Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Conditii calatorie dupa integrarea UE

- - - - -
  • Please log in to reply
469 replies to this topic

#37
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postel_jefe, on Nov 28 2006, 22:50, said:

@penca: pasaportul se face pe 5 ani doar daca ai sub 25 de ani. peste se face pe 10.
ei afla ca eu am peste 25 ani si valabilitatea pasaportului este tot de 5 ani. ce bine ar fi daca cei care dati sfaturi a-ti vorbi in cunostinta de cauza :cursing:

#38
el_jefe

el_jefe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 21.06.2006

View Postbogwol, on Dec 3 2006, 17:29, said:

ei afla ca eu am peste 25 ani si valabilitatea pasaportului este tot de 5 ani. ce bine ar fi daca cei care dati sfaturi a-ti vorbi in cunostinta de cauza :cursing:

Ca bucur ca pui problema asa. Ma refer in special la cea de-a doua propozitie a ta :nonobad: .  Ca sa intelegi mai bine, afla ca exista legea 248/2005  care a intrat in vigoare la inceputul lui ianuarie 2006, si care prevede ca
Pasapoartele obtinute dupa 29 ianuarie 2006 vor fi valabile 10 ani pentru persoanele care au împlinit vârsta de 25 ani. Pentru persoanele între 14 si 25 ani, valabilitatea pasaportului nu poate depasi 5 ani, iar pentru copiii sub 14 ani termenul de valabilitate este de 3 ani..

Te invit sa consulti aceasta lege, sunt convins ca vei gasi si alte lucruri interesante, poate astfel vei vorbi si tu in cunostinta de cauza.

Daca pasaportul tau este emis inainte de ianuarie 2006 este normal sa fie pe 5 ani. Daca este dupa, este 10 ani.

Asa ca draga bogwol, chiar vorbesc in cunostinta de cauza, mai ales ca mi-am preschimbat pasaportul in urma cu cateva luni.

#39
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
Am trecut zilele astea prin Giurgiu, spre Ruse.

Este o tristete in vama asta, avind in vedere ca toti vamesii au primit preaviz, ca Duty free-urile se desfinteaza si ca bulgarii isi pun efectele presonale in cutii....

Apropo. Am facut ceva tambalau in vama, ca erau aia de Consiliul Local Giurgiu, acei impotenti alesi locali, care habar nu au de lege.

Ce crezi ca imi zice un vames, cu ochii stinsi, cu glasul cald... : "Domne, lasati-ne ca si asa suntem diponibilizati..."

#40
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View Postpenca, on Dec 4 2006, 12:32, said:

Am trecut zilele astea prin Giurgiu, spre Ruse.

Este o tristete in vama asta, avind in vedere ca toti vamesii au primit preaviz, ca Duty free-urile se desfinteaza si ca bulgarii isi pun efectele presonale in cutii....

Apropo. Am facut ceva tambalau in vama, ca erau aia de Consiliul Local Giurgiu, acei impotenti alesi locali, care habar nu au de lege.

Ce crezi ca imi zice un vames, cu ochii stinsi, cu glasul cald... : "Domne, lasati-ne ca si asa suntem diponibilizati..."

YEESS ! Sa ramana fara spagi !
Daca scot si nenorocitele alea de taxe de tranzit, ce bine ar fi...

#41
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View PostRoVal1972, on Dec 4 2006, 12:41, said:

YEESS ! Sa ramana fara spagi !
Daca scot si nenorocitele alea de taxe de tranzit, ce bine ar fi...

In maxim 30 de zile iti dau o veste MARE

#42
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View PostGarfield, on Nov 29 2006, 18:17, said:

hmmm... inca am buletinu cu poza de la 14 ani :D oare ma lasa sa trec granita cu el ? :D
NU, trebuie carte de identitate. cu buletinul nu o sa treci.

#43
drumaru

drumaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.09.2005

View PostDeathRipple, on Nov 29 2006, 18:13, said:

ministru' blaga e un inapt idiot. duceti-va voi la granita cu bonletinu' sa vedeti ce departe ajungeti

Esti tare :clapping: ! Deci tu stii mai bine decit ministrii ce proceduri se vor aplica de la 1 ianuarie intr-un domeniu sau altul?!

#44
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
A se face diferenta dintre buletin si carte de identitate.
Ai voie cu CI-ul, nu si cu BI-ul!

#45
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View Postdrumaru, on Dec 4 2006, 14:41, said:

Esti tare :clapping: ! Deci tu stii mai bine decit ministrii ce proceduri se vor aplica de la 1 ianuarie intr-un domeniu sau altul?!



E, adevarul este ca nici eu nu m-as risca cu CI-ul chiar pe 1 ianuarie dimineata, ca poate nu au oamenii normele de control, si ma tin aia acolo pina le trimite Bucurestiul pe fax.

Cu toate acestea, din cite se pare, Blaga a avut grija sa scoata Ordonanta din timp.

#46
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View Postoaritoni, on Aug 6 2006, 04:22, said:

Te înseli.Cu buletinul românesc am semnat si un contract de munca si l-am folosit în toata splendoarea pe postul lui adevarat de carte de identitate ! În noiembrie 2006,când erau violentele de strada în Franta m-a oprit politzia pe strada si le-am aratat buletinul românesc si abonamentul de bus,nu au zis nimic !
Înafara de vama dintre RO-HU nici unde nu mai treaba cu pasaportul românesc,eventual la elvetieni !

Nici elvetienii nu au nimic de comentat. Eu am fost acum 2 sapt din franta in elvetia si aveam la mine doar buletinul si nu am avut probleme.

View Postyapy, on Nov 29 2006, 16:48, said:

am si eu o mica intrebare:
Ungaria va fi membru UE?
in perspectiva,imi va trebui in 2007 pasaport pentru ungaria, sau ,doar buletin?

Ungaria este membru UE de ceva timp...

#47
corvin

corvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 26.01.2005

View Postyapy, on Nov 29 2006, 15:48, said:

am si eu o mica intrebare:
Ungaria va fi membru UE?
in perspectiva,imi va trebui in 2007 pasaport pentru ungaria, sau ,doar buletin?
  :coolspeak:

#48
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006
Buna ziua, as dori sa stiu si eu daca dupa 1 ianuarie 2007, mai este necesar sa stai 3 luni in tara, in situatia in care ai calatorit anterior ca turist timp de 90 de zile pe teritoriul unui stat membru din spatiul Schengen, asta pentru a putea calatori din nou tot ca turist, sau poti odata ce ai intrat in tara fara sa depasesti perioada legala de sedere ca turist, sa faci din nou o calatorie chiar si la o saptamana dupa intrarea in tara?
Ca sa fiu mai explicita, eu am calatorit in Portugalia ca turista pe perioada septembrie - decembrie 2006. Am intrat acum cateva zile in tara fara sa depasesc cele 90 de zile (au fost in total 89 de zile). Si doresc sa stiu daca mai pot calatori din nou in ianuarie tot in Portugalia si tot ca turista, sau va trebui sa stau 3 luni in tara pentru a putea face asta din nou.

Eu am cautat deja pe internet pe diferite site-uri care informeaza despre schimbarile operate incepand cu 1 ianuarie 2007, dar nu am gasit nimic despre acest subiect. Pe site-ul politiei de frontiera (care cred ca este neactualizat), continua sa spuna ca se poate calatori ca turist pe o perioada de 90 de zile in 6 luni.

Daca cineva ma poate lamuri in aceasta chestiune, as multumi enorm!

Edited by me_and_myself, 10 May 2007 - 08:59.


#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
te poti intoarce in ianuarie fara probleme

#50
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

View Postjustme21, on Dec 18 2006, 11:43, said:

Buna ziua, as dori sa stiu si eu daca dupa 1 ianuarie 2007, mai este necesar sa stai 3 luni in tara, in situatia in care ai calatorit anterior ca turist timp de 90 de zile pe teritoriul unui stat membru din spatiul Schengen, asta pentru a putea calatori din nou tot ca turist, sau poti odata ce ai intrat in tara fara sa depasesti perioada legala de sedere ca turist, sa faci din nou o calatorie chiar si la o saptamana dupa intrarea in tara?
Ca sa fiu mai explicita, eu am calatorit in Portugalia ca turista pe perioada septembrie - decembrie 2006. Am intrat acum cateva zile in tara fara sa depasesc cele 90 de zile (au fost in total 89 de zile). Si doresc sa stiu daca mai pot calatori din nou in ianuarie tot in Portugalia si tot ca turista, sau va trebui sa stau 3 luni in tara pentru a putea face asta din nou.

Eu am cautat deja pe internet pe diferite site-uri care informeaza despre schimbarile operate incepand cu 1 ianuarie 2007, dar nu am gasit nimic despre acest subiect. Pe site-ul politiei de frontiera (care cred ca este neactualizat), continua sa spuna ca se poate calatori ca turist pe o perioada de 90 de zile in 6 luni.

Daca cineva ma poate lamuri in aceasta chestiune, as multumi enorm!


Adevarul este ca nu se precizeaza exres nicaieri ce si cum....dar luand in considerare faptul ca se va trece cu cartea de identitate...logica elementara spune ca pe aceasta nu au cum sa-ti puna stampila de intrare :naughty: . Deci...poti sa intri si sa iesi cand vrei si sa stai cat vrei.
Pe de alta parte spune undeva pe site-ul oficial ca si dupa 01.01.2007 se va pastra regula cu 90 de zile, desi nu va cum :confuzzled:

#51
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006
Multumesc mult pentru ca ati raspuns.
Totusi as vrea sa mai pun o intrebare care ma ingrijoreaza. Eu cand m-am intors din Portugalia, mi-am luat de-acolo bilet de avion dus-intors, deoarece cand m-am dus acolo am avut de-asemenea bilet dus-intors pentru 10 zile, insa intre timp mi s-a oferit sansa sa raman mai mult timp, dar biletul pentru ca a fost la promotie, nu l-am putut prelungi, asa ca atunci cand m-am intors efectiv in tara a trebuit sa iau alt bilet dus-intors deoarece cele doar de dus sunt extrem de scumpe. Asa ca ceea ce vreau eu sa stiu este urmatoarea chestiune: voi putea folosi biletul care il acum sa ma intorc in Portugalia tot ca turist? Sau va trebui sa-mi cumpar altul pentru a putea calatori din nou in ianuarie, pentru ca din cate stiu eu turistii au nevoie de bilet dus-intors, asta este sau cel putin era una dintre conditii.
Daca aveti vreo informatie despre asta, v-as fi foarte recunoscatoare sa ma lamuriti.

Multumesc.

#52
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
am si eu o intrebare..stie cineva care va fi regimul de calatorie al minorilor dupa 1 ian ? adica daca parintii nu au pasapoarte cu ce acte se vor putea trece minorii? pe baza CI ale parintilor si cert de nastere (format nou) sau va fi nevoie de pasaport pt copil?
doar pareri avizate...

#53
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Oare vom mai avea nevoie de viza pentru Serbia ,Macedonia?

Ce tari vom putea vizita (care nu fac parte din EU) fara viza?

Nu gasesc nicaieri pe net informatii despre ce modificari se vor face in afara de calatoria cu buletinul.

#54
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004

View Postkoder, on Dec 18 2006, 23:56, said:

Oare vom mai avea nevoie de viza pentru Serbia ,Macedonia?

Ce tari vom putea vizita (care nu fac parte din EU) fara viza?

Nu gasesc nicaieri pe net informatii despre ce modificari se vor face in afara de calatoria cu buletinul.
pai in acest sens nu se prea modifica multe...
pt mserbia (si cred ca si pt macedonia) vom avea nevoie de viza de intrare.
alte tari unde poti calatori fara viza in afara europei sunt: coreea de sud. argentina, chile si altele din America de Sud.
gasesti informatii cu privire l;a regimul de vize pe www.mae.ro

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate