Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Instructori foarte buni

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005
Stau in Bucuresti in zona Eroii Revolutiei. Imi puteti recomanda o scoala de soferi si un instructor bland care sa nu se isterizeze si de la care sa ai multe de invatat si care respecta orele de condus pe care le platesc?
Merci

P.S. Instructor pe Dacia berlina

Edited by alina_ally23, 26 November 2006 - 19:10.


#2
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View Postalina_ally23, on Nov 26 2006, 18:14, said:

Stau in Bucuresti in zona Eroii Revolutiei. Imi puteti recomanda o scoala de soferi si un instructor bland care sa nu se isterizeze si de la care sa ai multe de invatat si care respecta orele de condus pe care le platesc?
Merci

P.S. Instructor pe Dacia berlina


de ce musai pe dacia berlina ????    :worthy:

#3
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005

View Posteb2e2, on Nov 26 2006, 20:54, said:

de ce musai pe Dacia berlina ????    :worthy:
Pentru ca vreau sa fac scoala pe dacie berlina...n-are rost sa fac pe Logan sau altceva atata timp cat o sa conduc o dacie berlina dupa ce imi iau carnetul.

#4
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005
Nu stie nimeni?  :confuzzled:
N-a facut nimeni cu un instructor bun?  :huh:

#5
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Instructorul meu a fost super ok din punct de vedere al 'isterizarilor' :). Adica nu cred ca se poate intalni un om mai calm. Singura parte proasta este ca trebuie sa cam tragi de el...s-a mai intamplat sa si intarzaie, etc. Insa una peste alta m-am inteles bine cu el si am luat din prima :).

#6
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eu zic e sa cauti un instructor bun care sa nu aiba neaparat dacie 1310, ci eventual o masina mai masiva (gen logan) si (eventual) fara servodirectie. Important e sa inveti sa sofezi bine, odata ce ai invatat (cat se poate invata bine in cele 30 de ore) sa conduci bine consider ca poti face relativ usor trecerea de la masina de scoala la ce ai in batatura

#7
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005

View Postromaximusro, on Nov 28 2006, 15:23, said:

eu zic e sa cauti un instructor bun care sa nu aiba neaparat dacie 1310, ci eventual o masina mai masiva (gen logan) si (eventual) fara servodirectie. Important e sa inveti sa sofezi bine, odata ce ai invatat (cat se poate invata bine in cele 30 de ore) sa conduci bine consider ca poti face relativ usor trecerea de la masina de scoala la ce ai in batatura
Eu nu cred ca se poate face trecerea asa de usor, mai ales pentru un incepator, de la un Logan la o Dacia 1310...invers se poate, si pe langa asta scoala pe berlina e mai ieftina decat pe logan si de fonduri nu prea dispun  :P, deci, dupa parerea mea, n-are nici un rost sa fac scoala pe un logan atata timp cat am cu totul alta masina (mult mai greu de condus).
Pentru a face scoala pe logan mi s-au cerut 5,5 mil, iar pe berlina pot face cu 3,3 mil...ceea ce pentru mine e mai mult decat perfect, deci raman la berlina numai ca trebuie sa gasesc si un instructor care are rabdare, e bland, nu tipa...etc, si pentru asta am nevoie de ajutorul celor care au facut cu un asemenea instructor :)

#8
lvg

lvg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 07.06.2005
si eu cred ca tot pe Dacia clasica e mai bine de invatat, mai ales ca daca omul va conduce asta ii va fi clar mai usor, fiind adaptat din scoala cu gabaritul masinii.

off-topic @romaximus: sunt tare rabdator din fire, dar insistenta cu care recomanzi Loganu peste tot ma plitiseste deja; rade lumea cu care mai discut despre forumul asta cu gura la urechi cand isi aduce aminte de tine, asa ca las-o mai moale! (iti dai seama, esti vestit pe la Cluj!!) :)

#9
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
numai la cluj crezi ca e vestit???
are 1% din toate posturile!! peste 15000...

#10
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postlvg, on Nov 29 2006, 11:44, said:

si eu cred ca tot pe Dacia clasica e mai bine de invatat, mai ales ca daca omul va conduce asta ii va fi clar mai usor, fiind adaptat din scoala cu gabaritul masinii.

off-topic @romaximus: sunt tare rabdator din fire, dar insistenta cu care recomanzi Loganu peste tot ma plitiseste deja; rade lumea cu care mai discut despre forumul asta cu gura la urechi cand isi aduce aminte de tine, asa ca las-o mai moale! (iti dai seama, esti vestit pe la Cluj!!) :)


nu recomandam loganul ci o masina mare (gen logan).. ca e Fiat albeea, chevrolet aveo , Hyundai accent, solenza e tot un drac. De ce zic o masina ceva mai mare? ca sa se obisnuiasca cu niste dimensiuni mai mari ale masinii. Oricum ideea e ca (dupa parerea mea) conteaza mai mult instructorul si abia apoi masina. Nu e neaparat nevoie sa faci pe dacie 1310 chiar daca ai una in batatura. Conteaza bazele pe care le inveti, felul cum te invata instructorul sa parchezi, sa te misti in trafic etc.. Singura problema as vedea-o la trecerea de la o masina cu servo la una fara servo, de aia ii recomandam (eventual) sa gaseasca o masina fara servo..

Edited by romaximusro, 29 November 2006 - 11:57.


#11
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005
Ok, am inteles ideea cu masina (cu toate ca spatele unui Logan (de exemplu) e foarte diferit de spatele unei berline...lucru pe care l-am testat...se vede foarte greu in spate comparat cu berlina)...ok, trecand peste partea cu masina...ramanand tot la berlina...un instructor bun stie cineva? :) ca pe mine asta ma intereseaza  ;)

Edited by alina_ally23, 29 November 2006 - 12:48.


#12
gogonel

gogonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.03.2006
In 2002, eu am facut scoala la G.I.A. Semnal. Am facut chiar cu directorul firmei si a fost super de treaba. Civilizat si amabil dar atent si cu ochii pe tine...

Examenul l-am luat pe o SuperNova noua, pe care abia o cumparase, iar scoala o facusem inainte pe 1310.

G.I.A. Semnal e pe bd. Iuliu Maniu. S-ar putea sa mai aiba si acum berline, nu stiu sigur...



Nu dau user-ilor de pe forum nr. de tel. si adresa pentru ca ma acuza moderatorii de reclama.

#13
extrem28

extrem28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.10.2006

View Postalina_ally23, on Nov 26 2006, 22:00, said:

Pentru ca vreau sa fac scoala pe dacie berlina...n-are rost sa fac pe Logan sau altceva atata timp cat o sa conduc o dacie berlina dupa ce imi iau carnetul.
nu conteaza f mult masina pe care faci scoala de soferi pt ca doar nu o sa ramai cu Dacia berlina toata viata,nu?cel mai bine e sa faci pe o masina mai mica cum ar fi matiz,citroen c1,peugeot 206,important este sa inveti sa conduci bine nu conteaza ce masina o sa conduci pe urma,sotia mea a facut scoala pe tico,apoi a dat examenul final pe o solenza deci e o diferneta era prima oara cand a condus acea masina si totusi si la laut din prima.

#14
dr4qul4

dr4qul4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.03.2005
lasati fata sa faca scoala pe o masina fara servo. daca face scoala pe orice cu servo si dupa va trebuii sa parcheze lateral o dacie 1310 o sa va injure.
sfatul meu e sa cauti un instructor particular care sa aiba o dacie, dar nu prea mai sunt.
cei de la select auto de la obor mai au dacii 1310 si acum dar sunt neseriosi.

#15
media_

media_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 22.11.2006
Salut!
   Imi puteti recomanda o scoala de soferi buna din Constanta si eventual un instructor?

Edited by media_, 15 March 2008 - 11:49.


#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
care e faza cu facutul scolii pe o masina mai masiva? pai daca e asa, mai bine incepem cu categoria c si dupa aia dam de b. scoala o faci ca sa iei permisul, si cu o masina cat mai mica ai sanse mai mari. sa fim seriosi, nu cred ca spune cineva ca e sofer adevarat din scoala. de fapt inveti din ce conduci dupa. cat mai mult, drumuri cat mai lungi. asa se invata. mai bine pe tico decat pe Logan. parerea mea.

scuze de offtopic, dar oricum offtopic e toata discutia, io credeam ca e coltul turnatorului.

#17
media_

media_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 22.11.2006
Consider ca e mai bine sa invetzi din start pe o masina mai ' masiva ',  decat sa exersezi singur, ulterior, in trafic. Asta e ideea de a face scoala pe Logan, in loc de matiz. Oricum, cred ca o sa fie mai greu, la scoala, in primele sedinte cu acomodarea, dupa aia o sa fie ceva normal ; in trafic o sa fie mai grea acomodarea de la matiz la logan. Daca vei conduce o masina precum logan, nu are rost sa faci pe matiz ( doar de dragul ca vei avea sanse mai mari la examen), iar pe urma sa sari direct la logan. Unii posesori de matiz mai spun ca  " Matiz nu e masina. "  Or stii ei de ce spun asta.
    In fine, ceva recomandari pt. un instructor din Constanta ?

#18
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Tu ce crezi ca daca inveti sa parchezi lateral un Logan cu ditamai fundul de nu vezi mai nimic in spate, oglinzi destul de mici si dimensiune de compacta, o sa-ti fie mai usor apoi sa parchezi o masina cat de cat normala, adica nu matizuri, C1, etc? Loganul e o masina foarte buna pentru facut scoala, daca chiar vrei sa inveti ceva la parcari, manevre,etc. Daca nu faci scoala pe C1 unde fundul se termina jumatete de metru in spatele scaunului, parchezi lateral din prima fara nici un reper, si cu prima ocazie cand iti intra un sedan pe mana il contopesti cu radiatorul celui din spate.

Edited by filipxxx, 18 March 2008 - 15:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate