Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

oameni care aud voci...

- - - - -
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#181
internauticus

internauticus

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.07.2015

View PostMarius Hood, on 21 ianuarie 2007 - 11:21, said:

Pare schizofrenie, dar oricum vizita la medic ajuta destul. Puterea mintii te poate ajuta foarte mult(nu stiu daca prin ignorare si concentrare asupra lucrurilor care par reale) dar pot sa-ti spun un lucru, exista un matematician foarte bun(Nash cred ca-l cheama) care a inventat ceea ce se numeste Teoria Jocului, are premiul Nobel si e schizofrenic de vre-o 30 de ani. Se pare ca poate sa o controleze si chiar bine.
Nash a murit anul trecut impreuna cu sotia cu care se afla intr-un taxi care a fost lovit de alta masina.De umarit filmul  O minte sclipitoare,despre el

#182
internauticus

internauticus

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.07.2015

View Post355, on 22 februarie 2007 - 20:45, said:

am si eu o intrebare: cei care auziti voci, distingeti tonalitatea vocii ? (nu spun din propria experienta, dar unii care aud voci spun ca disting acea tonalitatea a vocii auzite)
Eu in urma unei decompensari am auzit mergand noaptea pe strazi nu o voce ci harmalaia care o fac copii cand ies de la ore,era 3 noaptea pustiu cat vedeam cu ochii si totusi am auzit vreo 10 minute asta.Am vazut si o cruce luminoasa pe cer tot intr-o noapte.Intr-un final m-au internat,mi-au dat tratament si acum nu mai am astfel de experiente dar am fost diagnosticat cu schizofrenie.Eu cred ca acele halucinatii sunt produsul mintii mele datorate unei afectari chimice a creierului altfel ma duceam intr-o manastire si imi petrecea restul vietii in post si rugaciune daca credeam in diavol.Norocul meu ca sunt ateu.

View PostMikeSora, on 13 martie 2007 - 09:46, said:

Am citit acum o saptamana intr-un ziar ca cica un medic a tratat schizofrenia (daca despre asta e vb) cu vitamine si minerale...era vb despre o tipa care manifesta cam aceleasi simptome (mai putin vocile si discutiile cu diavolul )....insa pt mai multa informatie ati putea citi cartea "Alimentatia creierului" scrisa de un cercetator american (eu am gasit-o la sala Dales, acum cativa ani). Acum poate nu tot ce vine din america e bun, insa daca ne gandim cat timp le-a trebuit a lor nostri ca sa-si dea seama ca ulcerul e provocat de un virus si trebuie tratat cu antibiotice....si tot merita citita . Si tot acolo am citit despre neuronii care culmea , nu mor, ci se refac  Posted Image ....Sper sa va fie de folos.
Sanatate si sa auzim de bine.
Mie daca imi dadeau vitamine si minerale,nu neuroleptice si antidepresive,acum eram vreun profet boschetar nu pensionat cu schizofrenie

#183
Panda95

Panda95

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.04.2016

View Post355, on 08 ianuarie 2007 - 09:30, said:

salut!
exista oameni care au o problema...ati vazut si voi poate chiar si in filme, aud voci interioare. de exemplu, acea voce spune din interiorul tau ceva ce tu n-ai putea gandi,ceva absolut impotriva ta, sau ceva ce tu nu accepti...
daca este cineva ce se confrunta cu asa ceva, sau cineva care stie mai multe, in ce consta problema asta ? unii pot sa creada ca diavolul este la mijloc si vorbeste cu ei, dar altii stiu doar ca este o afectiune la nivelul creierului.
pana la urma cum se poate trata ? de unde vine problema asta ? puterea mintii proprie te poate scapa de aceasta problema ? hipnoza te poate ajuta ? (cum am vazut in filme:D)
multumesc!

a numesc Elvis,am 20 de ani,iar noaptea trecuta am avut un vis care m-a starnit foarte tare.( De 5 ani nu am mai fost asa afectat ) Eram in curtea unchiului meu impreuna cu prietena mea si era o scara foarte mare si inalta..ne-am urcat pana la ultima treapta,iar prietena mea a cazut de acolo,urmand sa verse foarte multa voma.. (Inainte de culcare ea mi-a spus ca nu se simte prea bine si are stari de voma) . S-a ridicat foarte repede ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, a deschis poarta din fata casei.. si am auzit-o dintr-o data tipand foarte tare,iar cand am ajuns acolo, vecina mea era moarta,cu ochii dati peste cap,iar secunda urmatoare am vazut-o intr-o ceasca de cafea. M-am speriat foarte tare,am sunat la 112 si actiunea se producea in alta zona. ( Am vazut cladirea de la M-Pesa din Bucuresti ).. Am spus celor de la urgente : " Buna ziua,va rog trimiteti pe cineva la M-Pesa, o femeie.." iar cu un ton sumbru ,exact ca vocea unui diavol a completat " este moarta" .. Intensificarea visului a fost foarte reala,m-am trezit speriat la ora 5 si nu am putut sa mai dorm deloc. Nu sunt o fire care sa se sperie foarte usor,si nu inteleg de ce acest lucru m-a marcat asa de tare. Rog pe cineva sa-mi raspunda..

#184
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Poate ai avut un vis lucid,nu ii nimic de speriat.

#185
Stargazer

Stargazer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.04.2017

View Postinternauticus, on 03 februarie 2016 - 09:58, said:

Eu in urma unei decompensari am auzit mergand noaptea pe strazi nu o voce ci harmalaia care o fac copii cand ies de la ore,era 3 noaptea pustiu cat vedeam cu ochii si totusi am auzit vreo 10 minute asta.Am vazut si o cruce luminoasa pe cer tot intr-o noapte.Intr-un final m-au internat,mi-au dat tratament si acum nu mai am astfel de experiente dar am fost diagnosticat cu schizofrenie.Eu cred ca acele halucinatii sunt produsul mintii mele datorate unei afectari chimice a creierului altfel ma duceam intr-o manastire si imi petrecea restul vietii in post si rugaciune daca credeam in diavol.Norocul meu ca sunt ateu.


Mie daca imi dadeau vitamine si minerale,nu neuroleptice si antidepresive,acum eram vreun profet boschetar nu pensionat cu schizofrenie


Sunt intr-adevar de acord cu tine.Profet boschetar nu ti s-ar fi potrivit caci din cate imi pari mie, esti mai bine decat majoritatea oamenilor, iar acest lucru ma bucura din prisma faptului ca si eu am aceeasi boala si stiu cum e.
Cat despre diavol, acesta nu exista .
Ceea ce vreau sa zic de fapt, ca orice om care aude voci intr-un mod sau altul, trebuie sa consulte un medic.Sincera sa fiu, cei care se ocupa cu paranormalul sunt niste idioti care nu au putut face mai mult in viata, si te storc de bani daca tu ii lasi.

#186
Stargazer

Stargazer

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.04.2017

View Postalucin, on 25 iulie 2013 - 15:26, said:

Aici vorbiti orice in legatura cu faptul ca oamenii care aud voci sunt schzofrenici. Nici nu concepeti macar ca s-ar putea ca unii din ei sa aiba dreptate.  Ii catalogati imediat ca schofrenici, lucru care se face de absolut toti doctorii de specialitate daca te duci la un control si spui ca auzi voci.  Oare cine are pareri preconcepute in cazul asta ?  Nu exista si pareri ( ca sa nu zicem certitudini ) alternative ?
De ce s-ar mai duce un om normal la un control de genul asta, daca stie dinainte cum va fi tratat si ce diagnostic i se va pune ?
============================
Partea ca cineva s-ar putea sa aiba dreptate cand spune ca aude voci si ca acele voci ( persoane ) doresc ceva de la el, pentru voi este absolut de necrezut. N-ati avut niciodata intamplari despre care dupa aceea ati fost siguri ca asa s-au petrecut ? ( orice ar spune altii ? )
===========================
Si daca vi se spune ca se pot auzi voci care spun lucruri mult mai inteligente si decat persoana care le aude, daca acea persoana este capabla de exemplu sa rezolve o integrala numai pentru ca-i spun vocile cum, dar persoane nu are mai mult de 5 clase primare si n-a auzit de integrale  niciodata inainte de a auzii vocile, ce faceti ?
===========================
Un om de stiinta trebuie sa vada ambele fete ale medaliei.  Consider doctorii oameni de stiinta.


Sa-ti zic un lucru.Eu am cautat in boala mea, mult timp o rezolvare.... dar nu am reusit.Sau mai bine zis, am cautat adevarul din spatele lucrurilor pe care le vedeam sau le simteam.Spre exemplu, creierul este un mecanism extrordinar de aparare, dar si de imensa imaginatie si capacitate de a rezolva "integrale" dupa cum spui tu.Dar totul se reduce intr-un final, la asta: tu crezi uneori un lucru ca s-a intamplat asa, cand te gandesti la trecut, dar asa cum crezi tu, poate fi alterat de timp si de capacitatea creierului tau de analiza lucrurile.Nu pot sa-ti zic decat ca oamenii se mai inseala, dar sunt si lucruri pe care trebuie sa le admitem ca nu le putem atinge, ca suntem oameni si nu super eroi , sfinti , stim viitorul , sau avem voci care ne dau integrale rezolvate.

E doar ca, unii oameni au un altfel mod de a percepe lucrurile, a le rezolva , si nu numai.Pentru ca totul e chimic, si in fiecare creier se intampla total altceva.Simplu.
Eu personal prefer sa raman cu boala asta, deci sa am fantezii in cap sau alte lucruri ca pot rezolva probleme de matematica fara sa fi deschis o carte de matematica vreodata, din simplul fapt, ca prefer ratiunea(chiar daca am aceasta boala-schizofrenie).Stiu ca sunt om si ca traiesc aici, iar lucrurile pe care nu le-am putut vreodata controla le ignor.Vreau sa duc o viata  de om, nu sa fiu inmagazinata cu idei precum ca pot sa fac ceva ireal.

Eu cred de asemenea, ca te-ai uitat la Legion(e un serial) sau ceva asemanator.Prea multi oameni catalogheaza boli, de exemplu cele mintale, ca fiind extraordinare, inedite, iar acestia sunt genii.
Nu este asa, iar daca este , este pentru ca ei au invatat ceva in viata asta si inca invata, iar acest caz este din pacate prea rar intalnit.

Uite, mie mi s-au intamplat multe dar ca sa-ti dovedesc puterea mintii in fapte reale, si concise, nu paranormale cum crezi tu, am o intamplare.Odata, pur si simplu acum multi ani m-am uitat o singura data la o imagine cu Capela Sixtina.Nu sunt obsedata de ea, si nici nu eram ahtiata.Doar ca mi-a placut.Dupa multi ani, cand m-am imbolnavit.... am vazut Capela Sixtina pe tot cerul.Imi puteam misca ochii in ce directie vroiam sa observ detaliile, si le puteam admira.Eram afara, si priveam.Acesta a fost un lucru dragut din partea mintii mele sa-mi arate cum o pictura poate fi observata, pe tot cerul, scalata , intr-un camp deschis.

Nu sunt minuni, nu vin zei sa-ti zica ce si cum si unii oameni sunt chiar bolnavi.Dar stii de ce? Vorbeam de mecanisme de aparare.E simplu: ei nu -si pot ierta greseliile lor, nu sunt impacati cu ei insisi, si de aici provin tot felul de chestii infricosatoare pe care le vad sau le aud.Dar daca se vor simti impacati, si isi vor intelege mintea, vor reusi sa faca lucruri uimitoare cu mintea lor.Pentru ca in principiu eu cred, ca ei sunt bolnavi de schizofrenie, doar pentru ca mintea ta, nu mai suporta, sa taca.Sa vada cum gresesti, cum te superi, si toate astea si din cauza unei slabiciuni genetice, te-ai si imbolnavit.

Mintea este un mecanism complex.Iar cei care inainte de a se imbolnavi, erau si un pic prosti, nu au cum sa o inteleaga, nicidecum.
Trebuie sa te straduiesti, ca sa ai un impact asupra mintii si sa o controlezi.
Asta e schizofrenia, ceva ce controlezi mai greu.
Ca si cum ai avea un viciu, si nu vrei sa te lasi de fumat, dar vrei sa fumezi mai putin, si nu poti.
Este nevoie de tarie de caracter, intelegere din partea oamenilor din jur si nu in ultimul rand, iertare....fata de tine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate