Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 

Pupatul Icoanelor cat de sanatos este ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

#55
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
la fel era si pe vremea lu ceausescu, cind spirtu se gasea numa cu pile? desigur, doar patriarhu era pila lu nea nicu :lol: io credeam ca alcoolul e interzis in biserica, da acuma am si io o explicatie pentru babele care ies ametite de-acolo. io credeam ca-s lesinate de foame, de fapt erau aburii alcoolului de pe icoane

#56
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostNicanor, on Jan 9 2007, 02:07, said:

...la obiect:

in biserici icoanele sunt sterse cu spirt zilnic de mai multe ori, chiar in timpul slujbelor uneori.

daca ai retineri te poti inchina fara sa le saruti. de asemenea poti sa le atingi cu fruntea, totul este ca gestul tau sa fie sincer.
Nicanor , QED  :peacefingers: .

unii nu vor sa inteleaga ca si in biserica se respecta reguli minime de igiena si ca si preotii fac ce trebuie , nu asteapta vreun miracol de la Dumnezeu- ceea ce ar insemna ispita.

dar cum spuneam , nespalatii aia de credinciosi...

#57
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Cei din Iasi s-au imbolnavit ca au sta in ger nu ca au sarutat niste icoane sau moaste

si ti se pare normal sa se intimple asa ceva in timp ce astepti sa pupi ceva sfint? doar nu stateau la coada la unt, erau sub grija domnului :lol:

#58
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostMosotti, on Jan 9 2007, 02:12, said:

si ti se pare normal sa se intimple asa ceva in timp ce astepti sa pupi ceva sfint? doar nu stateau la coada la unt, erau sub grija domnului :lol:
tu ce crezi? daca te asezi in mijlocul iernii la minus 40 grade doar in chiloti crezi ca Dumnezeu o sa zica : bravo! sa nu te imbolnavesti!

am mai explicat, asta se cheama ispitire. sau prostie in cazul celor mai multi.
si dupa cum am spus, topicul asta este strict despre pupat icoane, parca asa ii spune titlul, mosotti  :nonobad:

#59
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View PostMosotti, on Jan 8 2007, 15:12, said:

si ti se pare normal sa se intimple asa ceva in timp ce astepti sa pupi ceva sfint? doar nu stateau la coada la unt, erau sub grija domnului :lol:
Nu e normal; deloc. Nu e normal nici sa se impinga ca descreeratii sa ia aghiasma cand preotii urla la microfoane ca e destula, nu e normal nici atunci cand se imapart pastile, sau painea la sfarsitul slujbei. Dar asta nu tine de credinta ci de bunul simt si de cei 7 ani de acasa. Stii vorba aia:"de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere!".

#60
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View PostMosotti, on Jan 8 2007, 15:12, said:

si ti se pare normal sa se intimple asa ceva in timp ce astepti sa pupi ceva sfint? doar nu stateau la coada la unt, erau sub grija domnului :lol:

uite ce grijuliu e Mossoti...  a solutionat problema incalzirii globale, criza energetica, motorul cu apa si alte nazdravanii si singura problema care i-a mai ramas asta e: de ce ingheata babele de frig in fata bisericii.

C'mon, vedeti-va de treaba voastra. Nu mai incercati sa convingeti pe altii sa faca ce va place voua.
Fiecare cu credintele si pasiunile lui.

#61
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostYoda, on Jan 8 2007, 15:26, said:

uite ce grijuliu e Mossoti...  a solutionat problema incalzirii globale, criza energetica, motorul cu apa si alte nazdravanii si singura problema care i-a mai ramas asta e: de ce ingheata babele de frig in fata bisericii.

C'mon, vedeti-va de treaba voastra. Nu mai incercati sa convingeti pe altii sa faca ce va place voua.
Fiecare cu credintele si pasiunile lui.

tinere padawan, unde am incercat io sa conving pe cineva de ceva? :huh: lumea nu ar trebui sa inghete de frig daca se afla la pupat icoane sfinte, pentru simplul motiv ca se afla acolo din dragoste pentru dzeu, nu au fost ispititi cu nimic. despre ce ispita este vorba daca cineva care il iubeste pe doamne-doamne vrea sa stea in frig citeva ore pentru el? in acest caz, doamne-doamne, daca exista si este bun, ar trebui sa-l protejeze de frig. la fel cum calugarii pe care ii dati exemplu ca se roaga nus cite zile intr-una fara sa manince si sa bea si n-au nimic (dupa spusele voastre :lol: )

#62
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Daca nu incercati sa convingeti -  ca aia e bine, ca aia nu e bine - atunci de ce va framanta grija ce face baba Sofronia in biserica?

#63
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View PostYoda, on Jan 8 2007, 17:18, said:

Daca nu incercati sa convingeti -  ca aia e bine, ca aia nu e bine - atunci de ce va framanta grija ce face baba Sofronia in biserica?


Oare pe medici de ce-i framanta soarta oamenilor si dau sfaturi de prevenire?
Oare pe cine framanta soarta fumatorilor de s-a scris pe toate pachetele anunturi antifumat?

Oare pentru ca suntem oameni si indiferenta daca credem in naluci sau nu, ne pasa de semeni?

@Yoda... aveam pretentii de la tine :(

Edited by Zamolxel, 08 January 2007 - 17:24.


#64
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostZamolxel, on Jan 9 2007, 04:23, said:

Oare pe medici de ce-i framanta soarta oamenilor si dau sfaturi de prevenire?
Oare pe cine framanta soarta fumatorilor de s-a scris pe toate pachetele anunturi antifumat?

Oare pentru ca suntem oameni si indiferenta daca credem in naluci sau nu, ne pasa de semeni?
zamolxel, pe bune acuma .

daca iti este asa dragoste mare pt amaratii de crestini trasi pe sfoara, faceti reclama la opc, sanepid , ue , cedo,  ministerul sanatatii.

intre timp, baba sofronia ar vrea sa i se mareasca pensia . poti sa o ajuti?

#65
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View PostZamolxel, on Jan 8 2007, 17:23, said:

Oare pe medici de ce-i framanta soarta oamenilor si dau sfaturi de prevenire?
Oare pe cine framanta soarta fumatorilor de s-a scris pe toate pachetele anunturi antifumat?

Oare pentru ca suntem oameni si indiferenta daca credem in naluci sau nu, ne pasa de semeni?
Corectie "oare de ce pe unii medici ...." la fel cum pe unii preoti ii preocupa starea sufleteasca a credinciosilor si nu buzunarelel lor.
Poate sunt cam pesimist, dar in general si in cele din urma totul se reduce la bani. Soarta fumatorilor nu preocupa pe nimeni. Anunturile au doar scop informativ si nu obliga. Cine fumeaza tot va fuma. E o alta modalitate de a face bani. Sau nu?.....

Edited by shimen_musashi, 08 January 2007 - 17:34.


#66
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Nu este obligatoriu sa pupi icoana daca nu vrei, asa cum spunea si Nicanor. Oricum, pusul mainii pe bara din autobuz, bara de care se mai tin alte mii de jegosi, asezatul pe veceu cu un capac nedezinfectat sunt mai daunatoare. Chiar si in cazul unei strangeri de mana se face transferul a milioane de microbi. Deci eu nu consider ceva daunator pupatul unei icoane, in orice caz nu mai daunator decat activitatile mentionate mai sus. In schimb am auzit niste cuvinte inaltatoare de suflet printre credinciosii care asteptau sa intre la biserica Antim de langa Patriarhie. Suna cam asa: "fir-ar mata a dracu, mai te impingi mult in mine?"
Sau alta data cand am parcat masina in fata unei biserici, iese popa suparat nevoie mare si incepe sa urle: "baaaaa, misca d-acolo ca vine dricu funerar". Injuratora a fost mascata de barba.

Edited by landscape10, 08 January 2007 - 17:34.


#67
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postturbo trabannt, on Jan 8 2007, 17:27, said:

zamolxel, pe bune acuma .

daca iti este asa dragoste mare pt amaratii de crestini trasi pe sfoara, faceti reclama la opc, sanepid , ue , cedo,  ministerul sanatatii.

intre timp, baba sofronia ar vrea sa i se mareasca pensia . poti sa o ajuti?

Prostia si inconstienta nu se rezolva la OPC, sanepid... etc.

O ajut deja. O ajut prin impozitul platit.

#68
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postlandscape10, on Jan 9 2007, 04:32, said:

In schimb am auzit niste cuvinte inaltatoare de suflet printre credinciosii care asteptau sa intre la biserica Antim de langa Patriarhie. Suna cam asa: "fir-ar mata a dracu, mai te impingi mult in mine?"
Sau alta data cand am parcat masina in fata unei biserici, iese popa suparat nevoie mare si incepe sa urle: "baaaaa, misca d-acolo ca vine dricu funerar". Injuratora a fost mascata de barba.
ei sunt "adevaratii" credinciosi.

te mai intrebi de ce unele babe dupa ce urla in ger ca "aoleo , sunt strivita maica!" desi nu ii nimeni in jur fac pneumonie.
sau daca se bat cu sacosele sa ia aghiazma cu popa langa ele urland sa inceteze , ele transpira si ajung acasa si fac pneumonie.

cat despre popi, land , pana si Nicanor iti spune ca a fi popa nu inseamna a fi sfant. si oricum , nu cred ca vroiai sa treaca aia cu mortul peste masina ta  :notangel:

dar pentru toate astea ne sunt atat de dragi s-a facut un topic in care s-a plans prostia crestinilor care se imbolnavesc .

chit ca unii din "crestinii" aia beau pana cad jos in sant sau fumeaza in biserica.

#69
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postshimen_musashi, on Jan 8 2007, 17:32, said:

Soarta fumatorilor nu preocupa pe nimeni. Anunturile au doar scop informativ si nu obliga. Cine fumeaza tot va fuma. E o alta modalitate de a face bani. Sau nu?.....


Gresit !!!
Nu se apucau producatorii de tigari sa posteze acele avertismente de bunavoie. Cineva i-a obligat. Cineva care se gandeste la cei care fumeaza si nu numai : "Protejati copiii: nu-i lasati sa respire fumul dumneavoastra!" - citat de pe pachetul meu de Kent lung.

Poate acel cineva este chiar ateu :)

#70
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostZamolxel, on Jan 9 2007, 04:35, said:

Prostia si inconstienta nu se rezolva la OPC, sanepid... etc.

O ajut deja. O ajut prin impozitul platit.
ba cred ca o cresti prin impozit. impozit care se duce la guvern sa isi imparta ei spagile intre ei .

#71
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postturbo trabannt, on Jan 8 2007, 17:39, said:

sau fumeaza in biserica.
Ei, uite ca n-am auzit de nici unul care sa isi aprinda tigara de la lumanare, dar mai stii? Am auzit ca de Inviere se duc astia la biserica pentru agatat.

Ontopic: Topic deschis aiurea, din ciclul: "scosul prezervativului dupa actul sexual cat de sanatos este?" , "pusul mainii pe tastatura vecinului cat de sanatos este?" , "e bine sa deschidem usi care au mai fost deschise de altii?". Daca SP duce lipsa de astfel de threaduri let me know si pana maine dimineata umplu sectiunea.

#72
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View PostZamolxel, on Jan 8 2007, 17:39, said:

Gresit !!!
Nu se apucau producatorii de tigari sa posteze acele avertismente de bunavoie. Cineva i-a obligat. Cineva care se gandeste la cei care fumeaza si nu numai : "Protejati copiii: nu-i lasati sa respire fumul dumneavoastra!" - citat de pe pachetul meu de Kent lung.

Poate acel cineva este chiar ateu :)
Bineinteles ca nu de bunavoie ci siliti de nenumaratele procese pierdute pe bani grei. E o forma de protejare a profitului. "noi am scris pe pachet ca nu e bine; daca tu ai fost idiot ... ghinion". Dupa cum spuneam.... inclusiv citatul de pe pachetul tau de tigari nu "expira" de grija pentru copii, ci pentru banii castigati din vanzarea lor. Cred ca sunt multi fumatori care citesc pachetele de tigari si respecta instructiunile! Sa fim seriosi.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate