Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

RADET, termoficare -Debransare, diverse..

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
755 replies to this topic

#19
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 clausio, on Jul 11 2006, 23:35, said:

Inca mai e valabila chestia cu acordul vecinilor cu care ai pereti/plansee comune...

esti sigur ? asta e cea mai mare imbecilitate.

#20
bittek

bittek

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2004

 Ion_de_la_Raion, on Jul 12 2006, 22:16, said:

esti sigur ? asta e cea mai mare imbecilitate.
Si mie mi se pare o aberatie daca vor sa te faca sa platesti sa vina cu studii, masuratori samd,sa vada cata caldura degaja acele tzevi si cu cat  influntzeaza aceasta vecinii.Sa plateasca daca vor sa-mi ia bani pe o aberatie de genul asta.Si in functie de asta o sa fac si eu masuratori sa vedem cand RADETU opreste caldura iar la mine merge centrala cine imi plateste mie casldura degajata la vecini a?Sa ii sparg la nas.

Edited by bittek, 13 July 2006 - 11:56.


#21
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Racer,
vreau si io firma daca esti multumit de ei, te rog!
Ideea e ca ma bate gindul din ce in ce mai tare sa-mi pun si io centrala si am nevoie de unii care sa faca tot, inclusiv alergatul dupa aprobari si restul...

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru desprinderea de la sistemul centralizat de incalzire (DEBRANSARE) se vor respecta urmatoarele prevederi legale:
Legea nr. 10 din 18.01.1995 privind calitatea în construcþii (Monitorul Oficial nr. 12 din 24.01.1995):
Ø Art. 18, alin. 2 : “Intervenþiile la construcþiile existente se referã la lucrãri de reconstruire, consolidare, transformare, extindere, desfiinþare parþialã, precum ºi la lucrãri de reparaþii, care se fac numai pe baza unui proiect avizat de proiectantul iniþial al clãdirii sau a unei expertize tehnice întocmite de un expert tehnic atestat, ºi se consemneazã obligatoriu în cartea tehnicã a construcþiei.”
Ø Art. 2 al Legii nr. 10/1995: “Prevederile acestei legi se aplicã construcþiilor de orice categorie ºi instalaþiilor aferente acestora indiferent de forma de proprietate sau destinaþie - denumite în continuare construcþii, precum ºi lucrãrilor de modernizare, modificare, transformare, consolidare ºi de reparaþii ale acestora.”
O.G. nr. 73 din 29.08.2002 privind organizarea ºi funcþionarea serviciilor publice de alimentare cu energie termicã produsã centralizat (Monitorul Oficial nr. 650 din 31.08.2002):
Ø Art. 35, lit. g): “Utilizatorii de energie termicã au urmãtoarele obligaþii: sã nu modifice instalaþiile de încãlzire centralã, aferente unui imobil condominial, decât în baza unei documentaþii tehnice care reconsiderã ansamblul instalaþiilor termice, aprobate de cãtre distribuitorul/furnizorul de energie temicã.”
H.G. nr. 1386 din 27.11.2003 privind modificarea si completarea Normelor Metodologice privind organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari, aprobate prin H.G. 400/2003 (Monitorul Oficial nr. 863 din 04.12. 2003 ):
Ø Art. 42, alin. 3: “Modificarea instalatiilor de distributie a utilitatilor in interiorul unui condominiu sau al unui apartament din cadrul unui condominiu poate fi facuta numai pe baza referatului tehnic de specialitate emis de furnizorul utilitatii, in care se arata efectele modificarii instalatiei respective si se cuprind propuneri privind modul de repartizare a cheltuielilor pentru proprietatile din condominiu. Pe baza acestui referat adunarea generala va hotari asupra efectuarii modificarii si va stabili modul de inregistrare, repartizare/defalcare a consumurilor respective, precum si modul de incasare si de efectuare a platilor corespunzatoare a consumurilor.”
si in plus:
(debransarea se va efectua de catre R.A.D.E.T. sau de catre o firma autorizata A.N.R.S.C., fara nici un fel de modificari asupra instalatiei aferenta cladirii;
(debransarea se face doar pentru inlocuirea sistemului de incalzire centralizat cu un sistem de incalzire individual pe baza de gaze naturale, caz in care se vor indeplini suplimentar urmatoarele conditii:
a) evacuarea gazelor arse se va face printr-un cos care va depasi nivelul aticului imobilului;
B) proprietarul apartamentului este obligat sa aiba un contract de service permanent pe toata durata functionarii instalatiei cu o firma autorizata privind intretinerea si asigurarea bunei functionari a respectivei instalatii;
c) proprietarul impreuna cu firma de service raspund solidar civil si/sau penal, dupa caz, pentru eventualele pagube sau pierderi de vieti omenesti in caz de explozie provocata de proasta functionare a instalatiei individuale de incalzire. :w00t:

aste sunt conditiile=proiect care cost in functie de firma 750-900 ron si taxa RADET pana in 50 ron.
am mai multi prieteni care s-au debransat si au urmat acesti pasi. apropos asociatia de proprietari nu este obligata sa dea acordul.

#23
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,037
  • Înscris: 02.09.2005
foarte bine dumitress, se pare ca multi de p-aici sunt in ceata doar totusi nu se pot abtine de la a spune prostii....

Edited by jericho, 03 August 2006 - 15:16.


#24
MFCostin

MFCostin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.05.2006
Ca si doktoru, as dori si eu niste recomandari pentru una-doua firme cu care ati lucrat si care sa se ocupe de cat mai multe (proiectare,  obtinere autorizatii, executie)

#25
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 MembruAnonim, on Aug 2 2006, 22:17, said:

a) evacuarea gazelor arse se va face printr-un cos care va depasi nivelul aticului imobilului;

chestia asta nu se aplica. oricum cine a introdus-o acolo este cel mai mare cretin tembel care a apucat vreodata sa scrie pe la guvern si ala care a semnat asa ceva este cel mai mare timpit imbecil care a semnat vreodata ceva de-a lungul si de-a latul galaxiei.

#26
bogho

bogho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 02.04.2004
am si eu ceva asemanator.

adica vreau sa imi pun centrala termica, insa blocul unde stau (de fapt tot orasul Buftea) a fost de prin iarna trecuta debransat de la sistemul de termoficare.

stie cineva cam ce acte sunt necesare pentru a putea faca legal aceasta instalare? de asemenea si ce pasi ar fi de facut?
Pana acum am gasit numai informatii despre actele necesare pentru "instalare centrala termina in bloc de beneficiaza de termoficare", ceea ce nu mai e cazul blocului in care voi sta.

Si citii pe topicul acesta si de faptul ca exista cateva firme care se ocupa cam cu toata lucrarea, inclusiv acte? Aveti vreun nume, date de contact, despre astfel de firme (cat mai serios posibile)

PS. Si cam cat dureaza, in media, obtinerea tuturor avizelor?

Edited by bogho, 12 September 2006 - 12:16.


#27
djuju

djuju

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.06.2006
Din proprie experienta, pas cu pas:
1. cautat firma pentru instalare CT care sa se ocupe si de obtinerea avizelor (Radet si Distrigaz)
2. cerere catre asociatie + cerere RADET pentru debransare - subsemnatul
3. depunere cerere la RADET. Se asteapta 2-3 saptamani pt. un raspuns standard - subsemnatul
4. in paralel cu pc. 3 se face referatul tehnic - firma, pt. asta am platit 600RON!!!
5. primit raspunsul de la RADET si imediat depus referatul tehnic + raspunsul lor in original?! - subsemnatul
6. dupa 2 saptamani m-am dus sa intreb care este stadiul. Acordul era gata dar nu au catadicsit sa-l trimita.
pentru ridicarea acordului se plateste o taxa (cca 70 RON). Urmeaza o plimbare prin tot sediul RADET-ului (camera 23 - 33-71-33- 34-caserie-23). - subsemnatul
7. acordul se depune la RADETUL de sector. Se face un deviz pentru lucrarea propriu-zisa de debransare. Se plateste acest deviz ( 60- 80 RON, depinde de nr. de calorifere si robineti de pa calda) tot la RADET-ul central, deci aproximativ acelasi traseu turistic (fara 23 si 71). - subsemnatul
8. Reveniti cu factura la RADETUL de sector care va lua legatura cu meseriasii de cartier pentru debransare (constatarea debransarii ) si completarea unui proces verbal. - subsemnatul
9. Procesul verbal completat in 4 ex. trebuie vizat de Asociatie - subsemnatul
10. Dupa viza Asociatiei se depune la RADETUL de sector. - subsemnatul
11. Dupa cca 2 saptamani intrati in posesia Procesului verbal de debransare (2 ex)
12. Se depune un exemplar la Asociatie - subsemnatul
13. In sfarsit debransat cu acte-n regula

Totul a durat mai bine de 1 luna si jumatate. Firma a incasat cei 600 RON doar pt. acel referat tehnic desi altceva mi s-a spus la inceput. Toata alergatura a ramas tot in seama mea!

#28
bluewave

bluewave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 14.09.2006
sal,
pasii astia i-am facut si eu anul trecut , cu toate ca par aberanti atata timp cat exista un contor pe scara.Dar problema se pare ca vine din oftica radet in a pierde clienti.Cum adica sa scoata persoane de la intretinere(caldura) cand caldura vine contorzata pe scara? Chestia tre facut de admin , ce e asa de greu? dar ... traim in ro .....

#29
maya_timely

maya_timely

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.02.2007
Sper sa ne  puteti ajuta!
Administratorul blocului in care avem locuinta opreste caldura si din cand in cand mai greseste si incurca conductele si ne lasa si fara apa calda.
Am avut cateva discutii, dar minunea tinea 3 zile dupa care o luam de la capat.
Cand am pus termopane, am intrat pe forum am citit ceea ce recomandati si a fost ok, acum vrem sa ne debransam si avem nevoie de ajutor si solutii.
Am citit bineanteles si recomandarile facute centralelor termice si am sunat la un dealer.
Suntem terminati si la propriu si la figurat...
Dealerul ne-a spus ca trebuie sa mai asteptam ceva timp deoarece a aparut o noua lege care din martie 2007 nu-ti mai permite sa te debransezi decat daca se debranseaza toata scara sau tot blocul.
Stie cineva ceva despre asta? Si daca stiti va rugam sa ne spuneti si noua despre ce este vorba,nr.lege si cum putem sa ne rezolvam problema.
Daca vecinii nu vor sa se debranseze ce facem?
Va multumim anticipat pentru ajutor!

#30
sebi_bv

sebi_bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.07.2006
Si eu sunt tot din brasov....mi-a  ajuns CET-ul...am facut cateva crize serioase de nervi in nu stiu cate zile....deoarece fie nu e apa fierbinte, fie curge apa rece pe teava de apa calda....am facut reclamatii la CET, dupa nu stiu cate saptamani au venit sa vada daca curge apa calda pe teava...ei nu pot sa intelega ca problema apare doar uneori...
  In alta ordine de idei....am auzit si eu ceva de o asemenea lege...dar nu pot sa cred...adica daca vreau sa renunt la anumite servicii nu pot? pai ii dam in judecata! este inuman asa ceva.
   As vrea totusi sa stiu cat de rentabila este o centrala....
trebuie sa nu uitam ca trebuie sa platim acea ISCIR-izare....si o centrala costa cam 6000 de lei pentru un apartament cu 2 camere....in Brasov.
   Cam cat gaz se consuma intr-o iarna, la un apartament cu 2 camere?

#31
maya_timely

maya_timely

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.02.2007

 sebi_bv, on Apr 21 2007, 13:19, said:

Si eu sunt tot din brasov....mi-a  ajuns CET-ul...am facut cateva crize serioase de nervi in nu stiu cate zile....deoarece fie nu e apa fierbinte, fie curge apa rece pe teava de apa calda....am facut reclamatii la CET, dupa nu stiu cate saptamani au venit sa vada daca curge apa calda pe teava...ei nu pot sa intelega ca problema apare doar uneori...
  In alta ordine de idei....am auzit si eu ceva de o asemenea lege...dar nu pot sa cred...adica daca vreau sa renunt la anumite servicii nu pot? pai ii dam in judecata! este inuman asa ceva.
   As vrea totusi sa stiu cat de rentabila este o centrala....
trebuie sa nu uitam ca trebuie sa platim acea ISCIR-izare....si o centrala costa cam 6000 de lei pentru un apartament cu 2 camere....in Brasov.
   Cam cat gaz se consuma intr-o iarna, la un apartament cu 2 camere?

Buna Sebi,
eu o sa merg saptamana viitoare la CET sa intreb cum se procedeaza in legatura cu debransarea.Am mai citit si eu pe net si nu pot sa ne oblige sa ramanem bransati.(am ceva downloadat si daca te intereseaza da-mi un email)
Noi suntem hotarati sa o facem egal ca vom implica o problema juridica cu CET-ul sau Administratia sau nu.
Este rentabil si-ti spun din experienta deoarece eu m-am mutat in brasov de ca.2 ani si acolo unde am locuit inainte am avut centala termica timp de 4 ani. Costurile sunt mult mai reduse, iar confortul ti-l faci asa cum doresti.
Pana astazi aproape in 80% din cazuri dimineata au fost in jur de 3/4 grade si noi nu mai avem caldura din martie asa ca se impun luate masuri pentru ca in perioada urmatoare sa nu ne mai faca nimeni programul si sa scapam de probleme si nervi.Weekend placut!

#32
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

Quote

Centralele de apartamen vor ramne doar un vis frumos pentru cei care nu au in bloc vecini care s-au debransat deja de la sistemul centralizat de incalzire.

Daca nu aveti niciun vecin de bloc care s-a debransat deja, nu veti mai avea voie sa alegeti un alt furnizor de caldura sau sa va puneti centrala.

Varianta centralelor individuale de apartament va ramane doar un vis frumos pentru proprietarii de apartamente. Acestia nu vor mai avea voie sa se debranseze de la sistemul central de incalzire, in cazul in care niciun alt locatar al imobilului nu a renuntat la serviciile RADET sau ale regiilor locale pana in prezent. Interdictia, aprobata printr-un ordin al Autoritatii Nationale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilitati Publice (ANRSC), va fi aplicata in perioada imediat urmatoare.

„Deconectarile individuale nu se pot executa in acele condominii in care nu s-au produs deconectari anterioare intrarii in vigoare a regulamentului”, se precizeaza in ordinul ANRSC. Regulamentul nu se aplica totusi retroactiv, pentru blocurile in care exista deja debransari. Totusi, cei care vor hotari de acum inainte sa renunte la serviciile regiilor centrale sau locale vor fi obligati sa asigure incalzirea spatiului cu o sursa alternativa si sa obtina „o autorizatie de construire, suplimentar altor conditii precum acceptul scris al vecinilor”.

Regulamentul va fi prezentat consiliilor locale si judetene, respectiv Consiliului General al Municipiului Bucuresti si va intra in vigoare in 30 de zile de la aprobare.

La vila ai drepturi, la bloc nu

Motivatiile celor care au luat aceste decizii se leaga doar de drepturile vecinilor, care ar putea plati mai mult in cazul in care exista debransari pe scara. Presedintele ANRSC, Marian Bigiu, este de parere ca „centralele termice individuale majoreaza costurile de incalzire pentru apartamentele conectate la sistemul central, polueaza si scad temperatura din locuinta vecina in cazul in care centrala nu este pusa in functiune”.

Bigiu nu considera ca decizia Autoritatii ar incalca in vreun fel drepturile locatarului de a-si incalzi casa prin ce metoda doreste si de a-si alege singur furnizorul de caldura. Parerea acestuia este sustinuta si de presedintele Ligii Habitat - o asociatie a proprietarilor, Mihai Mereuta, care  afirma ca „proprietarul are dreptul sa-si puna centrala individuala la vila, nu si la bloc, unde nu se poate sa avem doua sisteme de incalzire”.

Totusi acesta a admis ca existau si alte solutii pentru ca vecinii sa nu fie dezavantajati. „Noi am recomandat ca toti cei care incearca sa se debranseze sa ceara acordul vecinilor si sa fie obligati sa faca reechilibrarea instalatiilor”, afirma Mereuta.

ALEGERE

25% dintre locuinte au centrale proprii

Un sfert dintre apartamentele din toata tara, care au fost racordate la sistemul centralizat de incalzire, au fost debransate pana la sfarsitul lui 2006. Numarul lor se ridica la peste 600.000, potrivit datelor oficiale centralizate de portalul national de administratie publica. In plus, peste 20% dintre orasele resedinta de judet au renuntat partial sau in totalitate la serviciile regiilor locale de termoficare.

Numarul proprietarilor care au ales sa se debranseze a crescut mai ales in ultimii trei ani, cand din ce in ce mai multi locatari au inceput sa ia in serios solutia unei centrale de apartament. Reprezentantii asociatiilor de locatari sustin insa ca, odata cu introducerea noului regulament, numarul celor care se vor debransa nu va mai fi atat de mare.


Sursa: EVZ.ro


Niste nemernici: acum au scos centralele termice care merg pe gaz ca polueaza. Dar CET-urile care merg pe carbune sau pacura si scot fum de se vede de la km departare oare ce fac?
M-am saturat de toti indivizii astia care conduc tara asta si care nu se gindesc decit la buzunarul propriu.
Intr-un condominiu poti sa ai 2 sau mai multi furnizori de telefonie, dar nu ai voie decit un singur furnizor de caldura. Acolo unde interesele au fost puternice s-a putut, in schimb cu cetatenii din asociatiile de locatari, nu se poate. N-au dat spaga unde trebuie sau n-au facut scandal.
Marian Bigiu de la ce partid provine? De la pnl evident!  :cursing:

#33
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Eu am centrala si sunt foarte multumit.
In bloc am ~ 10 insi cu restante foarte mari si ani la rand nu am mai avut apa calda :(

Acum sunt independent si beneficiez de confort, chiar daca poate platesc mai mult, insa stiu ca nu mor de cald primavara sau de frig cand se raceste brusc.

==================

Decizia de mai sus se incearca a fi pusa in aplicare de mai multa vreme, pt ca regiile de termoficare au pierdut exact din nr de membri cotizanti "importanti". In Bucuresti aproape 15% din forta de munca este intr-un fel sau altul legata de regiile de termoficare.

Le e foarte frica de eventualele probleme sociale ce pot aparea pe viitor -> concedieri, dar mai ales cresteri insuportabile de pret pt cei care raman in sistem.

Oricum, nu sunt de acord cu aceasta reglementare.
Va iesi cu scandal (sper), desi Base monopolizeaza de cativa ani TV-ul...

#34
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Exact!
Si eu am fost in aceeasi situatie. Si acum sint in bloc indivizi care au restante mari. Practic cind le vine somatia, se mai fac ca platesc ceva, mai obtin o aminare, si tot asa. Normal ca astia nu o sa fie niciodata de acord cu debransarile. Ei de pe urma cui mai traiesc?
Altii, inca mai au mentalitati comuniste de tipul "sa moara si capra vecinului": "ia uite-l si pe ala, si-a pus centrala... inseamna ca are bani". Mai stiu un caz de plasma luata in rate pe 5 ani, evident centrala era pe locul n in lista de prioritati.  :death:
De asemenea ni se scoate ochii, ca daca plecam de acasa, inchidem centrala si "dezechilibram" termic apartmentele vecinilor. Oare ei nu stau cu repartitoarele inchise in permanenta? Unul singur statea cu ele deschise si asta se vedea la lista de intretinere. La mine se auzeau cum piriire conductele din cauza supra-presiunii create.  :cursing:  Si asta in conditiile in care conductele sint izolate cu doua straturi de material izolant. Anul asta au rezistat, dar la un moment dat sigur vor crapa. Toti erau fericiti ca platesc mai putin, in schimb le cam tremura vocea...  :notangel:  Ce-i f... pe astia grija de vecinii nostrii... oare cind o sa-i f... grija si de cetatean?
Altii au fost pacaliti ca daca isi monteaza repartitoare, vor plati cit vor consuma. Si pentru ca nu au avut succes foarte mare, au "sensibilizat" un pic presedintele si administratorul de bloc si lor le-au montat gratis. Cind oamenii si-au dat seama de pacaleala si cum sta treaba de fapt, a fost un pic cam tirziu.

#35
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006

 maya_timely, on May 4 2007, 14:56, said:

Buna Sebi,
eu o sa merg saptamana viitoare la CET sa intreb cum se procedeaza in legatura cu debransarea.Am mai citit si eu pe net si nu pot sa ne oblige sa ramanem bransati.(am ceva downloadat si daca te intereseaza da-mi un email)
Noi suntem hotarati sa o facem egal ca vom implica o problema juridica cu CET-ul sau Administratia sau nu.
Este rentabil si-ti spun din experienta deoarece eu m-am mutat in brasov de ca.2 ani si acolo unde am locuit inainte am avut centala termica timp de 4 ani. Costurile sunt mult mai reduse, iar confortul ti-l faci asa cum doresti.
Pana astazi aproape in 80% din cazuri dimineata au fost in jur de 3/4 grade si noi nu mai avem caldura din martie asa ca se impun luate masuri pentru ca in perioada urmatoare sa nu ne mai faca nimeni programul si sa scapam de probleme si nervi.Weekend placut!


Ai ceva legislatie in ceea ce priveste (i)legalitatea interzicerii debransarilor? Pt ca si eu mi-am cumparat centrala si acum se aud tot felul de zvonuri, dar nu ma va obliga nimeni sa "beneficiez" de serviciul lor daca nu vreau.

Edited by monny_75, 30 May 2007 - 12:33.


#36
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Am scris mai amplu pe blogul meu:
http://forum.softped...;showentry=1456

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate