Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Usturimi la urinare

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
aditzu_ro

aditzu_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.07.2006
de ieri a inceput sa ma usture (arda) cand urinez, azi s-a schimbat si culoarea urinei in maro inchis...
Poate cineva sa-mi spuna de la ce ar putea fii ? stiu ca cel mai  logic e sa merg la doctor da.... as dori si un raspuns din partea voastra daca se poate;

Va multumesc aniticipat!

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
daca-ti spun ca de la femei, te-ajuta cu ceva?  :rolleyes:

#3
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 26.02.2005

View Postaditzu_ro, on Jul 30 2006, 14:38, said:

de ieri a inceput sa ma usture (arda) cand urinez, azi s-a schimbat si culoarea urinei in maro inchis...
Poate cineva sa-mi spuna de la ce ar putea fii ? stiu ca cel mai  logic e sa merg la doctor da.... as dori si un raspuns din partea voastra daca se poate;

Va multumesc aniticipat!

Culoarea urinei nu este aceeași mereu. Ea diferă in funție de alimentație (aici se include și ce bei) și de medicamentele pe care le iei.

Usturimea poate proveni din multe surse. Nu avem noi de unde să știm. Oricum, nici una de bine, așa că du-te naiba la doctor! Nu mai sta să ți se răspundă pe un forum că nu suntem mamele și tații omizi ;)

Dacă nu așteaptă până la sângerare, panicare etc ;)

#4
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,919
  • Înscris: 31.03.2003
n-ar fi rau sa-ti faci rost de un recipient steril unde sa colectezi niste urnina de dimineata (pe nemancate, nebaute si fara medicamente) cu care sa te duci la un laborator de analize medicale. se descurca ei de acolo.

#5
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Încearcă să te ”speli” bând multe lichide uşoare (nu cola şi alte tâmpenii)

#6
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 26.02.2005

View PostPiorel, on Jul 30 2006, 16:04, said:

Încearcă să te ”speli” bând multe lichide ușoare (nu cola și alte tâmpenii)

Oricum prin urină se elimină multe toxine, așa că numai dacă se apucă să bea 3-4 litri de apă pe zi are un efect minuscul.

#7
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
mai baieti, infectia urinara sau bts-ul nu trece nici cu apa, nici cu cola, nici macar cu bere  :D

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postmianna, on Jul 30 2006, 12:46, said:

mai baieti, infectia urinara sau bts-ul nu trece nici cu apa, nici cu cola, nici macar cu bere  :D
Ai dreptate, dar daca bea destula bere se poate sa nu ii mai pese :)

#9
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postoaspetele, on Jul 30 2006, 18:53, said:

n-ar fi rau sa-ti faci rost de un recipient steril unde sa colectezi niste urnina de dimineata (pe nemancate, nebaute si fara medicamente) cu care sa te duci la un laborator de analize medicale. se descurca ei de acolo.

Recipient pentru urocultura gasesti la faramacie si e ieftin (vreo 1-2 RON). Inainte de a urina sa te speli bine cu apa si sapun, te stergi cu un prosop de hartie, iar  al doilea (NU primul) jet de urina il colectezi in recipient, nu mult, vreo 15 ml. Cu asta in mai putin de 2 ore la un laborator de analize medicale, si probabil iti vor recomanda sumar de urina, urocultura si antibiograma. Le poti face gratis daca ai trimitere de la medicul de familie.

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
bts e putin probabil daca ai numai aceste simptome
dar este posibil sa fie o infectie urinara cum am avut si eu la un moment dat si trece in 2 saptamani...
in principal e de la nenorocirile baute
ti se va recomanda multa apa plata, bere si alte asemenea
asta daca intr-adevar ai interpretat tu simptomele corect

#11
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postspare-me, on Jul 30 2006, 20:29, said:

dar este posibil sa fie o infectie urinara cum am avut si eu la un moment dat si trece in 2 saptamani...
in principal e de la nenorocirile baute


unii zic ca ar fi de la niste chestii mici-mititele numite microbi. eh, da' ce stim noi?

#12
restorepoint

restorepoint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 30.01.2006

View Postaditzu_ro, on Jul 30 2006, 17:38, said:

de ieri a inceput sa ma usture (arda) cand urinez, azi s-a schimbat si culoarea urinei in maro inchis...
Poate cineva sa-mi spuna de la ce ar putea fii ? stiu ca cel mai  logic e sa merg la doctor da.... as dori si un raspuns din partea voastra daca se poate;

Va multumesc aniticipat!

Eu zic ca atunci cand culoarea urinei vireaza spre mov intens fluorescent e timpul sa te prezinti la medic. <_<

Quote

Recipient pentru urocultura gasesti la faramacie si e ieftin (vreo 1-2 RON). Inainte de a urina sa te speli bine cu apa si sapun, te stergi cu un prosop de hartie, iar al doilea (NU primul) jet de urina il colectezi in recipient, nu mult, vreo 15 ml. Cu asta in mai putin de 2 ore la un laborator de analize medicale, si probabil iti vor recomanda sumar de urina, urocultura si antibiograma. Le poti face gratis daca ai trimitere de la medicul de familie.

Da si dupa aceea mergi cu urocultura si antibiograma la o farmacie sa-ti prescrie un antibiotic  :confuzzled:  :nonobad:

Daca pana in momentul asta nu te-ai prins ce vreau sa zic, atunci iti zic direct ca trebuie sa mergi la medic, chiar daca e o infectie urinara cu germeni obisnuiti. Netratata/neglijata sau tratata incorect te va face sa regreti mai tarziu. Poate fi si gonoree (adica sculament  <_< ), daca ai avut vreun contact sexual neprotejat, adica ti se trage de la femei, cum zicea mianna. :)

#13
aditzu_ro

aditzu_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.07.2006
Si eu m-am speriat de BTS doar ca ultima oara cand am facut sex a fost acum o saptamana si a fost cu protectie si mai era si virgina fata....

Este adevarat ca am avut contact sexual neprotejat cu fosta prietena dar asta a fost acum mai bine de 1 an.... este posibil sa nu am sintome pana acum ?

#14
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
:D  la bts-urile minore, nu; daca doresti discutam si de cele majore  :naughty:

#15
aditzu_ro

aditzu_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.07.2006

View Postmianna, on Jul 30 2006, 22:12, said:

:D  la bts-urile minore, nu; daca doresti discutam si de cele majore  :naughty:



Mai bine sarim peste...oricum maine sunt prezent la doctor....

Va multumesc pt raspunsuri....

#16
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 26.02.2005
Să ne spui ce a fost!

#17
aditzu_ro

aditzu_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.07.2006
Am fost aseara la spital la urgente ca urinam sange din 10 in 10 min...
Este o cistita....
Mi-a dat tratament cu antibiotice ....

#18
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 26.02.2005
Mda.
E bine că nu e BTS :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate