Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Conditii calatorie dupa integrarea UE

- - - - -
  • Please log in to reply
469 replies to this topic

#19
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005

View Postpenca, on Nov 19 2006, 10:35, said:

Va intrebati de ce ? Este simplu. Romania, desi incearca sa adere in UE de mai bine de 10 ani, atunci cind a optat pentru inlocuirea BI cu CI a ales un model de CI neomologat in UE, dar la fel de scump ca cel omologat.

Ai uitat sa specifici comisionul care a fost mult mai mare  :confuzzled:
Ce tara de rahat...

#20
blejdea

blejdea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.03.2005
Se va schimba ceva la vama odata cu intrarea in UE?
Eu de exemplu vreau sa plec pentru o saptamana in Franta la prietena mea, ea este acolo la studii in Dijon.
Sunt zvonuri ca nu se mai cere suma de 30 de euro pe zii de sedere. E adevarat?
Am inteles ca daca cumperi bilet din timp la Eurolines de exemplu, primesti o reducere substantiala la transportul cu autocarul?
Se vor schimba preturile la transportul cu autocarul in strainatate odata cu intrarea in UE?
Se va mari pretul la Pasaport?

Dupa numarul de intrebari, cred ca v-ati dat seama ca nu am mai iesit din tara pana acum, si ca nu am nici pasaport... De aceea vreau sa ma documentez inainte ce si cum...   Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

#21
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View Postblejdea, on Nov 27 2006, 22:18, said:

Se va schimba ceva la vama odata cu intrarea in UE?
Eu de exemplu vreau sa plec pentru o saptamana in Franta la prietena mea, ea este acolo la studii in Dijon.
Sunt zvonuri ca nu se mai cere suma de 30 de euro pe zii de sedere. E adevarat?
Am inteles ca daca cumperi bilet din timp la Eurolines de exemplu, primesti o reducere substantiala la transportul cu autocarul?
Se vor schimba preturile la transportul cu autocarul in strainatate odata cu intrarea in UE?
Se va mari pretul la Pasaport?

Dupa numarul de intrebari, cred ca v-ati dat seama ca nu am mai iesit din tara pana acum, si ca nu am nici pasaport... De aceea vreau sa ma documentez inainte ce si cum...   Va multumesc anticipat pentru raspunsuri


1. Nu stiu daca acum mai cere cineva 30 euro la vama. Si apoi, sa fim seriosi, 30 euro pe zi in Franta iti ajung sa mergi cu metroul, sa bei un suc si sa maninci un strudel....
2. Euroline-ul nu mai pleaca din Otopeni. Nu poate sa zboare.
3. De ce s-ar schimba, baga UE subventii ?
4. poate noul pasaport va costa putin mai mult. Avin in vedere ca il faci pe 5 ani, te deranjeaza daca iti cere cu 20 lei mai mult ?

#22
blejdea

blejdea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.03.2005

View Postpenca, on Nov 28 2006, 09:27, said:

1. Nu stiu daca acum mai cere cineva 30 euro la vama. Si apoi, sa fim seriosi, 30 euro pe zi in Franta iti ajung sa mergi cu metroul, sa bei un suc si sa maninci un strudel....
2. Euroline-ul nu mai pleaca din Otopeni. Nu poate sa zboare.
3. De ce s-ar schimba, baga UE subventii ?
4. poate noul pasaport va costa putin mai mult. Avin in vedere ca il faci pe 5 ani, te deranjeaza daca iti cere cu 20 lei mai mult ?


Bani erau doar ca sa ii arat la vama, acolo o sa stau pe cheltuiala prietenei  :naughty: , si eu ma refeream la cursele cu autocarul oferite de Eurolines. Pe site-ul lor scrie ca ofera reducere 50% daca iei biletul din timp, cand vreau sa rezerv un bilet, am gasit o singur data de 4 aprilie care are un bilet Promo de 91 de euro (dus-intors). Sa fie asta reducerea? De exemplu pe 7 aprilie, nu mai exista biletul...

#23
addiyi

addiyi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.06.2006

View Postblejdea, on Nov 27 2006, 22:18, said:

Se va schimba ceva la vama odata cu intrarea in UE?
Eu de exemplu vreau sa plec pentru o saptamana in Franta la prietena mea, ea este acolo la studii in Dijon.
Sunt zvonuri ca nu se mai cere suma de 30 de euro pe zii de sedere. E adevarat?
Am inteles ca daca cumperi bilet din timp la Eurolines de exemplu, primesti o reducere substantiala la transportul cu autocarul?
Se vor schimba preturile la transportul cu autocarul in strainatate odata cu intrarea in UE?
Se va mari pretul la Pasaport?

Dupa numarul de intrebari, cred ca v-ati dat seama ca nu am mai iesit din tara pana acum, si ca nu am nici pasaport... De aceea vreau sa ma documentez inainte ce si cum...   Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

nu o sa mai ceara nici un ban, nici asigurare de sanatate, nici chemare...nimik in afara de pasaport...
noul pasaport care va aparea prin 2007 o sa conte ceva mai mult decat asta de acum, adica vreo 80e

#24
el_jefe

el_jefe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 21.06.2006
cu bani 99% nu vor mai fi cerinte. Cum spuneam in alt topic, mie nu mi-a cerut nimeni bani niciodata, nici pe vremea cand era 100 euro pe zi baremul. si am calatorit destul.

@penca: pasaportul se face pe 5 ani doar daca ai sub 25 de ani. peste se face pe 10. sunt zvonuri coform carora pasaportul nou va avea un cost (de productie) de 400 lei, dar asta nu inseamna ca atat vei plati pentru el.

#25
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View Postel_jefe, on Nov 28 2006, 22:50, said:

cu bani 99% nu vor mai fi cerinte. Cum spuneam in alt topic, mie nu mi-a cerut nimeni bani niciodata, nici pe vremea cand era 100 euro pe zi baremul. si am calatorit destul.

@penca: pasaportul se face pe 5 ani doar daca ai sub 25 de ani. peste se face pe 10. sunt zvonuri coform carora pasaportul nou va avea un cost (de productie) de 400 lei, dar asta nu inseamna ca atat vei plati pentru el.

si mai bine

#26
Arlechin

Arlechin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.05.2005

View Postaddiyi, on Nov 28 2006, 13:45, said:

nu o sa mai ceara nici un ban, nici asigurare de sanatate, nici chemare...nimik in afara de pasaport...

Ministrul Blaga a spus azi clar intr-o conferinta de presa. Guvernul a dat o ordonanta de urgenta astfel ca de la 1 ianuarie romanii pot trece frontiera catre tarile UE si fara pasaport, DOAR cu buletinul ;-). Tarile UE trebuiau la rindul lor sa implementeze masura asta pina in aprilie, dar marea lor majoritate (printre care Germania, Franta, Italia) au facut-o deja. Deci de la 1 ianuarie nu-ti mai trebuie nici pasaport.


Si inca o chestie spusa de ministrul de interne... Ne-a recomandat ca in aeorporturi/vami sa ne asezam pe coridorul pe care scrie UE, ca sa fim tratati ca atare  :naughty:

#27
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
E oficial.Se poate si cu BULETINUL.
http://www.hotnews.r...u-buletinul.htm

Edited by McDude, 29 November 2006 - 14:45.


#28
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostMcDude, on Nov 29 2006, 14:44, said:

E oficial.Se poate si cu BULETINUL.
http://www.hotnews.r...u-buletinul.htm
mda...mai putin cipru, cehia si suedia. nu-i o mare pierdere.

#29
yapy

yapy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 21.09.2006
am si eu o mica intrebare:
Ungaria va fi membru UE?
in perspectiva,imi va trebui in 2007 pasaport pentru ungaria, sau ,doar buletin?

#30
Arlechin

Arlechin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.05.2005

View Postyapy, on Nov 29 2006, 15:48, said:

am si eu o mica intrebare:
Ungaria va fi membru UE?
in perspectiva,imi va trebui in 2007 pasaport pentru ungaria, sau ,doar buletin?

Ungaria nu VA fi, ci Este de citiva anisori buni membru UE. Asa ca doar cu bolentinu.

#31
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View Postyapy, on Nov 29 2006, 15:48, said:

am si eu o mica intrebare:
Ungaria va fi membru UE?
in perspectiva,imi va trebui in 2007 pasaport pentru ungaria, sau ,doar buletin?


citeste discutia de mai sus si, vorba reclamei, "mai citeste si-n ziare"

#32
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View PostArlechin, on Nov 29 2006, 14:31, said:

Ministrul Blaga a spus azi clar intr-o conferinta de presa. Guvernul a dat o ordonanta de urgenta astfel ca de la 1 ianuarie romanii pot trece frontiera catre tarile UE si fara pasaport, DOAR cu buletinul ;-). Tarile UE trebuiau la rindul lor sa implementeze masura asta pina in aprilie, dar marea lor majoritate (printre care Germania, Franta, Italia) au facut-o deja. Deci de la 1 ianuarie nu-ti mai trebuie nici pasaport.
Si inca o chestie spusa de ministrul de interne... Ne-a recomandat ca in aeorporturi/vami sa ne asezam pe coridorul pe care scrie UE, ca sa fim tratati ca atare  :naughty:


Intr-adevar: http://www.mai.gov.r..._identitate.pdf

#33
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
ministru' blaga e un inapt idiot. duceti-va voi la granita cu bonletinu' sa vedeti ce departe ajungeti

#34
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004
hmmm... inca am buletinu cu poza de la 14 ani :D oare ma lasa sa trec granita cu el ? :D

#35
oaritoni

oaritoni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.03.2006

View PostArlechin, on Nov 29 2006, 14:31, said:

Ministrul Blaga a spus azi clar intr-o conferinta de presa. Guvernul a dat o ordonanta de urgenta astfel ca de la 1 ianuarie romanii pot trece frontiera catre tarile UE si fara pasaport, DOAR cu buletinul ;-). Tarile UE trebuiau la rindul lor sa implementeze masura asta pina in aprilie, dar marea lor majoritate (printre care Germania, Franta, Italia) au facut-o deja. Deci de la 1 ianuarie nu-ti mai trebuie nici pasaport.
Si inca o chestie spusa de ministrul de interne... Ne-a recomandat ca in aeorporturi/vami sa ne asezam pe coridorul pe care scrie UE, ca sa fim tratati ca atare  :naughty:

Eu am semnat un contract de munca în februarie 2006 în Franta doar cu buletinul !Am ramas si eu mirat dar directorul de la scoala unde am lucrat a zis ca este ok !

#36
corvin

corvin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 26.01.2005

View PostDeathRipple, on Nov 29 2006, 18:13, said:

ministru' blaga e un inapt idiot. duceti-va voi la granita cu bonletinu' sa vedeti ce departe ajungeti

italienii au pasapoartele mai putin securizate decat ale noastre ( ceva in genul celor vechi ale noastre) si intra f bine in toate statele eu. asa ca nu vad noi de ce n-am putea...
ps eu oricum o sa am si pasaportul la mine in ianuarie cand o sa plec :) for safe...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate