Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Conditii calatorie dupa integrarea UE

- - - - -
  • Please log in to reply
469 replies to this topic

#73
teo27

teo27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.01.2007

View Postgtk, on Jan 3 2007, 11:16, said:

tu glumesti!  :death:

voi la ora asta chiar nu stiti ca nu se mai dau vize pt. UE?! cand ai vorbit la ambasada?

in orice tara din UE se poate sta pana la trei luni fara nici un fel de acte, vize & shit!!! doar CI sau pasaport!
peste trei luni trebuie sa dovediti ca aveti cu ce va intretine (bani, locuinta & shit) si vi se da un permis...

ps. conditiile astea sunt valabile pt. absolut toate tarile UE! also se poate studia si lucra ca "self-employed" fara nici un fel de acte speciale..

Am vorbit la ambasada pe 30 decembrie 2006 si ma refeream la o viza de studiu care se poate intinde pe o perioada de 1 an sau chiar mai mult.

Si apropos de "Detest oamenii care nu stiu sa-si sustina opiniile cu argumente verificabile", argumentele tale verificabile care sunt... ca ar fi excelent sa ai dreptate.

Edited by teo27, 03 January 2007 - 14:39.


#74
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006
gtk si eu cred la fel insa de la ambasada Portugaliei din Romania precum si de la ambasada Romaniei din Portugaliei, sustin intr-una ca trebuie viza.. eu am dat argumentul cum ca o data cu aderarea Romaniei la UE nu va mai fi necesar acest lucru conform legii, la care mi-au raspuns ca ei nu au nici o informatie in acest sens si ca daca stau mai mult de 3 luni fara viza devin cetatean ilegal... o fi vreo campanie de dezinformare/abureala/confuzie? Nu stiu... dar cel mai logic mi se pare sa nu mai fie necesar viza odata ce suntem deja cetateni europeni...
Oricum ei in loc sa lamureasca omul mai mult il incurca, nu stiu care este de fapt scopul unei ambasade decat acela de a ajuta, informa si sprijini cetatenii direct interesati.
teo27, cred ca cel mai indicat este sa apelam la autoritatile portugheze.. fiindca altfel nu ajungem departe.

#75
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Am intrat in tara in 2 , ieri , si nu mi-au pus stampila nici ungurii nici romanii . Conform pasaportului eu sunt inca in Ungaria . Cum poate verifica cineva cand am intrat in tara , in 2 ianuarie sau in 2 iulie 2007 daca nu se mai pun stampile ? Cred ca chestia cu statul afara 3 luni doar , e o gogorita , cred ca poti sta oricat daca nu se mai pun stampile  .

La plecare , pe 30 Dec , romanii au luat toate pasapoartele din tren , le`au dus jos , le-au stampilat si le-au adus inapoi . Ungurii , mai inteligenti , aveau stampila la ei si il stampilau pe loc . (nu inainte de a te cobori din tren daca aveai pasaport nou sau daca nu aveai intrari in Ungaria  in acel pasaport , te dadeau prin statie , verificau dracu stie ce , in limba lor klingoniana , si asta era totul) . La intoarcere , dupa 1 ian , doar o scurta verificare a pasaportului , 10-15 secunde acolo ... si ungurii si romanii ........

#76
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postteo27, on Jan 3 2007, 14:35, said:

Am vorbit la ambasada pe 30 decembrie 2006 si ma refeream la o viza de studiu care se poate intinde pe o perioada de 1 an sau chiar mai mult.
pe 30 dec inca era 2006 :)

View Postteo27, on Jan 3 2007, 14:35, said:

Si apropos de "Detest oamenii care nu stiu sa-si sustina opiniile cu argumente verificabile", argumentele tale verificabile care sunt... ca ar fi excelent sa ai dreptate.
vezi mai jos..

View Postjustme21, on Jan 3 2007, 16:24, said:

gtk si eu cred la fel insa de la ambasada Portugaliei din Romania precum si de la ambasada Romaniei din Portugaliei, sustin intr-una ca trebuie viza.. eu am dat argumentul cum ca o data cu aderarea Romaniei la UE nu va mai fi necesar acest lucru conform legii, la care mi-au raspuns ca ei nu au nici o informatie in acest sens si ca daca stau mai mult de 3 luni fara viza devin cetatean ilegal... o fi vreo campanie de dezinformare/abureala/confuzie? Nu stiu... dar cel mai logic mi se pare sa nu mai fie necesar viza odata ce suntem deja cetateni europeni...
Oricum ei in loc sa lamureasca omul mai mult il incurca, nu stiu care este de fapt scopul unei ambasade decat acela de a ajuta, informa si sprijini cetatenii direct interesati.
teo27, cred ca cel mai indicat este sa apelam la autoritatile portugheze.. fiindca altfel nu ajungem departe.
bullshit! astia sunt niste adormiti (la fel ca si autoritatile noastre, care nu s-au obosit sa modifice prea mult pe site-ul mae.ro... dar deh, azi e prima zi de lucru..)
intrati pe siteul ambasadei portugaliei: http://www.embportugal.ro/ si dati click la vize... guess what? error http 404 ! :lol:

uitati conditiile se pe site-ul oficial UE:

PROTECTION PROVIDED BY COMMUNITY LAW
As a citizen of a Member State of the European Union, you have the right to enter any other EU country without having to comply with special formalities. All you need is a valid passport or identity card.
[...]
WHAT YOU NEED TO KNOW
You do not require an entry visa.

Immigration officers may not:

affix a stamp on your identity document on arrival authorising you to enter the national territory;
ask you to furnish proof of means to support yourself;
ask you how much money you have to spend;
ask you questions regarding the purpose and duration of your trip.


http://ec.europa.eu/...r/index_en.html

happy now?

View Postkingblana, on Jan 3 2007, 16:31, said:

Cred ca chestia cu statul afara 3 luni doar , e o gogorita , cred ca poti sta oricat daca nu se mai pun stampile  .
asta cred si eu... nu au cum sa verifice...

#77
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006
Eu sunt happy now :D
Nu vazusem pagina respectiva pe site-ul UE desi am cautat informatii, cred ca mi-a scapat...
Cat despre site-ul Ambasadei Portugaliei, si eu observasem ca da eroare cand accesam partea cu vizele dar am crezut ca se intampla ceva cu conexiunea mea la internet... Pai sa inteleg deci ca intr-adevar ne-au aburit pana acum... ce frumos, bine ca macar acum imi stiu si eu drepturile ca cetatean european!!! Multumesc mult gtk, m-am mai linistit acum!

#78
teo27

teo27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.01.2007
Salut la toata lumea!
Eu personal m-am lamurit si chiar acum o ora mi-am rezervat biletul de avion. Plec in cateva zile.

Justme21, prietenul meu a sunat azi de 3 ori la SEF, o data la consulatul Romaniei in Lisabona si inca o data la consulatul Romaniei in Oporto. (si eu am incercat sa sun la ambasada Port. la Bucuresti unde nu mi-a raspuns nimeni). El a aflat urmatoarele:

1. Legea emigrarii in Portugalia se schimba chiar in acest moment si in 2 saptamani va fi semnata si facuta publica. Legea ce urmeaza sa apara va acorda emigrantilor drepturi mai multe decat inainte si conditiile de emigrare vor fi mult mai usoare. In plus, pentru cei cu diploma de studii superioare in anumite domenii vor exista clauze speciale pentru a usura procedurile in obtinerea vizei de lucru.
2. Cetatenii tarilor membre EU pot sta ca turist pe teritoriul Portugaliei de 3 ori cate 90 de zile, care pot fi sau nu intrerupte de intoarceri in tara, iar in momentul fiecarei intrari in Portugalia cele 90 de zile incep sa se numere din nou. Calculul se face de la data ultimei intrari. O data la 90 de zile trebuie reinnoita intrarea, lucru care se face la SEF cu ajutorul urmatoarelor acte: o hartie doveditoare ca ai unde sa locuiesti, efectuata la notar si bani pentru a te intretine pe perioada celor 90 de zile (un extras de cont bancar pe numele tau sau bani cash, ceea ce mie mi se pare ciudat... nu vad cum ti-ar cere sa scoti banii si sa numeri acolo) In acest fel se poate prelungi intrarea de inca doua ori, pentru ca in total sa nu se depaseasca 3 x 90 de zile. Pentru ca totul parea prea frumos ca sa fie adevarat, a sunat pentru siguranta si la oficiul SEF din aeroport unde aceleasi informatii au fost confirmate, in plus i s-a spus ca se poate calatori cu CI sau cu pasaportul si ca cele 90 de zile dinainte de 2007 nu se mai iau in calcul.
3. In legatura cu viza de studiu, prima data cei de la SEF au spus ca se poate obtine direct din Portugalia, deci in timpul perioadei in care esti acolo ca turist incepi demersurile si apoi prin consulat se poate obtine viza fara a fi nevoie intoarcerea in tara. La consulat am aflat ca nu ei se ocupa de viza de studii, ci SEF ar trebui sa stie cum se procedeaza. La un al doilea telefon un alt functionar SEF a spus ca viza de studii se poate prelungi la ei de mai multe ori, dar pentru eliberarea ei prima data trebuie sa fie obtinuta neaparat in Romania. Tind sa cred ca e adevarata ultima varianta.

Inca ceva, tot SEF a mentionat ca orice cetatean EU poate obtine „a community card” cu care se poate demonstra foarte usor ca ai posibilitati financiare sa te intreti pe teritoriul oricarei tari din EU si care face toata procedura de mai sus sa fie cu mult mai simpla. Inca nu stiu ce inseamna exact acest card. Poate stie cineva?

Justme21, eu am renuntat la idea vizei de studiu deocamdata, mai tinem legatura pe forum... in principiu iti urez drum bun!

gtk, multumesc pentru lamuriri! Oricum trebuia sa ma asigur si direct de la sursa...

PS: mi-am luat un bilet flexibil cu posibilitate de anulare  :bigwhitegrin: ... pentru orice eventualitate

#79
teo27

teo27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.01.2007

View Postgtk, on Jan 3 2007, 15:03, said:

uitati conditiile se pe site-ul oficial UE:

PROTECTION PROVIDED BY COMMUNITY LAW
As a citizen of a Member State of the European Union, you have the right to enter any other EU country without having to comply with special formalities. All you need is a valid passport or identity card.
[...]
WHAT YOU NEED TO KNOW
You do not require an entry visa.

Immigration officers may not:

affix a stamp on your identity document on arrival authorising you to enter the national territory;
ask you to furnish proof of means to support yourself;
ask you how much money you have to spend;
ask you questions regarding the purpose and duration of your trip.


http://ec.europa.eu/...r/index_en.html

Gtk, uite m-am uitat si eu mai atenta pe pagina pe care ai dat-o si am vazut ca acele conditii sunt clar pentru "worker", apoi pentru "student", pentru "retired" and so on... Eu una ma inscriu in categoria "you belong to a different category"...  :huh: si cand dau browse pentru Romania, ea nu se afla in lista, pentru ca probabil stie-ul nu a fost actualizat... deci asta-i o poveste fara sfarsit...

Edited by teo27, 03 January 2007 - 18:17.


#80
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
cu placere.. :)

teo27, sunt sigur ca e vorba de o confuzie iar iar cei care au spus lucrurile respective nu stiu bine despre ce e vorba...

1. este imposibil (interzis practic) sa ti se ceara bani pt. alea 90 de zile ... doar pt.mai mult de 90 de zile..

2. a disparut conceptul de viza definitiv! orice cetatean UE poate studia in orice stat UE fara nici un fel de viza! dupa cum ai mentionat la pct. 3, e clar ca inca e confuzie mare! unii spun intr-un fel, altii in alt fel... e clar ca nu stiu legea...

3. asa zisul "community card"(n-am mai intalnit denumirea) este un permis de rezidenta UE eliberabil de fiecare stat membru si e valabil timp de 5 ani:

Quote

RESIDENCE PERMIT
An EU national’s residence permit is a special permit. It is usually different from any permit issued to non-EU nationals.

You do not need to do anything before your departure to obtain a residence permit. You should simply go to the competent administrative authorities on the spot in the country in which you have chosen to live.

You are entitled to work as an employee or as a self-employed person without waiting for your residence permit to be issued. This document is merely a means of proof and not a condition of your entitlement to live in the country.

When you apply for your residence permit, you must produce a valid passport or identity card. The authorities are also entitled to ask you to provide other documents which vary according to your circumstances:

-if you are an employee, you may be asked for a signed statement from your employer;
-if you are self-employed, you may be asked to prove your self-employed status by any appropriate means;
-if you are a student, you must be registered with an approved educational establishment, prove that you have adequate sickness insurance and prove to the national authority concerned, by ways of a statement or by any equivalent means of your choice, that you have sufficient financial resources. This statement must also include any members of your family who accompany you. You can not be asked to provide proof that you are in possession of a certain amount of money.
-if you are retired or unemployed, you must prove that you have adequate sickness insurance and sufficient financial resources for yourself (each country sets its own amount), as well as for any members of your family who are with you. The retirement benefits are payable wherever you are living. If the retirement scheme under which you are insured covers your medical expenses, you have the right to the same cover as a retired person in the country in which you reside. To qualify for these benefits, you should notify your change of residence to your pension authorities before you leave and ask for Form E121 from the health authorities in the country you are moving from. The form should be provided to the relevant authorities in the country to which you move.
If you are a young person taking part in a transnational voluntary activity, you will have to prove that you have adequate sickness insurance and sufficient financial resources (each country sets its own amount). Before leaving the country, remember to inform your sickness insurance scheme that you are leaving and ask them for the European Health Insurance Card or an equivalent document1.Each country is free to define what constitutes ‘sufficient’ financial resources.

ceea ce ai auzit tu probabil se refera la pasajul albastru... adica poti obtine un astfel de permis si poti sta fara nici un problema in orice stat membru (fara a fi angajat, student or whatever) daca ai resurse financiare sa te intretii, pt. a nu deveni o povara pt. sistemele de protectie sociala din statul gazda...
restrictiile se aplica doar la angajare!

edit:

Quote

si cand dau browse pentru Romania, ea nu se afla in lista, pentru ca probabil stie-ul nu a fost actualizat... deci asta-i o poveste fara sfarsit...
exact... doar site-urile oficiale ale marii britanii am observat ca sunt actualizate...

Edited by gtk, 03 January 2007 - 19:25.


#81
teo27

teo27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.01.2007

View Postgtk, on Jan 3 2007, 16:42, said:

asa zisul "community card"(n-am mai intalnit denumirea) este un permis de rezidenta UE eliberabil de fiecare stat membru si e valabil timp de 5 ani:
ceea ce ai auzit tu probabil se refera la pasajul albastru... adica poti obtine un astfel de permis si poti sta fara nici un problema in orice stat membru (fara a fi angajat, student or whatever) daca ai resurse financiare sa te intretii, pt. a nu deveni o povara pt. sistemele de protectie sociala din statul gazda...
restrictiile se aplica doar la angajare!

:OK:  Este foarte interesant ce zici, o sa ma documentez mai mult. Totusi, unele state mai pastreaza anumite restrictii pentru Romania, cel putin inca 2 ani am inteles. Nu stiu exact cum e cu Portugalia... nici ei nu stiu inca. Om trai si om vedea.
Multzam!

#82
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006
Of Doamne.. deja mi se face capul calendar! Sunt de acord cu gtk, cred ca multi nu stiu legea sau cel putin cum sa o aplice in cazul Romaniei care doar recent a devenit stat membru, dar asa cum ai spus si tu teo27, in curand va intra in vigoare in Portugalia noua lege a imigratiei, care din cate se pare faciliteaza intrarea si sederea pe teritoriu portughez, si din cate am citit eu pe site-ul www.acime.gov.pt (in traducere Inaltul Comisariat pentru Imigranti si Minorii Etnice), se poate obtine o autorizatie de rezidenta, chiar asa se numeste (autorizaçao de residencia - in portugheza) de la SEF, daca demonstrezi ca ai motive intemeiate sa-ti doresti sa ramai in Portugalia, adica ori esti student, ori lucrezi ori vrei sa te casatoresti cu un cetatean portughez. Eu voiam sa-mi obtin viza de aici deoarece si pe mine m-au informat cei de la SEF ca ei nu pot prelungi permisiunea de sedere decat daca in prealabil ai obtinut viza din Romania, ca sa nu mai fi nevoit sa te intorci in tara doar pentru o viza. Dar noua lege spune ca se poate obtine autorizatia de rezidenta temporara si permanenta (dupa 5 ani de sedere) si fara sa fi avut viza inainte, iar eu sunt nerabdatoare sa intre aceasta lege in vigoare. Ar fi totul mult mai usor. Ceea ce ai descris tu se numeste "prorogaçao de estada" adica prelungire de sedere pentru turisti care isi doresc sa pot sa stea mai mult timp in Portugalia decat 3 luni, aceasta prelungire se poate obtine de 2 ori (fiecare a cate 3 luni de asemenea), dar trebuie sa demonstrezi ca ai conditii de sedere si subzistenta, si in baza acestor prelungiri nu poti obtine autorizatie de rezidenta dupa aceea, asa ca practic la sfarsitul ultimei prelungiri va trebui sa indeplinesti una dintre conditii pentru a ti se da autorizatie de rezidenta. Chestiile astea le-am aflat de curand chiar de pe site-ul SEF. Nu stiam insa cand va intra in vigoare legea respectiva, ma bucur sa aflu ca se preconizeaza sa se intample acest lucru cat mai repede.
Cand pleci in Portugalia? Si eu am plecarea peste cateva zile...
Sincer tind sa cred ca ceea ce spune gtk este adevarat si ca noi am fost induse in eroare, intentionat sau nu, poate nici persoanele care ar trebui sa stie mai bine, nu stiu de fapt cum sta treaba si practic ne dezinformeaza.
Este adevarat ca exista niste restrictii pentru vreo 2 ani cu privire la Romania, adica cetatenii romani inca nu se pot bucura de toate drepturile de care se bucura ceilalti cetateni europeni, asta pentru ca intrarea in UE nu inseamna si intrarea in Spatiul Schengen, acest lucru se va intampla mai tarziu, dar din cate stiu eu restrictiile sunt cu privire la muncitori si nu la studenti. Cel putin eu n-am auzit nimic despre asta..
Oricum drum bun si tie si multa bafta in continuare. Mai tinem legatura.

Edited by justme21, 03 January 2007 - 19:58.


#83
dennda

dennda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.04.2006
Am si eu cateva intrebari pentru cei care au calatori cu avionul  ! Vreau sa plec in Italia la mijlocul acestei luni si nu am fost niciodata cu avionul. Ce documente imi trebuie la aeroport ? Daca am credit card care are inclusa asigurarea medicala mai trebuie o alta asigurare sau cardul european despre care se tot vorbeste acum ? Aeroportul accepta doar buletinul pentru calatoriile in spatiul Schengen ?

#84
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
acea lege a imigratiei nu ar avea cum sa aiba legatura cu cetatenii UE pt. ca acestia au dreptul de a calatori/trai in orice stat UE , conform tratatelor UE, respectand prevederile tratatelor(mai precis conditiile mentionate mai sus)!

singurele restrictii pe care le au romanii si bulgarii sunt doar in domeniul muncii(ca angajati)! restrictiile se pot aplica pana la maxim sapte ani, situatiile fiind reanalizate dupa 2, 3 si respectiv 2 ani(total 7)... in rest se bucura de absolut toate drepturile pe care le au si ceilalti cetateni UE!

ia vedeti ce scrie aici: http://www.acime.gov...
la pct. h ... eu nu inteleg mare lucru... :)

#85
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006
Problema e ca pentru a demonstra ca esti in uniune de fapt, trebuie ca acest lucru sa se intample de cel putin 2 ani, sa existe probe ca sunt suportate cheltuelile in comun sau macar sa aiba cont comun in banca (mi se pare cam exagerat asta) si uniunea de fapt sa fie recunoscuta de un tribunal pentru a putea produce efecte cu adevarat. Cel putin asa am fost eu informata. Asa ca nu e atat de simplu. Dar nu exclud posibilitatea sa fi fost iarasi informata gresit... eu devin din ce in ce mai confuza  :confuzzled: nu prea mai inteleg nimic :(

#86
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006
Ah alta chestie, normal ar fi sa fie asa cum spui tu gtk, adica aceasta lege a imigratiei sa nu se aplice in cazul cetatenilor europeni deoarece acestia nu au nevoie de viza, dar pe site-ul ACIME nu se face aceasta distinctie, ei cand se refera la imigranti spun pur si simplu straini (estrangeiros), iar din asta nu se poate intelege exact ce categorie de straini. Inca 1 motiv de confuzie...

#87
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
ai fost prost informata! iti garantez eu! cica sa fii membru ue de cel putin 2 ani! :lol:

in sfarsit am gasit! :)

http://www.sef.pt/po...id_linha=4559#0

uita-te cu atentie la art. 14

Citizens of the Union whose staying in national territory lasts more than three months must register in order to formalise their right of residence, during a period of 30 days after the three months of entry in the national territory.
[...]
The register certificate refereed by the preceding number is valid for a period of five years counting from the date of its issuing or for the foreseen period of residence of the citizen of the Union, if this period is less than five years.
[...]
In order to issue the register certificate of the citizen of the Union a valid identity card or passport is needed, as well as the declaration under oath that the applicant fulfils the stipulations referred at sub-headings a), B) or c) of n. º1 of article 7. º when applied.

art.7
Any citizen of the Union is entitled to reside in the national territory for a period longer than three months if the following conditions are met:
a. Has a professional activity as worker or self employed in Portuguese territory;
b.Has enough resources for him/herself and his/her family, as well as a health insurance, if mandatory for Portuguese citizens in the Member State from his/her nationality;
c. If he/she is registered in a public or private officially recognised school, if proves through a declaration or any other mean of evidence the possession of enough financial resources for him/herself and his/her family, as well as a health insurance, if mandatory for Portuguese citizens in the Member State from his/her nationality;

*****************
exact ce spuneam mai devreme... trebuie sa incadrezi la unul din articolele a, b sau c ... nici vorba de 2 ani "vechime" & shit... :)

Edited by gtk, 03 January 2007 - 22:29.


#88
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
ooops... acum m-am uitat... mai bine... ce "uniune", draga? intre doua persoane? :D or what?

#89
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006
Humm.. incep sa inteleg cum sta treaba. Am impresia ca ori autoritatile portugheze nu stiu ca Romania a devenit membru UE ori cred ca poate in cazul Romaniei exista exceptii de la regulile UE, altfel nu-mi explic cum de au putut sa ma informeze atat de prost, fiindca mie mi-au spus ca am nevoie de mii si mii de documente ca sa ma legalizez, iar aceasta informatie nu a venit doar de la o persoana ci de la mai multe de la Ambasada Portugaliei, SEF si ACIME. E incredibil asa ceva... sa vezi ca persoane care reprezinta si aplica legea nici macar nu o cunosc cum trebuie... in fine... mai trist este ca si cei de la ambasada Romaniei mi-au spus acelasi lucru, ba chiar au fost nepoliticosi, incercand sa ma sperie... sa fie rea intentie sau prostie din partea lor?!  <_<
Multumesc foarte mult gtk, explicatiile tale m-au ajutat enorm sa inteleg si eu mai bine ce inseamna sa fii cetatean al Uniunii Europene!!!

#90
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006

View Postgtk, on Jan 3 2007, 20:31, said:

ooops... acum m-am uitat... mai bine... ce "uniune", draga? intre doua persoane? :D or what?

da, ma refeream la uniunea intre 2 persoane (uniune de fapt), care din cate mi-au spus, desi nu prea mai vreau sa ma iau dupa ce mi s-a spus, trebuie sa se produca de minim 2 ani de zile si sa fie recunoscuta de un tribunal, plus conditia cu contul in banca pe care n-am inteles-o... cred ca e mai simplu sa te casatoresti  :huh:

Edited by justme21, 03 January 2007 - 22:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate