Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Internet-ul din tren

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
deci am avut dreptate cu similitudinea cu lansarea evdo :)

#38
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002

View PostAcidMan, on Jan 6 2007, 15:50, said:

cand zapp a lansat evdo, l-a lansat intr-o sageata albastra din bucuresti spre brasov
si si acolo mergea.

Nu a fost pe ruta Bucuresti-Brasov . Era imposibil . A fost pe ruta Bucuresti-Constanta .


Important e ca avem de-a face tot cu un kitsch fabricat in Romania .

#39
lucianf

lucianf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 03.10.2004

View PostAlcatelu`, on Jan 16 2007, 01:54, said:

Apropos @lucianf, pe ruta Bucuresti-Constanta , ce solutie era. Tot asta cu mdem zapp + router Asus ?
Ruta asta la lansare a fost acoperita full-EVDO....fiecare om cu modemul lui si cu laptopul lui.
Cat despre solutia ASSUS + modem...nu cred ca personalul ZAPP face acele instalari. CFR daca a ales aceasta solutie, fie a cumparat echipamentul+abonamentele si oamenii lor le-au instalat, fie ceva firma care se ocupa de treaba asta.
Iar despre competenta lor profesionala in ceea ce priveste echipamentele RF...aia ye :)

Oare chiar nu calatoreste nimeni de pe aici (vreunul care le mai are cu retelistica)...sa ne zica niste IP-uri si altele?
Un tracert...ceva ?

Edited by lucianf, 20 January 2007 - 08:32.


#40
LordSad

LordSad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 18.06.2004
Dragul meu nu mergea nici un tracert .. ip erau private .. nu erau ip publice .. !!! Daca netu nu mergea deloc de unde sa iti arat un tracert ?

Edited by LordSad, 20 January 2007 - 19:31.


#41
Jean Gary Diablo

Jean Gary Diablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 27.11.2005

View PostAlcatelu`, on Jan 18 2007, 09:11, said:

Nu a fost pe ruta Bucuresti-Brasov . Era imposibil . A fost pe ruta Bucuresti-Constanta .
Important e ca avem de-a face tot cu un kitsch fabricat in Romania .

A fost Bucuresti - Brasov;trenul a plecat din gara  Baneasa ! De ce era imposibil?

Attached Files

  • Attached File  int.JPG   129.62K   125 downloads

Edited by Jean Gary Diablo, 20 January 2007 - 21:29.


#42
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View PostJean Gary Diablo, on Jan 20 2007, 21:22, said:

A fost Bucuresti - Brasov;trenul a plecat din gara  Baneasa ! De ce era imposibil?

deci am avut dreptate :) oare au demontat statiile evdo de pe traseu sau au ramas ?

#43
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002

View PostJean Gary Diablo, on Jan 20 2007, 21:22, said:

A fost Bucuresti - Brasov;trenul a plecat din gara  Baneasa ! De ce era imposibil?


Pentru ca daca arunci un ochi pe harta de acoperire Zapp pe acea ruta o sa ai niste surprize, surprize ... :nonobad:

@lucianf

Nu stiu cum a fost lansarea EV-DO pe acea ruta, deci nu prea pot sa vb depsre asta. Dar fiecare om cu modem-ul lui asta ar fi prea de tot pentru CFR, de unde sa ia atatea modem-uri ?  :w00t:

Edited by Alcatelu`, 22 January 2007 - 09:22.


#44
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdon_dannielo, on Dec 11 2006, 01:16, said:

Da prin cablurile electrice de alimentare nu se poate? (parca sagetile pe motorina nu s-au transformat in business)

Pe de alta parte, CFR-ul era unul din principalii carrieri de fibra optica, folosit de multi ISPi, sigur s-au folosit si de asta, de reteaua lor vasta de comunicatii.

1. Prin cablurile electrice nu se putea deoarece:
a. tensiunea este prea mare
b. nu exista contact permanent intre pantograf (parca asa-i spune) si linie
c. din cauza contactului imperfect apar o gramada de arcuri electrice ce se concretizeaza in socuri de tensiune
2. posibil CFR a facut barter cu Zappul pentru acces. Telemobil ofera echipamente + acces in retea iar CFR niste fluxuri pe fibra

View Postrostov, on Dec 11 2006, 16:56, said:

Ah, e clar, probabil se bazează pe liniile de tren care sunt relativ drepte și poți cu un fascicul să le acoperi kilometri buni cu un link montat probabil undeva pe un pilon lângă linie.
Nu in Romania unde, pentru a fi protejate  instalatiile feroviare de furturile repetate, a fost nevoie de o lege speciala care interzice accesul la mai putin de 30 m de calea ferata si instalatiile de control/dirijare.

View PostLordSad, on Jan 16 2007, 00:23, said:

Spre surpiza mea .. vagonul de bussines .. cu care am mers eu nu  mergea netu .. vreau sa va anunt ca baieti de acolo mi-au zis ca este prin zapp si este format dintrul aparat ... (modem nu stiu...) si o antena ..  care au costat in jur de 100 de milioane 5 echipamente, internetul nu mergea pentru ca destepti de la zapp le-au bagat in tavan in cutii nichelate ..  pentru cele vehiculate mai sus .. te poti connecta nu este nevoie de pass ..  connectiunea este necriptata.
Cutiile alea nichelate par a fi mai mult opera CFR. Stupida intradevar tinand seama ca un vagon business are insotitor de bord.
Partea cu conectarea necriptata si imposibilitatea conectarii din alt vagon tine de fizica elementara: vagonul prin structura sa si prin conectarea la pamant realizata de boghiuri se compota ca o cusca Faraday.


All the best

#45
Latzi

Latzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 25.08.2006
Sincer, din propria mea experienta eu nu astept de la Zapp sa solutioneze repede problema internetului  <_<  Iar daca candva totusi v-a functiona probabil nu o sa fie de calitate acceptabila, parerea mea :rolleyes:

#46
lucianf

lucianf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 03.10.2004

View PostLatzi, on Feb 1 2007, 09:38, said:

Sincer, din propria mea experienta eu nu astept de la Zapp sa solutioneze repede problema internetului  <_<  Iar daca candva totusi v-a functiona probabil nu o sa fie de calitate acceptabila, parerea mea :rolleyes:
De parc-a zis cineva  ca internetul in tren e sigur de la Zapp...

#47
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002

View Postlucianf, on Feb 3 2007, 09:02, said:

De parc-a zis cineva  ca internetul in tren e sigur de la Zapp...

Daca nu de la Zapp de la altcineva nici ca se putea ... sau tu te astepti sa sharuiesti EDGE de la Orange intr-un vagon cu X laptop-uri  :D  .

#48
lucianf

lucianf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 03.10.2004

View PostAlcatelu`, on Feb 8 2007, 13:02, said:

Daca nu de la Zapp de la altcineva nici ca se putea ... sau tu te astepti sa sharuiesti EDGE de la Orange intr-un vagon cu X laptop-uri  :D  .
Acoperirea Zapp EVDO (ca sa poti spune ca ai ce sherui intr-un tren) se limiteaza doar la municipiile resedinta de judet. Iar sistemul mai vechi are download max.153 kbps. Deci nu prea ai ce sherui aici. Si nici la EVDO (cam prin cate municipii resedinta de judet trece trenul pe ruta Bucuresti-Oradea) ?

#49
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View PostLordSad, on Jan 16 2007, 11:12, said:

Vreau sa va spun ca laptopul se connecta la retea .. dar netu nu mergea .. si alceva netul merge doar in vagonul de bussines pentru ca aparatura nu este asa puternica sa bata in tot trenul .. deci daca scoteai laptopul din vagonul de bussines .. era mort ..  oricum baieti mi-au spus .. ca au desfacut ei cutia aia nichelata .. si au scos antena si mergea netul dar au avut o supriza de la bucuresti un scandal mostruos ca daca desfac alea o sa fure cineva echipamentul

Pai de ce ar trebui  sa mearga hot-spot-ul in tot trenul,  nu e doar pt vagoanele din clasa business?

#50
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002

View PostMasterboy, on Feb 11 2007, 03:41, said:

Pai de ce ar trebui  sa mearga hot-spot-ul in tot trenul,  nu e doar pt vagoanele din clasa business?

Pai cand treci pe langa tren ar trebui totusi sa sesizezi semnal wifi , nu ?

Oricum in acest post infinitul8 a fost cel mai la obiect : "posibil CFR a facut barter cu Zappul pentru acces. Telemobil ofera echipamente + acces in retea iar CFR niste fluxuri pe fibra ".

Inclin sa cred ca are foarte mare dreptate. Pai de ce sa nu ia si zapp niste fluxuri de fibra mai ieftin pe trei modemuri puse in vagoane nu ?  :naughty:

#51
SVF

SVF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.02.2007
Păi voi cei care ați fost, nu ați dat un traceroute pentru noi?

#52
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Am vazut postul lui SVF si m-a traznit o idee hazlie .

Pai cum sa dea oamenii traceroute pentru ca se opreau pachetele in tavan :roflmaofast:  doar vagoanele sunt niste custi Faraday :roflmaofast: .

Acum ONTOPIC :
Ne-am lamurit cu totii, internetul din tren e de la Zapp. Modemuri clasice cuplate la routere wifi Asus, toate sculele bagate in niste cutii de aluminiu de provenienta necunoscuta :) .

#53
lucianf

lucianf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 03.10.2004

View PostAlcatelu`, on Feb 23 2007, 23:44, said:

Acum ONTOPIC :
Ne-am lamurit cu totii, internetul din tren e de la Zapp. Modemuri clasice cuplate la routere wifi Asus, toate sculele bagate in niste cutii de aluminiu de provenienta necunoscuta :) .
Si care-i postu' din care ne-am lamurit ? Ca eu nu-l vad :(

#54
SVF

SVF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.02.2007

View Postlucianf, on Feb 24 2007, 18:01, said:

Si care-i postu' din care ne-am lamurit ? Ca eu nu-l vad :(
Ăla cu pachetele amețite :lol:

On: Haideți oameni buni, când mergeți cu laptopul pe net la tren, dați așa: start/run și scrieți CMD, apoi enter, apare o fereastră neagră unde dați traceroute forum.softpedia.com
Apoi selectați ce apare acolo (supă ce așteptați să se afișeze toate rândurile), dați copy și apoi paste aici pe forum :coolspeak:
Această explicație este doar pentru cei ce nu "se au" așa de bine cu calculatoarele, nu vă agitați :peacefingers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate