Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Agentii de tursim sau cont propriu?

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#1
Skoica

Skoica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.04.2006
Intrebarea mea se leaga de revelion, vreau Praga, insa nu stiu daca sa aleg varianta prin agentie sau rezervare direct la hotel. Daca stiti agentii serioase, va rog recomandati!

Edited by Skoica, 16 November 2006 - 11:43.


#2
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
A lucra cu o agentie este mai ok, pentru ca ei se ocupa de rezervarea la hotel, precum si de transport + eventualele excursii optionale. Tu doar studiezi oferta, te interesezi unde mai sunt locuri, vii, platesti si gata. Se pune insa problema ce agentie are oferta cea mai buna pentru ce-ti doresti tu de la acel sejur, referitor la filtrele tale de selectie. In al doilea rand se pune problema renumelui acelei agentii (doar n-o sa te apuci sa iei un pachet de la Gigel Travel, care-a aparut si el ieri la colt, la Cora, in Pantelimon).
Agentii specializate pe Cehia nu prea exista in Romania (asa cum exista de exemplu pentru alte destinatii - Grecia, Turcia, Egipt, Tunisia).

Edited by [mz], 22 November 2006 - 18:29.


#3
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

 Skoica, on Nov 16 2006, 11:21, said:

Intrebarea mea se leaga de revelion, vreau Praga, insa nu stiu daca sa aleg varianta prin agentie sau rezervare direct la hotel. Daca stiti agentii serioase, va rog recomandati!


Buna. Eu lucrez la o agentie care a facut ani de zile Revelion in Praga. Nu ne mai ocupam cu asta (cu vacante), asa ca imi permit sa imi dau cu parerea.

Nu exista varianta de cazare pe cont propriu in Praga. Ma refer la ceva bun. Spun asta pentru ca agentiile, pentru a prinde un hotel bun, fac contracte si dau avansuri din luna iunie- iulie. Si nu ma refer la agentiile romanesti in mod special, ci la toate.

Exista si exceptii. Camere rezervate de cinvea, cu avans, la care renunta.

Parerea mea este ca nu merita sa te risti. Adica, daca un hotel, in Praga, inca mai are camere pentru Anul Nou, inseamna ca are o problema cu agentiile, ceea ce m-ar pune pe ginduri.

Dar, ca ultima parere. oricum te-ai duce, merita sa te duci. Si daca dormi in gara.

Apropo. Pentru toata lumea care face Revelionul in Praga anul acesta. Nu ocoliti Restaurantul Quod Bonum, str. Legerova colt cu Rumunska

#4
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006
eu emrg de de craciun in praga si am rezervat hotelul prin intermediul unei agentii, dar din luna septembrie.

cel mai bine este sa-ti faci rezervare daor la hotel (gasesti pe net o gramda de oferte) iar de transport sa te ocupi singur.

iesi mult mai ieftin asa.

4 nopti de craciun in praga, hotel 3*, mic dejun, camera dubla, 114 euro 2 persoane...rezervare paltita cu cardul, integral si primit voucher pe mail :D

oferte de cazare praga gasesti aici

la agentii am gasit revelion la praga numai pe la 500-600 euro de pers, transport avion (fara taxe, care mai sunt si alea 100euro/pers)

Edited by mirwoona, 23 November 2006 - 00:14.


#5
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
daca e vorba de agentii din romania, eu as merge pe cont propriu. orice oras turistic din europa are cate 10 hoteluri pe kmp si la 3* gasesti cate vrei. cat priveste hotelul (ca unele stele-s mai instelate decat altele) sunt atatea situri de opinii.
si dupa ce te-ai hotarat, rezervarea pe net preferabil cu minim 2 luni, ca sa nu ai pb de locuri.
de ce recomand asta? deoarece asa nu o sa ti se serveasca niciodata placa " hotel zyxus 3* sau similar" sau "ne pare rau dar nu mai erau locuri la ziosnq, dar am gasit ceva convenabil si dragut la zljvskio" care de regula e la mama draq.

am mers pe barba mea, mi-am cautat transportul cel mai bun, hotel cel mai bun si m-am ales cu o vacanta de vis si cu o economie in buzunar si nervii intregi. si asta fara compromisuri, fara low, fara nimic.
n-am nimic cu agentiile, dar de la mine au ban inca 10 ani de acum incolo, fara numar, fara discernamant, nu-mi pasa care-i serioasa si care nu. daca au lasat sa creasca teparii in randul lor, acum sa traga consecintele. repet, vorbesc de agentiile din romania.

#6
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
se da:

si apropos de agentii serioase. vb cu cineva, cu recomandare cu alea alea si ajung la o agentie. una din primele 5 din tara poate, super tare super mare, nu dau nume.
vb la telefon cu respectiva persoana: "stiti la la la, tra la la , va sun din partea lu la la la pra la al....  eu cu gandul la un discount ceva, o maslina". nu sariti, nu dati cu pietre, nu am dat spaga nu am dat mita, nu am facut trafic de influenta, ci doar o recomandare ca in toata lumea civilizata. faza e ca vroiam un belet de avion cam tampitel el, pe unde am umblat, nu se gasea decat cu 2 escale (schimbam 3 avioane) si eu vroiam doar cu o escala (cu o escala gaseam si eu, dar pe la 2500 euro vs 600). ii spun povestea mea, ma asigura ca torul e in regula, ca are rezervare etc, dar nu poate sa-mi spuna inca pretul ca nu i-au sosit noile grile etc, dar ma asigura ca e in jur de 570-580 euro.
totul bine si frumos, stateam bucuros ca mi-am rezolvat problema, o mai sun odata intre timp, totul e ok, si vine timpul sa platesc. ma duc frumusel ca o floare, facem cunostinta, "da eu sunt ala etc" luam loc bla bla bla si stop cadru, ca-i o problema. dupa 45 min si 5 telefoane imi face o oferta de  vreo 2500 euro. nu mersi, la banii astia gaseam deja.

se cere:
- ce pretentii as putea avea din partea agentiei la o astfel de patanie, daca totul ar fi intr-o tara civilizata? aveam mailuri ca dovada, facturi telefonice etc.


am pierdut timp pretios, bazandu-ma pe niste promisiuni si minciuni (mi s-a spus ca am bilet rezervat, aveam o ...lupa). am fost nevoit sa ma reorientez catre alte solutii, in ultim moment, in criza de timp, solutii ce puteau sa ma coste sute bune, poate chiar mii de euro.

trebuia ca agentia sa-mi elibereze biletul in conditiile convenite (si la maxim 580 euro indiferent de costul biletului real) avand in vedere ca mi-a spus ca mi-a rezervat si promis vanzarea unui astfel de bilet?

#7
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

 joannes, on Nov 23 2006, 08:42, said:

se da:

si apropos de agentii serioase. vb cu cineva, cu recomandare cu alea alea si ajung la o agentie. una din primele 5 din tara poate, super tare super mare, nu dau nume.
vb la telefon cu respectiva persoana: "stiti la la la, tra la la , va sun din partea lu la la la pra la al....  eu cu gandul la un discount ceva, o maslina". nu sariti, nu dati cu pietre, nu am dat spaga nu am dat mita, nu am facut trafic de influenta, ci doar o recomandare ca in toata lumea civilizata. faza e ca vroiam un belet de avion cam tampitel el, pe unde am umblat, nu se gasea decat cu 2 escale (schimbam 3 avioane) si eu vroiam doar cu o escala (cu o escala gaseam si eu, dar pe la 2500 euro vs 600). ii spun povestea mea, ma asigura ca torul e in regula, ca are rezervare etc, dar nu poate sa-mi spuna inca pretul ca nu i-au sosit noile grile etc, dar ma asigura ca e in jur de 570-580 euro.
totul bine si frumos, stateam bucuros ca mi-am rezolvat problema, o mai sun odata intre timp, totul e ok, si vine timpul sa platesc. ma duc frumusel ca o floare, facem cunostinta, "da eu sunt ala etc" luam loc bla bla bla si stop cadru, ca-i o problema. dupa 45 min si 5 telefoane imi face o oferta de  vreo 2500 euro. nu mersi, la banii astia gaseam deja.

se cere:
- ce pretentii as putea avea din partea agentiei la o astfel de patanie, daca totul ar fi intr-o tara civilizata? aveam mailuri ca dovada, facturi telefonice etc.
am pierdut timp pretios, bazandu-ma pe niste promisiuni si minciuni (mi s-a spus ca am bilet rezervat, aveam o ...lupa). am fost nevoit sa ma reorientez catre alte solutii, in ultim moment, in criza de timp, solutii ce puteau sa ma coste sute bune, poate chiar mii de euro.

trebuia ca agentia sa-mi elibereze biletul in conditiile convenite (si la maxim 580 euro indiferent de costul biletului real) avand in vedere ca mi-a spus ca mi-a rezervat si promis vanzarea unui astfel de bilet?



Pot sa-ti spun ceva ?

Tot asa au cistigat si comunistii alegerile in Romania, dupa 89. Cu vorbe.

Au fost ei de vina ? Nu, romanii au fost, ca i-au crezut.

#8
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Salut

Eu unul nu apelez sub nici o forma la o agentie de turism.(in fine am auzit si de oferte gen 4 nopti la hotel de 4 stele in Viena 300 de euro pt un double).Poate acestea din urma m-ar tenta insa pe cont propriu ma descurc mult mai bine.

Tocmai m-am intors din Praga si daca vrei mai multe detalii despre posibilitatile de cazare da-mi un PM.

#9
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
de multe ori, la usa hotelului, cazarea este mai scumpa decat daca ai fi facut-o printr-o agentie! Lucru intalnit de mine, la Budapesta si Viena!

Referitor la agentii, a facut cineva prin TUI.com ( http://www.thomson.co.uk/po/index.jsp, in cazul meu, ca nu vorbesc germana!!) ? Ceva impresii?!?

Edited by TIC, 23 November 2006 - 12:50.


#10
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

 TIC, on Nov 23 2006, 12:49, said:

de multe ori, la usa hotelului, cazarea este mai scumpa decat daca ai fi facut-o printr-o agentie! Lucru intalnit de mine, la Budapesta si Viena!

Referitor la agentii, a facut cineva prin TUI.com ( http://www.thomson.co.uk/po/index.jsp, in cazul meu, ca nu vorbesc germana!!) ? Ceva impresii?!?
In aceasta vara am fost in Miami Platja, Costa Dorada - MARE DEZAMAGIRE - in prima faza. Am inchiriat o casa de vacanta de la turoperatorul TUI printr-o firma din Romania, platita integral cu 4 luni inainte, cu voucherul  trimis pe numele nostru de firma din Germania. Desi m-am documentat pe net jumatate de an - pozele erau ca-n povesti, dar la fata locului aproape totul a fost mult sub asteptari. In primul rand casa de vacanta aratata de ei in poze (interior cu semineu, exterior cu gradina de palmieri de 300 metri patrati, mobilier - superb), la distanta de 950 m de mare, am platit pentru toate acestea corespunzator, a venit surpriza: NU EXISTA in realitate - mi s-a spus de la agentia locala de acolo ca aceea e doar demo . Mi-a fost data alta casa de vacanta la 4 km distanta de mare, cu o suprafata la jumatate decat era specificata in oferta, urata. Nota: initial am crezut ca pt ca eram romani, acestia ne-au dat tzepa, dar la agentia locala colaboratoare cu TUI erau multi turisti de diverse natii nemultumiti ca si noi, dar care au acceptat pana la urma "oferta locala". Noi ne-am tiganit cu cei de acolo, i-am amenintat ca le facem retur la contractul de inchiriere, ii dam in judecata si le cerem despagubiri; in final am primit o locatie de ne-am scos parleala: vila pe malul marii, super utilata - cum numai in filme am vazut, si apreciata de mine la un cost de cel putin 6 ori mai mare decat platisem din tara, bineinteles fara a mai da vreo diferenta de bani. Parerea mea este ca vina pentru dezamagirile noastre din vacante, pe langa faptul ca agentiile romanesti nu verifica ofertele macar prin sondaj, o au si cei "din extern" care vin cu oferte mincinoase, chiar daca se numesc TUI - cel mai mare turoperator european. Si inca ceva ce-mi da de gandit: am intrat pe site-ul lor si am vazut pt 2007 aceeasi locatie pt perioada in care am fost noi, cu aceleasi poze dar indexata la pret cu 50%, iar departarea de mare e de 500 metri nu 950 m cu era anul trecut. Oare chiar sa fi avut eu ghinion cu TUI?!
Concluziile finale va rog sa le trageti voi.

#11
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
poate ca ar fi bine sa pui linkuri pt. cele 2 locatii unde ai fost. cea de groaza si cea de vis!

#12
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
http://www.tui-ferie..._02004_a1_i.jpg

 daiana, on Nov 23 2006, 13:56, said:

scuze, mai incerc cu link-ul

#13
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
http://www.tui-ferie...ebnisliste.html
asta e prezentarea celor de la TUI

codul este : CON02004

#14
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 penca, on Nov 23 2006, 11:44, said:

Pot sa-ti spun ceva ?

Tot asa au cistigat si comunistii alegerile in Romania, dupa 89. Cu vorbe.

Au fost ei de vina ? Nu, romanii au fost, ca i-au crezut.

eu mi-am expus problema si macar altii sa castige din pacaleala mea. nu am nici-un castig din asta, alta decat satisfactia ca dam o palma peste bot la de-aldeastia, stii tu bine, si poate un castig pe termen lung, cand de voie de nevoie veti trebui sa miscati ceva, da real, nu in vorbe.
sa inteleg ca-i problema mare, daca un simplu post incepe sa doara. foarte bine, inseamna ca suntem pe drumul cel bun.


cat despre argumentatia ta, ce sa-ti spun, is satul...


 TIC, on Nov 23 2006, 12:49, said:

de multe ori, la usa hotelului, cazarea este mai scumpa decat daca ai fi facut-o printr-o agentie! Lucru intalnit de mine, la Budapesta si Viena!

Referitor la agentii, a facut cineva prin TUI.com ( http://www.thomson.co.uk/po/index.jsp, in cazul meu, ca nu vorbesc germana!!) ? Ceva impresii?!?


dar daca iti faci rezervare de pe net, poti avea surprize placute (pana la 50% din pretul de la receptie, dar de regula e ceva in genu 20-30 % mai putin).
o agentie beneficiaza de aceleasi tarife, ca si cele de pe net, minus un procent, dar la care se adauca taxe, adaos comercial, tva etc.

#15
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

 joannes, on Nov 23 2006, 17:47, said:

dar daca iti faci rezervare de pe net, poti avea surprize placute (pana la 50% din pretul de la receptie, dar de regula e ceva in genu 20-30 % mai putin).

nu inteleg ce vrei sa zici!

#16
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 TIC, on Nov 23 2006, 18:42, said:

nu inteleg ce vrei sa zici!

daca pretul unei camere la receptie e de 100 $, pe net o poti gasi pe la 70-80$ sau chiar, in cazuri mai rare, dar f placute, chiar 50$.

daca vrei sa mergi undeva si e in afara sezonului, orienteaza-te din timp, verifica zilnic preturile de pe net, aceste fluctueaza si cand crezi ca ai o oferta buna, fa o rexervare (ca sa-ti faci o idee, o camera de 280-300 euro in sezon, in afara sezonului, intr-un oras turistic, nu neaparat gen: mare-plaja, munte-ski, poate ajunge si la 50 euro).

#17
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

 joannes, on Nov 23 2006, 17:47, said:

eu mi-am expus problema si macar altii sa castige din pacaleala mea. nu am nici-un castig din asta, alta decat satisfactia ca dam o palma peste bot la de-aldeastia, stii tu bine, si poate un castig pe termen lung, cand de voie de nevoie veti trebui sa miscati ceva, da real, nu in vorbe.
sa inteleg ca-i problema mare, daca un simplu post incepe sa doara. foarte bine, inseamna ca suntem pe drumul cel bun.
cat despre argumentatia ta, ce sa-ti spun, is satul...
dar daca iti faci rezervare de pe net, poti avea surprize placute (pana la 50% din pretul de la receptie, dar de regula e ceva in genu 20-30 % mai putin).
o agentie beneficiaza de aceleasi tarife, ca si cele de pe net, minus un procent, dar la care se adauca taxe, adaos comercial, tva etc.

Maestre, scuze. Nu stiu de ce m-am bagat. Chiar aveam treaba. Dar asa mi se intimpla de fiecare data.

#18
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
Pe Europa o merge treaba cu cazarile de pe net. Mai ales daca ai masina proprie... sau iei blue air...dar pe unele destinatii (ex: egipt, tunisia etc)...nu o sa vezi in veci tarifele pe care le are o agentie
Ex: Pentru Tunisia, avionul (cursa de linie) este peste 400 Euro
V-as recomanda ofertele TUI. Se pot lua si de la distribuitorii din Romania. Agentiile sunt obligate sa vanda la pretul impus de TUI ... asa ca nu exista majorari de comision.
Oricum..ideea ca toate agentiile te parlesc nu mi se pare una corecte. Sunt cazuri si cazuri.
Si treaba cu 20-30% redus pe net fata de tariful de la receptie nu e intotdeauna aplicabila. Apropo...in cele mai fericite cazuri se aplica in orase...nu in statiuni...asa ca iar nu avantajaza daca vrei sa stai la plaja etc..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate