Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 

Astral Telefix, de la Astral Telecom

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#145
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

View Postbluelaser, on Oct 6 2006, 16:41, said:

asa este, vrem interconectare, nu pot suna acasa de pe cosmote.  :angry:
Se pare ca nici nu va fi prea curand interconectarea asta, eu nu imi pot suna prietena care are telefon Astral. :cursing: , RomTelecom nu se deranjeaza sa faca instalari in zona aia.

Edited by tiff, 06 October 2006 - 16:46.


#146
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

View PosttoXXik, on Oct 5 2006, 23:02, said:

in bacau, la astral telefix, apelurile intre 2 numere astral se aud FOARTE incet, pe cand intre astral-romtelecom, si orice retea mobila se aude tare si clar.
ma intreb care este cauza...

Pe ASTRAL TELEFIX se aude foarte incet in retea si incet cand suni in afara retelei. Sunetul este INFECT tinand cont ca uneori se aude metalic din cauza configurarii proaste a retelei. Unde mai pui ca pana si telefonul suna mai incet cand esti apelat... Cand am revenit la RomTelecom, am crezut ca s-a defectat telefonul... suna tare, adica normal si se auzea impecabil, tare si clar. Daca iei in calcul ca au tarife comparabile cu acelea ale RomTelecom, UPC ASTRAL sau cum le-o mai zice ar trebui sa ofere serviciile de telefonie GRATIS sau la 50% reducere fata de RomTelecom. Altfel, la actualele abonamente si tarifele inca foarte mari, telefonia UPC ASTRAL NU MERITA!

#147
geojoking

geojoking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 04.11.2005
intereseaza-te de noua oferta. e chiar asa cum zici tu. GRATIS in retea. si cam cu 50% mai ieftin decat romtelecom.

#148
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

View PostAllex, on Oct 6 2006, 19:14, said:

Unde mai pui ca pana si telefonul suna mai incet cand esti apelat... Cand am revenit la RomTelecom, am crezut ca s-a defectat telefonul... suna tare, adica normal si se auzea impecabil, tare si clar.


Sa vezi ce tare suna a gol buzunarul cand vine factura Romtelecom  :console:

#149
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

View Posttiff, on Oct 6 2006, 20:19, said:

Sa vezi ce tare suna a gol buzunarul cand vine factura Romtelecom  :console:

Castig suficient si oricum m-am interesat inainte de a-mi face din nou abonament. Sunt tarife OK. Diferentele fata de cat plateam la UPC Astral sunt de circa 20 RON/luna.
La UPC Astral nu platesti abonament pentru fix, dar ti-l si taie sau nu functioneaza cand vor ei sau cand "se intampla eroarea"... Nu dai nimic, dar nici nu face nici cat o ceapa degerata telefonia pe cablu tv.
Pana acum, dintre toti operatorii de telefonie (si am avut contracte cu toti, mai putin RDS Tel), cel mai serios este RomTelecom.
Cand ajungi sa depinzi de comunicare treci pana la urma tot pe RomTelecom, cel putin in zonele acoperite. Altfel, orice operator e bun, cu conditia sa nu platesti nimc si sa ai uptime cat mai mare, tarife aparent scazute si taxare LA MINUT.

View Postgeojoking, on Oct 6 2006, 19:20, said:

intereseaza-te de noua oferta. e chiar asa cum zici tu. GRATIS in retea. si cam cu 50% mai ieftin decat romtelecom.

E GRATIS in retea pentru ca n-ai cu cine sa vorbesti si oricum se aude atat de rau, incat spui daca e ceva urgent si inchizi. Este o strategie pentru a se pierde din vedere introducerea abonamentelor OBLIGATORII.

#150
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006

View PostAllex, on Oct 6 2006, 21:40, said:

Castig suficient si oricum m-am interesat inainte de a-mi face din nou abonament. Sunt tarife OK. Diferentele fata de cat plateam la UPC Astral sunt de circa 20 RON/luna.
La UPC Astral nu platesti abonament pentru fix, dar ti-l si taie sau nu functioneaza cand vor ei sau cand "se intampla eroarea"... Nu dai nimic, dar nici nu face nici cat o ceapa degerata telefonia pe cablu tv.
Pana acum, dintre toti operatorii de telefonie (si am avut contracte cu toti, mai putin RDS Tel), cel mai serios este RomTelecom.
Cand ajungi sa depinzi de comunicare treci pana la urma tot pe RomTelecom, cel putin in zonele acoperite. Altfel, orice operator e bun, cu conditia sa nu platesti nimc si sa ai uptime cat mai mare, tarife aparent scazute si taxare LA MINUT.
E GRATIS in retea pentru ca n-ai cu cine sa vorbesti si oricum se aude atat de rau, incat spui daca e ceva urgent si inchizi. Este o strategie pentru a se pierde din vedere introducerea abonamentelor OBLIGATORII.
Dacă telefonia UPC nu ți-a mers ție bine, nu înseamnă că telefonia pe cablu tv e de kkt.

#151
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

View Postrostov, on Oct 6 2006, 21:43, said:

Dacă telefonia UPC nu ți-a mers ție bine, nu înseamnă că telefonia pe cablu tv e de kkt.

Doar atat intelegi tu, eu am oferit si argumente pentru afirmatiile mele. Daca tu sustii telefonia de acest tip, ai liber la contraargumente. Nu e nevoie sa fii cine stie ce cunoscator intr-ale telefoniei ca sa-ti dai seama ca telefonia pe cablu tv este o "improvizatie" sau cel putin asa s-a implementat la UPC ASTRAL.

Telefonia este ca sa fie, televiziunea digitala idem, UPC ASTRAL este un operator in care este cel mai mare haos, au zeci de gestiuni, sute de directori, nu stiu unii ce fac altii, se fac inregistrari peste inregistrari si nu se rezolva nimic. Asta vara, pentru activarea Caller ID-ului am sunat de peste 10 (zece) ori la suport tehnic. De fiecare data cei de acolo ridicau din umeri, pentru ca nu stiau exact ce se intampla.

Singurele servicii care functioneaza in parametri rezonabili la UPC ASTRAL sunt televiziunea analogica si Internetul. Incerci si serviciul tv digital si telefonia, te enervezi si dai cu UPC ASTRAL de pereti, renunti la toate serviciile lor. De ce? Pentru ca au un serviciu cu clientii foarte prost organizat. Cum de ce? Pentru ca UPC ASTRAL inseamna sute de firmulite unite fara sa fi fuzionat. Fiecare e cu bucatica lui, fiecare ii respecta bucatica celuilalt si uite asa totul se intampla si nu raspunde nimeni de ce e in ograda UPC ASTRAL. In schimb se emit facturi, nu conteaza ca s-a prestat sau nu serviciul sau daca respectivul client e nemultumit sau a depus 1000 de reclamatii scrise.

Telefonia de la UPC ASTRAL NU se compara cu RDS TEL, sunt solutii total diferite.
UPC ASTRAL ofera cel mai prost serviciu de telefonie fixa dintre operatorii alternativi. Cine sustine contrariul sa nu ezite sa si argumenteze.

#152
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006

View PostAllex, on Oct 6 2006, 21:56, said:

Doar atat intelegi tu, eu am oferit si argumente pentru afirmatiile mele. Daca tu sustii telefonia de acest tip, ai liber la contraargumente. Nu e nevoie sa fii cine stie ce cunoscator intr-ale telefoniei ca sa-ti dai seama ca telefonia pe cablu tv este o "improvizatie" sau cel putin asa s-a implementat la UPC ASTRAL.

UPC ASTRAL ofera cel mai prost serviciu de telefonie fixa dintre operatorii alternativi. Cine sustine contrariul sa nu ezite sa si argumenteze.
Așa a improvizat Astral la tine, eu am UPC și merge super, se aude f. bine și nu a picat niciodată. Romtelecom, de ex. a picat, odată, ce e drept. Oraganizarea e ok la ei, nu e coadă la sediu, rel. clienți non stop, etc. Asta în Timișoara. Desigur, aici e altă concurență, avem cam 10 firme care oferă servicii de calitate cu suport non stop în general și aproape exclusiv pe fibră optică (mă rog, bucla locală mai este cablu/cupru uneori).
RDS în schimb pică destul de des pe aici, cel puțin de 2 ori la săptămână.

#153
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

View Postrostov, on Oct 6 2006, 22:03, said:

Așa a improvizat Astral la tine, eu am UPC și merge super, se aude f. bine și nu a picat niciodată. Romtelecom, de ex. a picat, odată, ce e drept. Oraganizarea e ok la ei, nu e coadă la sediu, rel. clienți non stop, etc. Asta în Timișoara. Desigur, aici e altă concurență, avem cam 10 firme care oferă servicii de calitate cu suport non stop în general și aproape exclusiv pe fibră optică (mă rog, bucla locală mai este cablu/cupru uneori).
RDS în schimb pică destul de des pe aici, cel puțin de 2 ori la săptămână.

A nu se confunda UPC cu ASTRAL!
UPC a preluat si ASTRAL, unde a modificat numele si tarifele, "calitatea" insa e aceeasi, poate chiar mai proasta ca inainte, din cauza REorganizarii. UPC vrea banii inapoi, nu unificarea calitatii. Altfel n-ar fi cerut aceleasi tarife pe serviciile proaste de la ASTRAL. Acum sa suporte criticile la adresa UPC, daca tot i-au preluat.

#154
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006

View PostAllex, on Oct 6 2006, 22:08, said:

A nu se confunda UPC cu ASTRAL!
UPC a preluat si ASTRAL, unde a modificat numele si tarifele, "calitatea" insa e aceeasi, poate chiar mai proasta ca inainte, din cauza REorganizarii. UPC vrea banii inapoi, nu unificarea calitatii. Altfel n-ar fi cerut aceleasi tarife pe serviciile proaste de la ASTRAL. Acum sa suporte criticile la adresa UPC, daca tot i-au preluat.
Ahamz, ok, așa să fie! -_-

#155
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006
PS: Astral nu e încă unificat 100% cu upc ca infrastructură

#156
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

View PostAllex, on Oct 6 2006, 21:56, said:

Doar atat intelegi tu, eu am oferit si argumente pentru afirmatiile mele. Daca tu sustii telefonia de acest tip, ai liber la contraargumente. Nu e nevoie sa fii cine stie ce cunoscator intr-ale telefoniei ca sa-ti dai seama ca telefonia pe cablu tv este o "improvizatie" sau cel putin asa s-a implementat la UPC ASTRAL.
S-o fi implementat prost pe zone. La prietena mea merge. Telefonul suna ok, se aude ok. Nu sunt probleme! Abonamentul e mult mai ieftin ca la Romtelecom si cuprinde 400 minute in afara orelor de varf, iar calitatea audio este excelenta inclusiv catre strainatate, deci nu sunt motive sa ne plangem. Poate or fi zone unde s-a implementat prost serviciul, insa acest lucru nu iti da dreptul sa faci afirmatii globale.
Serviciul clienti este jale, insa daca serviciile merg bine nu apelezi la ei.

Edited by tiff, 07 October 2006 - 07:05.


#157
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

View Posttiff, on Oct 7 2006, 08:03, said:

S-o fi implementat prost pe zone. La prietena mea merge. Telefonul suna ok, se aude ok. Nu sunt probleme! Abonamentul e mult mai ieftin ca la Romtelecom si cuprinde 400 minute in afara orelor de varf, iar calitatea audio este excelenta inclusiv catre strainatate, deci nu sunt motive sa ne plangem. Poate or fi zone unde s-a implementat prost serviciul, insa acest lucru nu iti da dreptul sa faci afirmatii globale.
Serviciul clienti este jale, insa daca serviciile merg bine nu apelezi la ei.

:D Nu fac nici o "afirmatie globala", sunt chestiuni verificate si constatate de toata lumea. TOTI care au ridicat vreodata receptorul unui telefon conectat la ASTRAL TELEFIX au spus ca se aude mult mai incet, de la ton pana la convorbire. Nu e nevoie sa vii tu sa-i contrazici. Citeste tot threadul! Cand am spus implementare m-am referit la solutia tehnica aleasa. Probabil exista ceva incompatibilitati sau minusuri intre reteaua existenta si echipamentele pentru telefonie.

#158
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

View PostAllex, on Oct 7 2006, 11:47, said:

TOTI care au ridicat vreodata receptorul unui telefon conectat la ASTRAL TELEFIX au spus ca se aude mult mai incet, de la ton pana la convorbire. Nu e nevoie sa vii tu sa-i contrazici. Citeste tot threadul!
Fals. Perfect fals. Am citit tot threadul, ceea ce nu ma impedica sa recunosc servicii de calitate acolo unde sunt. In continuare faci afirmatii globale de dragul de a emite false judecati de valoare si nu citesti cu atentie toate relatarile de pe acest thread :console: . Precizare importanta: nu lucrez la UPC Astral.



View PostAllex, on Jul 21 2005, 12:03, said:

Am vorbit cateva minute Astral - RomTelecom si se aude foarte bine. :coolspeak:
Daca merge atat de bine Astral Telefix, adio RomTelecom, nu are sens sa platesc 5 euro + TVA doar pentru ca am telefon fix. La Astral platesc acum circa 25 RON (CaTv) + echivalentul in RON a 15,5 USD (Internet + chirie modem + telefonie fixa). La toate acestea se adauga celebra TVA, de numai 19% :cursing: . In final, factura Astral TriPlaycu TVA ajunge pe la circa 80 RON. De obicei, factura RomTelecom ajunge lejer la 35 RON (inclusiv TVA), fara sa am inclus nici un minut de convorbire, ce sa mai vorbim de servicii Internet... Deci, serviciile Astral merita.
Las la o parte virgula dupa deci :cursing: .

Edited by tiff, 07 October 2006 - 12:38.


#159
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

View Posttiff, on Oct 7 2006, 13:24, said:

Las la o parte virgula dupa deci :cursing: .

:D Asta cu virgula n-ai nimerit-o! Vezi www.pruteanu.ro si mai documenteaza-te inainte sa arati cu degetul!

Candva erau standardele pe care le descriam in postul respectiv. Treptat, calitatea a scazut, iar preturile au crescut. Situatia dureaza de circa un an. Am sperat ca se va rezolva.

Plateam:
25 RON CaTv, pretul a crescut la 32 RON
15,5 USD Internet, pretul a fost trecut in euro, la 12,5 (s-a renuntat la chiria pe modem de 3 USD si s-a pus egal intre 12,5 USD si 12,5 EURO; diferenta de curs a insemnat SCUMPIRE)
Telefonie 0, a scazut calitatea pana la exasperare
De la 80 RON/luna cu TriPlay am ajuns la peste 100 in doar un an si ceva.

Edited by Allex, 07 October 2006 - 13:49.


#160
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

View PostAllex, on Oct 7 2006, 14:41, said:

:D Asta cu virgula n-ai nimerit-o! Vezi www.pruteanu.ro si mai documenteaza-te inainte sa arati cu degetul!
Ok, ramai aici si comenteaza, eu ma retrag. Alivoar.

#161
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View PostAllex, on Oct 7 2006, 11:47, said:

TOTI care au ridicat vreodata receptorul unui telefon conectat la ASTRAL TELEFIX au spus ca se aude mult mai incet, de la ton pana la convorbire.
Nu generaliza - am Astral telefix de peste un an, vorbesc zilnic de mai multe ori si se aude cat se poate de bine..
Toti operatorii te telefonie, inclusiv Romtelecom au problemele lor, mai mari sau mai mici - asa cum au probleme cu calitatea servicului acei abonati Romtelecom care si acuma sunt nevoiti sa foloseasca telefoane cu disc, pe linii cuplate, in centrale analogice, la fel au avut si acei abonati GSM care au avut nesansa sa primeasca un network busy cand au incercat sa sune din mijlocul unui oras..

#162
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

View Posttudor_turcu, on Oct 7 2006, 20:48, said:

Nu generaliza - am Astral telefix de peste un an, vorbesc zilnic de mai multe ori si se aude cat se poate de bine..
Toti operatorii te telefonie, inclusiv Romtelecom au problemele lor, mai mari sau mai mici - asa cum au probleme cu calitatea servicului acei abonati Romtelecom care si acuma sunt nevoiti sa foloseasca telefoane cu disc, pe linii cuplate, in centrale analogice, la fel au avut si acei abonati GSM care au avut nesansa sa primeasca un network busy cand au incercat sa sune din mijlocul unui oras..

Solutia ASTRAL TELEFIX este INFERIOARA din punct de vedere TEHNIC celei a ROMTELECOM si RDS TEL.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate