Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

RADET, termoficare -Debransare, diverse..

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
755 replies to this topic

#73
bea84

bea84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.12.2007

View Postundesignus, on May 30 2007, 09:22, said:

Sursa: EVZ.ro


Niste nemernici: acum au scos centralele termice care merg pe gaz ca polueaza. Dar CET-urile care merg pe carbune sau pacura si scot fum de se vede de la km departare oare ce fac?
M-am saturat de toti indivizii astia care conduc tara asta si care nu se gindesc decit la buzunarul propriu.
Intr-un condominiu poti sa ai 2 sau mai multi furnizori de telefonie, dar nu ai voie decit un singur furnizor de caldura. Acolo unde interesele au fost puternice s-a putut, in schimb cu cetatenii din asociatiile de locatari, nu se poate. N-au dat spaga unde trebuie sau n-au facut scandal.
Marian Bigiu de la ce partid provine? De la pnl evident!  :cursing:


Buna ziua. Am si eu o intrebare: tot caut de cateva zile legea in care este stipulat faptul ca, daca ai centrala si tevile comune izolate, nu mai esti obligat sa platesti caldura care trece prin aceste tevi comune. Dna administrator spune sa a umblat mult sa faca rost de aceasta lege... dar de doua luni nu a reusit nici acum sa o gaseasca :).

Mersi.

#74
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostCourage, on May 30 2007, 08:46, said:

beneficiez de confort,

Anumite zone de blocuri beneficiaza si ele de confort termic ( trebuie efectiv sa deschizi geamul din cand in cand ca sa te mai racoresti ) la preturi minime - bineinteles comentariul vizeaza zonele destinate nomenclaturii inainte de '89 nu cutiile de chibrit pentru marea majoritate .

#75
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postbea84, on Jan 4 2008, 21:08, said:

Buna ziua. Am si eu o intrebare: tot caut de cateva zile legea in care este stipulat faptul ca, daca ai centrala si tevile comune izolate, nu mai esti obligat sa platesti caldura care trece prin aceste tevi comune. Dna administrator spune sa a umblat mult sa faca rost de aceasta lege... dar de doua luni nu a reusit nici acum sa o gaseasca :).

Mersi.
Era stipulat in Ordinul 233/2004 al ANRSC. Insa in 2006 acel Ordin a fost modificat, iar articolul respectiv s-a abrogat. Acum teoretic toata lumea plateste parti comune la incalzire, practic se face cum hotaraste Adunarea Generala a Asociatiei.

#76
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Acum 6-7 ani am debrasat legal de la RADET unul dintre apartamente, din cauza ca nu mai aveam deloc caldura...nu de pret.
Asa ca ne-am tras gaze + contoar + microcentrala de apartament si situatia s-a schimbat radical in bine :)
In fiecare an ne uitam cum cresc facturile de caldura la vecinii care inca nu s-au debransat si nu reuseam sa-i inteleg de ce mai stau asa... mereu era scandal.
De curand au inceput insa sa ne repartizeze si noua din costurile de energie termica !!!
Noi nu mai avem de la debransare nici macar caloriferele de la RADET, nici vorba de repartitoare...
Ni s-a explicat ca acum ne contorizeaza caldura din conductele RADET care traverseaza apartamentul + caldura de pe culoarul blocului :(

Cand am depus cererile de debransare RADET am semnat ca suntem de acord ca tevile lor sa traverseze proprietatea...nu sa platim in continuare caldura lor.
Am propus sa "blindam" prin zidire tevile respective, pentru a nu mai spune ca le folosim caldura....nici asa nu sunt de acord.
Cei care suntem in situatia asta ni se pare un abuz sa fim obligati sa platim niste servicii pe care nu le dorim. Daca ii deranjeaza ca tevile respective pierd caldura, nu au decat sa le mute in alta parte.... eventual afara...unde oricum or sa piarda si mai multa caldura :)

As vrea sa stiu daca exista o baza legala pt. acest lucru..

Mersi.

Edited by Ignition, 14 January 2008 - 16:55.


#77
s_tre_ss

s_tre_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.07.2007
tu cand ai montat centrala nu ai pierdut cota parte din  dreptul de propietate a  tevilor de  caldura si apa calda din bloc pana in teul fiecauia deci si cota de pierdere a caldurii sau a pierderilor implicit si a reparatiilor  la tevile din casa in focsani pe cartea care reprezinta drepturile si obligatiile asociiatilor de propietari era o varianta de izolare   am uitat  cum dar era greu de verificat  

banuiesc ca aveti repartitoare in bloc  

o idee ar fi sa obligi asociatia de propietari sa izoleze tevile la subsol   si sa monteze repartitoare pe scara  (asta sa scada un pic  cota repartizata tie  )

dar mai indicat e sa te duci la presedintele asociatiei si sa vezi legea pe care functioneaza el sau daca e o ' lege ' interioara  si daca e interioara vezi  cine a votat-o  si cand sa votat

si de mutat tevile  nu poate  pentru ca te va da in judecata pentru o interventie  neautorizata la  tevile asociatiei de propietari si vei fi pus sa platesti toate pierderile din bloc bagand motivul ca au pierdut caldura pe acolo

Edited by s_tre_ss, 14 January 2008 - 17:27.


#78
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005

View PostIgnition, on Jan 14 2008, 16:53, said:

Acum 6-7 ani am debrasat legal de la RADET unul dintre apartamente, din cauza ca nu mai aveam deloc caldura...nu de pret.
Asa ca ne-am tras gaze + contoar + microcentrala de apartament si situatia s-a schimbat radical in bine :)
In fiecare an ne uitam cum cresc facturile de caldura la vecinii care inca nu s-au debransat si nu reuseam sa-i inteleg de ce mai stau asa... mereu era scandal.
De curand au inceput insa sa ne repartizeze si noua din costurile de energie termica !!!
Noi nu mai avem de la debransare nici macar caloriferele de la RADET, nici vorba de repartitoare...
Ni s-a explicat ca acum ne contorizeaza caldura din conductele RADET care traverseaza apartamentul + caldura de pe culoarul blocului :(

Cand am depus cererile de debransare RADET am semnat ca suntem de acord ca tevile lor sa traverseze proprietatea...nu sa platim in continuare caldura lor.
Am propus sa "blindam" prin zidire tevile respective, pentru a nu mai spune ca le folosim caldura....nici asa nu sunt de acord.
Cei care suntem in situatia asta ni se pare un abuz sa fim obligati sa platim niste servicii pe care nu le dorim. Daca ii deranjeaza ca tevile respective pierd caldura, nu au decat sa le mute in alta parte.... eventual afara...unde oricum or sa piarda si mai multa caldura :)

As vrea sa stiu daca exista o baza legala pt. acest lucru..

Mersi.


Serios ???? Nu credeam ca e posibil asa ceva :thumbdown:
Era in discutie treaba asta acum cativa ani, dar stiam ca nu s-a ajuns la nicio hotarare.
Pe de alta parte tu poti sa ceri chirie de lai pt ca trec pe la tine prin casa tevile lor de care tu nu mai ai nevoie, odata debransat inseamna ca nu mai ai nevoie de serviciile lor, nu? ei au fost de acord deci....
Nici sa nu te gandesti sa platesti ceva , si eu sunt presedinte de asociatie, e o aberatie.
du-te si fa scandal la presedintele de asociatie .
Succes , eventual spune-ne ce ai rezolvat
:OK:

#79
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
vezi daca ti-ai permis sa-ti pui centrala? inseamna ca ai bani. asa ca platesti. probabil ai un administrator comunist.
la noi in asociatie s-a convenit ca cei care isi izoleaza tevile pe cheltuiala lor nu vor mai plati pentru caldura degajata (!?!) de tevile care trec prin apartament. in ceea ce priveste caloriferele de pe casa scarii nu prea ai ce sa faci. sunt ultimile rabufniri ale mizeriei convetuirii la comun cu vecinii. in timp isi vor pune toti centrale.

#80
s_tre_ss

s_tre_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.07.2007

View Postmicutu_flo, on Jan 19 2008, 15:46, said:

Serios ???? Nu credeam ca e posibil asa ceva :thumbdown:
Era in discutie treaba asta acum cativa ani, dar stiam ca nu s-a ajuns la nicio hotarare.
Pe de alta parte tu poti sa ceri chirie de lai pt ca trec pe la tine prin casa tevile lor de care tu nu mai ai nevoie, odata debransat inseamna ca nu mai ai nevoie de serviciile lor, nu? ei au fost de acord deci....
Nici sa nu te gandesti sa platesti ceva , si eu sunt presedinte de asociatie, e o aberatie.
du-te si fa scandal la presedintele de asociatie .
Succes , eventual spune-ne ce ai rezolvat
:OK:
ale cui sunt coloanele din casa ? ale asociatiei de propietari sau a propietarului locuintei respective  

dar cele din subsol a cui sunt ? cine trebuie sa aiba grija sa fie functionale ?

asociatia de propietari

si tinand cont ca chiar daca ai centrala faci parte de asociatia de propietari   ..................

#81
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006
zi asociatiei sau sa-si izoleze tevile ce trec prin apartamentul tau si sa te scoata din calcul complet, sau sa plateasca chirie pe spatiu ocupat de tevi in APARTAMENTUL TAU (adica proprietate privata), si pune si tu o suma "modica" gen 500 EUR/luna

#82
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Posttorindan, on Jan 21 2008, 17:43, said:

zi asociatiei sau sa-si izoleze tevile ce trec prin apartamentul tau si sa te scoata din calcul complet, sau sa plateasca chirie pe spatiu ocupat de tevi in APARTAMENTUL TAU (adica proprietate privata), si pune si tu o suma "modica" gen 500 EUR/luna
Nu poate face asta, si-a dat in scris acordul pentru ca tevile sa poata traversa proprietatea. Stiau ei ce fac, au juristi buni.

#83
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View Posttorindan, on Jan 21 2008, 17:43, said:

zi asociatiei sau sa-si izoleze tevile ce trec prin apartamentul tau si sa te scoata din calcul complet, sau sa plateasca chirie pe spatiu ocupat de tevi in APARTAMENTUL TAU (adica proprietate privata), si pune si tu o suma "modica" gen 500 EUR/luna

nu merge nici asa, pune-te in situatia celui de la ultimul etaj care nu are centrala, si trebuie sa izoleze tevile celor cu centrala sau sa le plateasca chirie. cel mai corect este ca cel care si-a pus centrala sa izoleze tevile care ii trec prin casa si asociatia sa il scoata de la plata agentului termic. nu stiu insa ce va face asociatia cand in aprilie va opri caldura iar cel cu centrala va face cald intr-o zi friguroasa.

#84
s_tre_ss

s_tre_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.07.2007

View PostIgnition, on Jan 14 2008, 16:53, said:

Acum 6-7 ani am debrasat legal de la RADET unul dintre apartamente, din cauza ca nu mai aveam deloc caldura...nu de pret.
Asa ca ne-am tras gaze + contoar + microcentrala de apartament si situatia s-a schimbat radical in bine :)
In fiecare an ne uitam cum cresc facturile de caldura la vecinii care inca nu s-au debransat si nu reuseam sa-i inteleg de ce mai stau asa... mereu era scandal.
De curand au inceput insa sa ne repartizeze si noua din costurile de energie termica !!!
Noi nu mai avem de la debransare nici macar caloriferele de la RADET, nici vorba de repartitoare...
Ni s-a explicat ca acum ne contorizeaza caldura din conductele RADET care traverseaza apartamentul + caldura de pe culoarul blocului :(

Cand am depus cererile de debransare RADET am semnat ca suntem de acord ca tevile lor sa traverseze proprietatea...nu sa platim in continuare caldura lor.
Am propus sa "blindam" prin zidire tevile respective, pentru a nu mai spune ca le folosim caldura....nici asa nu sunt de acord.
Cei care suntem in situatia asta ni se pare un abuz sa fim obligati sa platim niste servicii pe care nu le dorim. Daca ii deranjeaza ca tevile respective pierd caldura, nu au decat sa le mute in alta parte.... eventual afara...unde oricum or sa piarda si mai multa caldura :)

As vrea sa stiu daca exista o baza legala pt. acest lucru..

Mersi.


citeste aciia si ai sa fii mai lamurit  http://forum.softped...showtopic=40202   gasestisi legile  care ........

#85
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 06.10.2006
Din cate stiu o lege veche prevedea ca nu platesti nimic daca conductele de trecere sunt izolate....legea noua spune ca vei plati 10% (parca) chiar daca tevile sunt izolate.

#86
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Poststarsteel, on Jan 25 2008, 21:11, said:

Din cate stiu o lege veche prevedea ca nu platesti nimic daca conductele de trecere sunt izolate....legea noua spune ca vei plati 10% (parca) chiar daca tevile sunt izolate.


bre, dar mai sun si spatiile comune, adica holuri, spalatorii, casa scarii, subsoluri si alte spatii care se incalzesc iarna, dar nu sant locuinte.
pe alea cine le plateste?
nu scrie in contractul de vanzare cumparare cata cota indiviza are fiecare proprietar?

#87
441529

441529

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 17.08.2006
Nu vreau sa fiu eu cel care iti da o veste proasta, dar, este perfect legal sa platesti pentru incalzirea spatiilor comune. Ba, mai mult, in cazul in care asociatia hotaraste sa schimbe coloanele (adica tevile alea care trec si prin casa ta si pe care tu le-ai izolat) esti obligat sa contribui si tu. Asta deoarece sunt parti comune ale blocului din care ai si tu o cota parte.

Pentru mai multe detalii legate de administrarea blocului si probleme care pot apare, gasesti mai multe detalii aici.

#88
karcotashu

karcotashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 27.08.2002
Puteti sa-m recomandati vreo firma pt realizarea proiectului/referatului tehnic pentru  debransare?

#89
mariustom

mariustom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.04.2006
Conform " HOTĂRÂRE   Nr. 400 din  2 aprilie 2003 pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari":

Quote

2.4. Proprietatea comună include toate părtile din condominiu care nu sunt părti dintr-un apartament sau spatiu cu altă destinatie decât cea de locuintă. Toate aceste părti formează obiecte ale coproprietătii fortate, adică ale stării de indiviziune fortată si perpetuă, destinate a fi utilizate în comun de proprietari.
    Proprietatea comună include următoarele: terenul aferent constructiei, în suprafată totală de ............ mp, fundatiile, fatada, intrările, suprafata exterioară a zidurilor de perimetru ale proprietătii individuale, scările comune, casa scării, casa ascensorului, ascensoarele, trotuarele, centrala termică sau punctul termic, canalizarea, instalatiile de apă si încălzire centrală, de gaze, electricitate si telefonice de la punctul de bransament sau de racordare la reteaua stradală (exclusiv acesta) până la punctul de racord la instalatia interioară a apartamentului sau spatiului cu altă destinatie decât cea de locuintă, spălătoria, uscătoria, culoarele clădirii, subsolul sau nivelul tehnic, încăperile personalului de serviciu al clădirii, încăperea/constructia destinată depozitării gunoaielor, tubul colector, instalatii de ventilatie, canale termice, spatiile care deservesc crematorii, podul, acoperisul si învelitoarea acestuia, antena si cablul TV până la priza de bransament. Se consideră, de asemenea, în indiviziune fortată boxele din subsoluri sau camerele de serviciu din mansarde, poduri, magazii si garaje, platforme exterioare sau încorporate clădirii, amplasate, de regulă, separat de proprietatea individuală, dacă au destinatia de a servi, în comun, toate aceste proprietăti individuale. Suprafetele exterioare zidurilor de perimetru ale proprietătilor individuale, podelele si tavanele din jurul acestor proprietăti si orice conducte, cabluri, linii de utilităti, care trec prin acestea si care deservesc mai mult de o asemenea proprietate, sunt considerate obiecte de folosintă comună, fiind supuse stării de indiviziune fortată.
Atâta timp cât nu există acel punct de racord și nu mă folosesc de instalația de încălzire centrală, nu face obiectul unui bun comun pentru apartamentul propriu !!!
Așa că, Ignition, nu ai de ce să plătești pentru încălzirea de la țevile lor.
Dacă e așa, în lunile în care nu au încălzirea centralizată în funcțiune (primăvara și toamna) și tu te încălzești încă, să ceri asociației cota parte din gazul consumat căci tu încălzești vecinii adiacenți ;)

#90
s_tre_ss

s_tre_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.07.2007

View Postmariustom, on Jan 30 2008, 16:43, said:

Conform " HOTĂRÂRE   Nr. 400 din  2 aprilie 2003 pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari":

Atâta timp cât nu există acel punct de racord și nu mă folosesc de instalația de încălzire centrală, nu face obiectul unui bun comun pentru apartamentul propriu !!!
Așa că, Ignition, nu ai de ce să plătești pentru încălzirea de la țevile lor.
Dacă e așa, în lunile în care nu au încălzirea centralizată în funcțiune (primăvara și toamna) și tu te încălzești încă, să ceri asociației cota parte din gazul consumat căci tu încălzești vecinii adiacenți ;)
nu incurca propietatea   cu folosirea daca nu iti comvine fa plangere unde vrei ca oricum nu ii intereseaza de tine
si la faptul ca o buna parte din caldura facuta de centrala ta se duce la vecini  ( si se duce ceva din pacate ) dovedeste ,   ca oricum daca sunt repartitoare in bloc o incaseaza regia de termoficare ;)) ;))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate