Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Strabism

- - - - -
  • Please log in to reply
252 replies to this topic

#181
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

View Postipopovici11, on 29 septembrie 2016 - 14:47, said:

Deci...hipermetropia si astigmatismul ala au facut ca  ochiul sa "trimita la creier"  imagini neclare de  la inceput. Mai exact,  ochiul stang trimitea o  imagine mult  prea diferita fata de  cel drept.  De aceea a  aparut ambliopia-creierul a decis sa ignore imaginea proasta de  la  ochiul stang. Pentru a impiedica asta, trebuia facut ceva pana la varsta de  6-7 ani.
In cazul  meu s-a incercat, insa abia dupa 5 ani  si se pare ca a fost cam prea tarziu- nu a mai dat rezultate.
Hipermetropia a dus deci la ambliopie.  Acum corect, degeaba  mai rezolvi hipermetropia, ca nu isi mai revine ochiul, de fapt ochiul e  ok, problema e de natura functionala, creierul  il ignora.

da dar daca as rezolva hipermetropia si imaginea ar deveni aproape la fel de clara ca la dr. ar fi super!

#182
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postipopovici11, on 29 septembrie 2016 - 15:57, said:

Pai atunci  nu-i de  mirare ca la  mine  nu a   mai dat  rezultate, pentru ca  s-a inceput dupa 5   ani.

Dar ai facut tratament cu bandaj din ala? Cred ca ii zice ocluzor.

Eu vag tin minte ca mi-au pus si mie bandaj din ala pe lentila de la ochelari. Nu stiu de ce or fi facut asta, or fi crezut ca am ambliopie sau poate ca au vrut sa previna ambliopia habar n-am.

Cert e ca eu am purtat bandajul dupa varsta de 5 ani si acum nu am ambliopie deloc (vad perfect toate literele de pe randul de acuitate 1). Dar nu stiu sigur daca am avut inainte de operatie, cel mai probabil nu.

De cand am inceput sa ma intereseze strabismul meu ca adult eram in starea de strabism alternant cu vedere buna la amandoi ochii.

#183
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postbondax, on 26 septembrie 2016 - 18:58, said:

Nu  pare chiar evident, insa daca te uiti la acele reflexii albe de pe iris, se vede clar ca "pica" in  pozitii diferite pe fiecare ochi.
Este asta un criteriu valid de a stabili paralelismul ochilor, dupa reflexiile alea?  Eu zic ca da!


Da este foarte stiintifica metoda, de fapt asa stabilesc medicii daca exista strabism si cate grade are.
Se numeste testul Hirschberg-reflexii corneene.
http://www.vision-tr...bismus test.htm
Daca axele oculare sunt  paralele, acele reflexii trebuie sa fie perfect simetrice, adica raza de lumina sa pice in acelasi punct ipe suprafata "cercului"  reprezentat de iris+pupila.  Se  foloseste de  obicei o mica raza de  lumina provenind de la un fel de lanterna gen pix.
Apoi la  eterminarea unghiului se  folosesc  prisme- pacientul e pus sa se uite printr-o  prisma cu ochiul strabic, iar daca reflexia in cazul asta apare simetrica precum  la celalalt ochi, unghiul prismei respective este unghiul de deviatie al  ochiului.
Si da, in tr-adevar, asta e o c hestie  foarte interesanta, din cauza posibilelor asimetrii ale "pliului palpebral"-adica  pleoapele poti sa nu  ai strabism si sa  para ca  ai, sau  poti sa ai un  usor strabism si sa  para ca nu ai.
Unele femei, spre exemplu, daca folosesc  mult machiaj la  ochi/sprancene  par ca au strabism, desi n-au.
Deasemenea la bebelusi mai poate aparea acest  "Fals strabism":
http://drjspangler.c...doesotropia.jpg
Aici zici ca are un strabism convergent  mare, totusi e fals,  ochii sunt perfect  paraleli-dupa reflexii.  Explicata este nedefinitivarea dezvoltarii  pliului palpebral in zona nazala. Problema dispare insa pe  masura ce copilul creste.
Deci cam  oricine se poate  testa singur acasa in caz ca  are dubii daca ar avea sau  nu strabism- e de ajuns sa iti faci o  poza si sa compari acele reflexii.

Edited by ipopovici11, 07 October 2016 - 16:37.


#184
loge123

loge123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 15.09.2012
Salut, am facut 2 operatii la clinica Amaoptimex, la dr. Filip Mircea, amandoua in acest an. una in iunie si cealalta acum 5 zile. vreau sa spun ca de prima nu am fost multumit de loc, insa de a 2a sunt. sper doar ca ochiul sa nu revina inapoi, ca si prima data. am sa pun cateva poza sa vedeti diferenta...


la amandoua operatiile am facut anestezie locala, la prima nu am simtit absolut nimic, dar din pacate a doua oara, anestezia a prins doar pe jumatate (dupa 2 anestezii facute) nu inteleg de ce, dar m-au urcat pe masa de operatii, si vreau sa spun ca am simtit cred ca jumatate din durerea pe care as fi simtit-o daca o faceam direct pe viu. nu a fost ceva de speriat, nimic de tipat, doar niste intepaturi putin nasoale.

Celor care le este frica de operatie, nu trebuie sa va fie. cu anestezie locala nu veti simti absolut nimic. iar dupa operatie o sa fiti 5 minute putin ametiti, iar apoi va reveniti complet. probabil o sa va doara ochiul putin dupa ce trece anestezia, dar cu un nurofen forte pentru durere va trece rapid. vreo 2 saptamani o sa va jeneze ochiul foarte putin din cauza firelor, care vor iesi singure in decurs de 20 de zile. cam atat.

pozele sunt atasaje si denumite la cate zile au fost facute dupa operatie. puneti cursorul pe fiecare poza pentru a arata descrierea pozei. sper ca v-am putut ajuta in vreun fel cu aceste poze. o zi buna sa aveti!

P.S. in caz ca intereseaza pe cineva varsta mea, am 27 de ani.

Attached Files



#185
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Ce unghi de divergenta ai avut initial si cat a ramas dupa prima?
Ti-a  operat un muschi sau ambii muschi laterali?
Ai vrut tu in  mod expres fara anestezie generala?
Multumim  pentru poze, dar era buna si o poza inainte de a doua operatie.
Apropo, pozele dupa  cateva zile  nu sunt concludente! Abia  la 1-3 luni se evalueaza rezultatul final dupa  o operatie de strabism Posted Image

Banuiesc ca ai mai avut o  operatie si prin copilarie? Si a revenit?

Edited by epetroiu, 07 November 2016 - 17:10.


#186
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
ai platit de 2 ori sau ?ce dioptri ai ?

#187
loge123

loge123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 15.09.2012

View Postepetroiu, on 07 noiembrie 2016 - 16:54, said:

Ce unghi de divergenta ai avut initial si cat a ramas dupa prima?
Ti-a  operat un muschi sau ambii muschi laterali?
Ai vrut tu in  mod expres fara anestezie generala?
Multumim  pentru poze, dar era buna si o poza inainte de a doua operatie.
Apropo, pozele dupa  cateva zile  nu sunt concludente! Abia  la 1-3 luni se evalueaza rezultatul final dupa  o operatie de strabism
Banuiesc ca ai mai avut o  operatie si prin copilarie? Si a revenit?

nu mai stiu unghiul de divergenta sincer, nu am retinut. nici inainte, nici dupa.
la amaoptimex am inteles ca nu se face anestezie generala, doar locala cum am facut si eu.
da, ai dreptate, rezultatul final se vede abia la 3 luni dupa operatie, eu le-am facut poate ajuta pe cineva :)
am facut amandoua operatiile in acest an, una in luna iunie iar cealalta in noiembrie acum.

View Postaazz, on 07 noiembrie 2016 - 17:42, said:

ai platit de 2 ori sau ?ce dioptri ai ?

da... nu am dioptrii :)

#188
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postloge123, on 07 noiembrie 2016 - 16:04, said:

la amandoua operatiile am facut anestezie locala, la prima nu am simtit absolut nimic, dar din pacate a doua oara, anestezia a prins doar pe jumatate (dupa 2 anestezii facute) nu inteleg de ce, dar m-au urcat pe masa de operatii, si vreau sa spun ca am simtit cred ca jumatate din durerea pe care as fi simtit-o daca o faceam direct pe viu. nu a fost ceva de speriat, nimic de tipat, doar niste intepaturi putin nasoale.

Mi se face pielea gaina numai citind aceste randuri. Posted Image Posted Image  Cred ca as fi innebunit daca mi s-ar fi intamplat si mie asa ceva.

Ce bine ca amandoua operatiile de strabism, atat cea din copilarie cat si cea de la varsta adulta au fost facute cu anestezie generala. Posted Image Ma rog am facut si eu o operatie la ochi cu anestezie locala dar nu au taiat nimic era cu laser pentru reducerea dioptriilor (Lasik) si au folosit picaturi.

Esti curajos, te admir sincer. Posted Image

View Postloge123, on 07 noiembrie 2016 - 18:30, said:

da... nu am dioptrii Posted Image

Interesant, cred ca sunt mai rare cazurile de strabism fara dioptrii. Nu ai avut nici-o data sau le-ai rezolvat si pe alea pe cale chirugicala?

View Postloge123, on 07 noiembrie 2016 - 18:30, said:

la amaoptimex am inteles ca nu se face anestezie generala, doar locala cum am facut si eu.

La copii cred ca faceau numai cu anestezie generala, asta se intampla in comunism. La adulti la clinica private unde m-am operat eu daca era reinterventie (adica mai fusesei operat de strabism inainte) faceau numai cu anestezie generala indiferent daca erai copil sau adult. Nu mai retin exact dar cred ca la copii faceau numai generala indiferent daca era prima interventie sau nu.

#189
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
sunt oameni care mor in urma anesteziei

#190
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postaazz, on 08 noiembrie 2016 - 07:19, said:

sunt oameni care mor in urma anesteziei

Povesti... se face  un set de analize in prealabil care indica daca ar fi  probleme. Daca ai probleme grave cu  inima  nu ti se face anestezie.
Daca esti sanatos tun te trezesti mai usor decat din   somnul de dupa-amiaza si ai mai vrea o anestezie! La  o anestezie din asta ptr operatie ochi, care dureaza 30-60 minute.

Si da, la strabism ar trebui  numai cu AG. E neprofesionist ce se face la clinica aceea, cu reinterventii pe anestezi locala,  mai ales ca a zis ca nici nu a prins cum trebuie. Asta probabil ca sa economiseasca ei bani, sa nu mai  plateasca anestezist.



PS:  Operatia de strabism, daca e si fara  anestezi generala, costa maxim  2000.  De lei,  nu de euro.

Edited by Lex404, 08 November 2016 - 22:51.
svos citat spam


#191
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postepetroiu, on 08 noiembrie 2016 - 17:39, said:

Si da, la strabism ar trebui  numai cu AG. E neprofesionist ce se face la clinica aceea, cu reinterventii pe anestezi locala,  mai ales ca a zis ca nici nu a prins cum trebuie. Asta probabil ca sa economiseasca ei bani, sa nu mai  plateasca anestezist.

La copii nu cred ca pot face fara anestezist ar fi horror. La clinica unde am fost eu nu faceau cu anestezie locala decat pentru adultii care se operau pentru prima oara. Nu e neaparat problema de bani pentru ca pot cere un tarif mai mare daca operatia se face sub anestezie generala, probabil ca se gandesc la riscuri. Da, riscurile sunt foarte mici, te pun oricum sa faci analize inainte, dar daca le poti elimina complet de ce sa nu faci asta?

Mie mi s-a spus ca reinterventiile (adica operatiile facute la ochi care au fost deja operati de strabism) sunt mai complicate si pacientul trebuie sa se afle sub anestezie generala. Eu personal nu as fi acceptat anestezia locala ca nu as fi rezistat. Mi s-a mai facut o data o operatie la picior cu anestezie locala si a fost groaznic, nu m-a durut dar simteam cum lucreaza chirurgul la piciorul meu, Si asta inca era bine ca piciorul era departe de cap, ochii insa nu sunt.

Edited by e2k, 08 November 2016 - 18:08.


#192
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Poste2k, on 08 noiembrie 2016 - 18:06, said:

La copii nu cred ca pot face fara anestezist ar fi horror.

Asa este, deoarece copilul  poate se sperie/se  misca/etc. E greu sa-l faci sa stea linistit si sa nu se miste deloc in timpul operatiei.
Chiar si  la adult, banuiesc ca este  o experienta destul de nasoala sa-ti umble aia  prin  ochi acolo, sa taie/coase cand tu ai ochii deschisi.
Oricum lucrurile au evoluat chiar si  in anestezie, nu mai e  cazul sa nu te mai trezesti.  Daca esti perfect sanatos nici  macar stari de greata nu  vei avea.

#193
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
"Rasfoind" azi niste site-uri care contin informatii despre strabism am gasit pe unul dintre ele o afirmatie un pic tulburatoare, cica aproximativ 40% dintre oameni sufera de strabism latent. Posted Image  Culmea ca am mai citit acel articol si cu ceva timp in urma dar nu retin sa imi fi ramas in minte aceasta informatie. Sau poate ca mi-a ramas dar am uitat de ea.

Strabism latent este atunci cand ochii sunt aliniati perfect atunci cand au posibilitatea sa vada amandoi acelasi obiect dar atunci cand un ochi este acoperit el deviaza. Eu am strabism latent dar la mine e probabil normal pentru ca am avut si strabism manifest care fost operat de doua ori. Se pare insa ca si multi oameni "normali" au aceasta problema.

Mai scrie acolo in articol ca strabismul latent nu este in principiu o problema. Daca soliciti insa mult vederea, de exemplu stat mult la calculator, cica acest strabism latent poate duce la probleme gen durere de cap, incetosarea vederii si chiar si la vedere dubla.

Am auzit multi oameni care se plang de diverse probleme oculare care apar cand stau mult la calculator, ei dau vina pe monitor dar de fapt problema poate fi de la ei, adica pot avea un astfel de strabism latent de care ei nu stiau nimic. Stiam ca multi oameni au dioptrii mici (de hipermetropie sau astigmatism) care in mod normal nu necesita corectie dar care pot pune probleme daca este solicitata vederea de aproape pe timp indelungat. Se pare insa ca pe langa aceste dioptrii mici si strabismul latent este un factor care poate duce la astfel de probleme.

Edited by e2k, 08 November 2016 - 21:48.


#194
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Poste2k, on 08 noiembrie 2016 - 21:47, said:

Am auzit multi oameni care se plang de diverse probleme oculare care apar cand stau mult la calculator, ei dau vina pe monitor dar de fapt problema poate fi de la ei, adica pot avea un astfel de strabism latent de care ei nu stiau nimic.

Pai cam orice om simte un disconfort  ocular  mai  mic sau  mai mare cand sta mult la calculator.  Nu e deloc sanatos pentru ochi sa stai cu privirea tintita in aceeasi zona ore intregi.
Eu spre exemplu nu am probleme mari la calculator, insa am un disconfort accentuat atunci cand conduc  distante lungi, peste 300 km intr-o zi. Si mi se si inrosesc ochii. Odata  am condus aproape toata ziua  si seara avem ochii foarte rosii , m-am si speriat cand am vazut cum arata. Parca ma dor muschii oculari sau ceva de gen.  Am hipermetropie doar 0.25. Si probabil ca ochiul totusi se forteaza , e suprasolicitat.

Edited by epetroiu, 08 November 2016 - 22:25.


#195
loge123

loge123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 15.09.2012
@e2k multumesc... in general nu prea sunt fricos de operatii, injectii, etc... dar dorinta de a rezolva problema asta care ma seaca de ani de zile, m-a facut sa o fac si "aproape pe viu", numai sa scap odata :D... si dioptrii nu am avut niciodata :)

#196
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postepetroiu, on 08 noiembrie 2016 - 22:23, said:

Pai cam orice om simte un disconfort  ocular  mai  mic sau  mai mare cand sta mult la calculator.  Nu e deloc sanatos pentru ochi sa stai cu privirea tintita in aceeasi zona ore intregi.

Deci ochiul nu poate vedea clar la un moment dat decat la o distanta fixa. Toate obiectele aflate mai aproape sau mai departe de acea distanta vor fi vazute neclar. Ochiul poate varia distanta la care vede clar prin intermediul procesului de acomodatie. Acomodatia foloseste niste muschi care se contracta. Cand acei muschi sunt relaxati atunci ochiul vede clar la distanta, cand muschii sunt contractati atunci ochiul vede aproape. Cu cat contractia e mai puternica cu atat ochiul vede mai aproape. Rezultatul, atunci cand privim de aproape ochii fac un efort suplimentar comparativ cu cazul cand privim la distanta. E clar ca daca folosim in timp indelungat vederea de aproape ochii vor obosi. Ma rog mai sunt si alte lucruri care afecteaza de exemplu faptul ca nu prea mai clipim asa de mult si ochiul devine uscat si ustura. Deci e clar ca nu e bine sa stai foarte mult timp la calculator si mai ales fara pauze.

Totusi in ciuda celor spuse mai sus o persoana care nu are nici-un fel de problema oculara nu ar trebui sa aiba dureri de cap, usturime a ochilor, vedere incetosata sau vedere dubla daca sta timp indelungat la calculator. Daca astfel de probleme apar nu e de vina monitorul calculatorului ci unele mici probleme oculare care insa nu se manifesta atata timp cat ochii nu sunt supusi la eforturi mari. Una dintre aceste probleme poate fi chiar si stabismul latent. Persoanele fara probleme oculare atunci cand supun ochii la eforturi mari si indelungate ar trebui sa simta oboseala si doar atat. Daca apar simptome mai serioase, gen durere de cap sau vedere dubla, atunci cel mai probabil avem de a face si cu o problema oculara.

Edited by e2k, 09 November 2016 - 01:52.


#197
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postaazz, on 09 noiembrie 2016 - 13:24, said:

esti naiv daca crezi ca operatia a fost cauza bolii si nu iti va mai aparea stabismul, ai platit vo 1-2000 euro si nu ai de gand sa mai cauti cauza boli?

Cum ar putea fi o operatie  CAUZA unei boli, doar tu stii...
DA, strabismul poate sa reapara si pana acum stiinta medicala  nu poate preveni  o eventuala reaparatie...dar, un  anonim de pe  internet, contra a 75 de lei,  iti da solutia, anume sa misti  ochii  prin nu stiu ce exercitii de  doi bani.

Da, foarte plauzibil ...

Edited by epetroiu, 10 November 2016 - 14:24.


#198
adriana2106n

adriana2106n

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.02.2017
Buna,

Ma intereseaza si pe mine operatia de strabism. Am 32 ani si un strabism convergent ochi drept cu ambliopie profunda, unghi de deviatie intre 10 si 13 cand sunt obosita. Problema asta m-a bantiut toata viata si chiar mi-a marcat in mod negativ personalitatea si viata sociala. As vrea sa scap de povara asta. Ma gandeam sa ma operez la clinica Infosan si am vazut ca au mai fost cativa dintre voi operati cu aceeasi problema acolo. Am multe intrebari si temeri si poate cei cu experienta imi pot raspunde: daca ochiul este ambliop operatia va reusi sau va rezista in timp? Cat dureaza recuperarea? Cum se face anestezia?
Am fost deja la o consultatie la Infosan si nu prea mi s-a raspuns la intrebari, mi-au spus "veniti la operatie si mai vedem", ceeea ce nu mi se pare ok.

Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate