Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 

AUCHAN Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#127
sonya

sonya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 16.11.2005

 nostress, on Jan 8 2007, 23:36, said:

stie cineva ceva de cum sunt platiti angajatii? conditii de lucru?
Pai casierele sunt niste "vaci proaste" pentru "cei de sus" platite cu 400 lei si bonuri de masa.

#128
taiko

taiko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.05.2005

 sonya, on Jan 11 2007, 20:39, said:

Pai casierele sunt niste "vaci proaste" pentru "cei de sus" platite cu 400 lei si bonuri de masa.
Nu stiu eu multe despre Auchan, dar lucrez cu ei pe case. Si informatia este gresita din ambele puncte de vedere.

#129
sonya

sonya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 16.11.2005

 taiko, on Jan 12 2007, 10:42, said:

Nu stiu eu multe despre Auchan, dar lucrez cu ei pe case. Si informatia este gresita din ambele puncte de vedere.
Informatia o am de la o angajata care imi este vecina. Nu m-am apucat sa arunc cu vorbe. Daca m-a mintit atunci am mintit si eu.

#130
cal batran

cal batran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.01.2007

 alexmohora, on Dec 5 2006, 17:56, said:

Am fost ºi eu acum vreo 2 sãptãmâni.

Naºpa, ºantier, depozit, marfã aruncatã alandala - nici nu ar fi trebuit sã primeascã autorizaþie de funcþionare. Dar asta meritãm cã suntem ”topiþi” dupã lucruri ieftine ºi la propriu ºi la figurat.

adicã dupã ce ai Cora, Carfur, Metro, Selgros, Bila care au impus oarecum un nivel de civilizaþie te duci în jeg-ul ãla de la Auchan? Sper sã fi fost curioºi ca mine ºi sã nu mai calce a doua oarã.

Iar pentru cei care vor ºi mai ieftin ca la auchan ºi nu-i intereseazã altceva sã se ducã în Europa, Niro, Piaþa de la Obor. Sunt ºi þigani care vând casetofoane sau diverse electronice foarte ieftine. De asemenea electrocasnice foarte ieftine se gãsesc în Bucur Obor unele sunt SH (TV) dar ce conteazã atâta timp cât sunt ieftine nimic nu mai conteazã.
Buna dimineata. Frecventez Auchan in primul rand pt ca e la doi pasi de domiciliu. A trecut ceva timp de la postarea la care dau quote, dar lucrurile s-au schimbat mai mult la exterior , mai disparand din santier si praf.Dar, "I strongly recomand" (recomand cu caldura) sa EVITATI  va duceti la Auchan daca doriti sa achizitionati APARATURA  AV. Ceea ce "castigati "la pret pierdeti inmultit in alte parti. Nu vorbesc doar de oferta si expunere ci de ceva la un nivel mai profund: calificarea si atitudinea personalului mediu. In raionul respectiv, ieri, 12 ianuarie 2007, nu mi s-a permis sa imi notez modelele expuse de care eram interesat  spre achizitionare.Ma refer la datele de pe etichete afisate public. Singura sursa de informare "permisa' era vanzatorul de raion.Produsul de care eram interesat inainte de a mi se ingradi libertatea de informare, era expus, dar nu era pe stoc. "Managerul" de raion, o dra cu atituidine  necooperanta si a  carei adresare continea 25% "nu", ...nu stia cand anume va fi reaprovizionat si... nu mi -ar fi putut vinde exemplarul expus daca as fi dorit sa il achizitionez (cash)Alt "nu" -foarte deranjant a fost : "chiar  NU am  chef/timp sa stau de vorba cu dumneavoastra". Dar cu colegele si la telefon avea.O cheama Andreea Bogdan (nu sunt sigur de nume, doar de pronume)
Hazardandu-ma putin,, ma simt indreptatit sa  deduc ca economiile la pret se refera si la calitatea/retribuirea  personalului mediu angajat, training (lipsa), neinteresare in vanzarea de produse ci in aplicarea rigida a unor  "reguli" discutabile, lipsa  flerului comercial in a distinge un "cal batran" ce vrea sa cumpere cu banii jos de un tanar agent sosit in "spionaj economic" rudimentar.Multumesc SOFT PEDIA pt posibilitatea postarii.
P.S.1 Alte surse de "economie" , vizibile din avion: "realizarea" site-lui, etichetele de pret imprimate cu font si contrast mic, totul-totul pana stivuitoare sau masinile de curatenie par si cred ca sunt no-name, low cost. Oricare ar fi starea materiala, in Auchan, exceptand magazinele din galerie, inchiriate de alte firme, ai senzatia de catatean de rangul 2, te poti simti mai sarac, mai murdar, mai umil. Sau ca nu apartii de acolo.
P.S 2. O nota buna pentru angajatii simpli (casierite, vanzatori, agenti de paza si parcare) recrutati dintre nenorocosii Romaniei, care, cu bun simt elementar, respecta munca si omul.

#131
cal batran

cal batran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.01.2007
<<In raionul respectiv, ieri, 12 ianuarie 2007, nu mi s-a permis sa imi notez modelele expuse de care eram interesat spre achizitionare.Ma refer la datele de pe etichete afisate public>>
Incercand sa ma up-datez in  "buiestrul" relatiei client-re-tailer am fost azi la Cora, Sell-Gros, Flamingo computers.Am intrebat vanzatorii daca pot nota datele afisate langa produse, inclusiv preturile. "Da, desigur, va rugam, si alti clienti procedeaza asa". A bon entendeur, salut !

#132
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
aseara am fost in Auchan si am avut o mica surpriza la casa: vroiam sa platesc cu bonuri de masa (11 bucati), am dat 10 ale sotiei si unul al meu..surpriza. Nu se poate asa!! Bonurile trebuie as fie ale unei singure persoane?  Cum naiba? Raspunsul a fost ca daca sunt furate, asa e reglementarea :( :(
i-am propus sa-i arat buletinul (buletinele, era si sotia cu mine), nici vorba . i-am zis sa lase deoparte un produs sa-l platesc separat cu acel bon si sa-mi faca chitanta separata ..nici asa nu merge.
pur si simplu nu inteleg. efectiv cu bonurile mele nu am putut cumpara; nu stiu cum sa ma exprim, nu stiu cum poate exista asemenea reglementare si daca exista totusi cum poate fi pusa in aplicare??
adica sa ma feresc sa nu merg la casa impreuna cu sotia ca nu ne primeste bonurile?? sa-mi iau cos separat??

#133
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

 aeon, on Jan 15 2007, 12:37, said:

aseara am fost in Auchan si am avut o mica surpriza la casa: vroiam sa platesc cu bonuri de masa (11 bucati), am dat 10 ale sotiei si unul al meu..surpriza. Nu se poate asa!! Bonurile trebuie as fie ale unei singure persoane?  Cum naiba? Raspunsul a fost ca daca sunt furate, asa e reglementarea :( :(
i-am propus sa-i arat buletinul (buletinele, era si sotia cu mine), nici vorba . i-am zis sa lase deoparte un produs sa-l platesc separat cu acel bon si sa-mi faca chitanta separata ..nici asa nu merge.
pur si simplu nu inteleg. efectiv cu bonurile mele nu am putut cumpara; nu stiu cum sa ma exprim, nu stiu cum poate exista asemenea reglementare si daca exista totusi cum poate fi pusa in aplicare??
adica sa ma feresc sa nu merg la casa impreuna cu sotia ca nu ne primeste bonurile?? sa-mi iau cos separat??

puteai sa faci scandal. de fapt, asa si trebuia!

#134
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Cunosc cazul unui pusti care e putin pasionat de radio si s-a horatat sa-si ia 2 portabile de banda libera . Vine in Auchan, gaseste ceva la 70 Ron perechea (la acealasi pret incep alte modele in Carrefour si Cora...). Apoi incercam cu disperare sa luam legatura, nimic, dupa mici sapaturi stupoare :statiile sunt GMRS, FRS Free band in SUA si ilegal a fi folosite in Europa. Noi, astia din UE avem voie numai cu PMR-uri 446 Mhz, iar ce i-au dat pustiului sunt statii FRS/GMRS 462-467 Mhz   :cursing:
Intrebarea e cum naiba vand astia asemenea produse cu acte in regula ?! N-am ajuns inca la acest Auchan sa vad daca mai au, dar 100% statile portabile vandute in celelalte supermarket-uri sunt PMR , deci legale !
Daca cumpara asa ceva, cineva apropiat, abia asteptam sa le fac scandal.  Oricum nu mi se pare normal ca daca cumperi 2 walkie-talkie sa stai sa le verifici sa vezi pe ce standard sunt. Macar sa fi scris mare pe ele : 'legale numai in SUA' -in ideea ca exista o categorie de clienti care-si cumpara statii din Auchan pentru a le folosi peste ocean :coolspeak:

#135
Danm79

Danm79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 10.09.2004
Am citit tot thread-ul, dar am o intrebare mai de alta natura...
Stie careva cam care sunt salariile pe acolo??? Mi-a propus cineva un post acolo, in financiar, deci nu la casa sau merchandiser...deci m-ar interesa cam ce salarii au pe partea de back-office..ca sa zic asa...finaciar, marketing, etc...

nu de alta , da sa stiu cat sa cer...:))
Thanks...

#136
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007
Si eu vreau sa stiu care sunt salariile la Auchan.Daca stie cineva.....il rog sa spuna.

#137
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 aeon, on Jan 15 2007, 12:37, said:

aseara am fost in Auchan si am avut o mica surpriza la casa: vroiam sa platesc cu bonuri de masa (11 bucati), am dat 10 ale sotiei si unul al meu..surpriza. Nu se poate asa!! Bonurile trebuie as fie ale unei singure persoane?  Cum naiba? Raspunsul a fost ca daca sunt furate, asa e reglementarea :( :(
i-am propus sa-i arat buletinul (buletinele, era si sotia cu mine), nici vorba . i-am zis sa lase deoparte un produs sa-l platesc separat cu acel bon si sa-mi faca chitanta separata ..nici asa nu merge.
pur si simplu nu inteleg. efectiv cu bonurile mele nu am putut cumpara; nu stiu cum sa ma exprim, nu stiu cum poate exista asemenea reglementare si daca exista totusi cum poate fi pusa in aplicare??
adica sa ma feresc sa nu merg la casa impreuna cu sotia ca nu ne primeste bonurile?? sa-mi iau cos separat??

:eek: P`asta n-am mai auzit-o. Ori sunt prea stricti ori o ard aiurea.

Uneori la mine la magazin mai vin unii oamenii care vor sa cumpere produse pe bonuri dar nu pot sa le dau pentru ca  nu am incheiat o conventie in acest sens. Asa ca iau eu bonurile si pun banii personali in gestiunea firmei , dupa care ma duc sa folosesc bonurile pentru mine.
Limita maxima de plata e undeva la 20-24 bonuri de persoana ( nu mai stiu exact) dar am cumparat din Cora,Carrefour , XXL si alte supermarket-uri avand de exemplu: 10 bonuri cu 10 persoane diferite, in XXL ti le accepta si necompletate (de evitat din cauza produselor expirate)

La toate aceste super si hypermarket-uri mentionate mai sus am vazut ca, casierele se uita la data expirarii si la tipul lor dupa care le sorteaza si le introduc in casa de marcat .Niciodata nu am vazut sa se uite la nume sau sa-mi ceara vro explicatie.  :wallbash:

Edited by cosmin_miu, 04 February 2007 - 05:24.


#138
andrewivan0808

andrewivan0808

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.03.2007
Pai fitit atenti in management cum ziceti middle management sunt cam intre 15-25 mil. La financiar depinde de pozitie si de experienta pe care o ai dar cam asa. In magazin e f nasol casierele castiga intradevar 4 sau 5 mil + bonuri, copii aia dintre rafturi (lucratori comerciali) tot cam asa sau 6 mil maxim, managerii de raion juniori vreo 15 mil, seniori vreo 25, achizitorii cam peste 30.
Dar muncesc de ii ia naiba

#139
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Ceea ce ce apreciez in primul rand la Auchan este faptul ca intotdeauna gasesc fie o casa libera, fie una cu 1 persoana maxim 2 inaintea mea... La CORA de exemplu imi fac nervi de fiecare data....40 minute de cumparaturi, 20 de minute de stat la casa... Si asta in conditiile in care vad multe case inchise.. imi vine sa le sar la gat...  :angry:

Edited by Visatoru', 14 March 2007 - 16:58.


#140
van den plas

van den plas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.02.2004

 Visatoru, on Mar 14 2007, 17:57, said:

Ceea ce ce apreciez in primul rand la Auchan este faptul ca intotdeauna gasesc fie o casa libera, fie una cu 1 persoana maxim 2 inaintea mea

  Acesta mi se pare si mie principalul atu pe care-l are Auchan fata de concurenta. In plus as mai adauga spatiile largi si parcarea subterana, unde gasesc intotdeauna loc chiar in apropierea intrarii in magazin.

#141
Serbadi

Serbadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.06.2006
Mai oameni buni.
Care stie ce spune legea despre returnarea in 24 ore de la achizitionare, a produselor care nu corespund din punct de vedere tehnic sau se defecteaza la prima utilizare ?
Am cumparat ieri un mixer vertical, l-am bagat in priza si la prima apasare de buton a iesit axul si motorul se invartea in gol.
Am dat fuga la "Osan" si mi s-e raspunde ca daca l-am folosit nu mai pot sa-l returnez desi nu trecusera 24 ore de la achizitionarea acestui produs, si ca trebuie sa ma duc la service in garantie.
Ce garantie pot sa cer daca la 1 min de functionare s-a defectat. Eu am cerut returnarea si ei mi-au ras in nas. Doar dupa ce iau de la service negatie, ca nu mai poate fi reparat.
Din partea mea consider ca sunt niste jegosi imputiti care nu stiu cum sa faca sa te pacaleasca si sa-ti ia banii mai repede.

#142
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
cand am intrat prima data in auchan am avut impresia ca intru intr-un depozit...

#143
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Desi la inceput nu m-a impresionat, am ajuns sa frecventez Auchan, din doua motive:
1. E mult mai liber decat in Cora/Carrefour la sfarsitul saptamanii
2. Salatele preparate sunt cu o clasa peste ce se gaseste in Cora sau Carrefour, atat ca varietate, cat si ca gust

Problema mentionata mai sus cu obligativitatea aceluiasi proprietar al bonurilor de masa o confirm, insa nimeni nu se uita daca sunt bonurile celui care plateste sau nu. (evident ca nu cand un barbat plateste cu bonurile scrise cu un nume de femeie sau invers)

Daca vreti electronice/electrocasnice din Auchan, tot acolo e un magazin maricel Flanco.

#144
datace

datace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 26.04.2005
Chiar daca nu sunt fan Auchan, as vrea sa stiu cand deschid magazinul din Berceni (cred ca ma voi muta in cartier si nu prea sunt supermarketuri in apropiere). Stie cineva ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate