Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Usturimi la urinare

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
mistyk

mistyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.08.2006

View Postrazvan911, on Jan 12 2007, 12:43, said:

nu mi-a prescris nimeni dar exista sanse ca acest antibiotic sa repare rana ce e posibil sa o am acolo.

Oricum rau nu are cum sa-mi faca  :peacefingers:
pai de ce nu iei toata cutia dintr-odata? poate-ti trece instantaneu!  :death:

nu ti-a spus nimeni ca ranile nu se repara cu antibiotice?

#38
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006

View Postmistyk, on Jan 12 2007, 12:52, said:

pai de ce nu iei toata cutia dintr-odata? poate-ti trece instantaneu!  :death:

nu ti-a spus nimeni ca ranile nu se repara cu antibiotice?


nu e prima oara cand iau si daca ei 2-3 zile o capsula de 250 de 6 ore cred ca se rezolva o mica infectie
(daca asta e acolo)
nu are cum sa imi faca rau.

Infectiile si ranile cu ce se fac bine?

#39
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postrazvan911, on Jan 12 2007, 13:19, said:

nu e prima oara cand iau si daca ei 2-3 zile o capsula de 250 de 6 ore cred ca se rezolva o mica infectie
(daca asta e acolo)
nu are cum sa imi faca rau.

Infectiile si ranile cu ce se fac bine?
tu chiar nu intelegi ca antibioticele nu se iau dupa ureche ca bomboanele? ba iti pot face rau. intai doctor, antibiograma, dupa care ti se stabileste tipul de antibiotic care trebuie, ast adaca e neaparat nevoie. am mai avut eu discutii cu cucoane atotstiutoare care cred in continuare ca antibioticele se iau asa, just in case, pentru orice, ca fac ele bine. cand le-am zis ca omoara doar bacteriile, nu si virusurile, mi-au ras in nas, ca vezi doamne cine mi-a zis mie asta? asa ca mai cititi si altceva decat retete culinare, mai informati-va, ascultati de ce s-a tot spus pe aici in legatura cu mersul la doctor, ca d-aia s-a inventat doctorul. probabil ca stie el ceva!

#40
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postrazvan911, on Jan 12 2007, 13:19, said:

nu e prima oara cand iau si daca ei 2-3 zile o capsula de 250 de 6 ore cred ca se rezolva o mica infectie
(daca asta e acolo)
nu are cum sa imi faca rau.

Infectiile si ranile cu ce se fac bine?

nu pentru tine, ca te joci cu sanatatea ta, ci pentru cei care citesc acest topic, ma simt datoare sa spun ca a lua un antibiotic mai putin de 5 zile e o maaaare tampenie.


tie-ti sugerez sa le "ei" pe post de desert de-acum inainte, ca oricum "nu are cum sa-ti faca rau".

#41
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006
aveti dreptate, doar la doctor imi pot da seama.

Am acum niste intrebari pentru voi:

1.Vreau sa ma duc la o clinica particulara (doctor de familie nu am si nici asigurare) unde imi recomandati sa ma duc pentru un consult si pentru analize ?   --in bucuresti--

2.Imi vor lua mostre de urina si de secretie ?

3.Cam cat ma vor costa analizele si consultatia?

#42
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
du-te la biomedica sau la medsana...nu stiu exact ce-ar putea sa-ti recolteze tie, dar in fine
mai interesant ar fi fost examenul la secretii al partenerei

#43
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006
As dori un raspuns mai exact. plsss

#44
vitus

vitus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.01.2007
Si de ce nu sunteti mai oamenilor atenti cu treaba asta ca este foarte periculos ....de aici se incepe toate bolile de la nepasare!!!!!!! :nonobad:

#45
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
de manuta nu vrei sa te ducem? ti-a spus spare-me doua clinici. cauta pe net adresa sau un numar de telefon, suna, intreaba acolo, eventual fa-ti o programare. degeaba intrebi aici pe forum. din moment ce nimeni nu stie ce ai, cum putem sa stim ce-ti recolteaza tie si mai ales cat costa?

Edited by diorama, 12 January 2007 - 23:20.


#46
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006
ce nepasare, eu caut sa ma duc la medic

#47
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postrazvan911, on Jan 12 2007, 23:26, said:

ce nepasare, eu caut sa ma duc la medic

siiigur. ia intre timp si ampicilina, si apoi asteapta-te ca medicul sa stie ce ai citind probabil in zatul de cafea.

#48
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006
inca nu am avut curaj sa ma duc la doctor dar am vorbit cu unul online care mi-a dat urmatorul raspuns :

Stimate tudor razvan
o persoana care acuza o astfel de simptomatologie orienteaza catre un diagnostic prezumtiv de uretrita, reprezentind o infectie urinara cu afectarea uretrei. ar fi bine sa faceti cultura cu antibiograma din secretia uretrala pentru a stabili un tratament antibiotic țintit și specific germenului respectiv, in functie de sensibilitatea acestuia.in paralel cu tratamentul antibiotic ar fi recomandat un consum mai mare de lichide (minim 2 litrii pe zi).

Care sunt bolile la care s-ar putea el referi (uretrita)?

#49
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postrazvan911, on Jan 16 2007, 16:20, said:

inca nu am avut curaj sa ma duc la doctor dar am vorbit cu unul online care mi-a dat urmatorul raspuns :

Stimate tudor razvan
o persoana care acuza o astfel de simptomatologie orienteaza catre un diagnostic prezumtiv de uretrita, reprezentind o infectie urinara cu afectarea uretrei. ar fi bine sa faceti cultura cu antibiograma din secretia uretrala pentru a stabili un tratament antibiotic țintit și specific germenului respectiv, in functie de sensibilitatea acestuia.in paralel cu tratamentul antibiotic ar fi recomandat un consum mai mare de lichide (minim 2 litrii pe zi).

Care sunt bolile la care s-ar putea el referi (uretrita)?
esti fenomenal! eu zic sa stai asa pana se agraveaza infectia intr-atat de mult, incat sa nu mai poti urina de durere, dar si atunci tot pe forum sa vii sa intrebi ce poti sa faci. tu prin intrebarea Care sunt bolile la care s-ar putea el referi (uretrita)? vrei sa stii ce e uretrita sau ce? uretrita e infectia uretrei. dupa cum ii spune si numele. zboara odata la doctor sa-ti faca antibiograma ca nu trece daca ne intrebi pe noi, si nici macar daca descanti.

#50
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006
Voi nu ati inteles ca problema mea nu e grava, nu ma doare nimic, nu s-a inrosit nimic, nu curge nimic, nu ma ustura cand urinez. Am o mica jena (ca un gadilat atunci cand urinez).

Oricum nu mai postez pe acest topic deoarece observ ca toata lumea este agresiva si sarcastica in raspunsuri.

#51
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postrazvan911, on Jan 16 2007, 17:02, said:

Voi nu ati inteles ca problema mea nu e grava, nu ma doare nimic, nu s-a inrosit nimic, nu curge nimic, nu ma ustura cand urinez. Am o mica jena (ca un gadilat atunci cand urinez).

Oricum nu mai postez pe acest topic deoarece observ ca toata lumea este agresiva si sarcastica in raspunsuri.


      Ei ? Te-ai suparat ? Usturimea pe care ai avut-o pot sa fie semnele unei infectii urinare sau a unui BTS . Daca nu mai ai simptome nu se cheama ca ai scapat .  Multe BTS-uri se ascund . Adica poti sa ai o perioada scurta de manisfestare dupa care devii purtator asimtomatic . Eventual in acest timp infectia lucreaza tacut pana cand ajungi la infertilitate sau mori .
     O infectie urinara netratata la timp sau tratata prost (cu ampicilina cand simti ca te doare) duce la nefrite cronice sau alte porcarii care te fac un candidat perfect pentru dializa peste cativa ani .
    Daca te duci la medic o sa-ti faca o analiza de sange si una cu urina . Ce mare branza !

#52
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postrazvan911, on Jan 16 2007, 17:02, said:

Voi nu ati inteles ca problema mea nu e grava, nu ma doare nimic, nu s-a inrosit nimic, nu curge nimic, nu ma ustura cand urinez. Am o mica jena (ca un gadilat atunci cand urinez).

Oricum nu mai postez pe acest topic deoarece observ ca toata lumea este agresiva si sarcastica in raspunsuri.


cred ca noi intelegem mai bine decat tine notiunea de "grav" - vezi postul lui cspot.

#53
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postrazvan911, on Jan 16 2007, 17:02, said:

Voi nu ati inteles ca problema mea nu e grava, nu ma doare nimic, nu s-a inrosit nimic, nu curge nimic, nu ma ustura cand urinez. Am o mica jena (ca un gadilat atunci cand urinez).

Oricum nu mai postez pe acest topic deoarece observ ca toata lumea este agresiva si sarcastica in raspunsuri.
eu cred ca el nu se mai duce la doctor pentru ca a inceput sa-i placa senzatia de gadilat!  :roflmaofast: sau deja sunt prea rea? :evillook:

#54
libelulas

libelulas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.01.2007
salut! sunt o fata de 20 de ani si nu mai suport usturimile vaginale. totul a inceput cam de multisor, mai intai cu mancarimi, usturimi, scurgeri abundente de culare verde-galbui, cu miros urat.am mers la mai multi medici si din braila si din bucuresti si mi-au prescris care ce puteau, medicamente fara nici un efect pozitiv pt mine.chiar daca calmau putin maine o luam de la capat. usturimile persiste pe toata perioada zilei dar dupa contactul sexual sunt insuportabile. cine cunoaste asa ceva si stie cam ce as putea sa fac sa-mi dea si mie un sfat. :deadtongue:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate