Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Biciclete cu frane pe disc

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
bogdans22

bogdans22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.09.2007

 soso_ro, on Apr 4 2009, 13:20, said:

ce parere aveti despre Shimano M-965 XTR hydraulic disc, metallic brake pads, 6 XT Rotor ???

una foarte buna :)

#38
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

 soso_ro, on Apr 4 2009, 13:20, said:

ce parere aveti despre Shimano M-965 XTR hydraulic disc, metallic brake pads, 6 XT Rotor ???

La ce pret?

#39
vior

vior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 07.11.2007
salut guys bine ca v-am gasit
vreau sa-mi iau un mtb hardtail pe la max 1300 ron
si am gasit si cu frane in V si cu discuri (marci cat de cat bune; cube, kelly's)
am vazut ceva si in metro (active) si in decathlon
acum intreb:
pentru oras (si ceva paduri) la 104 kg si 1.87 inaltime, care sa fie mai bune (V sau disc)?
am mai avut un kk de dhs cu disc (deh, eram nepriceput - ca si acum :)) si tare m-a dezamagit (mai ales la frane)
ce ma sfatuiti?
10x

#40
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Evident ca nu poti compara frana pe disc de la DHS cu franele pe disc brand name, facute de fabricanti cu traditie. Cred ca si pe DHS daca pui niste frane pe disc adevarate o sa opreasca bine. Mai nasol e cu geometria cadrului, calitatea constructiei, etc.

#41
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007

 extension, on Dec 8 2006, 00:13, said:

Ce parere aveti despre ele? Au vre`un dezavantaj, se strica ceva repede?
Trebuie sa fim atenti la ceva anume cand vrem sa achizitionam una?
Se fura repede. Sunt prea "magnetice" pt hoti... trebuie sa o tii in garaj.

#42
vior

vior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 07.11.2007

 SPF, on Apr 7 2009, 11:40, said:

Evident ca nu poti compara frana pe disc de la DHS cu franele pe disc brand name, facute de fabricanti cu traditie. Cred ca si pe DHS daca pui niste frane pe disc adevarate o sa opreasca bine. Mai nasol e cu geometria cadrului, calitatea constructiei, etc.

clar ca sunt proaste din constructie
dar pe la 1200 ron, ceva "marci" care sa posede discuri in echipare sunt slabute (am mai ciiti eu) pentru ca niste frane pe discuri bune costa 5-700 lei, deci diferenta pentru resul componentelor e de max 5-600 lei
asadar, in 1200 lei teoretic si practic ar fi mai buna una in V decat una pe discuri?

#43
bogdans22

bogdans22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.09.2007
de acord cu vior!
franele pe disc bune costa f mult!

am vazut frane f bune si in V, am fost uimit de cat de bine opresc porcarile alea in V da' am vazut si frane f bune pe disc (hidraulice mai exact) parca mergeam in masina, nu pe bicicleta! alea da frane domne'! daca ai bani ia-ti hidraulice (era un sfat aiurea pt ca alea costa f mult)!  :naughty:

#44
vior

vior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 07.11.2007

 bogdans22, on Apr 8 2009, 08:36, said:

de acord cu vior!
franele pe disc bune costa f mult!

am vazut frane f bune si in V, am fost uimit de cat de bine opresc porcarile alea in V da' am vazut si frane f bune pe disc (hidraulice mai exact) parca mergeam in masina, nu pe bicicleta! alea da frane domne'! daca ai bani ia-ti hidraulice (era un sfat aiurea pt ca alea costa f mult)!  :naughty:

era o manea zilele astea "no tengo dinero" parca
asa ca in 1200 tre sa dau search masiv pentru o merida, cube, kona, magellan, kelly's sau univega...dar de unde daca-s pe plantatie pana pe la 6-7 seara..?
daca ma opresc eu in decathlon si iau ceva de acolo ce-o fi? in v evident
imi place ideea la ei ca au serivice-ul ala si fac reglaje pe loc
magazine de profil in Bucuresti nu prea stiu + ca posibil sa nu aiba pe loc una de 20-22 (XL) pt 1.87 si 104 kg

#45
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Vezi ca am eu o bicla super decenta de vanzare. Cauta anuntul.

#46
nth88

nth88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.04.2009
va salut. as dori sa-mi achizitionez o bicicleta insa bugetul rezervat este de maxim absolut 500ron. o voi folosi numai in oras, fara sporturi extreme. sunt din bucuresti si am inteles ca sunt cateva magazine cu adevarat specializate paici, insa chiar daca ma duc nu stiu dupa ce sa ma uit... ceva sugestii?

#47
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Da. In sfarsit mi-am testat duminica bicicleta. M-am dat la vale pe niste sperpentine superbe, am avut linii drepte in care am atins 70 km/h. Bicicleta opreste impecabil de la viteza amintita. Efectiv simt cum am rezerva de franare. La sabotii ajungeam la limita rezervei de franare. Daca aveam nevoie de mai multa forta de franare nu mai aveam de unde.

Franele mele sunt Shimano M845 hidraulice cu discuri de 160mm fara/spate. Jos palaria. Deja ma excit la gandul ca exista frane pe disc mai bune decat astea. Oare cum or fi alea mai bune daca astea sunt la superlativ?

#48
vmmxx

vmmxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.06.2008
Salut ! O intrebare am si eu ... vreau sa-mi schimba franele .. acum am v-brake ... si vreau sa imi pun frane pe disc. Nu foarte scumpe ... asa ca va intreb ... Avid bb7 sunt bune ?

#49
kikifast4u

kikifast4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 18.01.2007
Avid BB7 sunt printre cele mai bune daca nu chiar #1 frane pe disc mecanice. La ce pret le-ai gasit?

#50
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Am o intrebare:Cum as putea regla cum trebuie frana pe disc la bicicleta?Am incercat sa o slabesc cumva acolo langa disc(imi lipsesc cuvintele tehnice din domeniul biciclistic)dar tot mai aud cate un fasait metalic prin zona.Momentan nu am iesit inca cu bicicleta ca e noua si am zis sa o reglez sa nu ma trezesc ca zbor de pe ea.Insa franele pe disc sunt pentru mine ceva nou asa ca nu prea stiu ce si pe unde sa umblu.

#51
vmmxx

vmmxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.06.2008

 kikifast4u, on May 5 2009, 18:46, said:

Avid BB7 sunt printre cele mai bune daca nu chiar #1 frane pe disc mecanice. La ce pret le-ai gasit?
pai ... 200 - 220 ron cam asa ceva parca

#52
k3k

k3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 02.03.2008

 Nexus11, on May 5 2009, 21:08, said:

Am o intrebare:Cum as putea regla cum trebuie frana pe disc la bicicleta?Am incercat sa o slabesc cumva acolo langa disc(imi lipsesc cuvintele tehnice din domeniul biciclistic)dar tot mai aud cate un fasait metalic prin zona.Momentan nu am iesit inca cu bicicleta ca e noua si am zis sa o reglez sa nu ma trezesc ca zbor de pe ea.Insa franele pe disc sunt pentru mine ceva nou asa ca nu prea stiu ce si pe unde sa umblu.
De obicei sunt doua puncte: unul care muta tot ansamblul si celalalt care muta doar placuta de franare stationara( cea orientata spre spite). Acum poate varia foarte mult de la model la model. Daca tot mai "freaca"dupa ce te-ai jucat la ele, mai poti elibera cablul de frana putin cat sa dispara, oricum nu vei folosi toata cursa clestelui ca la franele clasice( am probat eu odata si mai aveam putin si "pupam asfaltul"  :D). Mult noroc si da intradevar mai greu cu explicatia  :huh: .

#53
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
la banii xtr iei ceva mult mai fain.avid 7 carbon sau magura marta.much better.

#54
iib

iib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.03.2004
Sunt total nepriceput la biciclete, deci am sa pun o intrebare elementara (probabil).

Ce inseamna "frana GW" ?

Multumesc pentru lamuriri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate