Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Boli si daunatori

- - - - -
  • Please log in to reply
506 replies to this topic

#37
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007
De ceva vreme ma confrunt cu o problema - musculite. Ma scot din sarite :cursing: , zboara de colo colo se plimba pe pamantul din ghivece. Le-am spreiat cu insecticid dar nu scap de ele. Ba, colac peste pupaza la dieffembachia am gasit niste puricei albi. Ma puteti ajuta?

#38
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 Chiquitita, on Jun 8 2007, 17:31, said:

De ceva vreme ma confrunt cu o problema - musculite. Ma scot din sarite :cursing: , zboara de colo colo se plimba pe pamantul din ghivece. Le-am spreiat cu insecticid dar nu scap de ele. Ba, colac peste pupaza la dieffembachia am gasit niste puricei albi. Ma puteti ajuta?



REGENT, e sfant si nu iarta nimic. :coolspeak:

#39
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007

 trestie-de-balta, on Jun 8 2007, 19:09, said:

REGENT, e sfant si nu iarta nimic. :coolspeak:
Despre Decis ce parere aveti?

#40
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 Chiquitita, on Jun 9 2007, 11:18, said:

Despre Decis ce parere aveti?


nu-i bun, s-au imunizat gandacii de cand se foloseste decisul.

#41
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
am avut si eu la gloxinii si am dat cu spray ,atentie ca tubul trebuie tinut cu susul in jos cand il folosesti .eu am scapat de ele cu spray " perfect plant " are 200ml si costa cam 100 mii din cora ,scrie ca e bun si pentru musca alba

#42
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Solutie de CuSO4(piatra vanata)+var stins.Stropesti cu un pulverizator.

#43
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007

 HADE 61, on Jun 9 2007, 14:14, said:

am avut si eu la gloxinii si am dat cu spray ,atentie ca tubul trebuie tinut cu susul in jos cand il folosesti .eu am scapat de ele cu spray " perfect plant " are 200ml si costa cam 100 mii din cora ,scrie ca e bun si pentru musca alba


Mai dragilor! Nu mai  stiu ce sa mai fac cu musca asta alba. Cred ca Perfect plant e pt. ele ca spray-ul pt. noi. Nu mor si pace. Am o calathee careia i s-au uscat toate frunzele si se pare ca ii dau noi lastari, dar e plina de muste. Nu mai stiu ce sa fac. Am toata casa plina de vase cu apa si in ele muste. Cu ce sa dau? Spunea cineva de regent. Chiar e bun? De unde il pot lua?  :worthy: HEEEELP! :worthy:

#44
mateu

mateu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 12.08.2006
Te sfatuiesc sa folosesti Mospilan si Confidor - le gasesti la farmaciile fito-sanitare. dar sa te grabesti, daca spui ca toata casa iti e plina de musculita alba. Si...sa stropesti toata planta, inclusiv pe spatele frunzelor 9acolo ai sa vezi oua de musculite). repeti tratamentul la 4 zile...sa stii ca vor dispare greu...vor aparea iar, si iar o sa te luti cu ele. asa fac si eu...din pacate.

#45
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 mateu, on Jul 3 2007, 22:45, said:

Te sfatuiesc sa folosesti Mospilan si Confidor - le gasesti la farmaciile fito-sanitare. dar sa te grabesti, daca spui ca toata casa iti e plina de musculita alba. Si...sa stropesti toata planta, inclusiv pe spatele frunzelor 9acolo ai sa vezi oua de musculite). repeti tratamentul la 4 zile...sa stii ca vor dispare greu...vor aparea iar, si iar o sa te luti cu ele. asa fac si eu...din pacate.


cu regent ai dat o data si scapi de bazdaganii.

#46
crista-up

crista-up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.03.2007
in urma cu cateva zile am vazut ca pe floricica mea sunt niste pete albicioase...dar dat fiind faptu ca am planta numai de cateva saptamani...am crezut ca e ceva secretat de catre frunze..secretie proprie , nici decum ca aceste pete albicioase ar putea sa-i faca rau plantei mele...vreau sa stiu ce este si cum se trateaa...nu vreu sa o pierd...

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   214.38K   111 downloads
  • Attached File  4.jpg   192.25K   90 downloads


#47
liviu79sem

liviu79sem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.02.2007

 cooki, on Mar 31 2007, 18:33, said:

am la cateva din plantele mele 2 tipuri de daunatori......
1. niste chestii mici mic ca de abia le vezi care umbla pe pamant albe si la varf (in bot  :rolleyes:  ) sunt un pic maroni si
2.niste virmisiori mici, albi care umbla prin pamant la suprafata

daca poate cineva sa-mi spuna ce sunt si mai ales cum scap de ei cat mai repede
va rog :worthy:  ajutati-ma

Am gasit Solutia . Au murit imediat. Acum sunt inflorite si frumoase

Attached Files



#48
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007

 crista-up, on Jul 6 2007, 20:06, said:

in urma cu cateva zile am vazut ca pe floricica mea sunt niste pete albicioase...dar dat fiind faptu ca am planta numai de cateva saptamani...am crezut ca e ceva secretat de catre frunze..secretie proprie , nici decum ca aceste pete albicioase ar putea sa-i faca rau plantei mele...vreau sa stiu ce este si cum se trateaa...nu vreu sa o pierd...
1. În regulament scrie să nu deschizi thread-uri cu titluri gen: Helllppp.. , Ajutor!!! .. etc.

2. Cred că este de la căldură, la fel ca și la Trandafirul Japonez. Există o soluție în Cora, pentru mai multe plante. Este bună și pt. a ta. Este într-o sticlă roșie cu maro, de 250 ml. Citește instrucțiuniile de pe ambalaj, și aplică. Revii și îmi spui :)

#49
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Pozele sunt neclare, oricum nu-mi pare a fi vreo micoza sau bacterioza... Petele au aspect prafos?
Pe partea inferioara a frunzei nu ai vazut nici o insecta micuta?

Edited by Bebeluska, 09 August 2007 - 11:19.


#50
crista-up

crista-up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.03.2007
mersi mult pentru sfaturi...dar problema s-a rezolvat demult...m-am enervat ca nu siam ce sa mai fac, si imi era frica ca o pierd si i-am facut un dus, adica am luat-o si am spalt-o sub jetul de dus...nu vedeam nici un animalut..nu vedeam nimic...frunzele erau lipicioase...si se rodeau..se uscau...de la caldura putin probabil...ca le stropesc in fiecare dimineata la 7 cu apa...deci...si e si ferita de soare direct..
e bine ca s-a rezolvat..cat despre helppp..imi cer scuze dar chiar nu stiam ce sa fac...nu se mai repeta.. ;) :D

#51
automnal

automnal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.08.2007
Salut la toata lumea.
Am o cala care anul asta nu a mai vrut sa infloreasca, desi anul trecut ne-a incantat constant cu florile ei superbe.
Cum spuneam, nu a mai inflorit si de vreo cateva zile frunzele au inceput sa se cam ofileasca. Simptomele: apare o mica pata galben-maronie la extremitatea frunzei si apoi incepe sa se extinda pe toata marginea ei, pana ingalbeneste cu totul. Frunzele mai mici (care au rasarit de curand) sunt aproape galbene si au acelasi aspect pe margine.
Stie careva ce remediu ar trebui sa aplic?
Multumesc!!

#52
crista-up

crista-up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.03.2007
revin iarasi cu o problema mai veche...howea...iarasi au aparut pete albicoase dar am vazut ca de data asta se afla mai multe in jurul tulpinii..le-am stropit cu o solutie luata de la Selgros..vrede, frantuzeasca, nu cred ca am voie sa ii spun numele, dar e peste tot...am identificat si raufacatorii...e o insecta mica alba, crem, cu multe picioruse..de jur imprejur si care parca face panza in jurul lui(ca cea de paianjen)...ca apoi sa manance frunzele..insecta e ovala si are multe picioruse si nu prea seamana cu un paianjen..daca le stropesc cu acea solutie se usuca dar nu stiu deunde apar iarasi...bine ca nu au sarit si la celelate plantute...oare daca ii schimb pamantul mai scap de ele?
mersi mult de ajutor...

#53
eten

eten

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.06.2006
Astea sunt Cosenilele?

Attached File  Clipboard01.jpg   93.76K   187 downloads

#54
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
da eten, acelea sunt cosenile.
Curata frunzele invadate cu un tapon de vata imbibata in solutie de alcool (o parte alcool (spirt) si 2 parti apa).
Verifica frunzele atent, mai ales pe verso. Dupa cum cred ca ai observat deja, dosul frunzelor este locul preferat de cosenile. Ele se "lipesc" acolo si inteapa frunzele (uneori si tulpinile) si sug seva plantei, secatuind-o in final.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate