Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Biciclete cu frane pe disc

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
tampesku

tampesku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 11.11.2006
un alt avantaj la franele pe disc este acela ca daca roata este descentrata frana tot functioneaza  !
io am facut rotile varza dupa niste cazaturi de saream cu picoarele pe ele sa le mai indrept macar sa se invarta dar franele tot mergeau
daca vrei frane pe disc da un ban da ia-ti ceva bun !!! dacat sa dai nu-stiu-cat pe niste discuri pe care scrie shimano si sunt facute in china mai bine iti iei niste frane in V mai bune !

#20
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
loool  :lol:  auzi la ei ...  Pai tu crezi ca eu am firstbikeuri ? Eu am 1 biciceta buna si 2 pentru piese . Sistemul meu de franare este ProMax , am schimat doar placutele pe fata (80Ron) iar amortizoarele fata au fost schimbate cu unele mai lungi la un service specializat ( era mai convenbail de cat sa cumpar alta furca cu tot cu amortizoare . ma costat 60ron noile amortizoare + 30ron mana de lucru - vechile amortizoare pe care mi-au dat 30ron )

Vati gandit cat conteaza amortizoarele la franare ? Si va dati seama ca ma ridic cu roata dp spate vreo 40 cm pentru a frana asa de bine ., si foloesc ambele frane (spatele nu'l blochez nici odata , e mult mai efficent asa) ... a am uitat , am 68kg !

Attached File  Imag002.jpg   416.91K   565 downloadsAttached File  e2be_1.JPG   17.28K   648 downloadsAttached File  my_bike.jpg   438.44K   550 downloadsmy_bike.jpg]Attached File  Imag001.jpg   440.1K   684 downloads

Edited by aWp_viTal, 01 March 2008 - 13:06.


#21
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Imi place cheia din ultima poza :lol: :lol:. Alta mai mare nu ai?

#22
gatuzo

gatuzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2007

View PostaWp_viTal, on Feb 25 2008, 12:16, said:

ai inteles prost


ai inteles prost

Franele pe disc sunt cam de 5-6 ori mai eficiete fata de cele pe sabotii ! Eu merg cu bicicleta in mare viteza pe trotuar si pe strada si fara discuri fata nu stiu daca ma descurcam.... franele pe disc la biciclete sunt ff bine gandite. ( cu exceptia firstbike;urilor)

DICURI
40km/h + amortizoare fata = franare in 3m pana la 0km/h !
SABOTI
40km/h + amortizor fata = franare in 5m pana la 0km/h


Am aflat asta cu ajutorul la 6 biciclete (toate cu kilometraj performant nu chinezisme la 50 ron)

Deci clar va recomand discurile  B)  Poate in 5 ani or aparea si ABS pe bicicleta  :lol:

Tu vezi ca te contrazici singur ? :D 5 = 5x3 nu ? e mai grea matematica asta dar na... incearca sa te prinzi ;)

#23
Zipy

Zipy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 275
  • Înscris: 03.06.2008
Salut...st foarte hotarat  sami pun frane pe disc dar nu stiu daca iti trebuie o furca speciala .....si nu stiu daca pot pune un  cablu din piata la 1 leu...pt ca aici nu prea am vazut altfel de cablu.

#24
clptl

clptl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 28.01.2005
tre sa ai un sistem de prindere al discului pe furca (vezi prima poza de mai sus) de regula sant kituri complete, cine cu tot (de regula la cele serioase). ale mele sunt hidraulice, si a venit kit complet, mi l-a montat la crangasi.

#25
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
eu am un mountain bike cdin 1999 si pana acum am facut cu el nu mai putin de 19000 km(am kilometraj). nu e rau deloc. tot acest timp am schimbat 30 de saboti de frana (am franele in V) si sunt foarte multumit de ele

#26
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
da alea cu frana pe disc nu tot cabluri au? daca strang mai tare nu risc sa se rupa nimic? ca la franele obisnuite, la frana fata mie mi s-au rupt 4 cabluri

#27
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Depinde de bicicleta.
Au am cu disc si sunt frane hidraulice (cu ulei)

Vezi aici

#28
ieseanul

ieseanul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 20.06.2008
Ca ciclist frana magurului mi se pare cea mai eficienta!
Da apare undeva mai sus o poza cu o cheie.... oameni buni aia poza e pt. sectiunea INSTALATORI, nu pentru biciclete :lol: . Legat de frana pe discuri la biciclete e vorba de ceva profesional, asa cum a mai spus un antevorbitor, daca nu faci coborari pe nu stiu ce pante nu are rost, cele clasice cu saboti merg fara probleme!

P.S. In cazul in care faci taximetrie, tot alea pe discuri mi se par mai rentabile :) )

Edited by ieseanul, 24 June 2008 - 23:18.


#29
acapella

acapella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.02.2007
awp- imi spui si mie(te rog) unde ai schimbat amortizoarele fata????

#30
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
@acapella : nu mai stiu numele .... probike sau ceva in genu .. in Constanta ... pe langa Gara ! Au un magazin apoi un atelier mai sus .
@ Pentru toti : intre timp m-am perfectionat in cursele de viteza pe trotuare  :thumbup: , de la 40 km/h pot opri in 1-2 M pe asfalt , cu ridicare roti de pe spate mult , dar eu o pot controla si nu cad.... asa ca nu va mai agitati ... franele pe disc sunt CLAR mult mai eficiente .

#31
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
in 1m? :o

poimaine opresti in 5 cm.cu roata spate sus , nu?

Edited by Andrei221, 30 August 2008 - 22:25.


#32
inferno2009

inferno2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.04.2009
Salut..detin o bicicleta cu frana pe disc....am tras azi la o plimbare o cazatura.... ghidonul s-a rascit de vreo 4 ori si distanta dintre disc si furca este de 1-2 milimetri..discul s-a strambat? Eu nu am sesizat distanta inainte de cazatura... si as vrea sa stiu daca imi poate face cea la garantie in caz ca e stramb discul...cam cat e distanta normala?

Multumesc

Edited by inferno2009, 02 April 2009 - 19:48.


#33
bogdans22

bogdans22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.09.2007

View Postinferno2009, on Apr 2 2009, 20:48, said:

Salut..detin o bicicleta cu frana pe disc....am tras azi la o plimbare o cazatura.... ghidonul s-a rascit de vreo 4 ori si distanta dintre disc si furca este de 1-2 milimetri..discul s-a strambat? Eu nu am sesizat distanta inainte de cazatura... si as vrea sa stiu daca imi poate face cea la garantie in caz ca e stramb discul...cam cat e distanta normala?

Multumesc


poti pune o poza, te rog frumos, pt ca nu prea inteleg ce zici!

apropos, daca s-a indoit ceva nu-ti poate face nimic la garantie pt ca este lovitura! garantia iti asigura doar defectele de fabricatie!

#34
inferno2009

inferno2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.04.2009
Pai si daca ii zic ca asa a venit?:D Daca ar fi stramb nu s-ar observa aproape deloc (eu nu observ stramabura) Dar intre furca si disc exista o distanta...||-|... la mine,dupa cazatura, distanta esti enorm de mica..dar nu cred ca atinge |||..Poate sunt eu paranoia,dar daca s-a mutat tot sistemu de franare pe butuc(sau ce o fi el)?...Am sa revin cu poze


Multumesc!

Edited by inferno2009, 03 April 2009 - 21:32.


#35
bogdans22

bogdans22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.09.2007

View Postinferno2009, on Apr 3 2009, 22:30, said:

Pai si daca ii zic ca asa a venit?:D Daca ar fi stramb nu s-ar observa aproape deloc (eu nu observ stramabura) Dar intre furca si disc exista o distanta...||-|... la mine,dupa cazatura, distanta esti enorm de mica..dar nu cred ca atinge |||..Poate sunt eu paranoia,dar daca s-a mutat tot sistemu de franare pe butuc(sau ce o fi el)?...Am sa revin cu poze


Multumesc!


revino cu poze clare si explicite dupa care mai vorbim! ;)

#36
soso_ro

soso_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 03.12.2005
ce parere aveti despre Shimano M-965 XTR hydraulic disc, metallic brake pads, 6 XT Rotor ???

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate