Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

RADET, termoficare -Debransare, diverse..

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
755 replies to this topic

#577
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 dentra, on 30 noiembrie 2016 - 19:49, said:

Si cum ai fi vrut ca o firma de genul asta sa fie interesata de ce se intimpla in casa ta ? Casa poti sa citesti bloc !
Problema e de ce fIrma  aia a ta vrea sa-mi dea acceptul sa ma debransez daca ce e dupa contor e treaba locatarilor...(asta vroiam sa scot in evidenta,parsivenia lor,brusc ii intereseaza ce e dupa contor doar cand aud de debransare) .ai un stil alunecos  de a amesteca lucrurile... de a crea diversiune ,ti-am mai spus esti deductibil..
Eu am afirmat ca e discutabil din punctul de vedere al legalitatii modul in care  se impart cheltuielile cu caldura  pt partile comune  in cadrul asociatie de propietari(unde Radet sau altii   nu au niciun cuvant de spus) dar te faci ca nu intelegi,defapt intelegi foarte bine dar vrei tu sa fii miezul..
Incerca sa stai linistita in zi de sarbatoare .
Cred ca ai pierdut firul discutiei .
1. Interventia mea se refera la faptul ca " locatarii sint vinovati pt starea instalatiilor interioare " si aici este vorba de ce se gaseste dupa contor ... Vinovati .
2. Eu am inteles mai bine , ca nu-ti convine plata partilor comune ...tu spui modul de repartizare ...ma rog , cum ar fi , lucrurile sint simple . Este vina locatarilor . Locatarii platesc factura care vine pe scara / bloc , modul de impartire al facturii , va apartine direct voua , procedati cum vreti
3. N-ai inteles ce este si mai important .
Noi facem debransari ...atit partea de acte cit si fizic ...instalam centrale la debransati , le instalam gaze ... deci cistigam din asta ... Eu , daca puteam , ma bransam la radet ...deci ? De partea cui sint ???? Nu vei putea raspunde , ca nu sustin pe nimeni , ci adevarul .

#578
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010
linistita sa stai tu..
Noi facem debransari ...atit partea de acte cit si fizic-deci esti in cardasie cu aia de la Radet ...ce acte faci tu pt ,,debransare'?doamna maxim...cat iei pentru asa zisa debransare?1000 de ron in Bucuresti?eu am dat 1100 pt toata instalatia manopera..ai si tu un deal...asta demonstreaza ce caracter ai profiti de cei care vor sa scape de RADET,ce cer aia e ilegal..e treaba asociatiei ce e dupa contor si in asta intra si debransarea...
Eu , daca puteam , ma bransam la radet ...deci ? De partea cui sint ???? Nu vei putea raspunde , ca nu sustin pe nimeni -pai nu e evident?.te bransai tu la RADET ?renuntai la centrala ,esti atat de transparent..defapt cred ca esti un mic trol:))

Edited by dentra, 30 November 2016 - 20:51.


#579
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 dentra, on 30 noiembrie 2016 - 20:29, said:

linistita sa stai tu..
Noi facem debransari ...atit partea de acte cit si fizic-deci esti in cardasie cu aia de la Radet .......
Daca o activitate perfect legala la tine se numeste " cirdasie " ...am pus punct " distractiei " ...
Iti urez mult calm . M-ai convins .

#580
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

 maximg, on 30 noiembrie 2016 - 21:07, said:

Daca o activitate perfect legala la tine se numeste " cirdasie " ...am pus punct " distractiei " ...
Iti urez mult calm . M-ai convins .
e legala?pe ce se bazeaza legalitatea asta?ca spun aia de la RADET ca e legala?de fapt e ilegala si tu profiti de asta,ce e dupa contor e treaba asociatiei nu au ai tu sau RADET ce acte sa faceti ..faci si tu un ban ..si te mai dai si mimoza pe aici..

Edited by dentra, 30 November 2016 - 21:11.


#581
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 dentra, on 30 noiembrie 2016 - 21:10, said:

e legala?pe ce se bazeaza legalitatea asta?ca spun aia de la RADET ca e legala?de fapt e ilegala si tu profiti de asta,ce e dupa contor e treaba asociatiei nu au ai tu sau RADET ce acte sa faceti ..faci si tu un ban ..si te mai dai si mimoza pe aici..
Nu-ti dau "raport " pt ca vreau sa ramina mesajul ...si sa rida lumea ...
Incerca totusi sa fi calma , si sa nu intreci masura .

#582
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010
doamna maxima report trebuie sa-ti dai tie pentru ca esti manipulatoare. ..sa rada lumea de ce?ca esti o individa care mana in mana cu Radet luati banii de pe oameni?
si ca sa vada lumea cam ce caracter ai repostez o epistola de a ta madam,sa vada lumea ce specimen esti

View Postdentra, on 30 septembrie 2016 - 20:51, said:
,,Greu de explicat aici , dar este rezultatul unor cursuri mai speciale . ...si da rezultat ".  
Hai ca sintem pe linga subiect ...
Offff , nu intelegi nimic , desi chiar si  tu ai cazut in plasa !
sa explic .
Faci reclama negativa unui produs , desi te bucuri de beneficiile lui .. Procesul este oarecum pe dos , dar publicul tinta , este convins ca minti , ca vrei sa fi in exclusivitate ,etc ... si ca in realitate produsul este ok , si mai multi vor cumpara acel produs . serviciu ....
daca ma provoci ...

adica pentu cei care nu au urmarit subiectul,doamna ataca pe toate fronturile pe cei care au centrala ca sa obtina efectul invers dupa neuronul ei... Minimus:))

Edited by dentra, 30 November 2016 - 23:35.


#583
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010
Si acum vorbind serios,astia  gen Maximus fac un serviciu pe care oamenii il cer in necunostiinta de cauza sau sa scape cat mai repede de aia de la RADET...  Pe piata  apar tot timpul speculatori care profita de incertitudinea legislativa si lipsa de informare ..EI apar tot timpul acolo unde simt miros de bani,ii doare pe ei daca e moral sau nu..Pentru a efectua debransarea de la sistemul centralizat cnf legilor actuale e nevoie de acordul copropietarilor cu care aveti pereti comuni si adunarea asociatei sa ia act de asta ..trebuie sa faceti dovada ca asigurati un sistem alternativ de incalzire (electric,gaz)
Aia de la Radet au limita de propietate la contorul de scara ce-i dupa e hotararea asociatiei.Acum  ca ei fac abuzuri si dezinformeaza o fac cu un scop bine determinat,prb e cine cade in plasa lor..

#584
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 dentra, on 30 noiembrie 2016 - 23:22, said:

doamna maxima report trebuie sa-ti dai tie pentru ca esti manipulatoare. ..sa rada lumea de ce?ca esti o individa care mana in mana cu Radet luati banii de pe oameni?
si ca sa vada lumea cam ce caracter ai repostez o epistola de a ta madam,sa vada lumea ce specimen esti

View Postdentra, on 30 septembrie 2016 - 20:51, said:
,,Greu de explicat aici , dar este rezultatul unor cursuri mai speciale . ...si da rezultat ".  
Hai ca sintem pe linga subiect ...
..........

adica pentu cei care nu au urmarit subiectul,doamna ataca pe toate fronturile pe cei care au centrala ca sa obtina efectul invers dupa neuronul ei... MinimusPosted Image)
Dreptatea nu se cistiga cu invective stimata Doamna !Dupa ultimele mesaje , ma bucur ca esti nefericita dar nu te manifesta aici , Te faci de ris , si nici nu esti la subiect .
PS . Ce sa vezi , daca tot mi-ai rumegat istoricul , nu te-ai prins ca sint " mascul " ...
...................
Sper sa se stearga aiurelile astea , care te fac de rusine .

#585
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

 maximg, on 01 decembrie 2016 - 02:49, said:

Dreptatea nu se cistiga cu invective stimata Doamna !Dupa ultimele mesaje , ma bucur ca esti nefericita dar nu te manifesta aici , Te faci de ris , si nici nu esti la subiect .
PS . Ce sa vezi , daca tot mi-ai rumegat istoricul , nu te-ai prins ca sint " mascul " ...
...................
Sper sa se stearga aiurelile astea , care te fac de rusine .
Mda sunt ,,mascul" stiu ca esti dar ca sa fac o gluma  nu tot timpul pe teren se potriveste cu ce scrie in acte..Din nou esti smecherut ..ai inceput sa mi te adresezi la genul feminin citez:,,Incerca sa stai linistita in zi de sarbatoare .-crezand ca asta ma va face sa ma simt inconfortabil,asta mai da o nota caracterului tau mai esti si misogin..stiai bine ca nu sunt femeie..-eu doar ti-am raspuns cu aceeasi moneda ,te faci ca nu stii dar stii..
Defapt tu nu esti deloc ceea ce afirmi tu aici ca esti,esti foarte prost pregatit ,transpira asta din orice emiti.-parerea mea personala .Tu stii bine ca taxa aia de  1000 de lei plus comisionul tau e o smenareala..in primul rand e ilegala si nu  justifica munca prestata..a fost pusa intentionat de catre teparii Radet pentru a descuraja plecarile,chiar exista aici un user care a scris negru pe alb ca a dat 1000 de ron pe o hartie..Acum eu cand vad hotia si dinastia ca tine care o aplauda intru in ring..Ca o sugestie vezi ca sunt de anduranta,te tine?ai zis ca esti mascul:)))

Edited by dentra, 01 December 2016 - 11:43.


#586
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010
like ....fii barbat si nu-mi mai polua butonul de like..

Edited by dentra, 01 December 2016 - 13:42.


#587
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 16.12.2003
Eu sunt de acord cu dentra. Traim intr-un stat mafiot care da legi pentru mafioti ca sa tina captivi mare parte din consumatori. Ganditi-va ca e mult mai usor sa capusezi o firma de stat gen RADET decat sa-ti faci propria firma de instalatii sau comercializare centrale, furnizare servicii, etc. RADET nu are nicio competenta pentru instalatiile interioare, niciun proprietar de la bloc nu are contract cu RADET.
RADET furnizeaza servicii proaste la pret cel putin dublu fata de cel platit de un debransat (noroc cu subventia de la primarie, adica banii tuturor indiferent de sistemul de incalzire, plus taxa de cogenerare platita de toata populatia Romaniei pe factura de curent electric). Vreau si eu un exemplu de reeechilibrare hidraulica pus in practica de RADET conform proiectului OBLIGATORIU pentru debransare.
In Romania actuala solutie de incalzire centraliazata nu este viabila (uitati-va la problemele din Bucuresti, Brasov si multe alte localitati, din care unele au renuntat definitiv la acesta solutie).

#588
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010
proiectului OBLIGATORIU pentru debransare.-ca sa nu ne mai invartim in jurul cozii noua lege a energiei nr 235/2006 si aplicabila de la 21/03/2007 nu mai prevede obligativitatea unui proiect..sunt curios aia care au repartitoare si isi inchid caloriferele sa nu plateasca cum afecteaza instalatia ,tre sa faca reechilibrare hidraulica?un cetatean care isi monteaza centrala sau altceva nu modifica instalatia doar isi blindeaza locul de consum

Art. 30.
(1) Debranşarea totală a instalaţiilor interioare de încălzire şi/sau pentru apă caldă menajeră ale unui utilizator tip condominiu se va face în următoarele condiţii cumulative:

a) acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin hotărârea adunării generale;
anunţarea operatorului care are şi calitatea de furnizor şi a autorităţii administraţiei publice locale cu 30 de zile înainte de debranşare.

(2) Deconectarea unui consumator de energie termică dintr-un condominiu se face cu respectarea următoarelor condiţii cumulative:


a) acordul vecinilor de apartament, atât pe orizontală, cât şi pe verticală;

acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin hotărârea adunării generale, asupra intenţiei de realizare a unui sistem individual de încălzire;
c) anunţarea, în scris, a operatorului care are şi calitatea de furnizor, cu cel puţin 30 de zile înainte.

(3) Debranşarea unui utilizator de energie termică, altul decât cel de tip condominiu, se realizează cu anunţarea operatorului care are şi calitatea de furnizor, cu cel puţin 30 de zile înainte.

(4) Deconectările/debranşările prevăzute la alin. (1)-(3) nu se pot realiza în timpul sezonului de încălzire.

Asa si iata ce spune legea si despre cei care sunt la sistemul centralizat iata ce spune legea dar cati o respecata..?

Art. 29.
(1) În cazul consumatorilor dintr-un condominiu, alimentaţi printr-un branşament termic comun, sunt obligatorii montarea de către proprietari a repartitoarelor de costuri şi stabilirea unei metodologii de repartizare a costurilor, aprobată în adunarea generală a asociaţiei de proprietari/locatari, în baza metodologiei-cadru elaborate de A.N.R.S.C.
(2) Repartitoarele de costuri fac parte integrantă din instalaţiile de utilizare aferente proprietăţii.
(3) Montarea, întreţinerea şi exploatarea repartitoarelor de costuri pentru energia termică, atât pentru încălzire, cât şi pentru apa caldă de consum, se efectuează numai de către persoane juridice autorizate de A.N.R.S.C.

Edited by dentra, 02 December 2016 - 19:54.


#589
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

 dentra, on 02 decembrie 2016 - 19:43, said:

proiectului OBLIGATORIU pentru debransare.-ca sa nu ne mai invartim in jurul cozii noua lege a energiei nr 235/2006 si aplicabila de la 21/03/2007 nu mai prevede obligativitatea unui proiect..sunt curios aia care au repartitoare si isi inchid caloriferele sa nu plateasca cum afecteaza instalatia ,tre sa faca reechilibrare hidraulica?un cetatean care isi monteaza centrala sau altceva nu modifica instalatia doar isi blindeaza locul de consum
Ba mai mult, "aia care au repartitoare si isi inchid caloriferele sa nu plateasca" au si "obiceiul" sa se incalzeasca cu aragazul al carui consum se plateste la "comun" !

#590
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 dentra, on 02 decembrie 2016 - 19:43, said:

proiectului OBLIGATORIU pentru debransare.-ca sa nu ne mai invartim in jurul cozii noua lege a energiei nr 235/2006 si aplicabila de la 21/03/2007 nu mai prevede obligativitatea unui proiect..sunt curios aia care au repartitoare si isi inchid caloriferele sa nu plateasca cum afecteaza instalatia ,tre sa faca reechilibrare hidraulica?un cetatean care isi monteaza centrala sau altceva nu modifica instalatia doar isi blindeaza locul de consum

Art. 30.
(1) Debranşarea totală a instalaţiilor interioare de încălzire şi/sau pentru apă caldă menajeră ale unui utilizator tip condominiu se va face în următoarele condiţii cumulative:

a) acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin hotărârea adunării generale;
anunţarea operatorului care are şi calitatea de furnizor şi a autorităţii administraţiei publice locale cu 30 de zile înainte de debranşare.

(2) Deconectarea unui consumator de energie termică dintr-un condominiu se face cu respectarea următoarelor condiţii cumulative:


a) acordul vecinilor de apartament, atât pe orizontală, cât şi pe verticală;

acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin hotărârea adunării generale, asupra intenţiei de realizare a unui sistem individual de încălzire;
c) anunţarea, în scris, a operatorului care are şi calitatea de furnizor, cu cel puţin 30 de zile înainte.

(3) Debranşarea unui utilizator de energie termică, altul decât cel de tip condominiu, se realizează cu anunţarea operatorului care are şi calitatea de furnizor, cu cel puţin 30 de zile înainte.

(4) Deconectările/debranşările prevăzute la alin. (1)-(3) nu se pot realiza în timpul sezonului de încălzire.

Asa si iata ce spune legea si despre cei care sunt la sistemul centralizat iata ce spune legea dar cati o respecata..?

Art. 29.
(1) În cazul consumatorilor dintr-un condominiu, alimentaţi printr-un branşament termic comun, sunt obligatorii montarea de către proprietari a repartitoarelor de costuri şi stabilirea unei metodologii de repartizare a costurilor, aprobată în adunarea generală a asociaţiei de proprietari/locatari, în baza metodologiei-cadru elaborate de A.N.R.S.C.
(2) Repartitoarele de costuri fac parte integrantă din instalaţiile de utilizare aferente proprietăţii.
(3) Montarea, întreţinerea şi exploatarea repartitoarelor de costuri pentru energia termică, atât pentru încălzire, cât şi pentru apa caldă de consum, se efectuează numai de către persoane juridice autorizate de A.N.R.S.C.
Stai putin, adica repartitoarele sint obligatorii prin lege??

Mie mi s-a spus sa ma debransez si gata, RADET nu are ce sa iti faca in final.
Chiar daca e o amenda, tot e mai ieftina ca platile la ei de taxe pt nimic (nu fac debransarea fizic, desi incaseaza banii pt asta).

Apoi proiect de gaze facut. Dar debransarea cica e mai bine sa se faca ILEGAL pt ca legal e aproape imposibil datorita conditiilor imposibil de indeplinit.

Una din ele este (sau cel putin era acum 1 an sau 2) ca sa mai fie deja cineva debransat... pai cum adica??? Nu pot fi eu primul? Pai nu :)

#591
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010
Legea care relementeaza debransarea de la centralizat am postat-o mai sus.
In 2007 peste aceasta lege ca o ,,completare" au dat un ordin de ministru care spune ca daca nu ai nicio debransare in bloc inainte de 2007 tre sa ramai pe viata la ei..asa s-au gandit ei ca rezolva prb grava a acestor companii falimentare.Nu s-au gandit la reforma sau eficientizarea lor ci la abuzuri.
Acum ei stiu ca acel ordin e neconstitutional si in orice instanta cade,dar se bazeaza pe intimidare si tendinta romanului de a sta cu capul plecat de a nu-si cere drepturile in instanta.
Eu nu am cerut aprobare de la niciun Radet sau altceva,mi-am reglat prb in cadrul asociatiei si asa am facut toti care avem centrala ,si nu au ce sa faca decat sa inghita in sec..Amenda aia ar trebui sa o dea primaria dar ce sa vezi ca nu o da..nici macar una si asta pt ca stiu ca in instanta le pica sandramaua..
Referitor la obligatia de a monta repartitoare ultimul termen cica impus de ei e 31.12.2016..dar ce sa vezi nu au nicio parghie pt a face asta.

#592
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Deci ai fost totusi in grup... dar ce te faci cand esti primul si singurul de pe scara... vei intampina ostilitati din partea tuturor, stii cum e romanul.

Apropo, tu in ce an ai rezolvat?

Referitor la constitutionalitate, legea are totusi 10 ani si nu a fost atacata, deci nu stiu ce sa zic...

Cu repartitoarele e f interesant, ca acum administratora insista sa imi bage pe gat un senzor de gaze ca a semnat ea contract cu o firma, dar de repartitoare de ani de zile se face ca ploua.

Asta desi eu nu am termopane la acea adresa deci legea nu ma obliga la detector.

#593
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010
Am centrala de anul trecut din august,legea aia e atacata la CCR dar aia sunt ocupati cu alte prb mai ,,importante acum"
Senzorul de gaz e obligatoriu la instaltiile noi de gaz sau la cele facute dupa 2004 cand a fost data legea respectiva...La mine in bloc le-a facut in vara  verificarea la gaz la cei care au ramas la comun si nu i-a obligat sa-si puna senzor -instalatie facuta inaint de 2004
citat ANRE
Totodată, pentru clarificarea unor aspecte relevante în acest context, vă informăm că prevederile oricărui act normativ din România îşi produc efectele după data intrării în vigoare a acestuia şi nu pot fi aplicate retroactiv, fapt confirmat de dispoziţiile art. 15, alin. (2) din Constituţia României, respectiv „Legea dispune numai pentru viitor [...]”.
Astfel, în acest context, considerăm că, în situaţia în care instalaţia de utilizare a gazelor naturale a fost proiectată, executată, recepţionată şi pusă în funcţiune anterior intrării în vigoare a prevederilor Normelor Tehnice pentru proiectarea, executarea şi exploatarea sistemelor de alimentare cu gaze naturale, aprobate în Ordinul MEC nr. 58/2004, precum și a Normelor tehnice  şi, în prezent, nu sunt efectuate modificări față de documentația tehnică inițială, operatorul economic autorizat ANRE care efectuează verificarea şi/sau revizia tehnică analizează situaţia locală şi decide, în consecinţă, dacă respectiva instalație de utilizare funcționează în condiții de siguranță, luând în considerare prevederile legale în baza cărora a fost întocmită și avizată documentația inițială."

Edited by dentra, 04 December 2016 - 14:37.


#594
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Totul e elastic in Romania, si in acelasi timp f rigid. Tara paradoxurilor.

Repartitoarele sint obligatorii dar totusi nu sint, debransarile nu se pot face (cum ma poti tine totusi prizonier intr-un contract cu furnizor unic???), iar cu detectoarele de gaz e nevoie de clarificari.

Care clarificari se duc cu referintele tocmai pana la constitutie... in loc sa zica clar sa inteleaga tot omul:
- sint obligatorii pt instalatiile mai vechi de...
- nu sint obligatorii pt cei care...

In cazul meu, administratora a confirmat ca legea nu ma obliga daca nu am termopane. A recunoscut desi nu ii convine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate