Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Conditii calatorie dupa integrarea UE

- - - - -
  • Please log in to reply
469 replies to this topic

#55
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006
Imi cer scuze ca insist asupra acestui subiect, dar as vrea sa stiu si eu sigur, a stat cineva in tara timp de 3 luni pentru a putea calatori din nou, asa cum spune legea? Daca nu, s-a intamplat ceva in cazul in care a iesit iarasi ca turist la numai ceva timp (mai putin de 3 luni) de la ultima calatorie? A intampinat probleme la trecerea frontierei? Sau chestia asta nu prea conteaza? Eu am sunat la politia de frontiera, pentru ca la mail nu raspund, ca sa ma informez exact, iar de acolo mi s-a spus ca dupa 1 ianuarie se poate circula fara griji ca turist, atunci cand iti doresti, dar asta nu garanteaza ca autoritatile din tara pe care o vizitezi nu vor ridica probleme, asta ramane la latitudinea fiecaruia. Sincer nu mai stiu ce sa cred. Sa inteleg ca depinde de norocul fiecaruia? Sau poate dau eu prea multa importanta fara rost?
Nu prea imi plac confuziile, de-asta insist asupra acestui subiect.

Multumesc pentru atentie.

#56
drumaru

drumaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.09.2005
Poti iesi si in acceasi zi din tara, legea nu spune sa stai trei luni!
Legea spune ca nu ai voie sa stai mai mult de 90 de zile intr-un semestru, insa dupa 1 ianuarie va fi practic imposibil sa se demonstreze acest lucru, asadar... drum bun!

Cit despre bilet, nu mai trebuie dus-intors!

#57
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006

 drumaru, on Dec 21 2006, 11:41, said:

Poti iesi si in acceasi zi din tara, legea nu spune sa stai trei luni!
Legea spune ca nu ai voie sa stai mai mult de 90 de zile intr-un semestru, insa dupa 1 ianuarie va fi practic imposibil sa se demonstreze acest lucru, asadar... drum bun!

Cit despre bilet, nu mai trebuie dus-intors!

Multumesc mult pentru raspuns. Sper sa ai dreptate. Calatoria doar cu cartea de identitate poate ajuta enorm insa sper ca autoritatile straine sa accepte asta ca document valabil.
(Sincer recomand tuturor sa viziteze macar o data Portugalia, cel putin Lisabona, e un oras de vis, in opinia mea, care te farmeca imediat.)

#58
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006
O intrebare din partea cuiva care n-a mai avut ocazia pana acum sa ceara viza. In caz de refuz, acest lucru apare pe pasaport? Vreau sa spun ca stiu ca atunci cand cineva primeste viza, cum este si normal, aceasta este pusa pe o pagina din pasaport. Acelasi lucru se intampla si cu un refuz? Scuzati-mi ignoranta, dar cum n-am mai avut de-a face cu asta pana acum, chiar nu stiu. Intreb acest lucru pentru ca ma simt tentata sa solicit viza si nu vreau sa-mi apara vreun refuz prin pasaport in caz ca lucrurile nu merg bine.

Multumesc pentru atentie.

#59
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Nu iti pune in pasaport nici un refuz, stai linistit.

#60
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006
Multumesc.

#61
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
http://www.mai.gov.r.....garia WEB.pdf

Ma intreb: oare nu or fi putut lasa, in Vama Veche, punctul de control bulgaresc ? Sunt mai civilizati ca romanii...

Iar la Giurgiu, pun pariu ca romanii vor controla intrarea in RO si bulgarii in BG. In situatia asta, Ghiseul Unic mai resista ?

#62
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004

 penca, on Dec 26 2006, 12:12, said:

Iar la Giurgiu, pun pariu ca romanii vor controla intrarea in RO si bulgarii in BG. In situatia asta, Ghiseul Unic mai resista ?

Au aratat aseara la stirile TVR o repetitie a noii proceduri ce va intra in vigoare de la 1.01.07. Va fi Ghiseu Unic la care se vor afla impreuna un roman si un bulgar. Daca esti roman sau bulgar treci fluierand, cu buletinul, doar daca esti cetatean din afara Uniunii te verifica.

#63
rstejar

rstejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2006

 twisterme2003, on Dec 18 2006, 19:19, said:

am si eu o intrebare..stie cineva care va fi regimul de calatorie al minorilor dupa 1 ian ? adica daca parintii nu au pasapoarte cu ce acte se vor putea trece minorii? pe baza CI ale parintilor si cert de nastere (format nou) sau va fi nevoie de pasaport pt copil?
doar pareri avizate...
astept si eu rtaspuns la aceasta intrebare.....

#64
Encore

Encore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2005

 justme21, on Dec 18 2006, 11:43, said:

Buna ziua, as dori sa stiu si eu daca dupa 1 ianuarie 2007, mai este necesar sa stai 3 luni in tara, in situatia in care ai calatorit anterior ca turist timp de 90 de zile pe teritoriul unui stat membru din spatiul Schengen, asta pentru a putea calatori din nou tot ca turist, sau poti odata ce ai intrat in tara fara sa depasesti perioada legala de sedere ca turist, sa faci din nou o calatorie chiar si la o saptamana dupa intrarea in tara?
Ca sa fiu mai explicita, eu am calatorit in Portugalia ca turista pe perioada septembrie - decembrie 2006. Am intrat acum cateva zile in tara fara sa depasesc cele 90 de zile (au fost in total 89 de zile). Si doresc sa stiu daca mai pot calatori din nou in ianuarie tot in Portugalia si tot ca turista, sau va trebui sa stau 3 luni in tara pentru a putea face asta din nou.

Eu am cautat deja pe internet pe diferite site-uri care informeaza despre schimbarile operate incepand cu 1 ianuarie 2007, dar nu am gasit nimic despre acest subiect. Pe site-ul politiei de frontiera (care cred ca este neactualizat), continua sa spuna ca se poate calatori ca turist pe o perioada de 90 de zile in 6 luni.

Daca cineva ma poate lamuri in aceasta chestiune, as multumi enorm!
Asteptam sa se actualizeze siteul ministerului si vom vedea. Si eu sunt foarte curios !

#65
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

 rstejar, on Dec 31 2006, 16:30, said:

astept si eu rtaspuns la aceasta intrebare.....


Daca va fi ca in Germania, copii au nevoie ori de pasaport propriu (si aici trebuie modificata legislatia romaneasca) ori de pasaportul unuia dintre parinti pe care este aplicata fotografia minorului.

Oricum, este imposibil sa se treaca cu certificatul de nastere pentru ca acesta nu identifica copilul.

#66
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Voi de ce aveti senzatia ca politia de frontiera nu va mai sti cat ati stat voi in afara frontierei si cand ati iesit/intrat? Chiar atat de naivi sunteti incat sa credeti ca ei se ghideaza numai dupa o stampila care se poate sterge/modifica/falsifica/intinde/deveni ilizibila?

Nu este asa. Exista computere. Computere care iti spun imediat si cazierul (daca ai) si istoricul tuturor tarilor vizitate vreodata (de la infiintarea bazei de date).

#67
teo27

teo27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.01.2007

 justme21, on Dec 18 2006, 10:43, said:

Buna ziua, as dori sa stiu si eu daca dupa 1 ianuarie 2007, mai este necesar sa stai 3 luni in tara, in situatia in care ai calatorit anterior ca turist timp de 90 de zile pe teritoriul unui stat membru din spatiul Schengen, asta pentru a putea calatori din nou tot ca turist, sau poti odata ce ai intrat in tara fara sa depasesti perioada legala de sedere ca turist, sa faci din nou o calatorie chiar si la o saptamana dupa intrarea in tara?
Ca sa fiu mai explicita, eu am calatorit in Portugalia ca turista pe perioada septembrie - decembrie 2006. Am intrat acum cateva zile in tara fara sa depasesc cele 90 de zile (au fost in total 89 de zile). Si doresc sa stiu daca mai pot calatori din nou in ianuarie tot in Portugalia si tot ca turista, sau va trebui sa stau 3 luni in tara pentru a putea face asta din nou.

Eu am cautat deja pe internet pe diferite site-uri care informeaza despre schimbarile operate incepand cu 1 ianuarie 2007, dar nu am gasit nimic despre acest subiect. Pe site-ul politiei de frontiera (care cred ca este neactualizat), continua sa spuna ca se poate calatori ca turist pe o perioada de 90 de zile in 6 luni.

Daca cineva ma poate lamuri in aceasta chestiune, as multumi enorm!


Hum.. coincidenta  :rolleyes: si eu ma aflu exact in aceeasi situatie, tot in Portugalia vreau sa ma intorc acum in ianuarie dar in plus am inceput si cursuri de limba portugheza asa ca sper sa capat o viza de studiu. As vrea sa adaug la intrebarile mentionate de tine daca stie cineva, biletul de avion trebuie neaparat sa aiba data intoarcerii in intervalul de 3 luni sau as putea sa imi cumpar biletul cu retur peste 6 luni asa cum planuiesc sa ma intorc?

In legatura cu cele spuse de tine, cred totusi ca nu este nici o problema sa pleci din Romania iar in Portugalia cu siguranta nu va exista control la iesirea din aeroport, asa ca va trebui sa te duci singura la SEF sa declari data intrarii. Eu personal nu am stiut ca trebuie sa declar intrarea in urmatoarele 72 de ore asa ca m-am dus abia peste 1 luna de zile. Am luat o amenda de 33 de euro desi la inceput personalul de la SEF a crezut ca am depasit cele 90 de zile si intentiona sa imi dea o amenda de 66 de euro. Am ramas cu impresia ca sunt o multime de emigranti care depasesc termenul legal de sedere si totul se poate rezolva printr-o simpla amenda, fara interdictii pe pasaport, dar nici eu nu sunt pregatita sa imi asum riscul.

Acum incerc sa obtin ceva informatii reale direct de la SEF asa ca te voi tine la curent.

#68
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
[quote name='teo27' date='Jan 2 2007, 21:00' post='2272927']
Problema celor 90 zile/6 luni se pune la taxarea fiscala. Persoanele care stau peste 181 de zile intr-un an intr-o tara straina sunt supuse reglementarilor fiscale din acea tara (impozite, asigurari sociale, etc.). Obligatia de a se anunta si inregistra la formatiunea de politie este pentru strainii care nu locuiesc in hotel sau pensiuni. Acestea sunt supuse prin autorizatia de functionare la inregistrarea datelor privind identitatea turistului si datele de sedere. Recomand tuturor sa nu uite ca o viza turistica ramane totusi o viza turistica. Nu puneti in dificultate persoanele care va gazduiesc sau, va ajuta cateodata.

#69
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006
Buna teo27
Ai spus ca vrei sa obtii o viza de studiu in Portugalia, sa stii ca si eu vreau acelasi lucru si de fapt pentru asta m-am intors in tara in termenul legal, deoarece m-am inscris la o facultate de acolo, numai ca atunci cand am contactat Ambasada Portugaliei mi s-a spus in primul rand ca acest lucru dureaza cam o luna... ceea ce e destul de mult. Plus ca mi-au spus ca pentru viza de studiu trebuie sa demonstrezi ca ai conditii de cazare si subzistenta, adica practic sa le arati ca ai cum sa te intretii si unde sa stai, si asta nu se poate demonstra decat daca ai vreo ruda acolo... alte documente nu accepta (adica de la prieteni sau cunostiinte), cel putin asta mi-au spus mie, asa ca m-am vazut in imposibilitatea de a obtine viza. Tu ai facut deja cererea de obtinere de viza? Ai contactat ambasada? Cat despre SEF, pe langa faptul ca intarzie FOARTE mult sa raspunda la mail (cateodata nici nu raspund) mai este si faptul ca dau raspunsuri relative din care nu intelegi mare lucru. Oricum daca iti raspund ceva, te rog anunta-ma si pe mine.
Tu te-ai intors in tara acum cat timp? Ai stat in Portugalia 3 luni?
Chestia cu declararea intrarii pe teritoriu portughez, eu am crezut ca se face numai in cazul in care ai intrat in Portugalia printr-un punct de trecere necontrolat de autoritati si cum in cazul meu s-a intamplat la aeroport (desi nimeni nu m-a intrebat nimic si nici n-au pus nici o stampila) am crezut ca nu mai trebuia sa declar eu nimic, dar se pare ca m-am inselat... Oricum si eu am auzit ca atunci cand depasesti termenul legal de sedere de 3 luni si nu declari in maxim 30 de zile ca te afli pe teritoriul lor, doar iti aplica o amenda, depinzand de cat timp a trecut...
Dragon Warrior a spus ca se poate afla data iesirii si intrarii in tara si cu ajutorul calculatorului, si are dreptate, de aici teama mea de a calatori din nou ca turist intr-un semestru... sincer nici nu mai stiu ce sa cred sau sa fac...
edgrimex multumesc pentru lamuriri.

#70
teo27

teo27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.01.2007

 justme21, on Jan 2 2007, 22:05, said:

Buna teo27
Ai spus ca vrei sa obtii o viza de studiu in Portugalia, sa stii ca si eu vreau acelasi lucru si de fapt pentru asta m-am intors in tara in termenul legal, deoarece m-am inscris la o facultate de acolo, numai ca atunci cand am contactat Ambasada Portugaliei mi s-a spus in primul rand ca acest lucru dureaza cam o luna... ceea ce e destul de mult. Plus ca mi-au spus ca pentru viza de studiu trebuie sa demonstrezi ca ai conditii de cazare si subzistenta, adica practic sa le arati ca ai cum sa te intretii si unde sa stai, si asta nu se poate demonstra decat daca ai vreo ruda acolo... alte documente nu accepta (adica de la prieteni sau cunostiinte), cel putin asta mi-au spus mie, asa ca m-am vazut in imposibilitatea de a obtine viza. Tu ai facut deja cererea de obtinere de viza? Ai contactat ambasada? Cat despre SEF, pe langa faptul ca intarzie FOARTE mult sa raspunda la mail (cateodata nici nu raspund) mai este si faptul ca dau raspunsuri relative din care nu intelegi mare lucru. Oricum daca iti raspund ceva, te rog anunta-ma si pe mine.
Tu te-ai intors in tara acum cat timp? Ai stat in Portugalia 3 luni?

Buna din nou,
am contactat si eu ambasada Portugaliei din Romania, asa mi-au spus si mie, ca dureaza intre 15 - 45 de zile, si bineinteles toate actele necesare vizei care sunt listate pe site-ul lor. Totusi, nu au mentionat nimic despre faptul ca documentul care atesta ca ai unde sa locuiesti trebuie sa provina de la o ruda si mi se pare absurd deoarece eu cunosc mai multi romani studenti acolo exact in situatia noastra care nu au avut nevoie de asa ceva, ci doar de un document legal care sa dovedeasca ca ai unde locui. Mie in schimb mi s-a spus ca viza poate fi refuzata pe un singur motiv, acela ca se pot efectua cursuri de acest gen si pe teritoriul tarii noastre. Bun... eu inca nu am facut cererea de viza tocmai din motivul mentionat de tine, ca dureaza prea mult si in februarie am de dat un examen. In legatura cu SEF, norocul meu este ca am pe cineva care ii contacteaza telefonic si incearca sa obtina informatii in paralel si de la consulatul Romaniei in Lisabona, dar intradevar pana acum informatiile sunt destul de evazive, mai ales ca: reglementarile pot fi comunicate oficial numai dupa 1 ianuarie. Pana acum de la consulat am aflat doar ca trebuie sa existe o pauza de doua - trei luni intre vizite (iar relativ!). Idea mea era sa plec ca turist si sa continui demersurile acolo pentru viza de studiu. Eu am plecat tot in septembrie si m-am intors in tara la inceputul lui decembrie. Am stat acolo 80 de zile pentru ca restul de 10 zile deja le "consumasem" anterior in Italia. Maine sper sa am mai multe noutati.

Edgrimex, ultimul lucru pe care l-as face e sa pun in dificultate persoana care ma gazduieste care este prietenul meu si pentru care ma chinuiesc atat cu toate formalitatile astea. Nici el nu a stiut de declaratia de intrare altfel as fi facut-o in primele 72 de ore. Oricum, ideea este ca noi incercam sa ne realizam visele conform cu legislatia in vigoare...  :P

#71
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006
Este incredibil cat de asemanatoare sunt cazurile noastre!!! In legatura cu cei spuneai tu ca ti se pare absurd sa fie acceptate documentele numai de la rude, sunt de aceeasi parere, pai daca asa ar fi, inseamna ca e practic imposibil sa obtii viza de studiu, ruda oare cum ajunge in Portugalia sa se legalizeze? Nu tot prin intermediul unei vize? Sa inteleg din asta ca o ruda de-a ta trebuie mai intai sa obtina o viza de lucru (deoarece e mai simplu), sa stea in Portugalia timp de 5 ani ca sa devina rezident si apoi sa te cheme la ea ca sa poti si tu sa obtii o viza de studiu... Complet aiurea. Cred ca au pus conditiile in asa fel incat sa-ti fie practic imposibil sa obtii o viza de studiu, decat daca ai norocul sa obtii bursa inainte... Si eu am pe prietenul meu acolo, cetatean portughez, plus ca am si amici si cunostiinte, asa ca as avea unde sa stau, dar cand am pus situatia asta, de la ambasada mi s-a raspuns ca in acest caz nu pot fii acceptate documentele doveditoare doar daca sunt in uniune de fapt cu prietenul meu, pentru ca aceasta produce efecte juridice... Iar uniunea de fapt de asemenea nu e usor de obtinut, sunt o gramada de conditii de indeplinit asa ca nu vad ce alta iesire ar mai fi din situatia asta decat sa calatoresc iar ca turist si sa incerc sa rezolv lucrurile acolo (ca si tine...). Nu stiu de ce trebuie sa se faca diferentele astea, cetatenii din celelalte tari se bucura de mii si mii de drepturi, iar romanii parca ar fi gunoiul Europei... Poate exagerez dar ma revolta nedreptatile astea.
Astept noutati de la tine.

#72
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 teo27, on Jan 3 2007, 00:47, said:

Buna din nou,
am contactat si eu ambasada Portugaliei din Romania, asa mi-au spus si mie, ca dureaza intre 15 - 45 de zile, si bineinteles toate actele necesare vizei care sunt listate pe site-ul lor.

Edgrimex, ultimul lucru pe care l-as face e sa pun in dificultate persoana care ma gazduieste care este prietenul meu si pentru care ma chinuiesc atat cu toate formalitatile astea. Nici el nu a stiut de declaratia de intrare altfel as fi facut-o in primele 72 de ore. Oricum, ideea este ca noi incercam sa ne realizam visele conform cu legislatia in vigoare...  :P
tu glumesti!  :death:

voi la ora asta chiar nu stiti ca nu se mai dau vize pt. UE?! cand ai vorbit la ambasada?

in orice tara din UE se poate sta pana la trei luni fara nici un fel de acte, vize & shit!!! doar CI sau pasaport!
peste trei luni trebuie sa dovediti ca aveti cu ce va intretine (bani, locuinta & shit) si vi se da un permis...

ps. conditiile astea sunt valabile pt. absolut toate tarile UE! also se poate studia si lucra ca "self-employed" fara nici un fel de acte speciale..

Edited by gtk, 03 January 2007 - 13:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate