Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...
 Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...
 Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...
 Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect
 

Harta cu amplasarea releelor

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
49 răspunsuri în acest subiect

#1
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003
Locuiesc într-o comuna care este "oficial" în limita de acoperire, mai bine zis e ne-acoperita. Semnal este doar în unele locuri, cu telefonul orientat în anumite directii. Din cauza asta, amplasamentul releurilor Connex din zona mi-ar fi de mare folos, dar niciodata *222 nu a vrut sa îmi spuna unde îsi au puse releurile ! ;(

De ce ? Le e frica ca o sa ma duc sa le fur antenele ? :confused:


Deci întrebarea este : ce pot sa fac ca sa aflu unde sunt relee Connex (si Orange din acea zona ? /sHit

#2
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 5.910
  • Înscris: 24.06.2002
Spune mai intii zona !!!

#3
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003
Comuna Crâmpoia, judetul Olt.


La Connex, de câte ori am sunat, niciodata nu au vrut sa îmi spuna în ce localitate le este releul. Parca ar fi o informatie top-secret.

La Orange am cam descoperit unde ar putea sa aiba releul, dar nu sunt foarte sigur. Si nici ei nu vor sa-mi spuna amplasamentul lor.

La Cosmorom nu cred ca este vreun releu prin zona... :D

#4
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 5.910
  • Înscris: 24.06.2002
La Zapp am verificat si ai acoperire auto in comuna. Asta inseamna cam 2-3 linii la semnal. Pe GSM nu stiu si oricum amplasamentul antenelor este strict secret la toti operatorii.

#5
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Pe ce vrei tu unii ar da o caruta de bani (monezi).
Top secret.

#6
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.275
  • Înscris: 12.03.2003
Of, releurile astea ... :-).

#7
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003
Pai de ce e asa secret ? In unele tari, de exemplu Anglia, operatorul BTCellnet are un site care prezinta acoperirea, si amplasarea releelor. De ce nu se face si la noi asa ceva ?

Si informatia asta e foarte utila pentru cei care stau în zone prost acoperite, semnalul depinde foarte mult de orientarea telefonului ! :hmm:


Deci nu am cum sa aflu unde si-a pus releele Connex în zona ? ;(


Mersi Masterboy pentru acoperirea Zapp, ca pe site-ul lor nu pueam sa verific, comuna fiind necunoscuta.

#8
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Pai in Rusia curentul electric si telefonul sunt subventionate 100 % de stat.

De ce nu si la noi?

Lasa-i pe englezi ca le au ei pe ale lor. Aici iti repet costa multi bani si sunt ff putini care au datele alea.

#9
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003

Quote

Originally posted by Speedo
CONNEX-ul are peste 200 de BS-uri si amplasarea lor o pot afla da n-am nevoie.

Si daca cineva are nevoie de aceasta informatie, nu poti face o mica exceptie ? :love:

#10
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.479
  • Înscris: 14.04.2002
Mai copii, voi nu stiti sa vorbeste romaneste??
Pai unde ati mai auzit voi RELEURI?
Citez din manualul de gramatica: un releu, doua RELEE
Asadar, pls, aici e o adunatura de oameni culti, scrieti corect!
Ca sa nu mai zic ca daca dai pe google sa gaseasca 'releuri' ...

#11
TheBorg

TheBorg

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 345
  • Înscris: 22.10.2002

Quote

Originally posted by morogan
Mai copii, voi nu stiti sa vorbeste romaneste??
Pai unde ati mai auzit voi RELEURI?
Citez din manualul de gramatica: un releu, doua RELEE
Asadar, pls, aici e o adunatura de oameni culti, scrieti corect!
Ca sa nu mai zic ca daca dai pe google sa gaseasca 'releuri' ...

Complet gresit. Un leu, doi lei, un releu, doi relei :drac:

#12
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003
Le e frica ca o sa le fure echipamentele din "casutele" de lânge relee ? E complet absurd ! Un releu se vede de departe, si nu ai nevoie sa-ti spuna cineva unde e instalat ca sa te duci sa îl "vizitezi"... L-ai vazut, te-ai dus, te-ai servit si ai plecat. ;)

Ca doar ei nu cred ca suntem atât de prosti ca sa nu gasim un releu fara sa ne spune ei unde e amplasat. :hmm:

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.933
  • Înscris: 07.02.2003
Nu e problema de furat, stai linistit. Problema e ca... nu e util in sensul ca aflarea pozitiei releului nu te ajuta la acoperire... decit poate daca-ti pui antena directionala. Ia si tu o bicicleta MTB si plimba-te prin zona, fa RGO (radio-goniometrie operativa) adica faci o harta cu semnalul in diverse locuri, monitorizezi in netmon sa fii pe aceeasi celula si iti dai seama unde e... poate o si vezi...

#14
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 9.062
  • Înscris: 26.11.2001
Un motiv pentru care in RO BTS-urile nu sunt publice este si pentru faptul ca ai constata ca un singur BTS "bate" o arie foarte mare (30Km) undeva peste mai multe sate si mai multe mii de locuitori, astfel fiind o concentrare exagerata (30 sau chiar 50) si noroc ca cei de la tara nu sunt consumatori de minute cine stie ce ca altfel s-ar "bloca" zona.
Si mai e si aspectul psihologic asupra clientului care zice ca dupa ce da atatia bani pe telefon astia nici nu sunt in stare sa puna o antena mai aproape de comunitatea lor.

Va spun totusi din proprie experienta ca cei de la Relatii cu Clientii va spun unde sunt BTS-urile daca aveti o discutie cat de cat tehnica cu ei, si civilizata desigur.

Greets,
Speedo

#15
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by Speedo

[ ........................ ]  
Si mai e si aspectul psihologic asupra clientului care zice ca dupa ce da atatia bani pe telefon astia nici nu sunt in stare sa puna o antena mai aproape de comunitatea lor.
.

Asta o spun oricum atunci cind vad intensitatea semnalului. :drac:

#16
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003
Problema e ca nu o sa ma duc cu bicicleta ca sa ma plimb pe o raza de 30 de km în jurul comunei, ca e cam mult de mers...

Am aflat, cu netmonitor-ul de la Bosch, ca releu Orange e la vreo 21 km, si cel de la Connex e la vreo 23 km. Sunt distante de 2 km, dar semnalul Connex e aproape absent.


La Orange cred ca am identificat unde îsi au pus releul, dar la Connex tot nu stiu unde este (banuiesc ca e de a lungul unei sosele nationale).

La Connex niciodata nu au vrut sa-mi spuna unde le au. Nici la întrebarea "Cam pe unde sunt releele prin zona ?". Cel mai aproape de raspuns am fost o data la Orange, când mi-au spus ca am semnal din mai multe directii, dar când i-am întrebat ce vrea sa zica asta, acelasi raspuns : "Aveti semnal foarte bun" ( :cool: nu am deloc semnal !). Singurul releu sigur din zona e de la Orange, mi-au spus acu' 2 ani ca a fost dat în functie, dar e cam departe.

In concluzie : la Connex e top-secret, si tot nu stiu unde îsi au releul. La Orange nu e chiar asa top-secret, si cam stiu pe unde este. La Cosmorom nici nu mai înteb, dar le ei e mai usor, aprope ca se vede pe harta.


Nu stiu cum faceti voi de obtineti informatiile astea (am mai auzit pe cineva care i-au spus amplasamentele), dar eu nu pot. ;(

#17
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003

Quote

Originally posted by EGrandin


Asta o spun oricum atunci cind vad intensitatea semnalului. :drac:

La Orange : aveti semnal maxim, puteti sa va luati un telefon la noi fara nici o problema ! In teren, nu am aproape deloc semnal (doar daca ma sui pe o colina...).

Tot la Orange, când le spun ca am un telefon la ei, raspunsul se schimba : "Din pacate, comuna nu are acoperire, si nici în zona nu prea este acoperire". :nu: :)

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.933
  • Înscris: 07.02.2003
E si tu... 30 km mult... am mers ieri 15 km lejer, fara probleme..., pe foaia mare pinionul 2/3 de la mic la mare  :cool:

Si imi aduc aminte cu nostalgie ca acum citiva ani am facut 31 km in armata pe jos prin munte pina la cabana cu tot armamentul pe mine... (vanator de munte).

Anyway, legat de topicul unde spuneai de 21 / 23 km... mai e un aspect, cite obstacole sunt in drum... potio avea semnal mai bun de la 21 km si de la 23 abia sa mearga, daca intre tine si antena e deal sau mai multe...

Iti mai dau o solutie, localizeaza-te pe o harta la care ii stii scara. Daca ai informatia ca ai antena la 23 km, nimic mai simplu... traseaza o raza de 23 km si pe raza aia va fi antena... faci niste drumetii pe acolo..., eventual faci o poza la antene sa am si eu material  :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate