Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 

Rammstein

- - - - -
  • Please log in to reply
446 replies to this topic

#415
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006

 Mosotti, on 11th December 2006, 23:05, said:

nu e rock adevarat, ceea ce e bine. rockul adevarat nu mai exista in ziua de azi decit in inregistrari din trecutul indepartat :D
N-ai ascultat tu ce trebuie. Exista o sumedenie de trupe care fac muzica buna.

Si acum referitor la thread, adica daca nu ascult Rammstein inseamna ca ascult rock fals?

#416
Crepsley91

Crepsley91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.11.2009
Da,si mie mi-au placut rammstein..pna sa dea kix cu PUSSY :|

#417
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

 Crepsley91, on 17th April 2010, 01:29, said:

Da,si mie mi-au placut rammstein..pna sa dea kix cu PUSSY :|

Chiar si "pussy" transmite un mesaj subtil (politic oarecum). Trebuie doar intelesi (nu ma refer la clip)

#418
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
mie chiar imi place Pussy  :wub:

#419
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

 proxxxy, on 10th May 2010, 01:00, said:

mie chiar imi place Pussy  :wub:

Te referi la melodie, sau ....?  :notangel:

Edited by [ady], 12 May 2010 - 20:01.


#420
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Rock (heavy metal) adevărat era doar prin anii '70.

Rammstein cântă rock ok, nu rock adevărat.

#421
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Asa e , iar probabil incepand cu British Steel ('80)  si terminand cu Nostradamus ('08) e doar rock (?!) (heavy metal) non-adevarat.

Imi pare rau sa-ti spun, dar heavy metal abea a aparut in 70, nicidecum n-a fost ala apogeul.

P.S. Desi cu influente rock, Rammstein raman totusi  catalogati drept "Neue Deutsche Härte"  sau, daca vrei tu, asa numitul Dance (sau industrial) Metal.

P.S.2. Ce inseamna pentru tine "rock adevarat" ?

#422
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Si mie imi place mult Rammstein. Vocea lui Till se potriveste bine stilului abordat, si desi nu pot spune ca-s cei mai buni, sunt suficienti de buni cat sa atraga un public numeros.Iar " Liebe is fur aller da" mi se pare chiar destul de reusit, peste medie.

#423
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Cand folosesti ''rock'' fara sa specifici subgenul (sau macar genul major, metalul in cazul asta) e ca si cand ai spune ca : X nu fac muzica adevarata. Ce-i aia muzica ''adevarata'' si ce-i ala ''rock adevarat'' ? Psychedelic, hard rock ?

#424
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 [ady], on 18th May 2010, 04:26, said:

Asa e , iar probabil incepand cu British Steel ('80)  si terminand cu Nostradamus ('08) e doar rock (?!) (heavy metal) non-adevarat.

Imi pare rau sa-ti spun, dar heavy metal abea a aparut in 70, nicidecum n-a fost ala apogeul.

P.S. Desi cu influente rock, Rammstein raman totusi  catalogati drept "Neue Deutsche Härte"  sau, daca vrei tu, asa numitul Dance (sau industrial) Metal.

P.S.2. Ce inseamna pentru tine "rock adevarat" ?
Nu este la fel cu primele melodii/formații de heavy metal. Eu au venit cu alte influențe.

Nu chiar '70: http://www.youtube.c...r...akdown&aq=0

Nu spun că Rammstein n-ar cânta heavy metal.

Era vorba de heavy metal nu de rock în general. Pe scurt Led Zeppelin, Deep Purple, Black Sabbath doar ei au inventat genul.
Adevărat în sens de cât mai original, fără alte influențe. Trupele ce au urmat după au împărțit heavy metalul în mai multe subgenuri (în care se încadrează și Neue Deutsche Harte) venind cu alte influențe.

#425
dwarven_andrew

dwarven_andrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 19.03.2009
Buna ziua,
Banuiesc ca toti ce au postat aici asculta un fel de rock sau metal, si ne putem intelege normal.

 Crepsley91, on 17th April 2010, 01:29, said:

Da,si mie mi-au placut rammstein..pna sa dea kix cu PUSSY :|
Mie mi-a placut si melodia si videoclipului, dar asta este relativ neimportant. Poti sa imi spui de ce (in opinia ta) au dat chix cu melodia "Pussy" ? Sau oricine altcineva ?

 [ady], on 10th May 2010, 00:38, said:

Chiar si "pussy" transmite un mesaj subtil (politic oarecum). Trebuie doar intelesi (nu ma refer la clip)
Am mai auzit eu de oameni din acestia, dar totusi sunt foarte curios cam ce mesaj politic transmit in general si mai ales intr-o melodie in care vorbesc despre harjoneala si masini. Sunt open-minded deci cred ca pot sa inteleg orice argument imi dai.

 m3th0dman, on 16th May 2010, 15:28, said:

Rock (heavy metal) adevărat era doar prin anii '70.

Rammstein cântă rock ok, nu rock adevărat.
Inca unul! Ce este cu multimea asta de oameni care sustin ca rockul adevarat sau metalul adevarat nu mai exista de 30+ ani. Da' ce e pop sau metal fals ? Ca s-a schimbat. Pff, s-a perfectionat, a evoluat, s-a adaptat, iar eu sunt de parere ca cel de acum e mai "adevarat" si mai bun in sensul ca imi place mult incepand de la Rammstein si Oomph pana la Zyklon si Dimmu Borgir.

Iar daca nu ati ghicit deja, sunt fan inrait Rammstein (nu, nu fac propaganda pentru cel care fan=fanatic si nici propoganda nazista).
Imi plac mai toate melodiile lor si i le recomand oricui vrea un orgasm in ureche!

Cu stima,
Andrew
(RAMMSTEIN FÜR IMMER)

P.S. nu inseamna ca daca sunt fan nu sunt deschis opiniilor din afara, respectiv non-fanilor Rammstein.

#426
NT87

NT87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 31.08.2007
Care mai veniți la Rammstein, la Sonisphere?

#427
dwarven_andrew

dwarven_andrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 19.03.2009
Numai de-as putea. Invidia ma invadeaza !

#428
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006

 m3th0dman, on 21st May 2010, 19:06, said:

Nu spun că Rammstein n-ar cânta heavy metal.
Pai nu prea canta, ei sunt mai mult industrial de genul NIN, Marlyn Manson, Rob Zombie, muzica lor suna mai electronic decat heavy metalul clasic. Poate ma insel eu (si stiu ca n-am mai ascultat Rammstein de prin liceu - 6-7 ani) dar, din cate-mi aduc aminte, beatul lor e ceva gen 4/4 (si aici nu ma refer la ritm, ci la beatul propriu-zis), care ma duce cu gandul la EDM si, putin fortat, la ramura psy a tranceului.

#429
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 Tidusss, on 11th June 2010, 18:18, said:

Pai nu prea canta, ei sunt mai mult industrial de genul NIN, Marlyn Manson, Rob Zombie, muzica lor suna mai electronic decat heavy metalul clasic. Poate ma insel eu (si stiu ca n-am mai ascultat Rammstein de prin liceu - 6-7 ani) dar, din cate-mi aduc aminte, beatul lor e ceva gen 4/4 (si aici nu ma refer la ritm, ci la beatul propriu-zis), care ma duce cu gandul la EDM si, putin fortat, la ramura psy a tranceului.
Da, dar industrial e un subgen al heavy metalului, care e subgen al hard rock-ului, care...

#430
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
Heavy metalul n-are absolut nicio treaba cu hard rockul, sunt doua genuri complementare (ce-i drept, au ceva asemanari, dar cam atat). E ca si cum ai spune ca tranceul e subgen de house.

Discutia despre industrial, discutia este mai complicata, e practic un gen aflat la limita dintre rock si edm, un fel de muzica experimentala. Ca exista industrial rock sau industrial metal, asta-i alta problema, dar si ele pastreaza similitudini destul de mari cu experimentalul/edm-ul. Iar legatura dintre industrial metal si heavy metal e mai mult de atitudine si de terminologie (ambele avant "metal" in definitie).

Edited by Tidusss, 13 June 2010 - 15:53.


#431
dwarven_andrew

dwarven_andrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 19.03.2009
Propun o noua directie in acest thread. Care este melodia favorita Rammstein ? Sau ce credeti despre schimbarea de stil (daca credeti ca exista) dintre Herzeleid - LIFAD ?

Imi plac mai toate melodiile lor, dar ca sa aleg una as putea spune Mein Teil. Eu cred ca exista o schimbare mica de stil intre Herzeleid si LIFAD dar imi plac ambele la nebunie, si cred si in LIFAD se regaseste duritatea specifica Herzeleid si invers.

SI da, heavy metal nu are legatura cu hard rock-ul.

#432
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
bine ca va certati pe subiecte stupide gen rock adevarat vs rock fals si ignorati complet faptul ca oamenii astia tocmai ne-au calcat tarisoara acum cateva zile si au oferit un show de exceptie  :thumbup:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate