Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

oameni care aud voci...

- - - - -
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#1
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
salut!
exista oameni care au o problema...ati vazut si voi poate chiar si in filme, aud voci interioare. de exemplu, acea voce spune din interiorul tau ceva ce tu n-ai putea gandi,ceva absolut impotriva ta, sau ceva ce tu nu accepti...
daca este cineva ce se confrunta cu asa ceva, sau cineva care stie mai multe, in ce consta problema asta ? unii pot sa creada ca diavolul este la mijloc si vorbeste cu ei, dar altii stiu doar ca este o afectiune la nivelul creierului.
pana la urma cum se poate trata ? de unde vine problema asta ? puterea mintii proprie te poate scapa de aceasta problema ? hipnoza te poate ajuta ? (cum am vazut in filme:D)
multumesc!

#2
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Daca ar fi existat o explicatie clara si demonstrabila, valabila pentru orice caz, ar fi fost de mult cunoscuta pentru toata lumea. Deocamdata, nu cred ca are cineva autoritatea sa emita, la modul general, mai mult decat o parere personala.
In cazul cand vocile ii indeamna pe cei care le aud sa faca lucruri pe care acestia le considera "rele" sau "foarte rele", acesta este un indiciu ca vocea este purtatoarea de cuvant a unei parti respinse din propria minte. Respingerea acestor ganduri a avut la baza tocmai judecarea dura a lor (si a sursei lor) cum ca ar fi un "lucru foarte rau". In unele cazuri sursa lor, partea respinsa din propriul psihic, ajunge sa comunice cu partea "principala" prin "voci", cu ajutorul unui mecansim asemenator cu cel care ne ajuta sa avem senzatii foarte "palpabile" in timpul viselor.
Pot fi puse urmatoarele intrebari: vocea are timbrul cuiva cunoscut? in ce momente apare? ce lucruri "rele" spune?
Cel mai important: in ce consta puterea ei asupra celui care o aude? ce simte acesta fata de voce, dorinta de a se supune, frica, simpatie, dezaprobare ?
Solutia cea mai la indemana este discutia si chiar negocierea cu  vocea. La urma urmei, este doar o voce, nimic mai mult.

Elementul cheie pentru reusita acestor demersuri este renuntarea la judecarea vocii ca fiind "rea". Acesta nu inseamna transpunerea in fapta a propunerilor pe care le face, ci doar aceeptarea si "iertarea" acestei voci. Si apoi, intelegerea motivelor pe care le are...

#3
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Curs de Psihiatrie

"Elementele esentiale din schizofrenie
 Tulburari de perceptie:
• Pseudohalucinatii
Halucinatii
• Iluzii
 Tulburari cantitative si calitative
 Tulburarile cantitative
................................................................................
................................................................................
.........
1. Halucinatiile auditive
• caracter campin (din mediul imediat inconjurator) si extracampin (ne vorbeste unchiul de la Satu Mare)
pot fi prezente la una sau la ambele urechi
• voci cunoscute/necunoscute
• de bine/de rau
• Halucinatii imperative – modifica comportamentul – au cel mai mare grad de risc; apar foarte frecvent in schizofrenie

2. Halucinatii vizuale
• sunt intalnite in schizofrenie destul de des si in sevrajul toxicomaniei
• in schizofrenie – imagini cu caracter mistic, religios
• in sevraj – animale care asediaza bolnavul (gandaci, soareci). Sevrajul alcoolic (Zoopsie)
• poate participa activ/pasiv fata de halucinatii
3. Halucinatii olfactive/gustative
• frecvent in schizofrenie se intalneste schimbarea gustului/mirosului mancarii

Tulburarile senzorialitatii (de persecutie)
 Halucinatia = perceptie fara obiect de perceput
 Halucinatiile pot fi:
auditive (cele mai frecvente) – atat la adult cat si la copil; daca se desfasoara in plan mental – pseudohalucinatii
• vizuale
 Halucinatia este perceputa in plan psiho-senzorial
Pacientul relateaza perceperea de zgomote, voci, conversatii, care îl ameninta
 Reprezinta un mecanism de aparare al individului fata de unele conflicte; individul poate auzi voci care îl invinuiesc sau care îi corecteaza gandurile, activitatile
 Pot fi halucinatii:
• olfactive
• gustative
• vizuale
 Pot exista manifestari halucinatorii care apar la individul normal: halucinatie de adormire/trezire = halucinatii hipnagogice"

In fine ... e un intreg curs in care se descriu pe larg caracteristicile  schizofreniei. Ti-am extras doar fragmentul in care apare faza cu "vocile".

Edit : Am vazut ca a postat si Franco intre timp. Parerea mea este sa nu se astepte "impacarea" cu vocile. Schizofrenia are tratament care o tine sub control. Nu se vindeca si evoleaza. Medicamentele ii incetinesc evolutia.

Edited by Ana_Karr, 08 January 2007 - 10:01.


#4
Marius Hood

Marius Hood

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.01.2007

 355, on Jan 8 2007, 09:30, said:

salut!
exista oameni care au o problema...ati vazut si voi poate chiar si in filme, aud voci interioare. de exemplu, acea voce spune din interiorul tau ceva ce tu n-ai putea gandi,ceva absolut impotriva ta, sau ceva ce tu nu accepti...
daca este cineva ce se confrunta cu asa ceva, sau cineva care stie mai multe, in ce consta problema asta ? unii pot sa creada ca diavolul este la mijloc si vorbeste cu ei, dar altii stiu doar ca este o afectiune la nivelul creierului.
pana la urma cum se poate trata ? de unde vine problema asta ? puterea mintii proprie te poate scapa de aceasta problema ? hipnoza te poate ajuta ? (cum am vazut in filme:D)
multumesc!

Pare schizofrenie, dar oricum vizita la medic ajuta destul. Puterea mintii te poate ajuta foarte mult(nu stiu daca prin ignorare si concentrare asupra lucrurilor care par reale) dar pot sa-ti spun un lucru, exista un matematician foarte bun(Nash cred ca-l cheama) care a inventat ceea ce se numeste Teoria Jocului, are premiul Nobel si e schizofrenic de vre-o 30 de ani. Se pare ca poate sa o controleze si chiar bine.

#5
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Din pacate Ana Karr nu vorbeste bazandu-se pe experienta directa, ci e doar un releu pentru teoria  uzitata de  psihiatrii evului actual. Acestia nu au habar ce se petrece si nu au vindecat inca pe nimeni, ci doar au incetinit sau distrus complet mintea respectiva.

#6
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005

 Marius Hood, on Jan 21 2007, 13:21, said:

Pare schizofrenie, dar oricum vizita la medic ajuta destul. Puterea mintii te poate ajuta foarte mult(nu stiu daca prin ignorare si concentrare asupra lucrurilor care par reale) dar pot sa-ti spun un lucru, exista un matematician foarte bun(Nash cred ca-l cheama) care a inventat ceea ce se numeste Teoria Jocului, are premiul Nobel si e schizofrenic de vre-o 30 de ani. Se pare ca poate sa o controleze si chiar bine.
eu nu am aceasta problema(cunosc pe cineva)...vreau doar sa ma informez :naughty:
in legatura cu matematicianul acela....eu cred in puterea mintii si autosugestie si chiar cred ca te poate ajuta autosugestia

 Franco222, on Jan 21 2007, 13:35, said:

Din pacate Ana Karr nu vorbeste bazandu-se pe experienta directa, ci e doar un releu pentru teoria  uzitata de  psihiatrii evului actual. Acestia nu au habar ce se petrece si nu au vindecat inca pe nimeni, ci doar au incetinit sau distrus complet mintea respectiva.
mare dreptate...doctorii parca sunt si vor cu nerabdare sa iti distruga mintea....nu stiu decat sa-ti zica: "ai 'problema x"! si iti dau un kg de medicamente" care te vor blegi si vor face din tine o leguma-care nici nu stie ce traieste :death:

#7
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

 355, on Jan 21 2007, 15:33, said:

eu cred in puterea mintii si autosugestie si chiar cred ca te poate ajuta autosugestia

Si cam ce crezi ca ar trebui sa contina acesta (auto)sugestie ?

#8
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007
da exista oameni care aud voci. daca esti medium poti auzi voci care iti spun informatii, dar cine altceva se ofera asa dragut sa ofere informatii decat diavolul?
eu odata am trait o experienta, nu auzeam voci dar auzeam ganduri care-mi spuneau lucruri nevrute, unele pareau adevarate, era interesat nerusinarea lor, indrazneala si mai ales inteligenta cu care se legau intre ele. am fost chinuit f. mult in acea experienta. mai tarziu am aflat ca aveam farmece, deci daca auzi voci sa stii ca sunt de la diavol.
nu te mai lua dupa faze ca esti schizofrenic, eu nu am crezut niciodata asta si pana la urma diavolul nu se mai ascundea sa nu il vad si de multe ori se arata dinadins numai ca sa se mandreasca si sa-mi spuna "vezi asta de la mine a fost, vezi cum le fac eu impotriva voastra!, asa le fac la toti". cine nu crede sa se abtina si sa se roage sa nu aive asemenea experiente care te chinuie. peace.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu imi aud vocea mea. eu mai vorbesc și cu mine. și am discuții interesante. cel mai nasol e când sunt discuții în contradictoriu, dar.. trec peste ele.
e normal?

(am vorbit serios...)

#10
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 i0nutzb, on Feb 4 2007, 22:12, said:

eu imi aud vocea mea. eu mai vorbesc și cu mine. și am discuții interesante. cel mai nasol e când sunt discuții în contradictoriu, dar.. trec peste ele.
e normal?

(am vorbit serios...)

o cheama cumva Constiinta?  :rolleyes:

#11
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006

 mianna, on Feb 5 2007, 05:05, said:

o cheama cumva Constiinta?  :rolleyes:
No, daca o cheama, ar fi bine sa se duca.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
depinde, dacă te cerți cu conștiința pe teme politice, da... altfel, nu știu cum o cheama :D

#13
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 i0nutzb, on Feb 5 2007, 07:26, said:

depinde, dacă te cerți cu conștiința pe teme politice, da... altfel, nu știu cum o cheama :D


fii serios, mey! politica-i singura tema unde domnisoara Constiinta-si ia vacanta  :D

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
deci CLAR nu e conștiință :D :w00t:

#15
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005

 pixel3cs, on Feb 4 2007, 21:52, said:

nu te mai lua dupa faze ca esti schizofrenic, eu nu am crezut niciodata asta si pana la urma diavolul nu se mai ascundea sa nu il vad si de multe ori se arata dinadins numai ca sa se mandreasca si sa-mi spuna "vezi asta de la mine a fost, vezi cum le fac eu impotriva voastra!, asa le fac la toti". cine nu crede sa se abtina si sa se roage sa nu aive asemenea experiente care te chinuie. peace.


Si cum ti se arata tie diavolul? Avea parul lung si blond?

#16
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu stiu ce-i mai grav...asa, la modul general vorbind...ca bolnavii de schizofrenie in loc sa se trateze, sa stagneze boala isi inchipuie ca sunt posedati si nu misca nici un deget spre imbunatatirea conditiei lor, sau ca oamenii cu imaginatie, care mai vorbesc cu diavoli, ingeri etc, cred ca sunt schizofrenici si se trateaza inutil...hmmm

#17
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

 pixel3cs, on Feb 4 2007, 21:52, said:

da exista oameni care aud voci. daca esti medium poti auzi voci care iti spun informatii, dar cine altceva se ofera asa dragut sa ofere informatii decat diavolul?
eu odata am trait o experienta, nu auzeam voci dar auzeam ganduri care-mi spuneau lucruri nevrute, unele pareau adevarate, era interesat nerusinarea lor, indrazneala si mai ales inteligenta cu care se legau intre ele. am fost chinuit f. mult in acea experienta. mai tarziu am aflat ca aveam farmece, deci daca auzi voci sa stii ca sunt de la diavol.
nu te mai lua dupa faze ca esti schizofrenic, eu nu am crezut niciodata asta si pana la urma diavolul nu se mai ascundea sa nu il vad si de multe ori se arata dinadins numai ca sa se mandreasca si sa-mi spuna "vezi asta de la mine a fost, vezi cum le fac eu impotriva voastra!, asa le fac la toti".
Io mereu ma intreb de ce numa diavolu e asa dragut sa iti vorbeasca, si un personaj "pozitiv" care sa  te invete de bine nu vrea. Sau astia sunt ca in bancu cu cainele care zice celui de la poarta: "sapanu' nu e acasa! vizitatoru lesina; cand se scoala zice cainelui: da' tu nu trebuia sa latri? cainele: pai n-am vrut sa te sperii"
Si cum arata tipu' ? E ca in povesti sau cum ?

#18
DtzDanutz

DtzDanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 26.06.2006
Si eu sunt in aceiasi situatie cu i0nutzb, si parca tot vocea mea este si des am discutii in contradictoriu, de cele mai multe ori se intampla:
Eu: nu fac asta
vocea: asa e bine si normal
deci de multe ori ma convinge vocea, dar nu fac lucruri rele sau cand sunt de fata cu cineva, doar cand sunt singur in momente de liniste. Mi se intampla sa ii spun ca nu mai fac niciodata cum zice si incerc sa nu-i dau atentie, dar cand cred ca am scapat, sunt pus iarasi intr-o situatie in care intervine si parca ma face sa-i inclin dreptate. ORICUM ma pot controla si sunt constient ca vorbesc in gand cu cineva si pot sa iau decizii singur, doar ma sfatuieste nu ma obliga. Mai sunt in situatii cand discutam pe anumite teme fara sa discutam in contradictoriu si ne intelegem bine, sper ca este normal ceea ce mi se intampla.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate