Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 

Xp D Kkt

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
lenusi2

lenusi2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.11.2003
am 2 probleme: 1:nu mi se stinge windowsu;ii dau shut down imi dispare taskabaru si start menu si toate icoanele d p desktop si ramane asa. 2:un idiot d la mine d p retea intra foarte usor la mine in calculator fara ka sa am vreun share p c:/ imi poate d asemenea sa imi stearga  fisierele cum fac sa-l opresc  si cum sa fac sa se stinga odata compu meu ? :confused:

#2
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
1. Reinstaleaza pe curat Windows XP (sa fie si kit-ul OK). Daca nu sunt probleme hardware sau de configurare, ar trebui sa mearga;
2. Instaleaza imediat un firewall de la o companie consacrata (de ex. Norton Firewall, de la Symantec).

Simplu si fara nervi...

#3
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Nu e de vina masina ca soferul e incepator ;)

Incearca un firewall de aici: http://www.softpedia...ublic/cat/14/3/

Personal recomand SYGATE.

#4
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
lenusi, pana re-instalezi foloseste butonul de power ca sa opresti computerul, sau trage-i din spate cablul de retea - ai grija ca daca nu apesi o clama si tragi tare se rupe, da nu conteaza...
Prin default (definitie), discurile pot fi accesate de catre un administrator (sau ma rog, unul care are parola) folosind un share de genul $C:/
Daca ai sa cauti pe google o chestie numita "X-Setup" si instalezi acel program... inauntru are o optiune sa scoata default share-ul... brrr, dar daca nu stii mai bine nu te joci cu acel program, poate cineva de aici sa-ti dea numai niste reg-uri simple pe care sa le rulezi pentru asta.
In final, iti trebuie si un firewall :)

#5
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
nu trebe firewall... trebe pusa parola pe userul administrator pentru ca cel care intra pe hdd scrie cand i se cere userul "administrator" si nu pune parola si hop! intra la tine pe share-ul C$ sau chiar D$ daca ai si alte partitii... deci in concluzie... pune parola pe userul administrator.

#6
lenusi2

lenusi2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.11.2003
Tot nu merge! Problema cu copmu meu care nu se stinge s-a rezolvat d la sine. Insa administratorul tot poate sa intre la mine in c:. Am luat d p net norton personal firewall si degeaba; o sa mai incerc si cu sygate.
Worm, nu inteleg c vrei sa spui:adika sa ma duc la compu administratorului si sa bag parola de acolo sau d la compu meu sa o bag? d la calcu meu am bagat deja parola, dar tot nu merge(adika m-am dus la C:managesistem toolslocal users and groupsusers si am pus acolo unde apare administrator parola. Acu sa vad c fac cu sygate dc merge. Merci oricum!!!

#7
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
firewallu nu blocheaza accesul la resursele share ale sistemului decat daca specifici tu acest lucru.

vroiam sa zic ca la userul "administrator" de pe compu tau trebe sa aiba parola pentru ca la accesarea share-ului cu numele C$, D$, etc iti cere logare cu user si pass iar daca nu ai pass la administrator sau user cu drept de administrator poate sa intre pe c: fara sa scrie pass, numai user.

#8
lenusi2

lenusi2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.11.2003
eu am acu instalat norton personal firewall. Cum il configurez astfel icat sa ii blochez accesul administratorului?(dc se poate) Scuze pt ignoranta mea dar e prima oara cand ma intalnesc cu chestiile astea.

#9
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
ummm... poate sunt mai prost, dar nu pricep.

lenusi2: cum iti poti forma parerea ca xp-ul este de kkt daca este "prima oara" cand te intalnesti cu chestiile astea?

#10
Phileas

Phileas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 29.07.2003
@lenusi2 :

click dreapta pe my computer si alegi Manage
se deschide fereastra "computer management"
aici la "local users and groups " / " users " gasesti contul "Administrator"
click dreapta pe el si alegi "set password" si iti pui o parola mai grea de ghicit si pe care sa o tii bine minte

daca esti intr-o retea este imperios necesar sa ai parola pe administrator asa ca mai bine faci urgent cum am descris mai sus

bafta

#11
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002

Quote

Originally posted by lenusi2
Cum il configurez astfel icat sa ii blochez accesul administratorului

sa inteleg ca tu esti pe un calculator care este administrat de catre cineva in cadrul unei retele??
s-ar putea administratorul sa fi setat niste drepturi sa poata avea acces in calculator sub un user diferit de administrator.
cati useri apar in user din manage system? este vreunul suspect?

#12
jely

jely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 20.05.2002
Am sa atasez un zip cu mai multe reguri pe care daca ii rulati fac exact chestia cu share c$ ,doar 1 din ei face asta(cred ca autoshareserv.reg).Ceilalti sunt la fel de folositori pt xp dar sincer nu mai stiu ce fac :D.

Attached Files



#13
lenusi2

lenusi2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.11.2003
Phileas, am facut deja ceea ce ai scris tu acolo si administratorul tot spune k poate sa intre acolo(eu nu pot sa-l vad cand intra si nici c face). In manage sistem apar asa: adminstrator, guest, help asistant, eu si suport_3889.... Nu cred ca este indicat sa dau delete la administrator nu?
Imi zice k s-ar putea sa nu mai pot sa am acces la resursele p care el le ofera(adika internet)
Sixcpu, eu am mai avut o data xp-ul instalat p primul meu calculator si nu m-am intalnit cu problema aceasta. Atunci nici nu aveam internetul sau chestia cu administratorii. Si mai am problema cu floppyul: nu l-am folosit vreo 2 luni d zile si acum nu-mi mai merge. Cand deschid calculatorul face niste sunete ciudate. Merci pt tot ajutorul p care mi l-ati dat pana acu.

#14
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
interesant userul asta: suport_3889 ... chiar o fi user default?

floapa ta e foarte posibil sa fie defecta

#15
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
lenusi2 e femeie, va rog sa ii raspundeti in consecinta, rar si cu precautie

#16
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
user suport_3889 e folosit cand se cere remote assistance prin XP.

tind sa cred ca administratorul a mintit cand a zis ca mai poate intra, asta in cazul in care tu ai schiimbat parola userului administrator la tine pe sistem.
tu ai drepturi de administrator pe comp?
vezi cumva sa nu-ti cunoasca parola la userul tau pentru ca se poate loga la c$ si cu userul tau daca ai dreturi de admin. cel mai indicat e sa schimbi si parola ta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate