Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Eoliene - energie EOLIANĂ (partea 1, 2006-2009)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4542 replies to this topic

#217
mamurus

mamurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 19.01.2007
Domnilor, o intrebare pe care cred ca nu a pus-o nimeni pana acum...

Mi-a spus cineva ca a vazut o morisca mai mica care facea o galagie de l-a convins sa nu mai cumpere teren in zona.
Ma gandesc ca daca am sa fac una cu diametru de vreo 4 m nu o sa mai faca fff multa galagie.

Sa imi zica cineva cum e sa stai la 10-20m de un monstru din asta.

Please advice...

#218
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Pai  stii acum cum sa-i convingi pe vecini sa-si ridice casele cat mai departe de tine..  B)

In principiu simpla marire a rotorului nu are obligatoriu efect de reducere a zgomotului, as zice ca dimpotriva.
Ca zgomote aerodinamice dominante sunt:
- viteza in raport cu vantul (cu cat se invarte mai repede varful elicii decat vantul)
- intensitatea vantului.
- forma profilului si mai ales forma varfului palelor
- gradul de finisare al acestora.
- "batai" datorita lovirii de stalp a turbulentelor create de aripile rotorului. (Se simt la centrale foarte mari)
In principiu cu cat rotorul e mai mare cu atat zgomotul e mai mare si de frecventa mai joasa. E posibil ca la centrale mari anumite zgomote sa se produca in frecvente infrasonore si sa devina imperceptibile.

Alte surse posibile de zgomot:
- reductorul de viteze (pentru centralele care nu merg pe direct)
- vibratii ale palelor .
- vibratii din alternator (de ex, un alternator monofazat)
- vibratii giroscopice la rotoare cu 2 pale.
- scartait la intoarcerea in vant sau chiar in rulmenti (lagare, bucsi neunse)

cezar

#219
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
ceva interesant aici:http://funlw65.lx.ro/

#220
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

 mamurus, on Mar 23 2007, 10:14, said:

Domnilor, o intrebare pe care cred ca nu a pus-o nimeni pana acum...

Mi-a spus cineva ca a vazut o morisca mai mica care facea o galagie de l-a convins sa nu mai cumpere teren in zona.
Ma gandesc ca daca am sa fac una cu diametru de vreo 4 m nu o sa mai faca fff multa galagie.

Sa imi zica cineva cum e sa stai la 10-20m de un monstru din asta.

Please advice...
Cu zgomotul sunt, obiectiv vorbind, doua situatii:
- o eoliana prost relizata sau cu defectiuni (s-a mai spus); in cazul generatorului care l-am facut noi in Anglia (2,4 m, 500W) zgomotul era ca un falfait de aer si se estompa complet la o distanta de 10 - 20 m:
- un vecin cusurgiu, caz in care nu avem de facut decat ori sa ne mutam sau sa ne punem panouri solare (s-ar putea si alea sa-l deranjeze ...).
   Impotriva eolienelor sunt si unii care spun ca deranjeaza vizual; pentru acestia s-a inventat vopsirea lor cu culori de camuflaj ...
   Unii spun ca deranjeaza pasarile si liliecii in migratie. Nu s-au raportat asemenea probleme la eolienele mici (acestea au turatii mai mari si sunt percepute ca "discuri" mobile ...). Asemenea probleme se studiaza la cele mari, dar sunt solutii (lumini, emitatoare radio, etc.).

#221
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005
Am modificat pe incalzireglobala.tk punand cateva imagini din timpul lucrului la eoliana de 300 W.

#222
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

 adone, on Mar 24 2007, 00:49, said:

Am modificat pe incalzireglobala.tk punand cateva imagini din timpul lucrului la eoliana de 300 W.

Adone ala de la Focsani nu stii de unde avea carcasa aia pt. generator?
http://incalzireglobala.tk/

In alta  ordine de idei am auzit ca regulatoare de tensiune au si autoturismele.
Sunt cunoscute sub numele de "relee de tensiune"
Alea nu sunt bune?

Elicia daca nu o mai intaresti cu fibra de sticla are ceva?
Probabil va rezista mai putin.NU?

Edited by alien1835, 24 March 2007 - 16:49.


#223
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006

 alien1835, on Mar 24 2007, 16:45, said:

Adone ala de la Focsani nu stii de unde avea carcasa aia pt. generator?
http://incalzireglobala.tk/
Adone e cel din Suceava. Din cate stiu eu cel din Focsani nu a participat inca la discutii pe threadul asta dar pot sa-ti spun ca a realizat ansamblul pe plan "local", la o firma din zona lui


Lansez o intrebare, poate stie cineva amanunte:
   care e legislatia la noi, referitoare la conectarea la retea a generatoarelor electrice care folosesc surse de energie regenerabila?

stiu ca in multe tari din UE e mult simplificata, stiu asta din discutiile de pe fieldlines, in sensul ca trebuie doar sa ii anunti, sa iti verifice echipamentul sau omologarea lui, ti se monteaza un contor si ti se plateste cantitatea de energie "pompata"  in retea

  Cand am cautat eu ultima data informatii despre asta, la noi era destul de complicat, cu niste certificate "verzi" pe care le emitea Autoritatea pt Energie, sau cam asa ceva, si care apoi se licitau, etc....

ma intrebam daca odata cu "alinierea" mult aplaudata nu s-a intamplat ceva si in domeniul asta

#224
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
asta e tot ce am gasit pe saitul ANRE
Attached File  GHIDUL_PROD_EE_SRE_feb_2007.doc   422K   584 downloads

#225
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

 validoe, on Mar 25 2007, 17:07, said:

asta e tot ce am gasit pe saitul ANRE
GHIDUL_P...feb_2007.doc

Validoe tu vrei sa produci in masa?
Vrei sa iti deschizi o firma cu asa ceva?

#226
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006

 alien1835, on Mar 25 2007, 18:07, said:

Validoe tu vrei sa produci in masa?
Vrei sa iti deschizi o firma cu asa ceva?

Ma gandeam doar ca se merita sa ai o instalatie care sa-ti depaseasca necesarul si ca nu ar strica un ban in plus "adus de vant" ;)
Cam asta e tendinta in vest, micii producatori pompeaza in retea surplusul si mai fac si un ban. Cred ca n-ar fi rea ca investitie daca legislatia ar incuraja genul asta de "activitate"

#227
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

 validoe, on Mar 25 2007, 20:29, said:

Ma gandeam doar ca se merita sa ai o instalatie care sa-ti depaseasca necesarul si ca nu ar strica un ban in plus "adus de vant" ;)
Cam asta e tendinta in vest, micii producatori pompeaza in retea surplusul si mai fac si un ban. Cred ca n-ar fi rea ca investitie daca legislatia ar incuraja genul asta de "activitate"

Da asai insa investitia asta e cam mare.
Inca o discutie in acest sens
http://www.fonduri-s...wtopic.php?t=49
Sper sa nu fie considerata reclama  :nonobad:

#228
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005

 alien1835, on Mar 24 2007, 17:45, said:

Adone ala de la Focsani nu stii de unde avea carcasa aia pt. generator?
http://incalzireglobala.tk/

In alta  ordine de idei am auzit ca regulatoare de tensiune au si autoturismele.
Sunt cunoscute sub numele de "relee de tensiune"
Alea nu sunt bune?

Elicia daca nu o mai intaresti cu fibra de sticla are ceva?
Probabil va rezista mai putin.NU?
Nu e nici o carcasa. Sunt rotoarele inca fara stator. (cred ca despre imaginea cea neagra cu suruburi e vorba). La eolienele acestea de care tot vorbesc, tot ansamblul sta in aer liber, fara nici o carcasa. Este astfel construit ca nu e influientat de mediul exterior.
Regulatorul de la masini este pentru altfel de generator, adica pentru generatoare cu bobina de excitatie (aici avem mangeti permanenti). Ecela regleaza tensiunea generata prin conectarea/deconectarea tensiunii (sau varierea curentului) la bornele rotorului (care e pe post de magnet). Aici nu e posibil asaceva. Aici, se pare, cel mai bine e un regulator paralel (sunt) care nu permite cresterea tensiunii pe acumulator peste o anumita limita, iar daca nu e consum si totusi e vant, deviaza curentul intr-o sarcina (rezistenta, resou, etc.), pentru a nu lasa generatorul in gol.
Este bine sa o intaresti pe bordul de atac cu fibra de sticla. Era un test (cu foto) pe scoaigwind.com in care erau comparate diferite materiale la eoliene mici. Se pare ca diferentele de timp de functionare nu sunt semnificative. Deci lemnul e mai bun caci e mai ieftin. Iar acoperirea e discutabila. Daca nu se reuseste sa se faca foarte bine, atunci e mai bine fara nimic (daca nu e bine facuta, patrunde apa in lemn si ramane acolo, lucrand in timp; daca nu e acoperita, apa vine dar siese rapid).

#229
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006

 alien1835, on Mar 25 2007, 21:21, said:

Da asai insa investitia asta e cam mare.
Inca o discutie in acest sens
http://www.fonduri-s...wtopic.php?t=49
Sper sa nu fie considerata reclama  :nonobad:
mersi pt link, alien! din discutiile de acolo am aflat 2 lucruri:
-ca ANRE nu si-a facut treaba decat pe jumatate, pana acum, adica nu a reglementat producerea de energie "verde" decat pt  firme, lasand la o parte deocamdata potentialii mici producatori
-ca pretul cu care se plateste MWh de enrgie verde e mult mai mare decat credeam eu, adica se apropie de 100euro
deocamdata sa ne multumim daca reusim sa avem facturi mai mici, mai e pana sa ne vina si niste bani...

#230
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

 adone, on Mar 25 2007, 22:43, said:

Nu e nici o carcasa. Sunt rotoarele inca fara stator. (cred ca despre imaginea cea neagra cu suruburi e vorba). La eolienele acestea de care tot vorbesc, tot ansamblul sta in aer liber, fara nici o carcasa. Este astfel construit ca nu e influientat de mediul exterior.
Regulatorul de la masini este pentru altfel de generator, adica pentru generatoare cu bobina de excitatie (aici avem mangeti permanenti). Ecela regleaza tensiunea generata prin conectarea/deconectarea tensiunii (sau varierea curentului) la bornele rotorului (care e pe post de magnet). Aici nu e posibil asaceva. Aici, se pare, cel mai bine e un regulator paralel (sunt) care nu permite cresterea tensiunii pe acumulator peste o anumita limita, iar daca nu e consum si totusi e vant, deviaza curentul intr-o sarcina (rezistenta, resou, etc.), pentru a nu lasa generatorul in gol.
Este bine sa o intaresti pe bordul de atac cu fibra de sticla. Era un test (cu foto) pe scoaigwind.com in care erau comparate diferite materiale la eoliene mici. Se pare ca diferentele de timp de functionare nu sunt semnificative. Deci lemnul e mai bun caci e mai ieftin. Iar acoperirea e discutabila. Daca nu se reuseste sa se faca foarte bine, atunci e mai bine fara nimic (daca nu e bine facuta, patrunde apa in lemn si ramane acolo, lucrand in timp; daca nu e acoperita, apa vine dar siese rapid).

Merci.
Deci pana la urma e nevoie de un  redresor de tensiune.
Am o schema destul de usoara.(12V si vro 30A,oricum nu e nevoie de mai mult)
Voi ce spuneti?
NPC Validoe...

Attached Files



#231
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 alien1835, on Mar 26 2007, 20:43, said:

Merci.
Deci pana la urma e nevoie de un  redresor de tensiune.
Am o schema destul de usoara.(12V si vro 30A,oricum nu e nevoie de mai mult)
Voi ce spuneti?
NPC Validoe...
Nuuu...n-ai inteles.
Asa cum a zis @adone,e nevoie de un regulator paralel.Schema pe care o ai tu e cu regulator serie si e buna doar sa alimentezi un consumator de la retea,dar nu sa incarci baterii (nici macar de la retea),pentru ca nu are ce trebuie pentru asta (limitare de curent in functie de tensiune).
Incearca schema care a fost pusa la acest subiect,cu operationale si relee.Trebuie sa mearga,chiar daca e cea mai simpla schema posibila.Are inconvenientul ca releele nu sunt foarte fiabile in timp,iar daca se defecteaza regulatorul,atunci e tare nasol ori pentru turbina,ori pentru baterie (depinde daca releul ramane blocat sau nu mai face contact).
In orice caz,regulatorul impreuna cu rezistentele de diversiune sunt componente foarte importante din sistem si trebuiesc facute cu deosebita atentie!

Cu stima
Dan P

#232
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

 danpet, on Mar 26 2007, 21:52, said:

Nuuu...n-ai inteles.
Asa cum a zis @adone,e nevoie de un regulator paralel.Schema pe care o ai tu e cu regulator serie si e buna doar sa alimentezi un consumator de la retea,dar nu sa incarci baterii (nici macar de la retea),pentru ca nu are ce trebuie pentru asta (limitare de curent in functie de tensiune).
Incearca schema care a fost pusa la acest subiect,cu operationale si relee.Trebuie sa mearga,chiar daca e cea mai simpla schema posibila.Are inconvenientul ca releele nu sunt foarte fiabile in timp,iar daca se defecteaza regulatorul,atunci e tare nasol ori pentru turbina,ori pentru baterie (depinde daca releul ramane blocat sau nu mai face contact).
In orice caz,regulatorul impreuna cu rezistentele de diversiune sunt componente foarte importante din sistem si trebuiesc facute cu deosebita atentie!

Cu stima
Dan P

A reusit cineva sa faca unu?
Daca da ce schema a folosit ?
Am gasit ceva pe net gata facute,ce spuneti is bune de ceva?
http://www.technoele...emperatura.html

#233
IONUT_ONILL

IONUT_ONILL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 16.10.2006
Salutare la toata lumea !

Imi place tare de tot topicul acesta,  ptr ca am pasiunea surubarelilor de mult, iar despre constructia unei eoliene ma bate gandul de mult.  Multumesc in special celor care au avut bunavointa de a posta manualele si documentatiile. Dumenzeu sa va ajute !

Am citit de peste 2 ori topicul. Sper ca in vara asta sau mai devreme sa ma apuc si eu de treaba. Momentan nu am finante si astept sa adun ceva ca sa nu ma opresc fara sa fiunalizes "jucaria"

Intrebari ptr cei avansati:

1. Ar merge sa folosim 2 randuri de magneti, respectiv bobine sau mai mule randuri (asezati/-e in cercuri concentrice ?
2. Daar mai mult de 2 rotoare si 1 stator ? de ex 4 rotoare si 2 statoare ? In sensul daca ar avea randament.
3. La documentul in excel - calcul diametru rotor, nu pricep mare lucru, acolo sunt exemple ptr rotoare de sute de kw. Ma puteti ajuta ? intreb asta ptr ca ar fi mai benefic realizarea unui generator de minim 1kw ptr inceput.
4. rotirea generatorului pe sasiu sau a sasiului pe stalp.. il limitati la 340g de ex ? sau la cat ?

Multumesc mult.

#234
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 alien1835, on Mar 27 2007, 18:09, said:

A reusit cineva sa faca unu?
Daca da ce schema a folosit ?
Am gasit ceva pe net gata facute,ce spuneti is bune de ceva?
http://www.technoele...emperatura.html
Nu cred, astea par controlere pentru camere frigorifice... sau ceva de genul asta.

salut Ionut,

IONUT_ONILL said:

...
1. Ar merge sa folosim 2 randuri de magneti, respectiv bobine sau mai mule randuri (asezati/-e in cercuri concentrice ?
Generatoarele axiale (cele mai populare printre Do-It-Yourself-eri) au doua rotoare cu magneti si un stator intre ele

Quote

2. Daar mai mult de 2 rotoare si 1 stator ? de ex 4 rotoare si 2 statoare ? In sensul daca ar avea randament.
Preferabil ca  magnetii  sa aibe viteza cat mai mare - cu cat se misca mai repede deasupra bobinelor, cu atata se obtine mai multa energie dintr-un singur magnet. Pentru o turatie data a turbinei, asta inseamna ca e bine sa-i imprastii pe toti pe circumferinta unui cerc cu diametru cat mai mare. Nici concentric, nici mai multe rotoare in "tandem".
Bineinteles ca exista o limita tehnica, caci teoretic ideal ar fi sa ai magneti si bobine f. mici care sa stea nu in centrul rotorului ci pe circumferinta  sa. Cam ca o roata de bicicleta la care spitele formeaza palele  elicii iar magnetii sunt pusi in locul cauciucului, totul fiind inconjurat de statorul cu bobine. Dar asemenea ciudatenie ar fi probabil foarte costisitoare. Deci cand devine incomod sa maresti dianetrul generatorului electric  (sau din alte considerente - de ex. nu ai magneti mai mari) se pot pune mai multe randuri de rotoare. De ex se folosesc rotoare cu doua randuri de magneti pentru  ca sa "inchida" bobinele statorului intr-un camp magnetic mai puternic..

Quote

3. La documentul in excel - calcul diametru rotor, nu pricep mare lucru, acolo sunt exemple ptr rotoare de sute de kw. Ma puteti ajuta ? intreb asta ptr ca ar fi mai benefic realizarea unui generator de minim 1kw ptr inceput.
Nu stiu, poate altcineva.. probabil schimbi pe undeva diametrul sau alte date care se introduc...

Quote

4. rotirea generatorului pe sasiu sau a sasiului pe stalp.. il limitati la 340g de ex ? sau la cat ?

In mod normal nu. Sunt turbine care au contacte culisante, in inel  -  e solutia mai scumpa si cu posibile probleme (mecanica si contacte cu perii ce se pot uza/defecta).
Solutia simpla e sa ai cablu lasat lejer in stalp si sa-l verifici din cand in cand. Jos nu e fixat ci intra  printr-un stecher intr-o priza. Periodic il verifici si il scoti din priza pentru des-rasucire. Pentru siguranta, in paralel cu cablul electric este si o franghie foarte solida,  mai scurta decat acesta dar nu intinsa ci relaxata... Astfel daca se rasuceste f. mult intr-o singura directie tensiunea mecanica solicita franghia nu cablul. Periodic se verifica si daca e cazul se des-rasucesc amandoua.

cezar

Edited by blimpyway, 28 March 2007 - 00:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate