Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Diavolii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
629 replies to this topic

#1
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
În scrierile bisericesti ortodoxe sunt numeroase relatari de aparitii si actiuni ale diavolilor asupra credinciosilor, mai ales asupra calugarilor.


Chiar si în zilele noastre numerosi calugari afirma ca au observat activitatea diavolilor.



Diavolii se manifesta în multe feluri. Principalul lor scop este atragerea oamenilor în iad si de aceea cel mai mult se straduiesc sa-i împinga la pacat.

Dar diavolii mai fac si rau sub forma producerii de suferinta, din îngaduinta divina. Astfel sunt îndracirile (numite în medicina epilepsie), animalele care ne vatama si alte lucruri prin care diavolii sperie sau chinuie oamenii.



Diavolii sunt si cei care spun vrajitoarelor diverse lucruri de la distanta prin care le dau acestora aura de ghicitoare. De asemeni ei sunt cei ce raspund la invocatiile spiritistilor sau ale preotilor religiilor pagâne.



Rautatea diavolilor este fantastica iar puterea lor de asemeni, dar ea este limitata de Dumnezeu la acele lucruri care, desi neplacute, sunt spre folosul nostru.



Oricine poate observa activitatea diavolilor în gândurile si ispitele spre pacat care se ivesc în mintea lui. Uneori se pot distinge în minte si niste idei sub forma de cuvinte, care 'justifica' actiunile pacatoase.

#2
oldshark

oldshark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.01.2007
Pot sa iti recomand cu caldura un psihiatru ... :ciocan:

#3
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View Postoldshark, on Jan 7 2007, 03:14, said:

Pot sa iti recomand cu caldura un psihiatru ... :ciocan:

Deci crezi ca nu exista diavoli. Pe ce se bazeaza credinta ta?

#4
Izzy

Izzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 23.07.2005

View Postoldshark, on Jan 7 2007, 03:14, said:

Pot sa iti recomand cu caldura un psihiatru ... :ciocan:
OMG, cum poti sa spui asa ceva?   :w00t:
Bad little devil, bad...  :nonobad:

View PostRamunc, on Jan 7 2007, 03:33, said:

Deci crezi ca nu exista diavoli. Pe ce se bazeaza credinta ta?
In principiu, pe opusul religiei, si anume pe ratiune...  ;)

PS: ar trebui sa ma abtin de la discutii pe teme religioase, ca dauneaza grav sanatatii, dar sunt prea multe subiecte 'interesante'...  :rolleyes:

#5
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
El a debitat un ditamai post-ul despre diavoli fără să ofere alte dovezi decât „observațiile” unor mistici și propriile trăiri subiective, și când cineva are altă părere cere dovezi. :)

#6
winston lights

winston lights

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 17.02.2006

View PostRamunc, on Jan 7 2007, 03:08, said:

În scrierile bisericesti ortodoxe sunt numeroase relatari de aparitii si actiuni ale diavolilor asupra credinciosilor, mai ales asupra calugarilor.
Chiar si în zilele noastre numerosi calugari afirma ca au observat activitatea diavolilor.

Pai asa imbracati in negru si cu barbile si pletele lor slinoase, probabil ca ii confunda cu unii de-ai lor. Nu ca unii chiar n-ar fi  :nonobad:

Diavolii se manifesta în multe feluri. Principalul lor scop este atragerea oamenilor în iad si de aceea cel mai mult se straduiesc sa-i împinga la pacat.

Nu exista om fara pacat, asa ca toti vom ajunge in iad. Nu e necesara stradania asta de care vorbesti. Dar daca diavolii sunt cei care ne-au impins in pacat, ar trebui sa fie si ei macar la fel de vinovati ca noi, pacatosii (fapta penala de instigare la pacat). Si Dumnezeu ar trebui sa ii pedepseasca si pe ei cum ne pedepseste pe noi in imensa Lui dragoste si bunatate. Si sa ii trimita la dracu in iad sa arda in focurile vesnice  :confuzzled:

Dar diavolii mai fac si rau sub forma producerii de suferinta, din îngaduinta divina.

Asta e un mare pacat al lui Dumnezeu. El ne cere sa ii aparam pe cei carora li se face rau, nu sa stam pasivi. Ipocrizie sau dublu standard? Nu ma pot decide la ora asta. :scratchchin:

Rautatea diavolilor este fantastica iar puterea lor de asemeni, dar ea este limitata de Dumnezeu la acele lucruri care, desi neplacute, sunt spre folosul nostru.

Am citit si recitit paragraful asta, si orcum incerc sa interpretez, o singura concluzie pot trage: chiar daca fara bune intentii, diavolii ne sunt folositori. Deci fac lucruri bune, pentru care ar merita un loc caldut "la etaj".  :notangel:

Oricine poate observa activitatea diavolilor în gândurile si ispitele spre pacat care se ivesc în mintea lui. Uneori se pot distinge în minte si niste idei sub forma de cuvinte, care 'justifica' actiunile pacatoase.

Nu oricine. Doar cei care dau sensul de pacat unor ganduri sau sentimente NORMALE. Si mai cauta si "vinovati": incornoratii ispititori  :rolleyes:


#7
stk

stk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.12.2006

View PostRamunc, on Jan 7 2007, 03:08, said:

[..]

Din cele mai vechi timpuri si pana in zilele noastre, se observa o predilectie a drept-credinciosilor si a preotilor lor de a se ocupa mult mai mult de "diavoli" decat de Doamne-Doamne.  Ce concluzie sa tragem noi din asta?  Unde ti-e mintea, acolo ti-e si sufletul. Asa ca datii inainte cu diavolii, demonii, ispitele, iadurile si pacatele voastre. Noi astia ceilalti preferam sa ne vedem de viata.

#8
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Ramunc, acuma fara misto, ai facut o facultate, spui ca esti toba de carte, trezeste-te frate, lasa calugarii sa fantazeze. Daca tu iti inchipui ca in sec 21 mai au priza la public cretinismele astea de ev mediu te inseli amarnic. Pana si credinta in dumnezeu evolueaza.

Edited by landscape10, 07 January 2007 - 11:12.


#9
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

In principiu, pe opusul religiei, si anume pe ratiune...
Si ce-ti spune ratiunea despre cum a aparut lumea?




Quote

El a debitat un ditamai post-ul despre diavoli fără să ofere alte dovezi decât „observațiile” unor mistici și propriile trăiri subiective, și când cineva are altă părere cere dovezi.

Adevarul e ca speram ca discutia sa se desfasoare între cei ce accepta existenta diavolilor. Daca vroiam sa fie o discutie despre existenta sau inexistenta diavolilor o puneam la Generalitati.

A încerca sa dovedesti cuva existenta diavolilor e un nonsens pentru ca unul care se îndoieste de existenta lor ignora si necesitatea unei vieti în acord cu poruncile divine si astfel dovedirea s-ar reduce la o preocupare lumeasca, nefolositoare.





Quote

chiar daca fara bune intentii, diavolii ne sunt folositori. Deci fac lucruri bune, pentru care ar merita un loc caldut "la etaj"
Ca si Iuda, diavolii doresc sa faca raul, nu binele iar Dumnezeu exploateaza aceasta înclinatie a lor. Dar ei nu vor avea parte de mântuire fiindca ca si Iuda nu se pocaiesc. Raiul nu este un loc ci unirea cu Fiinta inefabila a lui Dumnezeu si întâlnirea cu ceilalti oameni mântuiti iar diavolii si pacatosii sunt incapabili de aceasta.




Quote

Nu oricine. Doar cei care dau sensul de pacat unor ganduri sau sentimente NORMALE. Si mai cauta si "vinovati": incornoratii ispititori

Dorinta de a fura e normala?




Quote

Daca tu iti inchipui ca in sec 21 mai au priza la public cretinismele astea de ev mediu te inseli amarnic.

Si ma rog, ce mare chestie e secolul 21 fata de secolul 4?

#10
Graveland

Graveland

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 07.08.2006
Bine bine, si cum putem sa ne luptam cu diavolii?

Ca de vampiri am inteles, mi-am luat o ghirlanda de usturoi la gat.

#11
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostGraveland, on Jan 7 2007, 13:56, said:

Bine bine, si cum putem sa ne luptam cu diavolii?

Ca de vampiri am inteles, mi-am luat o ghirlanda de usturoi la gat.


Daca respingi pacatul, ai zadarnicit lucratura diavolului.

#12
Graveland

Graveland

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 07.08.2006

View PostRamunc, on Jan 7 2007, 14:23, said:

Daca respingi pacatul, ai zadarnicit lucratura diavolului.

Si daca esti tu insuti diavolul?

Edited by Graveland, 07 January 2007 - 14:29.


#13
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostGraveland, on Jan 7 2007, 14:28, said:

Si daca esti tu insuti diavolul?

Adica ce trebuie sa faca diavolii. Ei trebuie sa se pocaiasca ca si oamenii.

#14
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostRamunc, on Jan 7 2007, 13:52, said:

Si ma rog, ce mare chestie e secolul 21 fata de secolul 4?
Stiinta ne permite sa investigam fenomene la care cei din sec 4 nici nu visau. Nu te intrebi de ce numai misticii vad draci? Si inca unii urati si cu coarne? Pentru ca subconstientul lor ii face reali, in timpul halucinatiilor provocate de asceza. Eu nu vad draci pentru ca nu cred in existenta lor.

Edited by landscape10, 07 January 2007 - 14:32.


#15
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Aseara am fost la dentist. Cu o seara inainte ii spusesem gagicii sa imi faca fisa medicala ca sa ma recunoasca in caz de nu mai raman decat dintii din mine :D

Ea a inceput: hai domne' nu mai face glume din astea. Iar eu am replicat ca deoarece sunt ateu imi mai permit un mic umor negru now and then. Ea a ramas socata. Cum adica sunt ateu. I se parea incredibil.

A doua zi a sunat popa la usa cabinetului tocmai cand ma pregateam sa plec si gagica cu un ranjet pe fata ii zice asistentei sa deschida sa vada cum reactionez eu cand o sa dea popa cu apa sfintita pe mine. M-a amuzat teribil faza. Inca un exemplu in care un credincios cu voalul pe ochi nu poate face diferenta intre un satanist si un ateu.

Popa chemat de maicamea sa dea cu posirca lui prin casa cand a aflat ca sunt ateu a inceput sa dea sfaturi: aveti mare grija cu el. Incercati sa il aduceti pe calea cea dreapta.

Maicamea si prietena au tras concluzia ca trebuie sa aiba mare grija ca eu sa nu devin violent, criminal, or smtg dupa cum s-a exprimat popa.

Popii au intrat in criza. Inclusiv vaticanul se plange ca face slujbe cu catedrala goala desi 80% din Italieni se declara crestini.

Edited by Dragon Warrior, 07 January 2007 - 14:55.


#16
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Stiinta ne permite sa investigam fenomene la care cei din sec 4 nici nu visau.
Te înseli. Aceste fenomene sunt simulacre, nu legi ale adevaratei existente iar Parintii din secolul 4 stiau ca toata lumea naturala e inventia divinitatii si e asa cu a planificat-o divinitatea si ca exista numai în masura în care Dumnezeu o tine.



Quote

Nu te intrebi de ce numai misticii vad draci? Si inca unii urati si cu coarne? Pentru ca subconstientul lor ii face reali, in timpul halucinatiilor provocate de asceza. Eu nu vad draci pentru ca nu cred in existenta lor.

Scopul demonilor e sa lucreze sub acoperire, sa nu afle oamenii ca ei sunt cei care le insufla aprinderea spre pacat.

De aceea ei de obicei nu se arata iar când se arata o fac numai asupra celor credinciosi, care nu se îndoiesc de existenta lor, pentru a-i îngrozi sau a-i deruta în alte moduri.

De asemeni demonii sunt cunoscuti din nenumaratele cazuri de oameni demonizati. Descarca aceasta înregistrare audio cu o relatare a parintelui Cleopa despre un astfel de caz:

http://www.filefacto...4db1573ee2ebb8e
(vezi unde scrie Click here to begin your download ).

#17
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostRamunc, on Jan 7 2007, 14:55, said:

De asemeni demonii sunt cunoscuti din nenumaratele cazuri de oameni demonizati. Descarca aceasta înregistrare audio cu o relatare a parintelui Cleopa despre un astfel de caz:

http://www.filefacto...4db1573ee2ebb8e
(vezi unde scrie Click here to begin your download ).
Pai sunt o groaza de boli psihice, nu e nimic de mirare in acea relatare.

#18
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostDragon Warrior, on Jan 7 2007, 14:53, said:

A doua zi a sunat popa la usa cabinetului tocmai cand ma pregateam sa plec si gagica cu un ranjet pe fata ii zice asistentei sa deschida sa vada cum reactionez eu cand o sa dea popa cu apa sfintita pe mine. M-a amuzat teribil faza. Inca un exemplu in care un credincios cu voalul pe ochi nu poate face diferenta intre un satanist si un ateu.
Astia sunt oameni redusi mintal. Si eu sunt 100% ateu si detest satanismul si formele lui de manifestare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate