Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vacanta în nordul Moldovei - Bucovina

- - - - -
  • Please log in to reply
330 replies to this topic

#19
dorna2007

dorna2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.01.2007

View PostGabrielL, on Feb 9 2007, 14:54, said:

Ne dai niste ponturi pentru cazare ?
e full peste tot
oricum pe viitor pentru cazare apelati la 0746.972116 - Emil
urmariti si noutatile din Vatra Dornei pe site-ul www.taradornelor.com

Attached Files



#20
GabrielL

GabrielL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2003
In 10-11 februarie am vrut sa plec la Vatra-Dornei.
Am sunat la vreo 35 de pensiuni si hoteluri si n-am gasit nici macar un loc.

Intr-adevar, pe taradornelor.ro se gasesc variante bune de cazare. Intrebarea e daca acum dupa ce am ramas fara zapada mai avem ce face in Vatra-Dornei ?

#21
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
merge cineva la Vatra Dornei sau a fost de curand?
ceva atractii turistice speciale?

#22
sweet.micky

sweet.micky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.03.2007
statiune Vatra Dornei este frumoasa si vara....iar aerul este super...
in fiecare wekend se fac excursii la manastirile din zona aceea....sunt o gramada de vazut....

Edited by sweet.micky, 16 March 2007 - 18:18.


#23
Bergero

Bergero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 21.11.2004

View Postfloraur, on Nov 29 2006, 13:24, said:

A fost cineva la Vatra Dornei Casa POP?
aici

Eventual conditii, impresiile dvs. etc.

Am fost la Casa Pop in urma cu 2 ani, intr-o iarna. Ca locatie este f. bine situata, dar nu in partea dinspre parc (daca cunoasteti cit de cit V.Dornei).  Gazdele: o pereche de oameni cam la 55 ani, ea Ok, el cam ursuz si nu prea respectuos cu turistii! Te cam ia la per tu, se ofuscheaza prea usor daca ai ceva de reprosat sau comentat. E bine totusi sa nu prea ai de-a face cu ei, nu sunt genul de gazde f. primitoare si comunicative. Curatenia: de nota 7.  In bucatarie, multe vase nespalate si vechi. Nu e vina gazdelor totusi, multi turisti nu stiu ce-i aia sa lase curat in urma. Totusi daca v-ati propus sa gatiti, renuntati. Daca insa mincati la stilul bufet suedez, nu e nici un impediment. Camerele in general curate, desi se poate mai bine. Sunt multe camere, de aici eventuale probleme cu galagia, daca ar fi majoritatea ocupate. In fiecare camera este tv, dar WC si dus, cite unul la trei camere. In schimb preturile mi s-au parut decente, se poate negocia,  OK raportat la conditii, adica mi s-a parut nici mai mult, nici mai putin decit face.  Iarna am avut caldura suficienta, incalzirea a fost electrica (resouri, etc). Chiar mi-am pus intrebarea legata de consum, dar bineinteles nu era treaba mea. Cam atit referitor la Casa Pop. Impresii din urma cu doi ani! Cu plusuri dar si cu minusuri.

#24
Bebeca

Bebeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 11.10.2005
Eu am gasit pensiunea Poiana Izvoarelor, in Vatra Dornei. A fost cineva acolo?
http://www.pensiunea...aizvoarelor.ro/

#25
carmishor

carmishor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.06.2005

View PostBebeca, on Jul 16 2007, 11:40, said:

Eu am gasit pensiunea Poiana Izvoarelor, in Vatra Dornei. A fost cineva acolo?
http://www.pensiunea...aizvoarelor.ro/

Arata mai mult decat ok in poze.... Ai fost acolo cum este? Site-ul ne-a convins, vrem sa plecam maine incolo :D

#26
cibocip

cibocip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.11.2005
Incercati la Pensiunea Poiana, 10 km de Vatra Dornei , in com Poiana Negri, zona super, gazde 10+,comfort si tot ce va doriti la superlativ .

#27
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
daca veniti cu masina dinspre suceava sau maramures la vatra dornei, pregati-va de o portiune de vre-o 10-20 km (intre iacobeni si vatra dornei) care e in constructie, drumul e ff prost, se sta mult la semafoare etc.

#28
tintome

tintome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 03.07.2005
recomand cabana zugreni

#29
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
incearca si aici: cazare vatra dornei
majoritatea pensiunilor de 2* au tarif 50-60 ron / camera

#30
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Cine spune ca nu are ce face in Vatra Dornei, nu stie sa se distreze.
Hai sa va spun ce am facut noi de revelion pe acolo...

In prima zi am mers pe munte cu telescaunul si a fost minunat. Sus am gasit un restaurant, unde am mancat o ciorba perfecta.
A doua zi am mers pe pasul Tihuta, la 30km de statiune la Hotelul Dracula. Super tare excursia, peisajele sunt frumoase si camera lui Dracula merita vizitata.
A treia zi am facut echitatie, iarasi am avut un traseu minunat de vazut de pe cai.
A patra zi am mers la paintball, va dati seama ca a fost frumos.
In ziua de revelion am primit tot felul de gasti de colindatori, care mai de care mai mascati si mai artisti.
Daca mai prindeam o zi mergeam sa vedem Borsecul.
Daca mai aveam inca o zi in afara de asta ne plimbam cu ATV-urile, caci nu erau chiar asa de scumpe...
Se mai putea merge si la piscina cu ape termala.

Iese bine cu o singura conditie... sa ai gasca unita si sa mearga toata lumea in aceleasi locuri.

#31
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View PostBebeca, on Jul 16 2007, 11:40, said:

Eu am gasit pensiunea Poiana Izvoarelor, in Vatra Dornei. A fost cineva acolo?
http://www.pensiuneapoianaizvoarelor.ro/

Salut,

Am vazut (cu intarziere) mesajul asta.
Am stat acolo 4 zile, chiar in iulie, este extraordinar !
Se pot manca pastravi proaspeti la restaurant, este un peisaj de basm, cine vrea are si piscina interioara (pentru 20 de ron de persoana).
Mai exista niste namile de caini, mai jos, in niste custi. Super.
Am o gramada de poze facute aici.
Ca minusuri: am prins un week-end cu o nunta si a bubuit muzica toata noaptea, iar in camera in care am stat (vederea grozava, spre iazurile cu pastravi si spre vale) nu a mers televizorul.

Alta locatie, chiar in Vatra Dornei de asta data, chiar langa telescaun, a fost Vila Simina. Aici am stat 5 zile (nu am gasit 9 zile in acelasi loc, asa ca ne-am mutat dintr-o parte in alta...) .
Mancarea la restaurantul lor a fost foarte buna si destul de ieftina. Camerele sunt spatioase, dar nu prea au perspectiva (unele) si nu exista curte deloc, doar o mica parcare.

Va recomand urmatoarele distractii mai deosebite la Vatra Dornei. Toate cele de mai jos le-am facut cu sotia si copil de 9 ani asta vara:
- rafting pe Bistrita (vorbiti cu cei de la Salvamont, la biroul lor din centrul orasului, chiar langa gara): 50 ron de persoana, circa doua ore pe apa, 12-15 kilometri parcursi, foarte usor, nu este nici un pericol sa se rastoarne barca
- calarie prin padure, in Parcul National Calimani (Parcul National incepe exact la iesirea din localitatea Gura Haitii): 30 ron pe ora de persoana, trebuie sa cautati un numar de telefon pe internet (sau o sa-l caut eu pentru cei interesati)
- urcat cu masina pana in varful muntilor Calimani: vedere senzationala spre fosta mina de sulf si spre orasul abandonat din varful muntelui: trebuie vorbit cu un ranger de la Parcul National Calimani ca sa va insoteasca (contra cost) in masina: eu am fost cu Loganul propriu si drumul pe varful muntelui, mai departe, spre Cabana meteorologica, la peste 2000 metri altitudine, este foarte greu, dar merita !
- in pasul Tihuta (spre orasul Bistrita) este castelul Dracula, iar putin mai departe, la vreo 8 km de soseaua principala (din pacate drumul este numai pietre) lacul Colibita - senzational, in partea spre baraj: in total, dus-intors, cam 100 de km din Vatra Dornei
- daca mergeti spre Gura Humorului ajungeti la un drum senzational, modernizat recent, spre manastirile din zona (am vazut 5 din ele intr-o zi, seara ne-am intors in Vatra Dornei).

Daca mai vreti si alte amanunte despre concediul noastru aici, va stau la dispozitie.

#32
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007

View Postspam.spam, on Oct 17 2007, 11:18, said:

Salut,

Am vazut (cu intarziere) mesajul asta.
Am stat acolo 4 zile, chiar in iulie, este extraordinar !
Se pot manca pastravi proaspeti la restaurant, este un peisaj de basm, cine vrea are si piscina interioara (pentru 20 de ron de persoana).
Mai exista niste namile de caini, mai jos, in niste custi. Super.
Am o gramada de poze facute aici.
Ca minusuri: am prins un week-end cu o nunta si a bubuit muzica toata noaptea, iar in camera in care am stat (vederea grozava, spre iazurile cu pastravi si spre vale) nu a mers televizorul.

Alta locatie, chiar in Vatra Dornei de asta data, chiar langa telescaun, a fost Vila Simina. Aici am stat 5 zile (nu am gasit 9 zile in acelasi loc, asa ca ne-am mutat dintr-o parte in alta...) .
Mancarea la restaurantul lor a fost foarte buna si destul de ieftina. Camerele sunt spatioase, dar nu prea au perspectiva (unele) si nu exista curte deloc, doar o mica parcare.

Va recomand urmatoarele distractii mai deosebite la Vatra Dornei. Toate cele de mai jos le-am facut cu sotia si copil de 9 ani asta vara:
- rafting pe Bistrita (vorbiti cu cei de la Salvamont, la biroul lor din centrul orasului, chiar langa gara): 50 ron de persoana, circa doua ore pe apa, 12-15 kilometri parcursi, foarte usor, nu este nici un pericol sa se rastoarne barca
- calarie prin padure, in Parcul National Calimani (Parcul National incepe exact la iesirea din localitatea Gura Haitii): 30 ron pe ora de persoana, trebuie sa cautati un numar de telefon pe internet (sau o sa-l caut eu pentru cei interesati)
- urcat cu masina pana in varful muntilor Calimani: vedere senzationala spre fosta mina de sulf si spre orasul abandonat din varful muntelui: trebuie vorbit cu un ranger de la Parcul National Calimani ca sa va insoteasca (contra cost) in masina: eu am fost cu Loganul propriu si drumul pe varful muntelui, mai departe, spre Cabana meteorologica, la peste 2000 metri altitudine, este foarte greu, dar merita !
- in pasul Tihuta (spre orasul Bistrita) este castelul Dracula, iar putin mai departe, la vreo 8 km de soseaua principala (din pacate drumul este numai pietre) lacul Colibita - senzational, in partea spre baraj: in total, dus-intors, cam 100 de km din Vatra Dornei
- daca mergeti spre Gura Humorului ajungeti la un drum senzational, modernizat recent, spre manastirile din zona (am vazut 5 din ele intr-o zi, seara ne-am intors in Vatra Dornei).

Daca mai vreti si alte amanunte despre concediul noastru aici, va stau la dispozitie.
Ce-i aia ranger???? Ca in rest, descrierea e OK.

Edited by loopoo, 17 October 2007 - 15:39.


#33
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Postloopoo, on Oct 17 2007, 16:38, said:

Ce-i aia ranger???? Ca in rest, descrierea e OK.

Salut,

Daca intri aici (http://www.calimani.ro/) vezi ce este aia un Parc National.
Iar ranger este un angajat al Parcului National care, printre altele, se ocupa de turistii veniti sa-l viziteze.

Merita !

Aici (http://forum.softped...dpost&p=3527352) gasesti si niste poze facute atunci.

Sper sa ajungeti cat mai multi pe acolo

Edited by FlorinAndrei, 18 October 2007 - 09:04.


#34
1835

1835

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 27.01.2007
Salut :rolleyes:
Stie cineva daca este zapada la Vatra dornei?Vreau sa merg sambata asta (18-11-2007)si vreau sa stiu cam care e atmosfera.
Si inca ceva credeti ca voi avea probleme la urcat mestecanisul?Eu sunt din partea mai indepartata a moldovei si voi veni prin Suceva-Campul lung-Vatra dornei.
Multumesc anticipat. :P

#35
burtica20004

burtica20004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 20.03.2007
am fost la sfarsitul lui august la vatra dornei.
mi-am luat cazare la casa bucovineana.camera cu 2 paturi,televizor,baie,dus,apa calda permanent.super fain,1 milion pe noapte.
mancarea mai ceva ca la mama acasa,nici nu-ti mai vine sa pleci.
am stat 4 zile si nu am avut timp sa ma plictisesc.
am fost la tihuta la castelul lui dracula,peisaj superb,am vizitat camera lui dracula,a iesit un drac din sicriu pe intuneric,de mi-a stat inima.arditear focu de drak,las k pun io mana pe tine :rolleyes:
mergi cu telescaunul,priveliste super,parcul e de nota 100,intr-un cuvant totul e super ok.
pana la craciun vreau sa mai fac un week end acolo,sper tot la casa bucovineana.

#36
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
am fost si eu la "castelul lui dracula" adevarul este ca ala este hotel, nu castel, peisajul spre tihuta este minunat ce-i drept insa daca ar fii sa ma mai duc o data acolo, nu m-as mai duce, cel putin nu ca sa vad "castelul" si pe langa asta mare lucru nu ai ce sa vezi in interiorul acelui hotel, este amenajat interesant daca stai totusi sa te gandesti, dar nu merita efortul sa-ti pierzi timpul pe drum pana acolo

cat despre Vatra -Dornei, ce pot sa spun...este un loc in care m-as duce si aII-a oara, dar poate iarna.(eu am fost vara asta)
Intradevar parcul arata excelent.

apropo, pe mine mai mult m-a amuzat cand l-am vazut pe ala ca a sarit din cosciug :)

Edited by gumball3000, 29 November 2007 - 21:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate