Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 

Dureri in zona toracica

- - - - -
  • Please log in to reply
296 replies to this topic

#289
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 andreiro103, on Jan 2 2009, 07:39, said:

bla bla
Nu am fost la consultatii inca, sper sa aflu mai multe de la voi pana ma voi duce.

sunt pur si simplu ingrozit de faptul ca s-ar putea agrava si mai tare si n-as mai putea sa respir.

bla bla

frazele astea doua nu se pupa. daca erai ingrozit, le spuneai parintilor (sau nu) si te duceai la medic.
pe forum nu se fac consultatii, nu se pun diagnostice si nu se dau tratamente.

in alta ordine de idei ai avea incredere in ce ti-ar zice unul ca ai aici ? poate ai cancer pulmonar, mai stii ?

asa...in cu totul alta ordine de idei, acum 3 ani am patit si eu ceva similar. mi-am facut analizele in ziua aia (sange, ekg, radiografie, spirometrie, etc)
consult generalist, orl. si am aflat ca am o deviatie de sept agravata de sinuzite, rinite, etc fapt ce-mi ingreuna sever respiratia. am operat-o anul asta de-abia, c-am tot zis ca s-o ameliora cu sprayuri, siropuri, etc. acum e ok

asa ca mergi la medic, spune-le parintilor poate cine stie...esti bolnav cu inima, n-ai voie efort, etc...nu se stie niciodata

#290
damircea

damircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.12.2007
Salut! De ceva timp am si eu o problema de sanatate banuiesc. Din cand in cand ma doare zona din jurul inimii sau chiar inima, simt ori un junghi puternic care dureaza o fractiune de secunda, ori un fel de disconfort ce se amelioreaza doar daca ma tin de piept (nu stiu ce efect are treaba asta).
De regula, durerea de genul asta nu dureaza mai mult de 5 minute.
Ce naiba as putea sa am?

#291
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
daca tot nu mergi la medic si nu te ai pe constiinta, pentru a primi cat-de-cat o parere, ofera si tu mai multe informatii :

1.sex
2.varsta
3.inaltime/greutate
4.antecedente (personale/familie)
5.ne/fumator
6.ne/sportiv
7.ceva deosebit/in exces in alimentatie

etc...

#292
Razor666

Razor666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 23.04.2006
Va salut! Cam de o saptamana am o durere in piept care chiar imi produce discomforturi. Nu cred ca este o problema la inima deoarece in ultimele zile am skiat si am facut foarte mult efort si nu am avut senzatii de slabiciune. Se simte ca si cum un muschi s-ar incorda aiurea in exces. Singura chestie care imi ridica un semn de intrebare este ca simt aceasta durere doar cand stau drept si imi indrept capul in jos si nu dureaza decat 3-4 secunde. Este drept ca inainte de perioada de ski am fost foarte sedentar si am stat in pat 8 ore/zi uitandu-ma la seriale. Sunt un adolescent nefumator de 17 ani si am 1.77m inaltime si 80 kg, iar sport practic mai rar. Ce as putea avea? Va multumesc.

#293
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 Razor666, on Feb 5 2009, 04:27, said:

Singura chestie care imi ridica un semn de intrebare este ca simt aceasta durere doar cand stau drept si imi indrept capul in jos si nu dureaza decat 3-4 secunde. Este drept ca inainte de perioada de ski am fost foarte sedentar si am stat in pat 8 ore/zi uitandu-ma la seriale.

Asta e un semn bun, in sensul ca exclude originea cardiaca a durerilor, posibil sa fie o durere de muschi-coaste-articulatii prin suprasolicitare pe un organism insuficient pregatit pt efort. Ia-ti un unguent cu Diclofenac de la farmacie (Diclac 5%), te dai cateva zile si ne spui cum este.

Dar spre binele tau poate ca nu ar fi rau sa tregi pragul medicului de familie pentru un control mai serios.

Edited by ionutz78, 05 February 2009 - 11:55.


#294
Razor666

Razor666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 23.04.2006
Am niste Fastum pe aici insa maine o sa cumpar Diclofenac. O sa dau un semn de viata in cateva zile, iar daca nu o sa existe schimbari o sa apelez la medicul de familie. Multumesc mult!

#295
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 Razor666, on Feb 5 2009, 21:21, said:

Am niste Fastum pe aici insa maine o sa cumpar Diclofenac. O sa dau un semn de viata in cateva zile, iar daca nu o sa existe schimbari o sa apelez la medicul de familie. Multumesc mult!

E bun si Fastumul, e tot antiinflamator ca si Diclofenacul.

#296
danatm

danatm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.04.2010
buna!am si eu o intrebare..ma inteapa in partea stanga sub coasta, mai ales cand trag aer puternic dar si cand stau intinsa sau sezut..durerea nu e foarte mare dar ma deranjeaza destul incat sa nu ma concentrez la ce am de facut.ma gadesc ca este splina sau..? nu am facut nici un efort zilele acestea..daca poate sa ma lamureasca si pe mine cineva a-si fi recunoscatoare.mersi..oricum ma gandesc ca daca mai persista durerea 1-2 zile merg la doc...nu stiu dc e bine unde am trimis msg..da na..

#297
Halaripu

Halaripu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.09.2010
Va salut cu respect.Mi-am facut si eu cont aici...si as vrea sa stiu daca mai functioneaza acest topic...Multumesc...  :thumbup:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate