Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Biciclete cu frane pe disc

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
extension

extension

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.10.2006
Ce parere aveti despre ele? Au vre`un dezavantaj, se strica ceva repede?

Trebuie sa fim atenti la ceva anume cand vrem sa achizitionam una?

:rolleyes:

#2
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

 extension, on Dec 7 2006, 23:13, said:

Ce parere aveti despre ele? Au vre`un dezavantaj, se strica ceva repede?

Trebuie sa fim atenti la ceva anume cand vrem sa achizitionam una?

:rolleyes:

La ce vrei sa folosesti bicicleta respectiva?
Frana pe disc se merita pentru mountain-bike-uri destinate coboririlor in special, are eficienta foarte ridicata. Daca nu faci sporturi de-astea nu prea are rost, franele normale cu saboti in V sunt mai mult decit suficiente.

Daca totusi te maninca...ia-ti o bicla de marca si cauta sa aiba frane pe disc Hayes. Btw, pentru maniaci sau profesionisti exista si frane pe disc hidraulice.  :)

#3
extension

extension

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.10.2006
Pe mine ma intereseaza sa trec cu ea prin noroi etc, iar franele normale dupa ce se uda/murdareste rama de la roata nu mai merg o vreme,pana se curata, iar daca se aduna si frunze deasupra rotii, intre brate, nici nu le mai poti strange..Pe deasupra si se deregleaza tot timpul.

In ceea ce priveste calitatea...Din piata o iau, iar in viitor probabil ca voi cumpara piese mai bune daca va fi nevoie.

Edited by extension, 07 December 2006 - 23:45.


#4
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Si pt bikeri cu 90+ kg sint mai bune frinele cu disc...  :P

Edited by H725, 07 December 2006 - 23:55.


#5
extension

extension

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.10.2006
Eu am 51- si 49+ :))))

#6
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
La performante franele pe disc (din piata) cum sunt fata de franele cu saboti, in V, tot din piata ? [cand spun din piata, ma refer la faptul ca nu sunt piese di firma ]

#7
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
dupa 2 ani de pastrat bicla in camara (si doar ~100km de mers pe ea) nu e mare lucru cu discurile
doar ca pe apa nu scade forta de franare, insa daca se incalzesc trebuie sa strangi mai tare, dar cu cat strangi mai tare poti sa sari peste ghidon (sunt patit  :mellow: ) -doar daca sunt calde, ca altfel strangi si tot nu patesti nimic

#8
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.10.2006

 alexpreda, on Dec 8 2006, 12:46, said:

dupa 2 ani de pastrat bicla in camara (si doar ~100km de mers pe ea) nu e mare lucru cu discurile
doar ca pe apa nu scade forta de franare, insa daca se incalzesc trebuie sa strangi mai tare, dar cu cat strangi mai tare poti sa sari peste ghidon (sunt patit  :mellow: ) -doar daca sunt calde, ca altfel strangi si tot nu patesti nimic
Eram si eu, tentat, de frane pe disk,(ce frane misto...)  dar mi-a trecut repede, din cauza pretului :deadtongue: ...
Am aflat, in schimb, ca franele (alea cu adevarat in 'V" nu gen foarfeca care pot balansa si atinge janta(le zice, cumva, in "V invers" ?)
sunt ideale pentru mine, la coborat de pe "deal", unde sunt foarte solicitate, ne fiind pasionat de "DownHill" si coborari in viteza, mai degraba, m-as incadra in spectrul "UpHill" :D . da, trebuie intretinute/reglate/curatate dar sunt ultra ieftine, un sabot bun e doi lei sau un cablu e un leu, iar o linie hydraulica e....exagerat de scumpa, cel putin pentru mine.

#9
extension

extension

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.10.2006
Mi`am luat astazi, cu 300ron din piata, normal. M`am mirat ca are si suspensie pe spate si jentii duble(nu ma asteptam la pretul asta).  

Arata f bine,desi e made in romania dupa shimano design(asa scria pe ea), doar in cateva locuri e zgariata vopseaua si acoperita cu abtibilde diferite de cele cu care a venit din fabrica.
Ca si functionalitate pare 100% functionala(m`a mirat asta). Inca astept sa gasesc defectele care sa justifice pretul.

Era reglata perfect, si schimbatoarele, si frana in V pe spate,rotile umflate..Tot.

E vopsita in negru care fade`uieste(nu stiu cum se spune in romana) in galben pe furca si chiar inainte de roata din spate, iar rotile au dublura jentii rosie. Arata foarte bine..asa ca o voi vopsii neagra toata cu spray. Altfel sigur ma voi trezi fara ea.

Oricum, franeaza bine, desi nu e mare diferenta fata de frana clasica, iar despre partea cu incalzitul nu stiu ce sa spun ca nu am avut ocazia sa o incalzesc.

Imi urez sa o stric sanatos! :D

#10
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Nici nu se compara franele pe disc cu alea pe saboti ! CLAR .... Franele pe disc sunt cu 30% mai eficiente decat cele normale ! Testat de un mare producator de biclete din SUA timp de 2 ani si publicat acum 1 an !

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Am înțeles că frânele pe disc în caz de îngheț nu mai funcționează :naughty:

#12
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007

 djl, on Dec 7 2007, 10:54, said:

Am înțeles că frânele pe disc în caz de îngheț nu mai funcționează :naughty:
ai inteles prost

 djl, on Dec 7 2007, 10:54, said:

Am înțeles că frânele pe disc în caz de îngheț nu mai funcționează :naughty:
ai inteles prost

Franele pe disc sunt cam de 5-6 ori mai eficiete fata de cele pe sabotii ! Eu merg cu bicicleta in mare viteza pe trotuar si pe strada si fara discuri fata nu stiu daca ma descurcam.... franele pe disc la biciclete sunt ff bine gandite. ( cu exceptia firstbike;urilor)

DICURI
40km/h + amortizoare fata = franare in 3m pana la 0km/h !
SABOTI
40km/h + amortizor fata = franare in 5m pana la 0km/h


Am aflat asta cu ajutorul la 6 biciclete (toate cu kilometraj performant nu chinezisme la 50 ron)

Deci clar va recomand discurile  B)  Poate in 5 ani or aparea si ABS pe bicicleta  :lol:

#13
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

Quote

40km/h + amortizoare fata = franare in 3m pana la 0km/h !
SABOTI
40km/h + amortizor fata = franare in 5m pana la 0km/h

Iti fac cadou o bicicleta noua cand reusesti sa opresti de la 40km/h in 3m.

#14
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Si de la mine inca una :lol:
40km/h inseamna 11,1m/s. Daca tu opresti de la 40km/h in 37 de sutimi de secunda, esti cel mai tare.

#15
corneliu_89

corneliu_89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 09.11.2005
daca te opresti frontal in perete franezi de la orice viteza in 0 metri :naughty:
de la 30 km/h cred ca opresc in 5-6 metri, nu am masurat exact dar cred ca maine ma duc cu ruleta in herastrau, ca si-asa e in drum.  (frana W + amortizor frontal).
asta franand puternic cu fata (si cu spatele la inceput), spre final frana pe spate nu prea mai conteaza ca centrul de greutate e dat mult pe fata, spatele avand tendinta de a se ridica (stoppie). nu? (evident, asta in caz de frana puternica, nu in mod normal unde se franeaza mai usor)
am tot exersat asta toamna-iarna franarile de urgenta, asa stiu mereu daca in caz de obstacol inevitabil ma pregatesc de un impact sau nu.

PS: pe zapada proaspata franezi cel mai bine :naughty: nici nu ciupesti bine frana-spate ca se blocheaza roata din cauza "aderentei" :lol: si nici nu trebuie sa te chinui daca vrei sa blochezi si fata  :coolspeak:

#16
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Daca am o frana suficient de tare sa ma dea peste cap, la ce mi-ajuta una si mai puternica?

#17
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
te da de 2 ori  :P

#18
corneliu_89

corneliu_89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 09.11.2005

 corneliu_89, on Feb 25 2008, 19:42, said:

maine ma duc cu ruleta in herastrau, ca si-asa e in drum.  (frana W + amortizor frontal).
asta franand puternic cu fata (si cu spatele la inceput), spre final frana pe spate nu prea mai conteaza ca centrul de greutate e dat mult pe fata, spatele avand tendinta de a se ridica (stoppie). nu? (evident, asta in caz de frana puternica, nu in mod normal unde se franeaza mai usor)
am tot exersat asta toamna-iarna franarile de urgenta, asa stiu mereu daca in caz de obstacol inevitabil ma pregatesc de un impact sau nu.

greutate totala vreo 90 de kile

30 km/h - 4,5 - 5 metri
40 km/h - 6,5 - 7 metri

mai masurati si voi distanta de franare cu bicicletele voastre

PS: as fi franat mai bine daca locul de frecare al sabotului pe janta ar fi fost curatat de cauciucul ala care se depune in timp, dar deh...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate