Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 

MOTORACTIVE

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008

 aannaa33, on Jul 15 2008, 18:06, said:

Am si eu o MARE problema cu firma de leasing cu care colaborez si anume Sc Motor Active Ifn Sa. Societatea mea are trei contracte cu aceasta firma de leasing. Pentru prima masina...toate bune si frumoase, nu au fost probleme. La a doua..mm,nici aici nu prea a scartait treaba, insa la a 3 a, problemele au inceput sa apara chiar de la factura de avans, cand am fost furata, in adevaratul sens al cuvantului, cu suma de 69 euro!! Nu e o suma colosala, dar furtul din cate stiu eu, e destul de grav. Sa explic putin : am achizitionat un Fiat Punto, pretul DDP fiind de 9000 euro. Avansul masinii a fost stabilit in contrat la un procent de 8%, adica 720 euro. Comisionul lor de administrare a fost de 110 euro. Cheltuielile cu inmatricularea au fost de 279 euro. Un total de 1109 euro. Ok, am achitat factura de avans, cu toate ca mi s-a parut putin cam mult dar m-am gandit ca in cei 279 euro, cheltuieli cu inmatricularea a intrat RCA-ul si taxa de prima asigurare. Peste vreo doua luni m-am trezit cu factura pentru taxa de prima inmatriculare...cam nasol. M-am dus la ei si le-am cerut o defalcare a facturii de avans a masinii. Am sunat la ei aproape in fiecare zi si m-am rugat de ei pentru un raspuns care intr-un final a venit, cam dupa o luna. Am ramas stupefiata cand am vazut ce erau inclusi in cei 279 euro!
1. 140 euro RCA
2. 100 euro refacturare cheltuieli ( numere rosii, taxe de inmatriculare, prestari servicii)
3. 39 euro servicii aferente livrarii (percepute de catre dealer, pentru spalatul masinii)!!!!!!!!!
Uauuuu.....dealerul mi-a spalat masina si m-a costat 39 de euro si mi-a mai luat si bani pentru numerele rosii, din nou!!!!..deci 69 euro, furati si recunoscuti de firma de leasing!!!
Mi-au dat hartie scrisa, amendament la contract, fara cei 69 euro, suma neincasata.Practic, au recunoscut ca m-au furat.
Mi-au restituit deja cei 69 de euro, cu chiu cu vai, dar de atunci, in fiecare luna, ma trezesc cu tot felul de penalizari pe facturi....sau altele. Acum doua luni, mi-au trimis o factura cu RCA-ul, in valoare de 750 RON (exagerat de mult pentru un RCA + TVA ). Le-am spus ca nu vreau acea factura, ca facusem deja RCA la alta firma decat Tiriac ( ma obliga sa fac la Tiriac ) cu toate ca am dreptul de a negocia, conform legii 65/2002. Le-am dat factura inapoi sa-mi faca storno. Peste vreo doua saptamani m-am trezit cu bilet la ordin bagat in banca!!! Foarte urat,...aveam si un CEC...daca nu eram in localitate sa pun bani pt CEC?! In contract scrie ca biletele la ordin se folosesc doar pe rata afetenta lunii, rata din scadentar. Pana la urma mi-au virat banii inapoi dar cand am primit factura de minus, era cu data de 15 si biletul fusese bagat cu data de 20!!! Plus...multe altele. Ideea era ca..as vrea sa fac ceva cu aceste contracte...din punctul meu de vedere , ma simt hartuita.
De atunci, ma hartuie cu penalizari ( pe care nu au de ce sa le puna) , cu asigurari ( ma obliga sa le fac la tiriac) baga bilete la ordin in banca (pe sume care nu sunt in scadentar)....si asa mai departe...

fratilor eu nu va inteleg,

cand faci un contract casca bine ochii si citeste in amanunt

dak ce iti fac ei nu apare in contract da i in judecata

este f simplu.

si PS: cine naiba va pune sa luati de la Ge Money????

#38
christianaurel

christianaurel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.08.2008
SUNT CEI MAI MARI TEPARI, NESIMTITI, LIPSITI DE PROFESIONALISM SI RESPECT FATA DE CLIENTI. PE MINE MA OBLIGA SA PLATESC RCA-UL PRIN EI, CU TOATE CA AM INCHEIAT LEASING-UL CU 2 SAPTAMANI INAINTE SI PE PERIOADA DE LEASING RCA-UL E VALABIL. RCA-UL IMI EXPIRA PE DATA DE 15 SEPTEMBRIE, IAR EU DEJA AM PLATIT TOTI BANII, ULTIMA PLATA DIN CONTRACT CU VALOARE REZIDUALA FIIND PE DATA DE 1 SEPTEMBRIE. EU AM O PROPUNERE - TOTI CARE AM AVUT CEVA CU ACEASTA FIRMA NESIMTITA SA PUNEM 2-3 AFISE PE MASINA SI SA LE FACEM ANTIRECLAMA. CE PARERE AVETI? EU ZIC SA FIM UNITI CU TOTII SI DACA NOI AM FOST ARSI, MACAR ALTII SA STIE SI SA OCOLEASCA ACEASTA FIRMA NESIMTITA MOTORACTIVE SI GE MONEY. ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE SI SPER SA NE UNIM SI SA LE DAM O LECTIE

#39
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
s-a facut transferul de proprietate? esti acum noul proprietar in acte? daca da, e un abuz. Daca nu, masina e inca proprietatea lor, si trebuie sa platesti RCA-ul asa cum il fac ei.

#40
katmay

katmay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.03.2008
in legatura cu rca-ul tau , christianaurel , cand a fost facut ?
perioada minima pe care se poate face rca este de 6 luni , din cate stiu . daca a fost facut acum 5 luni si 2 saptamani .... imi pare rau dar nu ai dreptate . daca lau facut acum o saptamana atunci ar trebui sa mori cu ei de gat.

#41
justforme

justforme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.10.2008
sincer sa va spun, citesc si ma minunez  :o
sunt tare curios! cati dintre voi ati citit ctr de leasing?cati l-ati citit inainte sa il semnati? de fapt va zic eu cum ati facut: v-ati dus la ei, ati semnat contractul repede si dupa ati plecat la fel de repede, cu gandul ca in ziua urmatoare va luati minunatia de masina. nu ati ascultat nimik si acum va tot plangeti  :cursing:
si eu am contract la motoractive si sincer sunt foarte multumit. am citit contractul si toate documentele care mi s-au mai dat si acum stiu ce si cum sa fac, la ce sa ma astept etc.
inmatricularea a durat un pic mai mult decat ar fi trebuit, dar i-am intrebat si pe ei si dealerul si am aflat ca era din cauza ultimului, care nu a trimis actele cat de repede trebuia. asadar au scapat basma curata
cat despre facturi, hmmm,  totul ok.
nu am avut nici macar 1 leu penalizari si asta pentru ca nu am intarziat niciodata cu plata facturii.  
diferentele de curs valutar au fost si pe minus si pe plus. de fapt de mai multe ori pe minus si asta din cauza ca am inteles principiul. ca sa fie pe minus, trebuie sa platesc atunci cand euro are un curs mai mic decat cel din momentul cand s-a facut facturarea. am cerut odata o explicatie in legatura cu aceste diferente si am observat ca erau trecute pe ele exact cursurile de la ING din momentul facturarii si platii  :OK:
iar cat despre RCA, mai tata, firma de leasing se ocupa de RCA pe perioada contractului de leasing. daca vrei sa ti-l faci personal (cand am fost pe la ei am vazut un om revoltat ca de ce l-au reinnoit ei si am auzit explicatia) du-te cu o cerere la ei in care sa spui ca vrei sa ti-l faci singur, dar du-te cu o luna inainte sa iti expire celalalt, nu dupa ce ti-l reinnoiesc ei sa te trezesti ca vroiai sa ti-l faci singur. Oricum pretul RCA-ului este egal cu cat te-ar costa sa ti-l faci singur, mai putin TVA-ul
Am intrebat si de TVA-ul pt RCA. Ilegal?! In niciun caz! Ei nu sunt brokeri asa ca trebuie sa il factureze cu TVA, oricum eu(ca firma) imi recuperez TVA-ul.
O cam patesc cu diferenta aia Euribor, oricum am citit prin ziare ca a crescut foarte mult in ultimul timp, am vazut si pe prima pagina din contract unde scrie ca diferenta aceasta legata de modificarea euriborului pe durata contractuluimi se factureaza, parca apar in factura si valorile pentru a le putea compara. Asa ca CE POTI SA ZICI CAND SCRIE NEGRU PE ALB in contract si in factura. :deadtongue:
M-am dus de vreo doua-trei ori cu gura mare la ei, dar dupa ce mi-au explicat, am tacut si am plecat cu coada intre picioare.
Nu mi-au venit mereu facturile, dar i-am sunat si mi le-au trimis foarte rapid.

Sunt o firma de leasing OK dupa parerea mea.
nu pot zice nimic despre altii,  dar motoractive sau ge money leasing (am inteles ca asa se numesc mai nou) mi se par OK

#42
mihaipg

mihaipg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.07.2006
Firma de leasing ok, zici... cascat ochii si citit contractul zici... Iti recomand sa ceri termininarea anticipata a contractului. Sa vezi atunci gragalasenia. Oricum, nu iti doresc sa ai vreodata probleme cu ei si sa ai nevoie sa te referi la contract - o sa iti dea avocatul cu el in cap. Si o sa vezi c amai bine o sa spui ca ai fost tont si nu l-ai citit ... Oricat de superior te ai crede, nu este cazul - si eu am platit la timp toate facturile, pentru doua masini. Cu TVA uri peste TVA uri, penalizari aiurea, curs ASK de la o banca la alta (functie de unde e mai mare), scadea euro imi crestea rata etc. Mi-am luat nesimteniile de rigoare la telefon, de la ciufute cu pila de unghii in mana, mi-am luat teapa pe fata cu masina luata de la ei, pacaleala vrednica de samsarii colorati. Sunt o firma de rahat, cu un management pe masura care nu stie sa si faca o politica user friendly si customer oriented. Nu exista firme ok? Incercati OTP leasing, de exemplu. RCA/Casco facturate separat fara TVA, si unde alegi tu sa il afaci,  super saritori la telefoane (am vreo 6 numere diferite, pentru fiecare eventuala problema in parte), pagina web unde am toate informatiile - scadentar actualizat, facturile emise platite/neplatite etc. SE POATEEE!
Multumesc lui D-zeu ca am scapat de Motoractive, si cu lacrimi in ochisori spun oricarui cunoscut - fuuugi de ei ca de drku! Si, dupa toata experienta proprie si cea a cunoscutilor mei, transmit celor care spun "firma ok" cand se refera la Motoractive si explica savant procedurile alambicate - mancati kk? Nu-mi mai fac leasing la voi!. Sa inteleaga cine poate.

#43
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,287
  • Înscris: 22.07.2005
Atentie la leasing-urile persoana fizica la Motractive. Apar toate la biroul de credit... Sunt o gramada de alte societati care nu fac raportari, atentie sa nu va incurce treaba asta.

#44
ocean76

ocean76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.11.2008
Si eu sunt in aceeasi situatie, adica am un contract de leasing pe care din fericire o sa-l termin luna aceasta  :worthy: . Firma asta este de tot rahatul. Nu recomand nimanui sa incheie un contract cu ei. Sunt foarte scumpi, incompetenti si implicit lipsiti de profesionalism. Am avut "norocul" sa nu iau nici o penalizare, pentru ca am achitat toate ratele la timp, insa imi este groaza de ce o sa se intample acum la finalizarea contractului  :w00t: . Am citit tot contractul inainte de a-l semna, spre lamurirea unora, contract care nu te avantajeaza in nici un fel ca si client, dar dealerul de la care mi-am luat masina lucra numai cu aceasta firma de leasing. Poate puteam sa inchei un contract cu alta firma si nu stiu eu?!!! Asta s-a intamplat acum 4 ani. Ii sustin pe cei care au postat mai sus si vorbeau de lipsa de comunicare, de lipsa de transparenta si aerul de samsari pe care il afiseaza aceasta firma. Iar domnisoarele acelea, care sunt "manageri" la varsta de 25 ani sunt de o incompetenta crasa. Habar nu au ce vorbesc. Imi imaginez ce criterii de angajare au cei de la aceasta firma. Imi pare sincer rau ca am apelat la aceasta metoda de finantare, insa, din pacate, regretele sunt tardive. Am postat aici pentru a-i lamuri pe cei care au intentia de a incheia un contract de leasing cu aceasta firma. Sfatul (si al) meu: EVITATI ACEASTA FIRMA!!!!

#45
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 28.11.2005
Au foarte multi angajati part-time, plus ca se plimba personalul prin firma ca pe bulevard. Atunci ce pretentii sa mai ai?

#46
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008

 rotnic, on Nov 19 2008, 10:24, said:

Au foarte multi angajati part-time, plus ca se plimba personalul prin firma ca pe bulevard. Atunci ce pretentii sa mai ai?
tu de unde stii? te duci des prin Aerofina?

 christianaurel, on Aug 26 2008, 14:13, said:

SUNT CEI MAI MARI TEPARI, NESIMTITI, LIPSITI DE PROFESIONALISM SI RESPECT FATA DE CLIENTI. PE MINE MA OBLIGA SA PLATESC RCA-UL PRIN EI, CU TOATE CA AM INCHEIAT LEASING-UL CU 2 SAPTAMANI INAINTE SI PE PERIOADA DE LEASING RCA-UL E VALABIL. RCA-UL IMI EXPIRA PE DATA DE 15 SEPTEMBRIE, IAR EU DEJA AM PLATIT TOTI BANII, ULTIMA PLATA DIN CONTRACT CU VALOARE REZIDUALA FIIND PE DATA DE 1 SEPTEMBRIE. EU AM O PROPUNERE - TOTI CARE AM AVUT CEVA CU ACEASTA FIRMA NESIMTITA SA PUNEM 2-3 AFISE PE MASINA SI SA LE FACEM ANTIRECLAMA. CE PARERE AVETI? EU ZIC SA FIM UNITI CU TOTII SI DACA NOI AM FOST ARSI, MACAR ALTII SA STIE SI SA OCOLEASCA ACEASTA FIRMA NESIMTITA MOTORACTIVE SI GE MONEY. ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE SI SPER SA NE UNIM SI SA LE DAM O LECTIE
nu cred ca e nevoie de antireclama.

Ge money are probleme f mari de lichiditati.

#47
ocean76

ocean76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.11.2008
Imi puteti spune, va rog, dintre cei care ati terminat recent contractul de leasing, daca se plateste cumva taxa de prima inmatriculare dupa terminarea leasingului?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri. ;)

#48
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

 justforme, on Oct 23 2008, 19:48, said:

iar cat despre RCA, mai tata, firma de leasing se ocupa de RCA pe perioada contractului de leasing. daca vrei sa ti-l faci personal (cand am fost pe la ei am vazut un om revoltat ca de ce l-au reinnoit ei si am auzit explicatia) du-te cu o cerere la ei in care sa spui ca vrei sa ti-l faci singur, dar du-te cu o luna inainte sa iti expire celalalt, nu dupa ce ti-l reinnoiesc ei sa te trezesti ca vroiai sa ti-l faci singur. Oricum pretul RCA-ului este egal cu cat te-ar costa sa ti-l faci singur, mai putin TVA-ul

O cam patesc cu diferenta aia Euribor, oricum am citit prin ziare ca a crescut foarte mult in ultimul timp, am vazut si pe prima pagina din contract unde scrie ca diferenta aceasta legata de modificarea euriborului pe durata contractuluimi se factureaza, parca apar in factura si valorile pentru a le putea compara. Asa ca CE POTI SA ZICI CAND SCRIE NEGRU PE ALB in contract si in factura. :deadtongue:


Ce pot sa zic, decat ca esti un angajat Motoractive care posteaza si el , mai mai gaseste niste prosti sa -l creada.
Pretul RCA egal cu cat ar costa sa-l faci singur?? MINTI!


"Am intrebat si de TVA-ul pt RCA. Ilegal?! In niciun caz! Ei nu sunt brokeri asa ca trebuie sa il factureze cu TVA, oricum eu(ca firma) imi recuperez TVA-ul. "     ILEGAL, mai documenteaza-te, in asigurari NU se percepe TVA, nici de Societatile de Asigurare nici de Brokeri si nici de agentii, desteptule!

Si mai departe desteptule, daca NU sunt brokeri NU au voie sa factureze vreo asigurare, intrucat intermedierea in asigurari este COD UNIC CAEN.

Asta inseammna ca daca ma enervezi mai tare si fac o sesizare la Oficiul Concurentei, la Garda Financiara si la Politia economica o sa-ti confiste tot venitul realizat in baza unui Cod Caen pe care nu il ai in obiectul de activitate si mai departe o sa ti faca dosar penal.

Sfatul meu catre nemultumiti: faceti dragilor direct o plangere penala daca considerati ca sunteti dezavantajati.

#49
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Sfatul meu george: du-te si fa-ti undeva un contract de leasing si citeste cu atentie o chestie-doua.

Firma de leasing NU iti vinde tie asigurare, NU o face pe brokerul, ci doar isi asigura o masina proprietatea ei, adica aia de o conduce titularul contractului de leasing, si pe urma isi recupereaza cheltuiala. De aceea pe factura scrie "Serviciu asigurare" sau ceva de genul, ei ti-au facut un serviciu (adica au asigurat masina) si acum iti cer tie banii pe asigurare. Din pacate, fiind un serviciu, trebuie sa ii dea si statului partea leului (adica TVA), si d-aia se adauga pe factura si TVA.

justform are dreptate, daca iti faci tu RCA-ul scutesti doar TVA-ul, pentru ca in rest asigurarea o faci tot pentru persoana juridica (iti aduci aminte - firma de leasing e proprietar, adica o persoana juridica).

Deci sa repetam: ei nu intermediaza o asigurare intre tine si asigurator! Adica ei nu fac pe brokerul!

In final, exceptand cazul in care vrei sap-ti umplu fridigerul de anul nou, sa nu ma iei cu "lucrezi la motoractive" sau altele de genul asta!

Sunt doar un client de-al lor care mai are vreo 2 luni si termina in sfarsit un leasing amarat de 4 ani, mi se rupe ce face motoractive sau ge money, insa ma enerveaza sa vad ca vine unul cu gura mare, mai si insulta un om care a pus o informatie documentata pe forum si instiga la "da-i in judecata" doar pe niste presupuneri tampite de-ale lui.

#50
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,516
  • Înscris: 15.11.2003

Quote

Am intrebat si de TVA-ul pt RCA. Ilegal?! In niciun caz! Ei nu sunt brokeri asa ca trebuie sa il factureze cu TVA, oricum eu(ca firma) imi recuperez TVA-ul

Este o prostie. Codul Fiscal prevede clar pentru fiecare produs/serviciu modalitatea de facturare si procedurile...
Asigurarile sunt servicii nepurtatoare de TVA punct!
E ilegal sa incasezi TVA pe ceva ce nu e putator de TVA la fel cum e ilegal sa nu incasezi TVA la care ar trebui!
O alta regula clara este: Cota de TVA in cazul intermedierilor este aceeasi de la achizitie. (doar e acelasi produs/serviciu nu se schimba)

Clientul deduce TVA, nu il deranjeaza dar ei cand platesc brokerului/furnizorului platesc fara TVA.
Si uite asa au generat TVA din nimic! Nu fura ei, dar ii ajuta la cash-flow. Statul se trezeste cu TVA in plus si ii convine...logic

#51
octavian_d

octavian_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 12.01.2007
Am avut masina in leasing si cand m-am hotarit sa o achit integral am descoperit ca totul era calculat la valoarea de asking price de la raifaisenn.Inclusiv ratele le platisem la acest asking price.In contract era scris mic si nu am observat........
AM LUAT SI EU TEAPA.Asa ca aveti grija.
Boicotati motoractive

#52
corvinarh

corvinarh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.03.2007
mai baieti, am si eu leasing, dar la unicredit... nu mi-a venit niciodata factura de casco + TVA... a venit Decont asigurare... fara TVA... este furaciune pe fata... sariti pe ei...

#53
mihai_67

mihai_67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.11.2005
sunt lipsiti de profesionalism si fara cuvant, spun una si fac alta, dupa 3 ani de colaborare in general ok, au inceput tot felul de sicane
oricum sunt cei mai "rai" dintre toate firmele de leasing cu care am lucrat noi sau prieteni de-ai nostrii

achitat toate facturile unui contract: val reziduala, accize, taxe vamale, comision vamal, etc... trimis talon pt radiat la ei si de 3 sapt nu-l trimit inapoi, desi a expirat si talonul si numerele pt ca avem restante la alte contracte de leasing

#54
mihai_67

mihai_67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.11.2005
"Atitudinea lor e cam asa: pana te-agata sunt amabili, te suna, sunt mierosi. Dupa ce ai devenit clientul lor, esti doar o vaca buna de muls, care are datoria sa le dea lor lapte iar ei iti fac onoarea sa ti-l ia. Si trebuie sa stiti ca au dobanzi mari, nu gluma. Te trateaza cu sictir"

perfect de acord, din pacate am aflat prea tarziu, desi vreo 3 ani au fost ok, in relatia cu noi, probabil datorita faptului ca masinile erau deja pregatite la dealer, respectiv fabrica-dacia

1) - la telefon parca vb singur, orice solicitam: nu se poate, (sa-ti transfere apelul catre cineva cu putere de decizie - nu se poate, sa verifice un contract- nu se poate, sa emite urgent o factura - din nou nu se poate, sa dea un raspuns referitor la o cesiune de contract - nu se poate)
2) - solicita BILETE LA ORDIN IN ALB
3) - desi au spus ca o analiza de dosar dureaza max 3 zile, actele sunt ok, si se aproba, dupa 5 sapt de cerut acte peste acte, refuza dosarul
4) - elibereaza actele pt contractul incheiat dupa 5 luni
5) - 0.4% pe zi penalitati de intarziere
6) - daca vrea cineva sa preia un contract cu inchidere(adica achita complet masina) suma de plata e cu cel putin 1000euro mai mare decat daca o achita cel care are contractul in derulare, in afara de taxa cesiune, taxa inchidere si ce taxe mai sunt
7) - duc la banca biletele la ordin desi a fost inchis contul in banca respectiva si au fost anuntati in scris, cu confirmare de primire, din timp
8) - nu accepta sa-ti faci singur asig RCA si casco, (astfel nu mai platesti TVA) la cine vrei ci fac ei doar la 1  din cele 2 soc de asig agreate

si multe altele

SFAT:

EVITATII

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate