Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Vacanta în nordul Moldovei - Bucovina

- - - - -
  • Please log in to reply
330 replies to this topic

#55
Chloe

Chloe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.04.2006
In perioada Pastelui intentionez sa-mi fac o vacanta in Bucovina si as avea nevoie de citeva sfaturi de la cei care au mai fost acolo:
- am citeva variante de cazare, insa mi-ar fi utila o recomandare; ma gindesc la una din locatiile Sadova, Vatra Dornei, Voronet; nu vreau in oras, vreau ca atunci cind ies din casa, sa nu vad alte case, ci doar natura  :rolleyes: ; nu-s foarte pretentioasa: vreau sa fie curat si sa aiba apa calda si sa-mi si asigure  demipensiune
- sfatuiti-ma ce locatie sa aleg...ma gindesc sa fie una strategic amplasata, astfel incit sa am acces la cit mai multe obiective turistice
- drumul pina acolo tb sa-l fac din 2 bucati, din cauza de copil mic; stie cineva un loc decent de dormit undeva pe la mijlocul distantei.

multzam

#56
bancher

bancher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.09.2005

 Chloe, on Feb 6 2009, 17:27, said:

In perioada Pastelui intentionez sa-mi fac o vacanta in Bucovina si as avea nevoie de citeva sfaturi de la cei care au mai fost acolo:
- am citeva variante de cazare, insa mi-ar fi utila o recomandare; ma gindesc la una din locatiile Sadova, Vatra Dornei, Voronet; nu vreau in oras, vreau ca atunci cind ies din casa, sa nu vad alte case, ci doar natura  :rolleyes: ; nu-s foarte pretentioasa: vreau sa fie curat si sa aiba apa calda si sa-mi si asigure  demipensiune
- sfatuiti-ma ce locatie sa aleg...ma gindesc sa fie una strategic amplasata, astfel incit sa am acces la cit mai multe obiective turistice
- drumul pina acolo tb sa-l fac din 2 bucati, din cauza de copil mic; stie cineva un loc decent de dormit undeva pe la mijlocul distantei.

multzam


izvoarele sucevei (vatra dornei), vezi pe net- au si cateva laculete cu pastrav, caini ciobanesti (in custi) -

#57
sforicel

sforicel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 30.03.2004
Ma bate gandul sa-mi iau familionul si sa merg in zona Bucovinei in perioada Pastilor.
Am gasit o casa (pensiune) si nu stiu nimic de ea. Am cautat impresii si nu am gasit nimic. Se numeste Casa Vero si este in Vama (SV). Daca a stat cineva pe acolo as vrea si eu niste impresii.
Sau o alta cazare buna (3-4 margarete) in zona (+/- 50-60 km), undeva retras, nu la drum.
Multumesc anticipat pentru orice sfat.

#58
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

 sforicel, on Mar 4 2009, 22:38, said:

Ma bate gandul sa-mi iau familionul si sa merg in zona Bucovinei in perioada Pastilor.
Am gasit o casa (pensiune) si nu stiu nimic de ea. Am cautat impresii si nu am gasit nimic. Se numeste Casa Vero si este in Vama (SV). Daca a stat cineva pe acolo as vrea si eu niste impresii.
Sau o alta cazare buna (3-4 margarete) in zona (+/- 50-60 km), undeva retras, nu la drum.
Multumesc anticipat pentru orice sfat.

Salut,

Noi am stat acum doi ani la Pensiunea Poiana Izvoarelor la 3 km de Vatra Dornei (..........)
Vad acum pe site-ul lor ca de Pasti au tarif special 350 de euro, vezi daca iti convine.
Noua ne-a placut f mult cabana respectiva si zona.

spam.spam

Edited by criss_65, 05 March 2009 - 14:54.


#59
Chloe

Chloe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.04.2006

 sforicel, on Mar 4 2009, 22:38, said:

Ma bate gandul sa-mi iau familionul si sa merg in zona Bucovinei in perioada Pastilor.
Am gasit o casa (pensiune) si nu stiu nimic de ea. Am cautat impresii si nu am gasit nimic. Se numeste Casa Vero si este in Vama (SV). Daca a stat cineva pe acolo as vrea si eu niste impresii.
Sau o alta cazare buna (3-4 margarete) in zona (+/- 50-60 km), undeva retras, nu la drum.
Multumesc anticipat pentru orice sfat.

si eu caut
am cerut niste oferte, insa toate sar de 30 mil cu demipensiune (noi vrem sa stam cam o saptamina)
explicatia este ca pachetul de paste e scump
daca afli ceva interesant, te rog sa-mi spui si mie....si viceversa :)
o sa sun acum la pens.Alex in Sadova...mi-a recomandat-o cineva

#60
skippy2008

skippy2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 05.06.2008

 Chloe, on Mar 5 2009, 15:57, said:

si eu caut
am cerut niste oferte, insa toate sar de 30 mil cu demipensiune (noi vrem sa stam cam o saptamina)
explicatia este ca pachetul de paste e scump
daca afli ceva interesant, te rog sa-mi spui si mie....si viceversa :)
o sa sun acum la pens.Alex in Sadova...mi-a recomandat-o cineva

Anul trecut am stat la pensiunea Codrii de arama din Varatec si pensiunea Maria din Agapia,le recomand pe amandoua(curat,mancare buna,loc de joaca pt copii,preturi acceptabile);sunt ceva mai departe de zona indicata de voi dar in eventualitatea in care nu gasiti ceva rezonabil(desi ma indoiesc la cate pensiuni sunt in Bucovina) ar fi o varianta.
Mi-a placut si complexul Casa Elena din Voronet(loc de joaca spatios),asa vazut din exterior pt ca aici am oprit doar pt masa.
O alta pensiune,in Vatra Dornei-Le Baron,dar cred ca si aici preturile vor fi destul de mari in perioada respectiva.

#61
adypompy

adypompy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 28.09.2008

 Chloe, on Feb 6 2009, 17:27, said:

In perioada Pastelui intentionez sa-mi fac o vacanta in Bucovina si as avea nevoie de citeva sfaturi de la cei care au mai fost acolo:
- am citeva variante de cazare, insa mi-ar fi utila o recomandare; ma gindesc la una din locatiile Sadova, Vatra Dornei, Voronet; nu vreau in oras, vreau ca atunci cind ies din casa, sa nu vad alte case, ci doar natura  :rolleyes: ; nu-s foarte pretentioasa: vreau sa fie curat si sa aiba apa calda si sa-mi si asigure  demipensiune
- sfatuiti-ma ce locatie sa aleg...ma gindesc sa fie una strategic amplasata, astfel incit sa am acces la cit mai multe obiective turistice
- drumul pina acolo tb sa-l fac din 2 bucati, din cauza de copil mic; stie cineva un loc decent de dormit undeva pe la mijlocul distantei.

multzam

in Sadova poti incerca Steaua Nordului la iesire spre manastirea Moldovita sau casa Alex, la familia Hurghis unde au o bucatarie extraordinara.in Dorna trebuie sa incerci bucataria de la Casa Bucovineana.Cazare in zona dornelor recomand casa Cris.e in mijlocul naturii in Dorna Arini.gasesti relatii pe net.o  alta locatie care merita e cabana Calimani din Sarul Dornei.patronul e de gasit la primarie- viceprimarul

#62
Chloe

Chloe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.04.2006

 adypompy, on Mar 10 2009, 10:35, said:

in Sadova poti incerca Steaua Nordului la iesire spre manastirea Moldovita sau casa Alex, la familia Hurghis unde au o bucatarie extraordinara.in Dorna trebuie sa incerci bucataria de la Casa Bucovineana.Cazare in zona dornelor recomand casa Cris.e in mijlocul naturii in Dorna Arini.gasesti relatii pe net.o  alta locatie care merita e cabana Calimani din Sarul Dornei.patronul e de gasit la primarie- viceprimarul

De Steaua Nordului m-am indragostit din poze :) am sunat mai demult, n-aveau pregatita oferta de paste, am dat mail acum din nou, n-au raspuns
casa Alex imi mai fusese recomandata de cineva care a facut Revelionul acolo, insa mi se par scumpi: ies pe la 30 mil 7 nopti cu DP
de Casa Bucovineana am auzit ca se maninca bine
trimit acum la Cris si la cab Calimani.
multumesc mult

#63
zuzu318

zuzu318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.03.2009
de cateva saptamani tot citesc pe acest forum ..pentru ca prin mai-iunie...as vrea sa fac o excursie cu masina in moldova...am facut un traseu cu ce este de vizitat...si as vrea sa stiu si parerea voastra despre acest traseu..precum si pareri despre el sau despre ce ar mai fi de vizitat...
traseul ar fi urmatorul:
Venim pe E85..pana la Cristesti..acolo facem stanga spre Targu Neamt (aici putem vizita:Monumentul vanatorilor de munte,Cetatea Neamt,casa memorial Ion Creanga,Manastirea neamt,casa memoriala Veronica Micle, Manastirea Agapia,Manastirea Varatec)….urmatoarea oprire ar trebui sa fie Vatra Dornei(http://www.cazarevat...tra-Dornei.html)..
-Apoi mergem spre Cimpulung Moldovenesc (Colectia etnografica Ion Tugui, Muzeul "Arta Lemnului")....de aici spre .Vatra Moldovitei(Manastirea Moldovita).....Sucevita(Manastirea Sucevita).......Putna( Manstirea putna)......Radauti(Biserica domneasca Sfantu Nicolae,Muzeul Etnografic Tehnici Populare Bucovinene)....Solca......Gura Humorului(Manastirea Humor si Voronet,Chilia lui Daniil Sihastrul,Casa Memoriala "Eusebiu Camilar" din Udesti)
-Apoi ne intoarcem prin localitatea Ciprian Porumbescu...(unde vizitam casa memoriala)..........Suceava(facem un tur de oras...)........Falticeni(casa memoriala Mihail Sadoveanu,Muzeul Orasenesc)...apoi pe E85 mergem spre casa
ce este in paranteza reprezinta obiectivele turistice....dar pe langa acestea mai pot face cateva escale pt a vizita si altele.....sper ca le-am cuprins pe cele mai importante obiective.....am atasat si o harta cu traseul prezentat mai sus..
Ce parere aveti despre acest traseu?... :lol:

Attached Files



#64
iiiiii84

iiiiii84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 18.01.2008

 zuzu318, on Mar 11 2009, 14:14, said:

de cateva saptamani tot citesc pe acest forum ..pentru ca prin mai-iunie...as vrea sa fac o excursie cu masina in moldova...am facut un traseu cu ce este de vizitat...si as vrea sa stiu si parerea voastra despre acest traseu..precum si pareri despre el sau despre ce ar mai fi de vizitat...
traseul ar fi urmatorul:
Venim pe E85..pana la Cristesti..acolo facem stanga spre Targu Neamt (aici putem vizita:Monumentul vanatorilor de munte,Cetatea Neamt,casa memorial Ion Creanga,Manastirea neamt,casa memoriala Veronica Micle, Manastirea Agapia,Manastirea Varatec)….urmatoarea oprire ar trebui sa fie Vatra Dornei(http://www.cazarevat...tra-Dornei.html)..
-Apoi mergem spre Cimpulung Moldovenesc (Colectia etnografica Ion Tugui, Muzeul "Arta Lemnului")....de aici spre .Vatra Moldovitei(Manastirea Moldovita).....Sucevita(Manastirea Sucevita).......Putna( Manstirea putna)......Radauti(Biserica domneasca Sfantu Nicolae,Muzeul Etnografic Tehnici Populare Bucovinene)....Solca......Gura Humorului(Manastirea Humor si Voronet,Chilia lui Daniil Sihastrul,Casa Memoriala "Eusebiu Camilar" din Udesti)
-Apoi ne intoarcem prin localitatea Ciprian Porumbescu...(unde vizitam casa memoriala)..........Suceava(facem un tur de oras...)........Falticeni(casa memoriala Mihail Sadoveanu,Muzeul Orasenesc)...apoi pe E85 mergem spre casa
ce este in paranteza reprezinta obiectivele turistice....dar pe langa acestea mai pot face cateva escale pt a vizita si altele.....sper ca le-am cuprins pe cele mai importante obiective.....am atasat si o harta cu traseul prezentat mai sus..
Ce parere aveti despre acest traseu?... :lol:
Traseul este ok, drumul este bun spre ff bun... pana la cristesti este ff bun apoi cu mici portiuni cu denivelari gropi! La 20 Km de Tg Neamt in drum spre V Dornei (cu abatere de 20 km de la drum) mai sunt 2 manastiri Secu si Sihastria (te poti duce si la schitul Sihla cca 10 km pe drum forestier prin padure). Traseul spre V Dornei e frumos drumul acceptabil... e pe malul Bistritei. In V Dornei telescaunul nu trebuie ratat. Te poti abate spre salina Cacica merita vazuta. In Suceava de vazut e Cetatea de Scaun. Daca vrei la intoarcere te poti abate prin Piatra Neamt si de acolo nu este departe Lacul Rosu si Cheile Bicazului. In P Neamt te poti plimba cu telegondola peste oras!  Distractie Placuta! aa sa nu uit in drum este Hanul Ancutei la 30 km dupa Roman....

#65
monique_all

monique_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.09.2007
In Suceava poti vizita Cetatea de Scaun, Curtea Domneasca, Muzeul de Istorie

 monique_all, on Mar 11 2009, 15:18, said:

De la Gura Humorului mergi direct la Ciprian Proumbescu, apoi Suceava, Falticeni va abateti prin Udesti sa  poti vizita Casa Memoriala "Eusebiu Camilar"
In Suceava poti vizita Cetatea de Scaun, Curtea Domneasca, Muzeul de Istorie


#66
iiiiii84

iiiiii84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 18.01.2008

 iiiiii84, on Mar 11 2009, 15:08, said:

Traseul este ok, drumul este bun spre ff bun... pana la cristesti este ff bun apoi cu mici portiuni cu denivelari gropi! La 20 Km de Tg Neamt in drum spre V Dornei (cu abatere de 20 km de la drum) mai sunt 2 manastiri Secu si Sihastria (te poti duce si la schitul Sihla cca 10 km pe drum forestier prin padure). Traseul spre V Dornei e frumos drumul acceptabil... e pe malul Bistritei. In V Dornei telescaunul nu trebuie ratat. Te poti abate spre salina Cacica merita vazuta. In Suceava de vazut e Cetatea de Scaun. Daca vrei la intoarcere te poti abate prin Piatra Neamt si de acolo nu este departe Lacul Rosu si Cheile Bicazului. In P Neamt te poti plimba cu telegondola peste oras!  Distractie Placuta! aa sa nu uit in drum este Hanul Ancutei la 30 km dupa Roman....
O actualizare a starii drumului: intre V Dornei si Campulung M. drumu este pe portiuni facut... podetele sunt nefacute si s pline de gropi...

#67
Chloe

Chloe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.04.2006
M-am hotarit pentru pens Iazurile Bucovinei in Cacica.
arata bine pe site si am obtinut si un pret rezonabil...
a fost cineva?

#68
pleampa

pleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.01.2008
Salutare tuturor. !
Anul acesta intentionez sa fac o vacanta de 2 saptamani in Bucovina si Moldova.
Caut informatii despre locuri ce nu trebuie ratate, manastiri, atractii turistice, etc.

Traseul propus:
București - Cheia - Brașov - Tușnad (L.Sf.Ana) - Gheorghieni - Lacul Roșu - Cheile Bicazului - Vatra Dornei - Câmpulung Moldovenesc - Moldovița - Sucevița - Putna - Sihastria Putnei - Chilia lui Danil Sihastrul - Rădăuți - Marginea - Arbore - Cacica - Gura Humorului - Voroneț - Man. Neamț - Secu - Sihastria - Sihla - Agapia - Oglinzi - Man. Bistrița - Buhuși - Comănești - Valea Uzului - Slănic Moldova - Lepșa - Man. Cașin ? - Panciu - Nereju - Odobești  - Focșani - Buzău - București

Un traseu lung dar cred ca poate fi parcurs in 2 saptamani.
Nu voi sta la pensiuni ci voi opri pentru dormit in campinguri sau locuri de campare deoarece dorm in campervan.
Va rog sa-mi spuneti daca am gresit sau am omis ceva in alcatuirea traseului.

#69
Mr_Nobody

Mr_Nobody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.08.2008

 Chloe, on Mar 26 2009, 22:14, said:

M-am hotarit pentru pens Iazurile Bucovinei in Cacica.
arata bine pe site si am obtinut si un pret rezonabil...
a fost cineva?

E ok, chiar interesant... Daca vrei amanunte, hai sa vorbim pe PM, noi am fost acolo de revelion

#70
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

 pleampa, on Mar 27 2009, 18:07, said:

Salutare tuturor. !
Anul acesta intentionez sa fac o vacanta de 2 saptamani in Bucovina si Moldova.
Caut informatii despre locuri ce nu trebuie ratate, manastiri, atractii turistice, etc.

Traseul propus:
Bucure?ti - Cheia - Bra?ov - Tu?nad (L.Sf.Ana) - Gheorghieni - Lacul Ro?u - Cheile Bicazului - Vatra Dornei - Câmpulung Moldovenesc - Moldovi?a - Sucevi?a - Putna - Sihastria Putnei - Chilia lui Danil Sihastrul - Rădău?i - Marginea - Arbore - Cacica - Gura Humorului - Vorone? - Man. Neam? - Secu - Sihastria - Sihla - Agapia - Oglinzi - Man. Bistri?a - Buhu?i - Comăne?ti - Valea Uzului - Slănic Moldova - Lep?a - Man. Ca?in ? - Panciu - Nereju - Odobe?ti  - Foc?ani - Buzău - Bucure?ti

Un traseu lung dar cred ca poate fi parcurs in 2 saptamani.
Nu voi sta la pensiuni ci voi opri pentru dormit in campinguri sau locuri de campare deoarece dorm in campervan.
Va rog sa-mi spuneti daca am gresit sau am omis ceva in alcatuirea traseului.

Salut,

Mai poti studia si varianta alocarii unei zile (de campare) pe malul lacului Colibita (este cam ocol de la traseul propus, dar peisajul merita...). Din pacate acum 2 ani drumul dintre Vatra Dornei spre Bistrita era santier, trebuie interesat daca s-a finalizat. La fel, din soseaua principala, ramificatia spre lacul Colibita nu esta asfaltata, drumul este presarat numai cu pietre.

In schimb drumul de la Campulung Moldovenesc, in sus spre manastiri, este absolut superb, este recent reabilitat si mergi in conditii f bune.

Succes mai departe.

spam.spam

P.S.: intre Valea Uzului (este un baraj superb acolo, pe vremuri era si un camping si o tabara pentru copii acolo) si Slanic Moldova ar fi interesanta si o vizita a salinei de la Targu Ocna. Trebuie documentare si pentru asta, salina se viziteaza numai cu niste masini speciale, nu se poate ajunge cu lift sau masina proprie.

Edited by FlorinAndrei, 30 March 2009 - 06:10.


#71
vivere

vivere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.10.2007
Buna !

Pentru cei care se gandesc sa viziteze Bucovina, niste ponturi.

Exista biserici foarte cunoscute si foarte vizitate, unde toata lumea se ingramadeste.

Dar exista biserici MONUMENTE UNESCO, adică inscrise in lista patrimoniului mondial, foarte frumoase, dar cunoscute mai putin.

Ati auzit de PATRAUTI, PROBOTA sau SF.IOAN din SUCEAVA?

Mergeti si le vizitati si veti ramane uimiti!

Drum bun!

P.S. Incercati la Patrauti sa vizitati si muzeul. Este un muzeu nou, foarte dinamic. Este un muzeu viu!
Cand ajungeti acolo intrebati de preot sau de sotia preotului, pentru a va ghida.O sa va placa. In Gura Humorului vizitati Muzeul Obiceiurilor. Bine facut, redeschis de vreo 4 ani.La Putna nu ratati colectia de broderii medievale(muzeu).

#72
pleampa

pleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.01.2008

 vivere, on Apr 5 2009, 17:50, said:

Buna !

Pentru cei care se gandesc sa viziteze Bucovina, niste ponturi.

Exista biserici foarte cunoscute si foarte vizitate, unde toata lumea se ingramadeste.

Dar exista biserici MONUMENTE UNESCO, adică inscrise in lista patrimoniului mondial, foarte frumoase, dar cunoscute mai putin.

Ati auzit de PATRAUTI, PROBOTA sau SF.IOAN din SUCEAVA?

Mergeti si le vizitati si veti ramane uimiti!

Drum bun!

P.S. Incercati la Patrauti sa vizitati si muzeul. Este un muzeu nou, foarte dinamic. Este un muzeu viu!
Cand ajungeti acolo intrebati de preot sau de sotia preotului, pentru a va ghida.O sa va placa. In Gura Humorului vizitati Muzeul Obiceiurilor. Bine facut, redeschis de vreo 4 ani.La Putna nu ratati colectia de broderii medievale(muzeu).

Exact ceea ce cautam, locuri interesante, frumoase si mai putin stiute. :clapping:
:coolspeak: :coolspeak: :coolspeak:

Edited by pleampa, 05 April 2009 - 18:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate