Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Boli si daunatori

- - - - -
  • Please log in to reply
506 replies to this topic

#19
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostAbsint, on Jan 25 2007, 23:14, said:

Un alt antidot bun contra puricilor verzi (afide) stiu ca sint buburuzele. :)

Buburuzele sunt bune, problema e ca se plictisesc repede si pleaca in alta camera. :) Dar cit stau, curata planta. Am vazut o planta curatata pe jumatate de 2 buburuze in vreo 3 ore, dupa care s-au plictisit. :)

#20
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDihorul Razboinic, on Jan 29 2007, 09:54, said:

Buburuzele sunt bune, problema e ca se plictisesc repede si pleaca in alta camera. :) Dar cit stau, curata planta. Am vazut o planta curatata pe jumatate de 2 buburuze in vreo 3 ore, dupa care s-au plictisit. :)
or fi ele bune, dar de unde le iei iarna? hai, ma, ce dracu, astea-s sf-uri cu buburuze si alte bazdaganii. insecticide, taticu, si te scapa de daunatori.

#21
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Posttrestie-de-balta, on Jan 29 2007, 12:33, said:

or fi ele bune, dar de unde le iei iarna? hai, ma, ce dracu, astea-s sf-uri cu buburuze si alte bazdaganii. insecticide, taticu, si te scapa de daunatori.

Pai fa cald in casa si s-ar putea sa apara citeva. Iarna dorm prin crapaturi, chiar si in case.

#22
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDihorul Razboinic, on Jan 29 2007, 14:06, said:

Pai fa cald in casa si s-ar putea sa apara citeva. Iarna dorm prin crapaturi, chiar si in case.
si tu mai crezi in mos craciun?  la bloc e cald mereu, dar nu-s buburuze, cel mult gandaci de bucatarie.

#23
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Posttrestie-de-balta, on Jan 29 2007, 16:25, said:

si tu mai crezi in mos craciun?  la bloc e cald mereu, dar nu-s buburuze, cel mult gandaci de bucatarie.

Pai inseamna ca ai dat drumul la caldura prea repede, nu au apucat sa vina. Nu ai buburuze in casa.

#24
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDihorul Razboinic, on Jan 29 2007, 22:00, said:

Pai inseamna ca ai dat drumul la caldura prea repede, nu au apucat sa vina. Nu ai buburuze in casa.
n-am si nici n-o sa am. mai vin gandaci de la vecini, dar le dau cu regent in concentratie de 1/200 si-i extermin.

#25
liviu79sem

liviu79sem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.02.2007
Incerc de 2 luni sa scap niste flori de in fel de paduchi foarte mici si albi care stau atit pe pamintul florilor din ghiveci cit si pe frunzulitele de crestere nou aparute. In virful ramurelelor apare o pinza ca de paianjen iar pe partea inferioara a frunzelor sunt mici puncte (probabil oua sau dejectii) Frunzulitele nou aparute sunt astfel compromise - pica, iar planta se chinuie sa lastareasca iar si nu se mai dezvolta. Am in situatia asta o Maranta, o Diffenbachia un Palmier si niste muscate curgatoare.
Help !!! Incerc de 2 luni sa rezolv cu mopsilan, prin pulverizare pe frunze si compost o data la 2 zile dar nici o sansa....
Cine a scapat de asa ceva sa mi de-a si mie un sfat

#26
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postliviu79sem, on Feb 18 2007, 12:21, said:

Incerc de 2 luni sa scap niste flori de in fel de paduchi foarte mici si albi care stau atit pe pamintul florilor din ghiveci cit si pe frunzulitele de crestere nou aparute. In virful ramurelelor apare o pinza ca de paianjen iar pe partea inferioara a frunzelor sunt mici puncte (probabil oua sau dejectii) Frunzulitele nou aparute sunt astfel compromise - pica, iar planta se chinuie sa lastareasca iar si nu se mai dezvolta. Am in situatia asta o Maranta, o Diffenbachia un Palmier si niste muscate curgatoare.
Help !!! Incerc de 2 luni sa rezolv cu mopsilan, prin pulverizare pe frunze si compost o data la 2 zile dar nici o sansa....
Cine a scapat de asa ceva sa mi de-a si mie un sfat

Posibil sa aveti de fapt Acarianul rosu, drept pt care substanta cu care trebuie sa se stropeasca este o solutie de Mitac.

#27
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postliviu79sem, on Feb 18 2007, 12:21, said:

Incerc de 2 luni sa scap niste flori de in fel de paduchi foarte mici si albi care stau atit pe pamintul florilor din ghiveci cit si pe frunzulitele de crestere nou aparute. In virful ramurelelor apare o pinza ca de paianjen iar pe partea inferioara a frunzelor sunt mici puncte (probabil oua sau dejectii) Frunzulitele nou aparute sunt astfel compromise - pica, iar planta se chinuie sa lastareasca iar si nu se mai dezvolta. Am in situatia asta o Maranta, o Diffenbachia un Palmier si niste muscate curgatoare.
Help !!! Incerc de 2 luni sa rezolv cu mopsilan, prin pulverizare pe frunze si compost o data la 2 zile dar nici o sansa....
Cine a scapat de asa ceva sa mi de-a si mie un sfat

eu am scapat de ei cu ceai de tigari. Adica tigari fierte cateva minute si cu solutia aia am udat planta (si pamantul si am pulverizat si pe frunze) cam o saptamana, pana au disparut. Am inteles de la altii mai experti ca mine ca e bun si ceaiul de pelin, dar n-am incercat, ca n-a mai fost cazul. Nu stiu daca sunt aceeasi daunatori ca si ai mei, aia erau destul de mari (unii aproape cat un bob de mac) si daca te uitai cu atentie puteai sa le vezi piciorusele.

#28
alexia1978

alexia1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.02.2007
Buna seara,

Si eu ma chinui cu daunatorii, am paduchi lanosi la cactusi, cum as putea scapa de ei?Stiu ca acesti daunatori se curata cu solutie de spirt cu apa 1/1, mai cunoasteti si alte solutii? Abia am inceput sa ud cactusii, trei luni i-am tinut in repaos si acum vad ca au aparut  ''ganganiile''.

#29
markappa

markappa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 29.01.2007
daca stie cineva cum pot scapa de un fel de daunatori la portocal finca in fiecare an pe timp de vara imi apar niste paduchi care se transforma in paienjeni si depun niste ceva puncte pe frunze dupa care frunzele cad.
Asta dupa ce intr-un an a inflort iarna si de atunci au inceput problemele sa apara(nu va mai spun catam suferit dupa ce mi sa umplut casa de mireasma cand a inflorit ca apoi in 2 zile sa vad toate florile cazute si asta in toiul iernii)ACU NICI NU STIU SIGUR CE E PORTOCAL SAU LAMAI eu am pus portocal dar cine la altoit nu stia cu ce la altoit asa ca daca face fructe o sa aflu exact.
:worthy:

#30
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Eu am tratat lamaiul acum cu solutie de mospilan ,l-am dus pe balcon si am pulverizat dimineata acea solutie si dupa vre-o3 ore am pulverizat cu apa curata .Vad ca au inceput sa-i dea lastari noi si a inceput sa creasca frumos .

#31
katz

katz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.09.2005
Am si eu o problema cu plantele mele. La incheietura fiecarei frunze a aparut un fel de puf alb-cenusiu, lipicios, care a invadat toate plantele. Stiti cumva ce este si cum scap de el? Am cautat pe net, dar n-am prea gasit solutii.  :confuzzled:

#32
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postkatz, on Mar 11 2007, 12:48, said:

Am si eu o problema cu plantele mele. La incheietura fiecarei frunze a aparut un fel de puf alb-cenusiu, lipicios, care a invadat toate plantele. Stiti cumva ce este si cum scap de el? Am cautat pe net, dar n-am prea gasit solutii.  :confuzzled:

Puteti pune o poza?

#33
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View PostHADE 61, on Mar 5 2007, 13:08, said:

Eu am tratat lamaiul acum cu solutie de mospilan ,l-am dus pe balcon si am pulverizat dimineata acea solutie si dupa vre-o3 ore am pulverizat cu apa curata .Vad ca au inceput sa-i dea lastari noi si a inceput sa creasca frumos .

De ce ati pulverizat apa curata dupa? Trebuie sa lasati un timp substanta sa lucreze, chiar daca nu miroase bine...

#34
cooki

cooki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.03.2007
am la cateva din plantele mele 2 tipuri de daunatori......
1. niste chestii mici mic ca de abia le vezi care umbla pe pamant albe si la varf (in bot  :rolleyes:  ) sunt un pic maroni si
2.niste virmisiori mici, albi care umbla prin pamant la suprafata

daca poate cineva sa-mi spuna ce sunt si mai ales cum scap de ei cat mai repede
va rog :worthy:  ajutati-ma

#35
adrian_1

adrian_1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.10.2006
am de curand o gradina ..unde printre altele am si vita de vie...nu stiu sigur soiul....cred ca asa-zisul 1001 si altceva mai nobil pe bolta...
cand trebuie stopita, si cu ce substante...(abia a inmugurit)
aveti idee in ce sens dauneaza iarba dintre randuri..de ce trebuie prasita si nu e suficient tunsul ierbii?

PS..si cum as putea stropi un pom de 4 m inaltime..(cais si corcodusi)

multumesc

#36
adrian_1

adrian_1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.10.2006
chiar nu stie nimeni nimic de acest subiect?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate