Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Eoliene - energie EOLIANĂ (partea 1, 2006-2009)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4542 replies to this topic

#235
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View Postalien1835, on Mar 27 2007, 18:09, said:

A reusit cineva sa faca unu?
Daca da ce schema a folosit ?
Am gasit ceva pe net gata facute,ce spuneti is bune de ceva?
http://www.technoele...emperatura.html
Acele regulatoare au comun cu ceea ce avem nevoie doar denu8mirea ...
Am pus pe incalzireglobala.tk doua scheme, cred functionale (cred ca unele au mai fost pe acest forum). Lucrez la alta acum. Voi reveni la momentul oportun.

#236
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View PostIONUT_ONILL, on Mar 27 2007, 21:38, said:

... Intrebari ptr cei avansati:

1. Ar merge sa folosim 2 randuri de magneti, respectiv bobine sau mai mule randuri (asezati/-e in cercuri concentrice ?
2. Daar mai mult de 2 rotoare si 1 stator ? de ex 4 rotoare si 2 statoare ? In sensul daca ar avea randament.
3. La documentul in excel - calcul diametru rotor, nu pricep mare lucru, acolo sunt exemple ptr rotoare de sute de kw. Ma puteti ajuta ? intreb asta ptr ca ar fi mai benefic realizarea unui generator de minim 1kw ptr inceput.
4. rotirea generatorului pe sasiu sau a sasiului pe stalp.. il limitati la 340g de ex ? sau la cat ?

Multumesc mult.
2. M-am gandit si eu la solutia asta, dar asta ar insemna cercetare ...
3. Am pus pe incalzireglobala.tk un document excel care se pare ca e util

Restul s-a raspuns ...

#237
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005
Am pus pe inclazireglobala.tk o schema proprie de regulator, pentru inspiratie ...

#238
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

View Postadone, on Mar 28 2007, 03:17, said:

Am pus pe inclazireglobala.tk o schema proprie de regulator, pentru inspiratie ...

Schema asta e cam generalizata
Nici macar nu scrie ordinea pinilor la integrat... :mellow:
Daca spui ca ai facut-o ia si modifico,fa-o mai exacta,mai precisa :worthy:
Cam cat costa pisesele ?

Attached Files



#239
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View Postalien1835, on Mar 28 2007, 14:59, said:

Schema asta e cam generalizata
Nici macar nu scrie ordinea pinilor la integrat... :mellow:
Daca spui ca ai facut-o ia si modifico,fa-o mai exacta,mai precisa :worthy:
Cam cat costa pisesele ?
Am dta-o doar ca informatie (este foaia dupa care am lucrat eu), deoarece am spus ca nu m-a multumit (in momentul in care acumulatorul e plin, releul de intrare intra intr-un fel de oscilatie care e neplacuta in casa ...)
Daca totusi considerati ca ar fi utila, pot sa dau si desenul cablajului, sau sa-l fac prin foto si sa-l trimit.
Piesele nu stiu cat costa caci eu le-am facut (2 buc) din recuperari, dar ma pot interesa (nu cred ca depasesc in total cam 15 euro).

#240
IONUT_ONILL

IONUT_ONILL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 16.10.2006
Va multmesc ptr raspunsuri.

Oamnei buni, mai aveti pana sa terminati careva proiectul ?

Incearca cineva construire unui generator de minim 1kw ? Sau doar mini generatoare ?

#241
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
mi-a venit o idee.....  merg folosite 2 discuri de frana pentru rotor. De exemplu de dacie(se gasesc peste tot).Au diametru de vreo 22-23 cm si au gauri pentru vreo 6 prezoane(din cate imi amnitesc). Problema e ca discul are o gaura in interior de vreo 8-9 cm.Deci nu poti sa-i pui un ax de 8 cm.;Ideea e urmatoarea:discul are un butuc iesit inafara de vreo 2 cm grosme iar in butuc sunt date gaurile.caut un rulment de 8 -9 cm(exact dametrul gaurii interiare) s il sudez in interiorul butucului.pun pe rulment axul respectiv. Apo sudez axul care ies din rulment de teava care culiseaza pe turn.ideea e ca axul e fix iar rotorul se poate misca liber datorita rulmentului....urmeaza sa fixez palele pe  cele 6 prezoane......restul se stie.
astfel am rezolvat usor problema cadrului iar niste discuri de  frana s un rulment se gasesc peste tot.
Ce parere aveti?

#242
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
mai sunt cateva greseli de ortografie.....am scris cam repede sper sa intelegeti

#243
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View PostIONUT_ONILL, on Mar 28 2007, 22:52, said:

Va multmesc ptr raspunsuri.

Oamnei buni, mai aveti pana sa terminati careva proiectul ?

Incearca cineva construire unui generator de minim 1kw ? Sau doar mini generatoare ?
Da

#244
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

View Postwatashi, on Mar 29 2007, 10:16, said:

mi-a venit o idee.....  merg folosite 2 discuri de frana pentru rotor. De exemplu de dacie(se gasesc peste tot).Au diametru de vreo 22-23 cm si au gauri pentru vreo 6 prezoane(din cate imi amnitesc). Problema e ca discul are o gaura in interior de vreo 8-9 cm.Deci nu poti sa-i pui un ax de 8 cm.;Ideea e urmatoarea:discul are un butuc iesit inafara de vreo 2 cm grosme iar in butuc sunt date gaurile.caut un rulment de 8 -9 cm(exact dametrul gaurii interiare) s il sudez in interiorul butucului.pun pe rulment axul respectiv. Apo sudez axul care ies din rulment de teava care culiseaza pe turn.ideea e ca axul e fix iar rotorul se poate misca liber datorita rulmentului....urmeaza sa fixez palele pe  cele 6 prezoane......restul se stie.
astfel am rezolvat usor problema cadrului iar niste discuri de  frana s un rulment se gasesc peste tot.
Ce parere aveti?
varianta cu sudatul rulmentului de disc cade. pentru ca in momentul cind sudezi metalul isi schimba foma, nu va mai fi perfect rotund si se va bloca. iti spun sigur pt ca eu personal am stricat deja 2 rulmenti cind am facut o elice experimentala, iar tatal meu a inceput sa rada cind i-am zis ca am sudat rulmentul, el fiind mecanic de meserie.  rulmentii nu se sudeaza, asta este clar.ceea ce iti trebuie este o caseta, sau 2 casete, cum vrei in care fixezi rulmentii, iar caseta(casetele) o fixezi cu suruburi sau sudata de disc(discuri). in modul acesta poti alege ce rulmenti iti convin.

#245
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
corect......la asta nu m-am gandit....

#246
IONUT_ONILL

IONUT_ONILL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 16.10.2006

View Postdanpet, on Mar 29 2007, 21:12, said:

Da
Si ne dai, te rog, si niste amanunte. Ms.

#247
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View PostIONUT_ONILL, on Mar 28 2007, 22:52, said:

Va multmesc ptr raspunsuri.

Oamnei buni, mai aveti pana sa terminati careva proiectul ?

Incearca cineva construire unui generator de minim 1kw ? Sau doar mini generatoare ?
Generatorul de 2,4 m (cu 10 bobine) poate da in mod normal 500 W (daca ai vantul necesar); pentru perioade scurte poate da 1000 W. Trebuie sa na gandim ca si 500 W sunt multi, daca ne gandim ca sunt la 24 V, care inseamna aproximativ 40 A! La 1kW avem 80A ... Se prefera a se folosi un asemenea generator si acumulatori care sa preia sarcini suplimentare mai mari (sarcini care, atunci cand este vant) care usor pot avea 1kw. Un asemenea generator, poate da , la numai 5 m/s cam 100 W, dar in 24 ore 2,5 KWh.
Cu o elice mai mare (3,6 m diametru) se poate obtine 250 W (medie pe 24 ore la 5 m/s), deci in 24 ore 6 KWh. La  turbina de 3,6 m se folosesc 12 bobine cu cate 25 spire cu 1,8 mm (cate 4 bobine in serie, legate in stea.; discul de fier are 14 inch diametru cu 16 magneti de 2 x 1 x 1/2 inch. La aceasta masina, o coada de 1m trebuie sa aiba 40 kg greutate, pentru scoate din vant generatorul in jurul puterii de 1 kw.
Se observa ca problemele sunt mai "grele" si parerea mea este ca ar trebui inceput cu puteri mai mici, pentru experienta. Poate nu cum am inceput eu (cu 10 W), dar cred ca ar trebui inceput cu ceva gen 100 la 300 w, mai intai. Se inteleg fenomenele si se pot elimina unele potentiale greseli. Aceasta are un pret: o masina care poate nu e suficient de puternica, dar cred ca merita (altfel exista riscul ca dupa ce este pusa in functie cea 'mare', aceasta sa nu functioneze bine sau chiar de loc).
Cred ca e de ajuns ... Scuze de lungime.

#248
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

View Postwatashi, on Mar 29 2007, 11:16, said:

mi-a venit o idee.....  merg folosite 2 discuri de frana pentru rotor. De exemplu de dacie(se gasesc peste tot).Au diametru de vreo 22-23 cm si au gauri pentru vreo 6 prezoane(din cate imi amnitesc). Problema e ca discul are o gaura in interior de vreo 8-9 cm.Deci nu poti sa-i pui un ax de 8 cm.;Ideea e urmatoarea:discul are un butuc iesit inafara de vreo 2 cm grosme iar in butuc sunt date gaurile.caut un rulment de 8 -9 cm(exact dametrul gaurii interiare) s il sudez in interiorul butucului.pun pe rulment axul respectiv. Apo sudez axul care ies din rulment de teava care culiseaza pe turn.ideea e ca axul e fix iar rotorul se poate misca liber datorita rulmentului....urmeaza sa fixez palele pe  cele 6 prezoane......restul se stie.
astfel am rezolvat usor problema cadrului iar niste discuri de  frana s un rulment se gasesc peste tot.
Ce parere aveti?
Cu 23 cm se poate face masina de 300 W, dar folosind cu tot cu butucul rotii (nu stiu cum e exact cea de Dacie, dar de la alte masini, precum Opel Vectra, e posibil). Nu e necesar a se suda, caci axul are o flansa cu gauri de prindere. Trebuie analizata situatia; ar putea fi o solutie.

#249
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
o sa pun niste poze cu un disc de frana de dacie.....care ax are flansa cu gauri de prindere?
ce zceti de asta?:http://funlw65.lx.ro/alternator.php el zice ca foloseste 16 magneti de ferita....eu cred ca nu o sa scoata nimica...magnetii de feirta sunt ca aia din difuzoare...destul de slabi pentru un generator...parerea mea

#250
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
In unul din manualele lui Pigot e descris un generator cu magneti de ferita, dar parca-s totusi mai bondoci decat astia.
E chestie de dimensionare... pentru o morisca mica si turatie mare ar trebui sa fie ok.  Mai ales daca nu vrei decat sa incarci un acumulator la o cabana de weekend.

-----------

Pe alta lista cineva a dat link-ul unui film despre realizarea unui generator - eu nu pot sa-l vad (.wmv) dar poate ca e interesant: 20 MB download

cezar

Edited by blimpyway, 29 March 2007 - 23:06.


#251
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
si mai sti cumva cat spunea in manual ca scoate?

#252
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
mda ...interesant filmul.eu am vazut versiunea in romana, de acolo am zis eu de o elice cu 2 pale dintr-o singura bucata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate