Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Segregare la baza stalpului

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare
 Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 

MOTORACTIVE

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
maxutu

maxutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 05.11.2006
Dupa ce mi-ai luat Casco timp de 2,5 luni ,fara ca masina sa fie in tara, astazi mi-a expirat si autorizatia provizorie si am devenit pieton.Cred ca astia nu sunt normali!!! Singurul lucru la care sunt seriosi sunt facturile pe care le trimit, astea vin la timp.In plus orice discutie cu orice salariat de a lor ( cam 20 de telefoane date) sunt complet pe linga subiect cu final "ca asa trebuie facut", cum zic ei.
Percep TVA  la asigurare, prima rata la o saptamina dupa avans, daca ai o problema spun ca te suna ei si dupa vreo 2 zile de asteptare dai telefon si vb cu alt salariat caruia trebuia sa-i explici din nou ce vrei.Ciudati tare.
Va urez succes daca va incurcati cu ei, la cita nesimtire au, nu cred ca eu sunt singurul, par bine antrenati la pacalit.

#2
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
chestia cu prima rata rapid dupa avans m-a enervat si pe mine tare... dar nu prea am avut ce comenta. In rest, nu am avut probleme cu ei, au fost seriosi pana acum.....

P.S. Faza cu TVA la asigurare o practica toate societatile de leasing... Solutia e sa-i convingi sa-ti inchei tu CASCO-ul de capul tau, dar trebuie sa fii foarte convingator...

#3
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
me too....cu plata in avans. Insa cica mi-au trimis o notificare prin care ziceau ca masina mai intarzie o saptamana  :D .Si operatoarele mi-au mai dat o informatie gresita, mi-au zis ca dupa data scadenta scrisa pe factura mai pot plati dupa 15 zile .Insa am aflat ulterior ca aceste 15 zile se penalizeaza  :D

Cu totusi ca odata am platit o factura iar apoi la 2 saptamani cica o am restanta ,a trebuit sa le trimit copie dupa depunerea de la banca si s-a rezolvat   :console:
Pe durata contractului daca platesti ratele , nu exista nici un fel de problema, se comporta cum ar trebui sa se comporte o societate de leasing.

90% in relatia cu societatea mea sunt Ok. Cu totusi ca la viitorul leasing as tinde spre VolksbankLeasing cu are am mai lucrat si au fost ok cam 98%. Insa depinde...de ofertele pe care o sa le aiba la momentul respectiv cele 2 societati.

Chestie ciudata intre cele 2 societati:

un prieten si-a cumparat a doua masina tot de la motoractive si i-au cerut avansul mai mare decat cel care vroia sa-l dea el adica 15 %. Pe cand la volksbank la incheierea leasingului mi-au spus ca la urmatorul contract putem negocia mai multe aspecte ( avans, optiuni ,etc ). :huh:
La leasingul care este in desfasurare momentan am optat pentru motoractive ca ei s-au miscat mai repede decat , Tiriac si Vbleasing in privinta analizarii actelor si mi-a convenit inclusiv oferta.

P.S. La vbleasing nu a trebuit sa-i conving ci mi-au oferit ei posibilitatea asigurarii masinii unde  doresc  :peacefingers:

Edited by cosmin_miu, 15 December 2006 - 17:09.


#4
nashu77

nashu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 10.11.2004
si eu tot la motoractive am si au fost super ok, mi-au facut contactul nestiind ca masina este pe stoc si ca o sa o ridic foarte repede si apoi mi-au schimbat scadentaru decalandu-l cu o luna mai devreme(asteptarea masinii) mi-au oferit posibilitatea incheierii asigurarii casco la orice firma doresc si totul este ok, deocamdata.

#5
mihaipg

mihaipg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.07.2006
Motoractive este cea mai mare magarie existenta pe piata. Daca vreti sa fiti furati ca in codru si badjocoriti, atunci ei sunt cea mai buna optiune. Fura la fiecare factura (curs de schimb valutar cu mult mai mare decat cel normal  - exemplu BNR 3.34, ei 3.45 - , plati duble prin niste bilete la ordin pe care te pun sa le semnezi in avans etc.. Angajatii au tupeul sa se rasteasca la tine, chiar daca ai doua contracte in derulare cu ei, penalizarile sunt imense etc. Tot ce e mai bun.
Eu am doua mashini in leasing de la ei. Una dintre ele am luat-o direct de la ei, din ce aveau "la oferta". Au "omis" sa mi spuna ca nu are garantie, pentru ca nu i se facuse de fapt nici o revizie pana la 30.000 km... Aproape nu mai avea ulei. Si este vorba de un SUV, nu orice... Pe parcursul leasing ului am fost taxat de n ori aiurea, faceam plata in banca shi ii sunam pentru confirmare, cate o pipitza imi spunea ca nu ma crede shi ashteapta sa vada banii in cont, pe urma introduceau biletul la ordin (facut cica ca si garantie) si imi luau banii de doua ori. Acum am hotarat sa inchid leasing ul. Initial mi au spus ca n uam taxe vamale de platit, pe urma s-au razgandit (ca doar 1500 de euro e o nimica toata), shi mi au emis o factura cu un curs mai mare cu 3%. Adica...o suma mai mare cu vreo 350 de euro. De ce? Ca asha vor ei, sa se raporteze la cursul "Ask" al ING, desi nicaieri in contractul meu nu scrie asha ceva.. Concluzia? Avocat, proces, shi distractie de acum inainte. Ce spuneti? O buna alegere?

#6
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postmihaipg, on Sep 28 2007, 16:59, said:

Motoractive este cea mai mare magarie existenta pe piata. Daca vreti sa fiti furati ca in codru si badjocoriti, atunci ei sunt cea mai buna optiune. Fura la fiecare factura (curs de schimb valutar cu mult mai mare decat cel normal - exemplu BNR 3.34, ei 3.45 - , plati duble prin niste bilete la ordin pe care te pun sa le semnezi in avans etc.. Angajatii au tupeul sa se rasteasca la tine, chiar daca ai doua contracte in derulare cu ei, penalizarile sunt imense etc. Tot ce e mai bun.
Eu am doua mashini in leasing de la ei. Una dintre ele am luat-o direct de la ei, din ce aveau "la oferta". Au "omis" sa mi spuna ca nu are garantie, pentru ca nu i se facuse de fapt nici o revizie pana la 30.000 km... Aproape nu mai avea ulei. Si este vorba de un SUV, nu orice... Pe parcursul leasing ului am fost taxat de n ori aiurea, faceam plata in banca shi ii sunam pentru confirmare, cate o pipitza imi spunea ca nu ma crede shi ashteapta sa vada banii in cont, pe urma introduceau biletul la ordin (facut cica ca si garantie) si imi luau banii de doua oriAcum am hotarat sa inchid leasing ul. Initial mi au spus ca n uam taxe vamale de platit, pe urma s-au razgandit (ca doar 1500 de euro e o nimica toata), shi mi au emis o factura cu un curs mai mare cu 3%. Adica...o suma mai mare cu vreo 350 de euro. De ce? Ca asha vor ei, sa se raporteze la cursul "Ask" al ING, desi nicaieri in contractul meu nu scrie asha ceva.. Concluzia? Avocat, proces, shi distractie de acum inainte. Ce spuneti? O buna alegere?

Desi nu sunt 100% satisfacut(ci doar 90%) de motoractive care duc o politica agresiva datorita avalansei de clienti, tin sa rectific urmatoarele fraze inrosite.

M-am uitat la cursurile valutare in data emiterii facturii si sunt mai mari  cu 1%  fata de cursul oficial. (dar trebuie sa te uiti la STAT care are un curs valutar la taxa de prima inmatriculare cu 10-20% mai mult sa vezi cum fura aia :lol: ).
Trebuie sa mentionez ca ASLR (asociatia societatilor de leasing din romania ) a impiedicat STATUL sa puna taxa de prima inmatriculare masinilor cumparate in leasing, desi initial asa au vrut. (practic ai fost salvat de 1000-1500 E/masina la incheierea contractului )

Legat de plata , mi se pare normal ca atunci cand platesti cu intarziere sa le trimiti prin fax dovada platii deoarece tranzactiile bancare pot dura si 3-4zile, timp in care ei iti pot da drumul la B.O.  Nu stiu daca esti instiintat dar eu si alti prieteni primim mesaje ca s-a depasit data scadenta pe 1 de ex si daca nu platim pana pe 9-10 imi dau drumul la B.O. in banca , pt evitarea acesteia trebuie sa trimit fax cu dovada platii ceea ce mi se pare corect.Deci nu cred ca au gresit ei dand drumul la bilet ...... iar relatiile financiare intre 2 societati se bazeaza in principal pe hartii nu pe vorbe.

#7
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Ca tot va vad primitori de facturi Motoractive, va rog lamuriti-ma si pe mine ce inseamna 'Diferente de curs valutar' si de ce am primit ultimele doua facturi cu aceasta chestie facturata. Nu e mare chestie, cativa euro, dar nu mi-a spus nimeni si nu au stiut / nu au vrut sa-mi spuna nici reprezentantul lor de aici si nici flacaii care citesc mailuri la sediul lor din Bucuresti.

Din cate am vazut pana acum, Motoractive sunt buni si amabili pana semnezi contractul, pana te-au agatat. Dupa aceea nu-ti mai raspund la telefoane, la mailuri...

#8
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postspe, on Sep 28 2007, 17:51, said:

Ca tot va vad primitori de facturi Motoractive, va rog lamuriti-ma si pe mine ce inseamna 'Diferente de curs valutar' si de ce am primit ultimele doua facturi cu aceasta chestie facturata. Nu e mare chestie, cativa euro, dar nu mi-a spus nimeni si nu au stiut / nu au vrut sa-mi spuna nici reprezentantul lor de aici si nici flacaii care citesc mailuri la sediul lor din Bucuresti.

Din cate am vazut pana acum, Motoractive sunt buni si amabili pana semnezi contractul, pana te-au agatat. Dupa aceea nu-ti mai raspund la telefoane, la mailuri...


diferentele de curs valutar in cadrul unui contract de leasing financiar negociat in valuta dar achitat in lei la cursul de schimb valutar din data platii, reprezinta diferente de pret aferente mijlocului fix achizitionat in regim de leasing financiar. Aceste cheltuieli reprezinta o componenta a costului de achizitie al autovehicolului format din:
pretul de cumparare
taxele de import si alte taxe (cu exceptia acelora pe care firma le poate recupera de la autoritatile fiscale);
cheltuielile de transport, manipulare
alte cheltuieli care pot fi atribuibile direct achizitiei bunurilor respective.

Diferentele de curs valutar sun dedcutibile si se intregistreaza intr-un cont ( nu stiu exact care ca nu sunt contabil specializat)

Edited by cosmin_miu, 28 September 2007 - 17:28.


#9
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Sa mor daca am inteles :peacefingers:

Multumesc de raspuns, insa tot nu am priceput de ce diferente de curs valutar... diferente intre ce si ce? Celelalte de pe factura ( rata, dobanda, asigurare, diferente dobanda in functie de euribor ) le-am inteles si acceptat la semnarea contractului. La fel si plata in lei la cursul ASK al Raiffeisen din ziua facturarii.

Cosmin, asa primesti si tu, tot cu "diferente de curs valutar" factura ?

#10
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postspe, on Sep 28 2007, 18:25, said:

Sa mor daca am inteles :peacefingers:

Multumesc de raspuns, insa tot nu am priceput de ce diferente de curs valutar... diferente intre ce si ce? Celelalte de pe factura ( rata, dobanda, asigurare, diferente dobanda in functie de euribor ) le-am inteles si acceptat la semnarea contractului. La fel si plata in lei la cursul ASK al Raiffeisen din ziua facturarii.

Cosmin, asa primesti si tu, tot cu "diferente de curs valutar" factura ?

e ceva de genu daca tu ai semnat contractul la 20.000 E si acum daca scade E nu  platesti 19.000 E. Oricum cheltuielile alea sunt deductibile.

Da ! toata lumea care are un leasing financiar plateste aceste diferente de curs.Desigur nici eu nu fac vreo exceptie. :D

Edited by cosmin_miu, 28 September 2007 - 17:37.


#11
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Multumesc de raspuns. Deci treaba asta cu diferente de cv e de genu' "Asa face toate"...

#12
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Din ce mi s-a explicat mie (poate sint pe din-afara, dar eu n-am inteles nimic din explicatiile de mai sus), eu avand leasing pe persoana fizica pentru  o masina, diferenta de curs valutar se refera la diferenta de curs intre data emiterii facturii si data platii efective. Asa incat aceasta diferenta poate fi cu plus sau cu minus, lucru verificat de mine de multe ori (adica am multe facturi si cu minus la diferenta de curs valutar!!!).

Edited by Zetics, 03 October 2007 - 13:21.


#13
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
:) Da, asta m-am gandit si eu ca ar fi. Astept cu interes o factura care sa aiba "diferente de curs valutar" cu minus... adica sa fi platit eu la un curs mai mare decat cel de la data emiterii facturii. Oricum, daca nu mi-au putut explica asta reprezentantii lor, inseamna ca sunt pregatiti si gata sa te ajute...

#14
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
E invers! :) Daca vrei sa primesti factura cu minus de diferenta de curs, atunci tu trebuie sa vanezi un curs mai mic decat cel de la data emiterii facturii, asa incat de aceiasi lei tu vei baga in contul lor mai multi euro! iar ei, ca baieti buni ti-i dau inapoi in factura urmatoare, punand cu minus... :thumbup:

#15
mihaipg

mihaipg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.07.2006
ok - daca tot vrei sa ii aperi, hai sa continui un pic. Repet - este conpania pe care o consider cea mai putin profi din Romania (la acest nivel), o adunatura de mucosi nesimtiti shi protejati de o conducere de bisnitari. Am hotarat sa termin cu ei si sa achit in avans. Mi-au trimis o calculatier de pret. ZIua urmatoare mi-au trimis o alta, explicand ca a fost o "eroare din sistem". Evident, aceasta a doua era mai mare... Au emis si factura, ca sa fie totul ok. Treaba este ca dupa 5 zile cand am intrebat daca sunt siguri ca vreau sa le platesc suma aia (mde, experienta...) mi-au spus ca shi calculul ala era gresit, ca de fapt se mai adauga o mica diferenta de.... 2000 de euro!!!. Motivul? Evident, o "eroare de sistem". Daca ma punea drku sa platesc imediat, imi mai trimiteau dragutzii de ei o facturica cam cat jumatate de solentza. Daca in continuare ti se pare ca sunt ok shi de lucrat cu.... ori esti nebun ori esti angajat la ei responsabil cu propaganda...

#16
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005
In ultimii 3-4 ani am avut 2 masini in leasing la Motoractive, de cateva luni le-am dat si nu mai treaba cu ei. Dar, pot sa spun ca:
1. dif de curs valutar intre ziua emiterii facturii si ziua platii a fost si in plus, si in minus, deci nu cred ca au facut ceva intentionat;
2. sunt extrem, extrem de neingrijiti/neatenti cu actele/formalitatile. Nu o data a trebuit sa le atrag atentia fie ca nu stiu ce act uitasera sa il semneze, fie ca alt act il dadusem deja la ei.
3. mai degraba castigi la loto decat sa prinzi pe cineva la telefonu' de la sediul lor... tin minte ca sunam cu orele ca sa raspunda cineva.

Per total, sincer nu cred ca fac intentionat greseli, ci pur si simplu sunt un pic cam incompetenti...

#17
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Am primit azi, impreuna cu factura, si "ghidul utilizatorului", o brosura in care se explica si ce e aia diferenta de curs valutar. Cica apare in functie de variatia cursului valutar intre data emiterii facturii si data incasarii, si se refera intotdeauna la factura anterioara.

Alta chestie interesanta, si pe care nu o stiam: "Furtul autovehiculului cu Certificatul de Inmatriculare in interiorul acestuia nu se despagubeste !"...

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
asta tine de firma la care ai CASCO, nu de firma de leasing.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate