Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Agentii de tursim sau cont propriu?

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#37
sorinocu

sorinocu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.06.2006

View Postkoder, on Nov 23 2006, 13:36, said:

Salut

Eu unul nu apelez sub nici o forma la o agentie de turism.(in fine am auzit si de oferte gen 4 nopti la hotel de 4 stele in Viena 300 de euro pt un double).Poate acestea din urma m-ar tenta insa pe cont propriu ma descurc mult mai bine.

Tocmai m-am intors din Praga si daca vrei mai multe detalii despre posibilitatile de cazare da-mi un PM.

Salut
Vreau sa merg si eu pentru 2 zile la Praga. Poti sa-mi dai mai multe detalii ?
Unde ai stat? Unde ai mancat? Cum sunt preturile pe acolo ce merita si ce nu ?

Mersi si astept info.

#38
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006

View PostGanditorul, on Jun 25 2007, 06:34, said:

@Mianna: Daca, scuzati cacofonia, cardul e embosat, in general nimeni nu-si prea pune problema ca n-ar fi de credit, in strainatate. Si neprocesandu-se tranzactia, nici nu se pot prinde ca e de debit, decat daca le spui tu. Eu am un card de debit romanesc, embosat, si nimeni nu m-a intrebat niciodata de sanatate cu el. Deci intrebarea mea e: s-au prins ei sau le-ai spus tu?

Unii comercianti fac o "preautorizare" si iti blocheaza pe card o anumita suma pentru o anumita perioada. Suma aia n-o mai poti folosi pana nu se deblocheaza. Daca ai destui bani pe cardul de debit embosat, cred ca nu-i nici o problema.

#39
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Eu imi cumpar tot ce am nevoie prin agentie, si numai daca agentia nu are sau nu gaseste ce vreau ma bag pe net. Pina acu nu am avut probleme cu rezervarile facute pe net, dar sunam si in ziua respectiva sa ma conving ca ma asteapta si sa le confirm ca sunt pe drum. Pe unde mi-am rezervat pe net nu mi-au cerut nimic, mi-au confirmat rezervarea printr-un mail, eventual mi-au dat o ora limita la care sa ajung, daca depaseam ora dadeam telefon si imi tineau camera in continuare. Deci in oricare caz tot sunam o data in ziua respectiva. Numa daca ajungi devreme nu are rost sa suni, ca daca nu ti-au tinut camera mai ai timp sa cauti altceva.

Am rezervat si telefonic, tot de pe drum, si tot fara nimic altceva decit numele.

Edited by abancor, 23 July 2007 - 08:59.


#40
lorela

lorela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 22.07.2007
the best is: TUI, Neckerman, ThomasCook, Busher
astea is pentru oameni albi :)

#41
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Daca iau bilete de vacanta(cazare+transport) le iau din agentie. Daca iau bilet de avion il platesc pe net si apoi doar ma duc si il ridic de la companie

#42
lupiibah

lupiibah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 21.09.2006
Direct

Motiv: pt ca am avut experiente neplacute cu agentiile

#43
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
de pe net ca nu mai am de gand sa aud de agentii:)si mai ales ca gasesc preturi foarte bune daca caut din timp.

#44
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
am nevoie de ajutor!!

am cautat peste tot agentii turism pe net si toate plecarile sunt la Bucuresti dar eu nu sunt din Bucuresti si totul este mare confuzie cu agentiile turism!
de ex daca vreau sa plec din Cluj sau Alba oriunde in strainatate cu circuitul autocar, nu exista traseu obisnuit care sa opreasca macar la Alba sau Cluj ...de obicei traseul este Bucuresti-pitesti-Sibiu-Deva-Arad dar celelalte trasee importnate din toata Romania nu le gasesc
agentii turism ca eximtur, romturism etc

Halal agentii turism!!!! :cursing:

#45
tim

tim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 07.01.2002
Nu pot sa-ti dau un raspuns fix pentru Praga, dar eu personal am renuntat la agentiile de turism de foarte multa vreme. De foarte multe ori persoana de la agentie care iti vinde o destinatie nici macar nu a fost acolo, iar in cazurile bune are doar niste pliante care nu te ajuta foarte mult.

Daca vreau sa merg undeva studiez pe internet zona, orasul, citesc comentarii despre hoteluri, locuri etc si pe urma ma decid unde vreau sa stau. Preturile la hotel daca sunt rezervate pe internet sunt similare cu cele oferite de agentiile de turism, chiar mai bune in unele cazuri si ai avantajul ca poti sa ceri exact ce vrei.

Agentiile de turism nu sunt specializate in pachete custom made, ele in general vand doar cateva variante care nu prea se potrivesc cu gustul tuturor.

Cautati pe internet, informati-va si analizati ofertele.

Site-uri pentru cazari : www.hotelclub.net, www.hotels.com (e tot expedia.com), www.hrs.com, www.directrooms.com si site-urile hotelurilor. Un site foarte bun de review-uri: www.tripadvisor.com
Pentru avioane folositi direct compania cu pricina.

#46
SanduPraghezu

SanduPraghezu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.09.2007
Buna Ziua!
Sunt ghid de Praga de peste 20 de ani si daca doriti sa vizitati zonele de atractie turistica din Praga va stau la dispozitie.
Va rog sa ma contactati pe email [email protected].
Va astept cu drag!

#47
fantt

fantt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.09.2005
alegera unei excursii pe cont prorpiu sau prin agentie depinde in primul rind de comoditatea fiecaruia: daca esti o persoana comoda care nu vrei sa iti bati capul cu nimic, atunci  scapi de toate dezavantajele implicate de timpul pierdut pentru cautare, si alegi o oferta de la agentiile de turism, acceptind  constirngerile impuse de acestea: traseu fix, program oarecum fix;  altfel alegi o excursie pe cont propriu, care presupune sa aloci timp pentru informare/cautare, dar salvezi nste bani si iti faci programul exact cum vrei; eu personal optez pentru a doua varianta, si pe aceasta idee mi-am organizat o excursie in Elvetia si Austria, care in final m-a dus la 1400 de euro/2 persoane/14 zile, tot transportul fiind cu trenul (pentru ca e mijlocul de transport rpeferat:)   ); am pierdut aproape o luna pentru informare si stabilirea unui traseu , dar in final satisfactia a fost foarte mare; toate rezervarile le-am facut pe net, pe site-uri specializate sau chiar pe mail la pensiuni, fara sa platesc nimic inainte si nu am avut nici o surpriza, iar costul mediu a fost de 42/eur/noapte pentru o camera, fara frigider si cuptor :); si urmatoarele excursii le voi face la fel, important finind sa dau vad cit mai mult si sa vizitez diverse locuri, si nu cazarea la n stele; pentru cei mai comozi sau pretentiosi, e mai buna varianta prin agentie, ii scapa de batai de cap si au pe cine da vina in caz de neplaceri :)

#48
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007
Rezervare pe net indubitabil!!!
Agentiile chiar daca negociaza preturi bune ptr. cazare isi adauga comisioane mari sau f. mari ptr. care nu fac nimic. Hoti pe fata!
Rezervati pe net! E totul OK!

#49
adragu76

adragu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.02.2008

View PostVifor, on Oct 28 2007, 00:31, said:

Rezervare pe net indubitabil!!!
Agentiile chiar daca negociaza preturi bune ptr. cazare isi adauga comisioane mari sau f. mari ptr. care nu fac nimic. Hoti pe fata!
Rezervati pe net! E totul OK!
ai idee cum procedeaza o agentie la realizarea unui pachet turistic, a unui circuit? vorbim de o agentie normala, serioasa, care iese mereu pe piata cu oferte si destinatii noi (adica lucreaza, cauta, verifica si recomanda).

#50
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postadragu76, on Jun 7 2008, 12:33, said:

ai idee cum procedeaza o agentie la realizarea unui pachet turistic, a unui circuit? vorbim de o agentie normala, serioasa, care iese mereu pe piata cu oferte si destinatii noi (adica lucreaza, cauta, verifica si recomanda).
eu am cautat pe net oferte pt o localitate in strainatate si aceeasi locatie am primit-o prin agentie de la noi mai ieftin-aici vorbesc si de acelasi hotel
am facut comparatie site-ul hotelului de 3* din praga daca faceam eu rezervare direct la ei sau cu booking,otel,venere etc si ce am primit de la agentie era cu 10 euro mai ieftin/pers

#51
bogdan_ratacitul

bogdan_ratacitul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.06.2008
Salut!

Ce parere aveti despre Europa Travel?Plec in august la greci cu autocar de la europa travel intr-un circuit si as vrea sa stiu conditiile si cazarea...a mai mers cineva cu ei?

Multumesc!

#52
iuliantt

iuliantt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.06.2008
Feriti-va de agentia de turism ATU TRAVEL. E o BOMBA. Iti ia banii pe sejur anul nou cica 3 stele si finalmente descoperi ca nu merita hotelul nici 2 si mai pui si familia si copii mici pe drumuri avand incredere in ei.
La intoarcere (nici 1 zi nu am stat) nici banii nu ti-i da, iti vorbeste si urat, si uite asa te alegi cu banii cheltuiti pe nimic si combustibil cheltuit aiurea si copii imbonaviti si chinuiti pe drum...etc. Nu au experienta dar initial zici lasa ma ca is seriosi au totusi 7 ani dar am aflat ulterior ca au licenta doar din 2006.
Evitati agentia ATU TRAVEL.

   In rest aveti de unde alege si drum bun!!! <_<

#53
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
Prefer pe cont propriu, fara agentie.

Prin agentie depind de prea multi factori, ba intarzie una, ba alta, ba uita sa anunte, dar cel mai mult ma deranjeaza exagerarile lor si ca nu prezinta obiectiv situatia. Mai pun cate o stea in plus la un hotel, descriu o statiune aiurea ca fiind cea mai tare daca ei acolo au negociat preturi bune, mai gasesc cate un comision sau taxa ascunsa si care trebuie platita pe ultima suta de metri, etc.

Imi este mai comod sa caut pe internet locatia, dupa care locuri de cazare, cer oferte, cer pareri, iar pana acum nu am avut nici un fel de surprize neplacute. Plus ca se poate negocia foarte mult si ajunge la un pret avantajos. Imi place ca fiecare proprietar e dispus sa ofere cat mai multe detalii care sunt conforme cu realitatea, si fiind la fata locului ai toate informatiile posibile. Asa paleta de oferte este mult mai larga si nu risc sa imi bage cineva pe gat "oferte avantajoase".

#54
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006

View Postanonima1, on Jun 19 2008, 07:00, said:

eu am cautat pe net oferte pt o localitate in strainatate si aceeasi locatie am primit-o prin agentie de la noi mai ieftin-aici vorbesc si de acelasi hotel
am facut comparatie site-ul hotelului de 3* din praga daca faceam eu rezervare direct la ei sau cu booking,otel,venere etc si ce am primit de la agentie era cu 10 euro mai ieftin/pers

Asta am constatat si eu, dupa o discutie pe acest forum, in care am vrut sa inteleg cum gasesc altii mai ieftin pe net. Am comparat preturi de pe yeego, venere si booking la hotelurile la care am stat anul trecut si anul acesta, si la care mai am rezervari anul acesta, cu preturile platite de mine la agentie, si in toate cazurile am observat ca eu am platit mai putin prin agentie decit pretul oferit de aceste site-uri. Inclusiv cind am luat prin agentii care nu aveau camere pre-rezervate, ci rezervau la momentul cererii mele prin sistemele lor inter-agentii la care sunt abonate. Am comparat mai multe hoteluri ca sa nu fie o intimplare, in perioade diferite, si situate in tari sau zone diferite. Probabil tine de agentie. Ideea e sa ai agentul tau de turism care chiar e agentul tau, nu unul care are niste tururi si vre sa le vinda, ci unul la care mergi ca la avocat sau dentist - uite bre ce vreau - bun, hai sa vedem etc. Deci cineva care sa lucreze pentru tine, sa iti faca si recomandari serioase, sa sape mai mult dupa hoteluri daca nu esti multumit etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate