetam a mai gandi corect.
Nu cred ca medicamentele sunt o solutie buna in toate cazurile, asa ca 'self-help-ul' (autoajutorarea) ar fi cea mai buna solutie - daca esti constient de problema, daca nu.. e bai. Esti doar tu si mintea ta.. (defapt doar tu si atat  :P )

Edited by SongOfTheCaverns, 30 April 2007 - 00:13.


#52
lostinthedark

lostinthedark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.04.2007

 robinetu_jr, on Feb 6 2007, 18:21, said:

mai....am avut o iubita care tot auzea voci dinastea misterioase rauuuu de tot
pe bune ca ma speria si pe mine cand avea experiente dastea....caci..cik le auzea chiar si cand eram eu langa ea...
mai zicea...chiar ca uneori vede o persoana misterioasa care o tot urmarea.....
mentionez...ca eu sunt sceptic din nastare :D
oare cat de mult se poate preface un om ? la asemea chestii ? :peacefingers:

deci nu stiu ce sa zic. unii se prefac, dar altora chiar li se intampla. cunosc oameni care ar face orice pentru a iesi in evidenta, dar cred ca nu e bine sa te joci cu asta. dar in cazul in care ei chiar i se intamplau toate acestea cred ca ar fi terbuit sa o sprijini. probabil ca daca nu mi s-ar fi intamplat atatea lucruri pe care chiar nu le pot explica as fi fost de partea ta. si ca sa poti face ceva trebuie sa crezi, altfel te minti singur.

#53
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 vali matei, on Apr 21 2007, 10:02, said:

Acum nu as vrea sa cad eu in pacatul generalizarii, dar in masura destul de semnificativa posturile sunt cam ...anti-psihiatri. Eu sunt psihiatru (nu junior, nu in cursul specializarii, ci chiar practicant de cativa ani). Voiam sa va zic ca e posibil ca unii psihiatri sa se grabeasca, sa nu fie poate profesionisti, dar in principiu majoritatea se descurca. Adica inteleg si pot raspunde diferitelor probleme. Si nu e chiar asa ca te categorisesc undeva si-ti dau un kil de medicamente (citez aproximativ). E drept ca psihiatria are de-a face si cu clasificarile (si chestia asta, desi discutabil, desigur) a contribuit la medicalizarea psihiatriei (lucru considerat de bine, ca inainte era cam prea...speculativa). Si cu medicamentele are de-a face, dar nu e regula ca vei primi un pumn de medicamente ca sa te transforme in zombi (asta e un cliseu extrem de intalnit, ca te duci la psihiatru si te umple de buline care te fac apoi zombi). Sigur ca unele medicamente pot avea efecte secundare dar in principiu orice decizie medicala (si deci si psihiatrica) necesita cantarirea riscurilor si majoritatea psihiatrilor nu vor da medicamente care sa faca mai mult rau decat bine. Vreau sa spun ca nu prea da nimeni medicamente cu potential pericols grav (si sunt putine medicamente in psihiatrie cu potential grav, majoritatea dau efecte secundare, asa e, unele neplacute, dar nu grave). Si dincolo de clasificari, din nou, cei mai multi psihiatri stiu ca nu exista boli, exista bolnavi (asta ca sa inchei si eu cliseisitic!). Iar despre acele asa-zise "voci" cu care se deschide threadul nu sunt convins ca sunt intr-adevar halucinatii auditive.

     Doctore, ai incercat vreodata medicamentele pe care le prescrii pe propria piele? Sunt convins ca, daca ai facut-o,le-ai folosit pe cele mai slabe! Eu am fost tratat cu rispolept si aveam numai ganduri de sinucidere dupa cateva luni! Am intrerupt tratamentul, impotriva indicatiilor medicilor, si  mi-am revenit! Am luat si alte medicamente, la care mi s-a spus la fel, ca efectele "secundare" nu sunt chiar asa de rele, dar nu a fost deloc asa!  Mi-am luat atunci soarta in propriile maini, am renuntat la orice tratament psihiatric, si acum ma simt EXCELENT,  cu tot cu propria mea voce interioara, care mi-a devenit un consilier si un prieten extraordinar de capabil, ajutandu-ma sa trec prin incercari in care toti au ramas uimiti de capacitatea mea de stapanire, FARA A MAI LUA MEDICAMENTE!

    Pentru cei care nu viziteaza aria de religie si nu ma cunosc, arat ca eu sunt unul dintre cei care vorbesc cu propria voce interioara, am fost diagnosticat cu tulburare psihotica si delir religios, si ajunsesem sa ma cred nebun si eu, lasandu-ma influentat de PARERILE doctorilor psihiatri! Acum m-am convins ca nu sunt si ca, urmand sfaturile acestei voci, mintea mea se dezvolta din ce in ce mai mult, ba chiar am reusit sa-mi ajut si sotia, copiii, prietenii sa se poata controla psihic mult mai bine si sa fie mult mai fericiti si mai impacati cu ei insisi si cei din jur!
    Sunt convins ca, daca as face contestatie, diagnosticul medical ar cadea fara nici o problema in fata unei comisii competente si ca mi-as putea relua serviciul, dar mai astept sa-mi revin din furia acumulata ca am putut fi tratat astfel de niste oameni inteligenti, medici, si ca m-am putut lasa prostit de aberatiile unor trogloditi ce se erijeaza in purtatori ai cuvantului lui Dumnezeu!

     Daca exista in tara asta medici psihiatri sinceri interesati de cercetare, ma pot pune oricand la dispozitia lor, in limita timpului meu liber, spre a se convinge ca judec mai mult decat rational, sunt sanatos tun si nu am nici pe dracu, cu toate ca vorbesc zi de zi cu fel de fel de entitati, printre care, cea principala, este Isus!

#54
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

 tudorel666, on May 8 2007, 19:06, said:

dar mai astept sa-mi revin din furia acumulata ca am putut fi tratat astfel de niste oameni inteligenti, medici, si ca m-am putut lasa prostit de aberatiile unor trogloditi ce se erijeaza in purtatori ai cuvantului lui Dumnezeu!
"Iarta-i, Doamne, caci nu stiu ce fac."

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate