Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Internet-ul din tren

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
readonly

readonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.11.2006
Odata cu lansarea vagoanelor business, CFR-ul a adus internetul in tren. Intrebarea mea e cum? :)

Posibilitatile la care m-am gandit io ar fi:
  • 802.11 - putin probabil, nu cred ca au pus AP-uri de-a lungul liniei ferate :)
  • prin satelit - neverosimil, ar trebui parabola + echipamentul aferent (care nu cred ca sunt prea ieftine) in fiecare vagon
  • alte modalitati de transmisie wireless, in alte benzi decat cele specificate in 802.11 si de care nu stiu io :)
Concluzia e ca nu am ajuns la nici o concluzie. :)

P.S.: Nu ma refer la furnizarea netului in vagon, despre care am inteles ca ii wireless. Apropo, cum se va face diferenta intre cei care acceseaza netul din vagonu` business si cei din vagoanele alaturate (ca ma-ndoiesc ca acoperirea se termina odata cu vagonu :) )? S-or da ceva user/pass odata cu biletu?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ar fi frumos sa fie imprimat pe bilet un user/pass pe parcursul calatoriei

#3
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
zapp cu acces point ce ar avea?

#4
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.06.2003

View PostGeorge_Catean, on Dec 11 2006, 00:47, said:

zapp cu acces point ce ar avea?

Chiar si cu un Zapp + access point per vagon, iti dai seama ca viteza se imparte intre "downloadatorii" din tren, deci un 153kbps / x useri din vagon. Nu cred ca merge trenul doar prin zonele cu EVDO, dar 1X ar trebui sa fie pe traseu. Ar merita totusi sa confirme cineva, chiar sint curios ce solutie au folosit.

R.

#5
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postrazvandragomire, on Dec 11 2006, 00:55, said:

Chiar si cu un Zapp + access point per vagon, iti dai seama ca viteza se imparte intre "downloadatorii" din tren, deci un 153kbps / x useri din vagon. Nu cred ca merge trenul doar prin zonele cu EVDO, dar 1X ar trebui sa fie pe traseu. Ar merita totusi sa confirme cineva, chiar sint curios ce solutie au folosit.

R.


nu se pot pune mai multe telefoane?....sa fie Z telefoane x 153,6 (care sa se conecteze la retea in functie de nevoile pasagerilor) printr-un singur SSID de AP

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Da prin cablurile electrice de alimentare nu se poate? (parca sagetile pe motorina nu s-au transformat in business)

Pe de alta parte, CFR-ul era unul din principalii carrieri de fibra optica, folosit de multi ISPi, sigur s-au folosit si de asta, de reteaua lor vasta de comunicatii.

Edited by don_dannielo, 11 December 2006 - 01:22.


#7
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.06.2003

View Postdon_dannielo, on Dec 11 2006, 01:16, said:

Da prin cablurile electrice de alimentare nu se poate? (parca sagetile pe motorina nu s-au transformat in business)

Pe de alta parte, CFR-ul era unul din principalii carrieri de fibra optica, folosit de multi ISPi, sigur s-au folosit si de asta.

Un articol interesant despre cum s-a facut asta pe afara: http://www.usatoday....ess-train_x.htm

Ar fi putut sa puna niste access point-uri pe Wimax pe traseu si sa foloseasca reteaua de fibra optica proprie. Interesant ...

R.

#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Unde gasesc mai multe informatii despre chestia asta? Pe cfr.ro nu vad...

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
La stiri. S-a schimbat mersul trenurilor de azi, si cu ocazia asta s-au lansat niste vagoane business spre Arad si Timisoara parca. Cu 150RON calatoria.

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
802.11 nu cred sa fie, dar e usor de verificat - te duci cu un laptop langa sina si vezi daca gaseste ceva   :)
broadband prin satelit? putin probabil, avand in vedere viteza cu care merge trenul ala. rectific, nu putin probabil ci de-a dreptul imposibil.
wireless in alte benzi sau wimax? sa construiesti o retea care sa acopere sute de km pt 2-3 trenuri pe zi? iarasi nu cred. probabil ca pe linia de tensiune, asa ar fi cel mai simplu, cel mai elegant si probabil cel mai ieftin.

#11
cmihaic

cmihaic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.02.2006
"Reteaua S.C. Telecomunicatii C.F.R. furnizeaza servicii si suport pentru comunicatii digitale in peste 550 de localitati urbane si rurale"  

Cred ca asta ar fi un  punct de plecare.

Continuare ar fi :

Echipamente radio digitale omnidirectionale pe frecvente inalte 13GHz, 15 GHz, 23GHz, 26GHz, 36GHz si 38GHz  . Nu prea ma pricep la radio da cred ca este vorba de Punct - Multipunct (LMDS - Local Multipoint Distribution Service).

Cred ca cea mai plauzibila ramane :

Fluxurile STM1:  
electric – asimetric;  - f probabil

Edited by cmihaic, 11 December 2006 - 16:55.


#12
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006
Ah, e clar, probabil se bazează pe liniile de tren care sunt relativ drepte şi poţi cu un fascicul să le acoperi kilometri buni cu un link montat probabil undeva pe un pilon lângă linie.

#13
readonly

readonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.11.2006

View Postborn2lose, on Dec 11 2006, 11:45, said:

broadband prin satelit? putin probabil, avand in vedere viteza cu care merge trenul ala. rectific, nu putin probabil ci de-a dreptul imposibil.
Boeing a implementat in unele avioane un serviciu broadband internet (Connexion parca ii spunea). Si avioanele merg mai repede decat trenurile. :) Din pacate (pentru cei care considerau serviciul util), acesta a fost oprit (probabil din pricina costurilor - am citit ca Boeing avea angajati o gramada de oameni pentru treaba asta + cumparase echipamente exagerat de scumpe fara a fi neaparata nevoie de ele), zvonurile spunand ca Panasonic ar fi interesati sa il relanseze sub o alta forma.

Quote

probabil ca pe linia de tensiune, asa ar fi cel mai simplu, cel mai elegant si probabil cel mai ieftin.
Prin linia de 27 000V?! Poti da mai multe detalii despre tehnologia care poate face treaba asta?

View Postcmihaic, on Dec 11 2006, 16:53, said:

"Reteaua S.C. Telecomunicatii C.F.R. furnizeaza servicii si suport pentru comunicatii digitale in peste 550 de localitati urbane si rurale"
Da, probabil folosind infrastructura de fibra optica a companiei. Last mile-ul nu stiu cum e asigurat.

Quote

Echipamente radio digitale omnidirectionale pe frecvente inalte 13GHz, 15 GHz, 23GHz, 26GHz, 36GHz si 38GHz.
Probabil asta o fi.

#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postreadonly, on Dec 13 2006, 02:51, said:

Boeing a implementat in unele avioane un serviciu broadband internet (Connexion parca ii spunea). Si avioanele merg mai repede decat trenurile. :) Din pacate (pentru cei care considerau serviciul util), acesta a fost oprit (probabil din pricina costurilor - am citit ca Boeing avea angajati o gramada de oameni pentru treaba asta + cumparase echipamente exagerat de scumpe fara a fi neaparata nevoie de ele), zvonurile spunand ca Panasonic ar fi interesati sa il relanseze sub o alta forma. Prin linia de 27 000V?! Poti da mai multe detalii despre tehnologia care poate face treaba asta?Da, probabil folosind infrastructura de fibra optica a companiei. Last mile-ul nu stiu cum e asigurat.Probabil asta o fi.

just. trebuia sa scriu practic imposibil, stiam ca teoretic se poate.

View Postreadonly, on Dec 13 2006, 02:51, said:

Da, probabil folosind infrastructura de fibra optica a companiei. Last mile-ul nu stiu cum e asigurat.

iarasi just. nu cred ca se indoia cineva de asta.

View Postreadonly, on Dec 13 2006, 02:51, said:

Prin linia de 27 000V?! Poti da mai multe detalii despre tehnologia care poate face treaba asta?

aici am dat frau liber imaginatiei   :rolleyes:  totusi daca se poate la 220V sau 750V (care merge cu succes de ceva vreme in bucuresti), nu vad de ce nu s-ar putea si la tensiuni mai mari. acum ca mi-ai atras atentia asupra tensiunii, mi-ai dat de gandit   :)

#15
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Voi sunteti siguri ca CFR a adus internet in trenurile Business ?

Eu n-am gasit nici o informatie oficiala legata de acest lucru, lasand la o parte aiurelile reporterilor TV care spun o gramada de tampenii .

Un link ceva sa ma luminez si eu ...


P.S. E posibil, va dau si mai multe info de cum se face dar sincer nu cred ca a investit CFR-ul in asa ceva .

#16
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

View PostAlcatelu`, on Dec 30 2006, 21:20, said:

Voi sunteti siguri ca CFR a adus internet in trenurile Business ?

Eu n-am gasit nici o informatie oficiala legata de acest lucru, lasand la o parte aiurelile reporterilor TV care spun o gramada de tampenii .

Un link ceva sa ma luminez si eu ...
P.S. E posibil, va dau si mai multe info de cum se face dar sincer nu cred ca a investit CFR-ul in asa ceva .
Nu stiu ca pe ruta mea nu sunt bagate vagoane la clasa business.
Cine circula pe ruta Bucuresti-Arad si Bucuresti-Oradea ne poate confirma acest lucru.

#17
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Daca era ceva pe bune aparea mare tamtam in presa.

Cred ca o reporterita de la TV s-a mirat de existenta prizelor pentru laptop in vagoanele Business , si a si scapat porumbelul ca este Internet in tren :) .

Inca astept sa imi indicati o sursa oficiala in care se precizeaza prezenta serviciului de Internet in trenurile CFR.

#18
mikiduta

mikiduta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 23.10.2005
fa un drum cu trenul
ce alta sursa mai sigura vrei?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate