Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Conditii calatorie dupa integrarea UE

- - - - -
  • Please log in to reply
469 replies to this topic

#1
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006
Pasaportul mai trebuie si dupa 2007??? un amic vrea sa plece in Germania (nu are pasaport) si vrea sa stie daca mai asteapta pana in 2007 sau nu

#2
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Trebuie

#3
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
Trebuie cel putin pana in 2010

#4
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 cutler, on Jun 16 2006, 18:34, said:

Trebuie cel putin pana in 2010


iti trebuie toata viata...depinde in ce tari vrei sa mergi.

#5
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
Ha! Vrei sa spui ca pentru 1 milion, 'prietenul' tau prefera sa astepte pana in 2007? Eu cred ca altu-i motivul pt care asteapta sa dispara pasaportul dar anunta-l ca n-are sanse... 2010 cel putin iar asta daca romania intra de la 1 ianuarie in 'gasca'... ;)

#6
ucinrov

ucinrov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.05.2006

 adryyan, on Jun 16 2006, 18:19, said:

Pasaportul mai trebuie si dupa 2007??? un amic vrea sa plece in Germania (nu are pasaport) si vrea sa stie daca mai asteapta pana in 2007 sau nu
Pasaportul este actul de identitate in afara granitelor tarii de origine,trebuie cu siguranta!Actul de identitate(buletinul) romanesc n-are nici o valabilitate in afara granitelor,sub nici o forma si nicaieri in lumea asta,ok?

#7
Drago?

Drago?

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.12.2005
Nu e chiar asa.. in interiorul uniunii europe, un act de identitate emis de o anumita tara e recunoscut ca si act oficial de catre toate celelalte tari membre. Deci din 2007 (sa zicem), poti sa te legitimezi la Amsterdam cu cartea de identitate. Si din cate stiu, chiar daca nu vom fi parte a acordului Schengen de la inceput, pt calatorii in interiorul UE nu vom avea nevoie de pasaport, e posibil sa fie de ajuns un act national (recte cartea de identitate).

#8
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Din cate stiu eu toti europenii au pasaport :D

#9
ucinrov

ucinrov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.05.2006

 Drago?, on Jun 26 2006, 14:16, said:

Nu e chiar asa.. in interiorul uniunii europe, un act de identitate emis de o anumita tara e recunoscut ca si act oficial de catre toate celelalte tari membre. Deci din 2007 (sa zicem), poti sa te legitimezi la Amsterdam cu cartea de identitate. Si din cate stiu, chiar daca nu vom fi parte a acordului Schengen de la inceput, pt calatorii in interiorul UE nu vom avea nevoie de pasaport, e posibil sa fie de ajuns un act national (recte cartea de identitate).
Daca ai pasaport in regula cu siguranta nu ai probleme cu atutoritatile,cu buletinul .... este sub semnul intrebarii!
Pentru linistea omului care calatoreste,ar fi bine sa aiba pasaport :)

#10
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Pasaportul nu ti-l mai cere nimeni atata timp cat mergi in spatiul Schengen. Degeaba tara e in UE daca nu e in Schengen.
Spre ex eu am avut viza de intrare in Schengen la Munchen, am ajuns in Finlanda nu m-a intrebat nimeni nimic cand am coborat din avion, dupa care am fost in Suedia unde la fel nu m-a intrebat nimeni nimic nici la plecare nici la sosire. In schimb cand am fost in Estonia, tara membra UE dar nu si in spatiul Schengen mi s-a facut control la pasaport avand viza de intrare/iesire atat in Estonia cat si Finlanda!!

#11
oaritoni

oaritoni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.03.2006

 ucinrov, on Jun 26 2006, 03:47, said:

Pasaportul este actul de identitate in afara granitelor tarii de origine,trebuie cu siguranta!Actul de identitate(buletinul) romanesc n-are nici o valabilitate in afara granitelor,sub nici o forma si nicaieri in lumea asta,ok?

Te înseli.Cu buletinul românesc am semnat si un contract de munca si l-am folosit în toata splendoarea pe postul lui adevarat de carte de identitate ! În noiembrie 2006,când erau violentele de strada în Franta m-a oprit politzia pe strada si le-am aratat buletinul românesc si abonamentul de bus,nu au zis nimic !
Înafara de vama dintre RO-HU nici unde nu mai treaba cu pasaportul românesc,eventual la elvetieni !

#12
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006
Pasaportul va fi necesar si dupa 2007 poate vrei sa mergi in Kongo...crezi ca poti ajunge acolo doar cu buletinul ?

#13
micha69

micha69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.08.2006
Presupun ca nu e locul sa postez aici intrebarea, si imi cer scuze dar nu am gasit altceva apropiat.
Cei care sunteti deja in Europa: Spania, Italia, UK, etc. Ati auzit deja reactii ale statelor respective (oficiale si ne) cu privire la masuri "combative" sau "preventive" dupa stirea de la sf lui Sept cum ca Romania intra oficial in UE la 1jan?
Am inteles ca imediata consecinta va fi (sau ar fi) ca putem calatori SI rezida fara restrictii, ca pana acum. Asta e varianta optimista. Are transpunere in realitate? Daca vreau sa ma duc in tara X voi fi in continuare "pieptanata" la vama (nu neaparat, romaneasca, ci a tarii respective): ce bani am, unde ma duc, cu ce scop, etc?
Va usura aderarea asta gasirea unui loc de munca? Am vazut british pe forumuri care plecau spre ex in Spania si nu isi faceau mari probl sa semneze un contract de munca, pentru ca aveau dreptul de a sta acolo anyway, ci doar sa isi gaseasca de lucru (in domeniile respective, de la caz la caz).
A inceput deja sa se auda de clauze anti-employment in UE ptr Ro si Bulgaria?
O zi excelenta tuturor,
:confuzzled:

#14
Encore

Encore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2005
tu chiar vrei sa parasesti patria noastra   :D  nu-i nimic, te inteleg, aici prin Spania nu se aude nimic de chestiile astea, cel mai mult se vorbeste despre imigrantii care vin cu barcile din africa (saharieni) asta e cea mai mare problema aici, am auzit si la radio despre integrarea Romaniei si nu au zis mai nimic, decat ca o sa avem niste restrictii si vom fi monitorizati de foarte aproape, dar, teoretic, romanii vor deveni cetateni europeni, asta inseamna ca vom avea toate drepturile, lucru, rezidenta, libera circulatie. Astept 1 ian. sa vad ce si cum, pana atunci nu avem nici un drept aici fara rezidenta  :scratchchin:

#15
micha69

micha69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.08.2006

 Encore, on Sep 30 2006, 17:31, said:

tu chiar vrei sa parasesti patria noastra   :D  nu-i nimic, te inteleg, aici prin Spania nu se aude nimic de chestiile astea, cel mai mult se vorbeste despre imigrantii care vin cu barcile din africa (saharieni) asta e cea mai mare problema aici, am auzit si la radio despre integrarea Romaniei si nu au zis mai nimic, decat ca o sa avem niste restrictii si vom fi monitorizati de foarte aproape, dar, teoretic, romanii vor deveni cetateni europeni, asta inseamna ca vom avea toate drepturile, lucru, rezidenta, libera circulatie. Astept 1 ian. sa vad ce si cum, pana atunci nu avem nici un drept aici fara rezidenta  :scratchchin:
Encore, bine te-am gasit din nou :) , da chiar vreau sa parasesc tara asta, am si fost plecata o gramada de ani e adevarat, in Dubai, unde nu poti obtine rezidenta pe viata nici in 1000 de ani; deja am pierdut gramada de ani acolo, asa ca vreau sa prind "ultimul tren" si sa ma indrept si eu, ca tot romanul, spre vest (daca stateam, spre ex, in Spania, 10 ani cat am stat in DXB, acum aveam si mama rezidentei). Am presupus ca vor fi restrictii, dar sper si eu ca si voi ca nu va mai fi atat de dificil sa obtinem un job;inteleg ca primele joburi (1-2 ani probabil) sunt cele mai grele si necalificate, si sunt gata sa ma inham la asta, ca, deh, nu stiu limba si nici locurile. Dar polonezilor si ungarilor le-au pus restrictii in Spania pentru 2 ani dupa aderare (drept de rezidenta, fara drept de employment). De cand am intrat pe forumul asta si pana in ziua de azi, am facut ceva pasi inceti, dar siguri: pot veni acolo, am reusit si sa restabilesc niste contacte pt a gasi un loc cu chirie si eventual si o recomandare de job, inca mai astept pt ca vreau sa rup cateva cuvinte si sa am macar 1000 euro cu mine sa nu dau de belele in caz ca "nu ma asteapta nimeni cu un contract si job" la coborarea din avion :lol: adica sa ma pot intretine 1-2 luni in cazul variantei pesimiste. Am auzit ca perioada decembrie e cea mai putin propice gasirii unui job. Biletul meu (de avion) e ptr 25 nov. E o idee mai buna sa renunt si sa vin in oct/jan? Are cineva o idee? Cineva care e deja acolo? Encore, cat de suprasaturata e piata muncii (pt femei) in Alcala? Vorbesc de romani. In general mi s-a spus sa ma feresc de Alcala ca de dracu, pt ca sunt prea multi romani acolo, lucru care poate duce la: imposibilitatea gasirii unui loc de munca/intrigi/si alte nefacute. Ai idee? Am inteles inclusiv ca exista cursuri gratuite care se tin in mod regulat ptr invatarea lb.spaniole. CHiar in Alcala. Asta ar fi cam prea de tot, dar mi-am zis sa te intreb.Multumesc pt toate informatiile-dau o bere de ziua ta, daca ajung, pt ca tot atunci e si ziua mea. Mersi mult pt informatii

#16
Encore

Encore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2005
nu pot sa iti spun decat ca aici in oras sunt 15.000 romani si orasul are 250.000 total, fara sa ii pun la socoteala pe restu (bulgari, polonezi, negrii) se gaseste super greu de munca la negru si chiar daca gasest te plateste prost si te mucneste ca pe hotii de cai. :) cam asta e spania acum.. asteptam sa vedem acum de la 1 ian.... poate ne lasa sa stam mai mult de 3 luni :)

#17
micha69

micha69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.08.2006

 Encore, on Oct 15 2006, 16:48, said:

nu pot sa iti spun decat ca aici in oras sunt 15.000 romani si orasul are 250.000 total, fara sa ii pun la socoteala pe restu (bulgari, polonezi, negrii) se gaseste super greu de munca la negru si chiar daca gasest te plateste prost si te mucneste ca pe hotii de cai. :) cam asta e spania acum.. asteptam sa vedem acum de la 1 ian.... poate ne lasa sa stam mai mult de 3 luni :)
Encore, pana una-alta, imi schimb destinatia :) decat sa ma chinuiesc sa gasesc ceva "la negru" mai bine platesc un comision unei firme de mediere, plec pe hotelarie  unde am ani buni de experienta si un dosar intreg de diplome, intr-o tara vorbitoare de engleza (UK, Grecia, Cipru, etc) si iau un contract de un an. Pana una alta s-or mai limpezi lucrurile. Cel putin asa gandesc acum-decat sa o iau iar de la zero. Daca se "iveste soarele" si prin Spania, atunci ma reorientez. Mi-ar placea tare mult, dar mi se pare prea rigida. Speranta insa moare ultima :)

#18
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

 freshness, on Aug 6 2006, 11:08, said:

Pasaportul va fi necesar si dupa 2007 poate vrei sa mergi in Kongo...crezi ca poti ajunge acolo doar cu buletinul ?


Dupa 01.01.07 NU mai este nevoie de pasaport in interiorul UE. Orice document de identitate este valabil la trecerea frontierei de stat. Romania face o exceptie in momentul de fata, documentele de identitate romanesti (CI) ne avind toate elementele de securitate cerute de UE. Bulgarii de exemplu, care au fost baieti destepti cind au facut buletinele noi, pot calatori in RO sau orice alta tara UE, dupa 1 ian. 2007, cu cartea de identitate. Noi nu vom putea trece la ei de cit cu pasaport.

Va intrebati de ce ? Este simplu. Romania, desi incearca sa adere in UE de mai bine de 10 ani, atunci cind a optat pentru inlocuirea BI cu CI a ales un model de CI neomologat in UE, dar la fel de scump ca cel omologat. Acum trebuie inlocuita toata aparatura, care insemna bani, timp, etc.

 penca, on Nov 19 2006, 10:27, said:

Dupa 01.01.07 NU mai este nevoie de pasaport in interiorul UE. Orice document de identitate este valabil la trecerea frontierei de stat. Romania face o exceptie in momentul de fata, documentele de identitate romanesti (CI) ne avind toate elementele de securitate cerute de UE. Bulgarii de exemplu, care au fost baieti destepti cind au facut buletinele noi, pot calatori in RO sau orice alta tara UE, dupa 1 ian. 2007, cu cartea de identitate. Noi nu vom putea trece la ei de cit cu pasaport.

Va intrebati de ce ? Este simplu. Romania, desi incearca sa adere in UE de mai bine de 10 ani, atunci cind a optat pentru inlocuirea BI cu CI a ales un model de CI neomologat in UE, dar la fel de scump ca cel omologat. Acum trebuie inlocuita toata aparatura, care insemna bani, timp, etc.


Pentru conformitate : http://www.mai.gov.r...a...n in UE.pdf

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate