Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

RADET, termoficare -Debransare, diverse..

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
755 replies to this topic

#55
diesel_bc

diesel_bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 31.08.2007
De cand cu zilele friguroase am vrut sa dau drumul la centrala, dar dupa vreo 30 de secunde de functionare se aude un huruit in centrala ca si cum ar fi aer in ea si se opreste. Am aerisit instalatia de o gramada de ori si tot degeaba. Ce sa fac?

#56
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 diesel_bc, on Oct 20 2007, 13:27, said:

De cand cu zilele friguroase am vrut sa dau drumul la centrala, dar dupa vreo 30 de secunde de functionare se aude un huruit in centrala ca si cum ar fi aer in ea si se opreste. Am aerisit instalatia de o gramada de ori si tot degeaba. Ce sa fac?
pai, ce marca ai ?

#57
diesel_bc

diesel_bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 31.08.2007

 caldut, on Oct 20 2007, 15:42, said:

pai, ce marca ai ?


Ariston T2

#58
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 diesel_bc, on Oct 20 2007, 13:49, said:

Ariston T2

ledul de avarie clipeste ?

#59
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 caldut, on Oct 20 2007, 13:53, said:

ledul de avarie clipeste ?

bun, dar pe apa calda merge?

#60
rombaer

rombaer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.02.2006

 caldut, on Oct 20 2007, 15:59, said:

bun, dar pe apa calda merge?

Am si eu probleme cu centrala mea. Stiti un instalator care vine acasa ? Am luat dupa anunti de la a la z si nici unu nu a venit.

#61
diesel_bc

diesel_bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 31.08.2007

 caldut, on Oct 20 2007, 15:59, said:

bun, dar pe apa calda merge?
Merge pe apa calda si nu clipeste ledul de avarie.

#62
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 diesel_bc, on Oct 20 2007, 14:32, said:

Merge pe apa calda si nu clipeste ledul de avarie.

nu caloriferele trebuie aerisite,alea merg si cu aer in ele (se aude un clipocit).pompa de circulatie la centrala bitermica nu funct. atunci cind produce apa calda,numai pe incalziresi atunci ma bate gindul ca de la pompa sa fie ceva.
sa fie obturat aerisitorul pompei ?stii,pompa are la partea superioara un fel de butoias,cu supapa de aerisire,iar supapa poate e inchisa sau obturata,oricum cel mai bine cheama service-ul

#63
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Nimeni nimic?

... revin eu cu amanunte... poate poate ajuta pe cineva

Aprobarea dosarului/proiectului tine aprox. 3-4 luni de zile si e bine sa se apeleze la profesionisti in astfel de treburi.
Mai e nevoie de un constructor/instalator pentru implementarea fizica a proiectului, dupa ce acesta a fost aprobat si cei de la termoficare au instalat ce aveau de instalat in camin (camin care inca nu stiu cine il executa).
Primaria nu aproba lucrari de spargere/refacere a covorului de asfalt si a trotuarelor dupa 15 noiembrie (cel putin in Oradea).

... cam atat.

#64
remyx

remyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.08.2006
Sincer, nu inteleg de ce ai face acest demers. Eu m-am chinuit o vara intreaga sa renunt la incalizirea prin sistemul centralizat.
Este muult mai scump, lipsit de confort (livrarea "agentului termic 007" incepe ff tarziu toamna si se termina prea devreme primavara).

Chiar mi-ar placea sa citesc cateva argumente, poate in Oradea este altceva (eu pana acum cunosc problemele din Bucuresti si Brasov si sincer ma bucur ca nu mai am de-a face cu "TERMO" si "CET")

#65
being747

being747

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.08.2005
Termoficarea in Oradea e e toata jena sa nu te superi colega. Stau la casa intr-o zona centrala si fac frigul cateodata de ma satur, noroc cu radiatoarele pe curent. Agentul intra de multe ori cu 39, 40 grade....insuficient. Isi bat joc de noi, eu as vrea sa renunt, cred ca ma voi racorda pe viitor la gaz.

#66
Nagash

Nagash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.07.2006
Salutare,

   Am o dilema si nu stiu ce sa fac.
   Situatia este urmatoarea: am o instalatie compusa din CT si 5 calorifere, presiunea este de aprox.1.8-2 bar la rece (CT furnizeaza doar apa calda menajera).Trec Ct pe regim de iarna si las 2 calorifere deschise (setez temperatura la treapta 3/9), presiunea creste f putin.Problema apare cand deschid un alt calorifer.Creste foarte mult , ajungand aproape de 3 bar (zona rosie).
  Ce trebuie sa fac ? :huh: Aerisirea instalatiei (nu aud zgomote care sa indice prezenta aerului) ?
  Please help !!

#67
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007
[quote name='Nagash' date='Nov 6 2007, 12:00' post='3616042']
Salutare,

   Am o dilema si nu stiu ce sa fac.
   Situatia este urmatoarea: am o instalatie compusa din CT si 5 calorifere, presiunea este de aprox.1.8-2 bar la rece (CT furnizeaza doar apa calda menajera).Trec Ct pe regim de iarna si las 2 calorifere deschise (setez temperatura la treapta 3/9), presiunea creste f putin.Problema apare cand deschid un alt calorifer.Creste foarte mult , ajungand aproape de 3 bar (zona rosie).
  Ce trebuie sa fac ? :huh: Aerisirea instalatiei (nu aud zgomote care sa indice prezenta aerului) ?
  Please help !!
[/quote ]

2 bari la rece e mult, mai goleste pina la 1,2 (la rece evident),si da drumul la incalzire cu toate caloriferele deschise,vezi ce se intimpla.

#68
izabela505

izabela505

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.10.2006
Locuiesc la etajul 10 si de cativa ani e din ce in ce mai frig iarna. Asta vara am aerisit caloriferele (am din acelea vechi de fonta) dar degeaba, nu se incalzesc decat un pic in partea de sus. Am chemat si un instlator, a aerisit toata coloana, dar degeaba. Ma gandeam ca sunt probabil infundate si m-am hotarat sa le schimb, dar nu stiu de care sa iau. La mine apa care circula prin calorifere e mai mult calda decat fierbinte (administratorul zice ca am fi cap de coloana sau cam asa ceva) si ma gandeam ca poate daca iau unele mai subtiri, de otel de ex, s-ar incalzi mai repede?? Oare mai e vreo speranta sa fie cald in casa sau trebuie sa ma gandesc serios la o centrala pe gaz? Va rog daca poate sa ma ajute cineva ca nu prea ma pricep.

#69
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
am inteles ca o solutie ar fi niste robinete dar nu am inteles exact cum se folosesc, am impresia ca se scoate aerul de pe coloana.

#70
izabela505

izabela505

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.10.2006
am robinete (aerisitoare), problema nu e aerul de pe coloana e agentul termic, care nu e suficient de cald. Pe mine m-ar interesa ce tip de calorifere ar functiona mai bine in conditiile astea, pentru ca  ale mele avand peretii foarte grosi (sunt de fonta) nu reusesc sa se mai incalzeasca aproape de loc.

#71
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 izabela505, on Nov 12 2007, 11:08, said:

am robinete (aerisitoare), problema nu e aerul de pe coloana e agentul termic, care nu e suficient de cald. Pe mine m-ar interesa ce tip de calorifere ar functiona mai bine in conditiile astea, pentru ca  ale mele avand peretii foarte grosi (sunt de fonta) nu reusesc sa se mai incalzeasca aproape de loc.

Caloriferele au alimentarea in diagonala?

Nu rezolvi nimic cu schimbatul caloriferelor. Mai intai trebuie sa te asiguri daca exista sau nu cadura pe coloana si apoi vezi ce trebuie facut. Daca coloanele sunt infundate degeaba schimbi tu caloriferele ca tot nu rezolvi nimic. Cauta cauza ca sa elimini efectul.

Edited by Clovis, 14 November 2007 - 21:11.


#72
Xi

Xi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 26.11.2001
Am tot cauta sa vad ce temperatura a agentului termic pentru incalzire trebuie sa asigure RADET la intrarea in bloc si tot nu am gasit pe nicaieri decat temp. apei curente. Stie cineva ce temp. nominala trebuie sa aiba agentul termic furnizat de RADET ? Sau ce temp este degajata de calorifere (masurat imediat deasupra unui calorifer tip panel din otel) ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate