Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Agentii de tursim sau cont propriu?

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#19
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

View Postjoannes, on Nov 23 2006, 18:58, said:

daca pretul unei camere la receptie e de 100 $, pe net o poti gasi pe la 70-80$ sau chiar, in cazuri mai rare, dar f placute, chiar 50$.

daca vrei sa mergi undeva si e in afara sezonului, orienteaza-te din timp, verifica zilnic preturile de pe net, aceste fluctueaza si cand crezi ca ai o oferta buna, fa o rexervare (ca sa-ti faci o idee, o camera de 280-300 euro in sezon, in afara sezonului, intr-un oras turistic, nu neaparat gen: mare-plaja, munte-ski, poate ajunge si la 50 euro).

pai si eu ce spusesem?

#20
stoicaan

stoicaan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 06.12.2006

View PostTIC, on Nov 23 2006, 12:49, said:

de multe ori, la usa hotelului, cazarea este mai scumpa decat daca ai fi facut-o printr-o agentie! Lucru intalnit de mine, la Budapesta si Viena!

Referitor la agentii, a facut cineva prin TUI.com ( http://www.thomson.co.uk/po/index.jsp, in cazul meu, ca nu vorbesc germana!!) ? Ceva impresii?!?

Noi am fost in Italia prin TUI ,biletele cumparate in tara de le eximtur, dar locatia exacta am gasit-o singuri pe site-ul de le TUI  (ATENTIE !!! varianta germana , pe celelaltle nu aveau aceleasi oferte si mult mai scumpe), apartament la Lido Adriano langa Ravenna, am fost extrem de multumitim a, iesit la 328 euro o saptamana (2 adulti si un copil) pe apartament cu dormitor, camera de zi si bucatarie + terasa si piscina la 150 m de mare.
In aceasi variant, aceeasi agentie, dar ofertant Wolters (cred ca e aceeasi firma cu TUI de fapt), in Austria, Tirol, in noimbrie la inceput, tot supermultumiti, tot apartament cu bucatarie , plus sauna si piscina acoperita, in Seefeld la 1200 (parca ) m altitudine, asta a fost 214 euro pe saptamana.

#21
mi-e_lene

mi-e_lene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 09.05.2005
stoicaan te-as ruga detalii suplimentare despre Lido Adriano (nu partea de rezervare ci conditiile, distantele, mirabilandia, ...)
de asemenea, ar fi util de stiut si partea referitoare la transport pana acolo, ce ati folosit, ce s-ar recomanda, avand in vedere ca suntem 2+2 iar la roma ajungem cu avionul.

unde ati stat mai exact ?
la http://www.lidoadria...riano/index.htm
sau http://www.longbeach...ido_adriano.asp
sau ceva de genul asta.

numai de bine,
cristian

#22
rizzuca

rizzuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 16.06.2006
Spre rusinea mea ...nu am facut pana acum nicio rezervare de bilete de avion sau excursie pe net. Singura rezervare si plata pe care am facut-o pe net a fost cand am cumparat biletele la Depeche Mode...Dar atunci suma nu se compara cu cea a unei excursii...Si a fost perfect. Mi-am ridicat biletele din Unirii, de la Diverta.



Poate unii dintre voi au facut acest lucru si imi pot spune cat de sigura este varianta asta de rezervare pentru excursii, daca au intampinat probleme....Eventual prin ce agentii....



Eu m-am gandit pana la urma sa plec printr-o agentie nemteasca sau englezeasca. Sua chiar din Spania...sau Italia...de ce nu? Dar nu prea am auzit de agentii din Italia sau Spania...



Preturile lor sunt mult, mult mai bune decat cele ale agentiilor din Romania. De cateva luni tot fac cercetari de piata si la exact aceleasi hoteluri si pe aceleasi perioade...agentiile romanesti mai pun cel putin cateva sute de EUR / pers fata de pretul afisat pe net de o agentie straina. ( Ma refer la cele cat de cat cunoscute).

Si sincer, cele cateva sute de EURO in plus prefer sa le pap in luna de miere, decat sa le las prin visteriiile de-aici...



Deci.... ceva sfaturi, pareri?

Edited by rizzuca, 21 June 2007 - 09:52.


#23
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Si eu am ajuns la concluzia ca iesi mai ieftin pe net decat sa iei prin agentii de turism. Si cu cat rezervi mai din timp, cu atat este mai ieftin, la fel si pt avion.
Eu am rezervat prin booking.com, o sa plec pe 10 iulie in portugalia cu rezervarea asta si o sa vad cum e, desi nu cred sa fie probleme, am mai auzit lume care i-a folosit si totul a fost ok. a doua rezervare o am pt septembrie, grecia, tot prin booking. B)

#24
Ganditorul

Ganditorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.03.2005
Eu numai pe net rezerv, de multi ani. Nu prin agentii, ci fiecare chestie individual (avion, hotel, eventual masina). Pentru o excursie in Europa (Anglia, Franta si Olanda) mi-a luat o luna de cautari zilnice sa gasesc varianta optima. Dar in final m-a costat 2000 euro, doua persoane, 3 saptamani, ceea ce eu zic ca merita.

#25
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006
Eu am fost anul trecut in Italia, unde am avut 5 locuri diferite de cazare. Am stat in pensiuni sau agroturisme si am vb direct cu proprietarii. A fost ok si mult mai ieftin. Acelasi lucru o sa-l fac si anul acesta in Germania si Austria. In nici unul din cazuri nu mi s-a cerut bani in avans, am platit cand am ajuns.

#26
rizzuca

rizzuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 16.06.2006
Raspunsurile par incurajatoare..

Ronnie, tu spui ca ai platit cande ai ajuns.

Intrebare pentru Leelloo si Ganditorul:


Ofertele pe care le-am vazut la agentiile nemtesti si englezesti ( Thomas Cook, Thomson, Neckermann, Meier's ) vor plata pe loc. Cel putin asa inteleg eu din ce spun ei...asta inseamna totul ca le platesc direct de pe card... si mai departe ce se intampla?

1. Imi trimit totul prin posta sau ma intalnesc cu ei in Londra ( sa zicem ca le cumpar prin Thomas Cook cu plecare din Londra) si imi dau ei totul? Cum tinem legatura? Banuiesc ca voi aveti experienta si stiti toate aceste proceduri si amanunte.

2. La voi au mai fost costuri suplimentare fata de ce era prezentat ca oferta pe net in momentul in care ati facut rezervarea?


Multumesc!

#27
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

View Postrizzuca, on Jun 21 2007, 17:12, said:

Raspunsurile par incurajatoare..

Ronnie, tu spui ca ai platit cande ai ajuns.

Intrebare pentru Leelloo si Ganditorul:
Ofertele pe care le-am vazut la agentiile nemtesti si englezesti ( Thomas Cook, Thomson, Neckermann, Meier's ) vor plata pe loc. Cel putin asa inteleg eu din ce spun ei...asta inseamna totul ca le platesc direct de pe card... si mai departe ce se intampla?

1. Imi trimit totul prin posta sau ma intalnesc cu ei in Londra ( sa zicem ca le cumpar prin Thomas Cook cu plecare din Londra) si imi dau ei totul? Cum tinem legatura? Banuiesc ca voi aveti experienta si stiti toate aceste proceduri si amanunte.

2. La voi au mai fost costuri suplimentare fata de ce era prezentat ca oferta pe net in momentul in care ati facut rezervarea?


Multumesc!

Thomson e cu TUI Thomas Cook e cu Neckermann. Voucherele le primesti prin posta cam cu 2 saptamani inainte de plecare. Daca e facuta din scurt rezervarea se pot ridica din aeroport de la biroul lor . Acelasi lucru e valabil si daca le pierde posta pe drum. Ridici duplicat de la aeroport.
Taxe de statiune si chestii din astea nu sunt incluse in pretul excursiei. Se achita la hotel. Acolo unde sunt taxe de intrare / iesire din tara, se platesc la fata locului de cele mai multe ori. Daca iei printr-o agentie acreditata de TUI sau Neckermann ar trebui sa ti se spuna la inceput chestiile astea. Daca iei de pe site..trebuie sa citesti acolo daca scrie sau sa iei legatura cu ei direct.

#28
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Cert sint in favoarea rezervarilor pe net(transport, cazare). Acest mod iti da libertate in a alege varianta pe care o doresti.
Am facut numeroase rezervari (bilete avion, cazari, invhirieri masini) si nu am avut nici o problema. In plus, daca rezervi cu ceva timp inainte, poti gasi preturi bune.(in special la bilete avion).

#29
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Eu am folosit booking.com (site pt rezervari hoteliere pt toata Europa, sau in mare parte),iti alegi acolo destinatia te duci cu mailul de confirmare,scos la imprimanta, la receptie si platesti acolo, nu ti se ia nimic de pe card. Pretul este cel afisat pe site, nimic in plus.
Daca mai ai intrebari, spune-mi  :OK:

#30
Ganditorul

Ganditorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.03.2005

View Postrizzuca, on Jun 21 2007, 17:12, said:

Raspunsurile par incurajatoare..

Ronnie, tu spui ca ai platit cande ai ajuns.

Intrebare pentru Leelloo si Ganditorul:
Ofertele pe care le-am vazut la agentiile nemtesti si englezesti ( Thomas Cook, Thomson, Neckermann, Meier's ) vor plata pe loc. Cel putin asa inteleg eu din ce spun ei...asta inseamna totul ca le platesc direct de pe card... si mai departe ce se intampla?

1. Imi trimit totul prin posta sau ma intalnesc cu ei in Londra ( sa zicem ca le cumpar prin Thomas Cook cu plecare din Londra) si imi dau ei totul? Cum tinem legatura? Banuiesc ca voi aveti experienta si stiti toate aceste proceduri si amanunte.

2. La voi au mai fost costuri suplimentare fata de ce era prezentat ca oferta pe net in momentul in care ati facut rezervarea?


Multumesc!
Mi-a luat-o Cosx inainte. Vreau sa-ti raspund la a doua intrebare: nu, nu a mai fost nici un cost suplimentar, pentru ca:
1. pentru avion, platesti si ti se elibereaza pe loc tichetul electronic, nu mai ai de ce si unde sa platesti;
2. la hotel (daca e hotel serios, dar eu n-am avut surprize nicaieri) faci rezervare ferma (in general dai cardul de credit ca garantie, si in cazul in care nu te prezinti si nu anulezi la timp, te taxeaza cu pretul unei nopti) si cand te prezinti, nu ti se ia nimic (eventual un depozit mic, dar in general vor tot cardul de credit, pe care nu-l taxeaza la inceput), platesti doar la check-out, exact pretul cu care ai rezervat. Unele agentii iau comision de rezervare, dar eu am facut intotdeauna rezervarea direct la hotel (sunt agentii care nici nu-ti iau comision, trebuie doar sa fii atent exact ce platesti).
Am citit ce-am scris si nu-mi pare prea clar, dar daca ai intrebari, sunt aici :).
Bafta si drum bun!

#31
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostGanditorul, on Jun 22 2007, 10:29, said:

cand te prezinti, nu ti se ia nimic (eventual un depozit mic, dar in general vor tot cardul de credit, pe care nu-l taxeaza la inceput)

cu mentiunea ca la mine au vrut cu adevarat card de credit. ceea ce nu posed, am doar de debit, cu care-am si platit, insa pentru garantie nu le-a convenit, mi-au cerut cash 100 de euro.

#32
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007

View Postleelloo, on Jun 21 2007, 11:15, said:

Si eu am ajuns la concluzia ca iesi mai ieftin pe net decat sa iei prin agentii de turism. Si cu cat rezervi mai din timp, cu atat este mai ieftin, la fel si pt avion.
Eu am rezervat prin booking.com, o sa plec pe 10 iulie in portugalia cu rezervarea asta si o sa vad cum e, desi nu cred sa fie probleme, am mai auzit lume care i-a folosit si totul a fost ok. a doua rezervare o am pt septembrie, grecia, tot prin booking. B)

Spune-mi cum platesti prin booking? Platesti ceva in avansa sau cand ajungi acolo? Ca as vrea si eu sa fac rezervare tot asa ca prin agentii e mult mai scump, am testat deja piata....

#33
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006

View Postrisuka, on Jun 22 2007, 13:18, said:

Spune-mi cum platesti prin booking? Platesti ceva in avansa sau cand ajungi acolo? Ca as vrea si eu sa fac rezervare tot asa ca prin agentii e mult mai scump, am testat deja piata....
Pai ia-o pe rand, urmeaza toti pasii pt rezervare si o sa vezi ca iti cere nr cardului si alte detalii. Ei nu iti iau banii de pe card, e mai mult o garantie in cazul in care nu anulezi cu ceva timp inainte, dak te razgandesti, atunci iti ia o anume suma. Toate astea sunt precizate pe site. De platit vei plati acolo cu cash, la hotel. Asta e tot.

#34
rizzuca

rizzuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 16.06.2006
AHA!!!!!!!!!!

M-ati luminat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Multumesc! :P

De asta la ultimul pas imi cereau numarul cardului si alte detalii!!! Eu credeam ca imi cer numarul de card si ca in momentul ala se si face tranzactia! Pentru ca atunci cand am cumparat biletele la concert asa s-a desfasurat operatiunea...am si platit...

Bun!  
1. Si cati bani trebuie sa am pe card? Cel putin suma excursiei? Sau pur si simplu verifica valabilitatea lui?
2. Daca nu am card ce trebuie sa fac? Eu am un cont deschis la ING, dar am numai in lei....
3. Plata integrala a excursiei se face cand ajung in Londra, Madrid sau Munchen la ei la firma..sau ma asteapta ei la aeroport?


Poate vi se par hazlii intrebarile, dar am nevoie de ajutor ....Saru'mana!!!!

Edited by rizzuca, 22 June 2007 - 17:01.


#35
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Sincer, nu stiu ce verifica ei...cred ca trebuie sa ai macar suma pt rezervare si, normal, sa fie valabil cardul.
Cardul trebuie sa fie de credit(gen Mastercard, Visa etc, iar pe booking chiar se precizeaza ce carduri sunt admise, cred ca toate site-urile spun ce carduri primesc)
Si eu tot in lei am, nu-i problema, tranzactia se face in euro,la cursul Bancii Centrale Europene, care are cel mai bun curs, tu trebuie sa ai echivalentul costului in lei pe card.
La a treia intrebare nu stiu sa iti raspund, la booking ti-am scris mai sus, nu se procedeaza asa pt ca nu e agentie de turism.
Daca mai ai intrebari.. :)

#36
Ganditorul

Ganditorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.03.2005

View Postmianna, on Jun 22 2007, 13:54, said:

cu mentiunea ca la mine au vrut cu adevarat card de credit. ceea ce nu posed, am doar de debit, cu care-am si platit, insa pentru garantie nu le-a convenit, mi-au cerut cash 100 de euro.
@Mianna: Daca, scuzati cacofonia, cardul e embosat, in general nimeni nu-si prea pune problema ca n-ar fi de credit, in strainatate. Si neprocesandu-se tranzactia, nici nu se pot prinde ca e de debit, decat daca le spui tu. Eu am un card de debit romanesc, embosat, si nimeni nu m-a intrebat niciodata de sanatate cu el. Deci intrebarea mea e: s-au prins ei sau le-ai spus tu?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate