Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Strabism

- - - - -
  • Please log in to reply
252 replies to this topic

#199
adriana2106n

adriana2106n

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.02.2017

 ipopovici11, on 02 septembrie 2016 - 17:45, said:

M-am operat recent de strabism  la  Infosan, aveam o deviatie de 20 de grade spre exterior, destul de mare, instotita si de o deviatie verticala  in sus.
Deocamdata ochiul pare ok,  sa fiu sincer acum  pare un  pic  spre  interior, dar foarte putin, din ce am  inteles este normal, abia la 3 luni se va vedea  rezultatul final.
Sincer cel mai mult ma deranja ideea anesteziei generale, auzisem de la  multi ca e naspa rau, ca esti ametit 2 zile, ca vomiti de nu-stiu-cate  ori, etc. Ei bine, nu a  fost cazul, ba dimpotriva. M-am trezit si nu aveam absolut  niciun disconfort, nu ameteala, nu greata, nimic,a fost o trezire mai usoara decat una din  somn natural. Deci o bila alba  pentru echipa de la anestezie.
Acum ma deranjeaza doar firele acelea de la operatie care imi zgarie  pleoapele pe interior incat nu  prea  pot misca complet ochii, trebuie sa misc capul cu totul.
Sper sa iasa bine la 3 luni, altfel cei de la clinica vor avea ceva de furca cu  mine Posted Image)
Buna,

Poti sa faci un update? Cum sunt ochii acum? Intentionez si eu sa ma operez la Infosan in curand...

#200
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 adriana2106n, on 21 februarie 2017 - 11:53, said:

Buna,

Ma intereseaza si pe mine operatia de strabism. Am 32 ani si un strabism convergent ochi drept cu ambliopie profunda, unghi de deviatie intre 10 si 13 cand sunt obosita. Problema asta m-a bantiut toata viata si chiar mi-a marcat in mod negativ personalitatea si viata sociala. As vrea sa scap de povara asta. Ma gandeam sa ma operez la clinica Infosan si am vazut ca au mai fost cativa dintre voi operati cu aceeasi problema acolo. Am multe intrebari si temeri si poate cei cu experienta imi pot raspunde: daca ochiul este ambliop operatia va reusi sau va rezista in timp? Cat dureaza recuperarea? Cum se face anestezia?
Am fost deja la o consultatie la Infosan si nu prea mi s-a raspuns la intrebari, mi-au spus "veniti la operatie si mai vedem", ceeea ce nu mi se pare ok.

Multumesc!

Daca ochiul este ambliop exista intr-adevar posibilitatea ca strabismul sa revina  insa nu e ceva foarte frecvent. Nu exista si  nu iti poate da nimeni  in  lume o garantie ca strabismul nu va mai reveni, asta nu inseamna ca nu merita operatia. Operatia  merita, pentru ca intr-adevar strabismul e  o problema destul de neplacuta,  practic nu poti face contact vizual cu alte persoane.
In  mod  profesionist aceasta operatie se face doar sub anestezie generala, care nu constituie o  problema, este  perfect sigura in ziua de azi.
In ceea ce  priveste recuperarea, nu sunt probleme deosebite: la  30  minute dupa trezirea din anestezie, pacientul  poate pleca acasa "pe picioare", desi poate persista  senzatia de ameteala pentru cateva ore. E indicat un repaus(deci  concediu medical) de 2-3 saptamani, nu se face efort fizic timp de 2  luni. Imediat dupa operatie ochiul este foarte rosu , roseata  urmand sa se retraga treptat pe parcursul  a 1-3  luni,  in  unele cazuri dispare complet abia dupa 6 luni.
Singura problema  este a firelor de sutura care dau  o senzatie destul de neplacuta, de corp strain in  ochi care poate dura cateva saptamani  pana cand firele se resorb singure. E ca si cum ai avea permanent un gunoi care zgarie in ochi, ceea ce poate fi foarte enervant.

Clinica Infosan are o doctorita foarte buna pe operatii de strabism(dna  Ciubotaru cred ca cea mai buna din tara) insa la ei pacientii sunt 90% copii, si au uneori tendinta sa trateze  superficial adultii la consultatii. Sfatul ar fi sa faci o consultatie chiar  la dna doctor care opereaza, nu stiu la cine ai fost, dar acolo sunt  multe doctorite tinere, cu experienta destul de limitata in strabism.

Edited by epetroiu, 26 February 2017 - 14:00.


#201
adriana2106n

adriana2106n

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.02.2017

 epetroiu, on 26 februarie 2017 - 13:56, said:

Daca ochiul este ambliop exista intr-adevar posibilitatea ca strabismul sa revina  insa nu e ceva foarte frecvent. Nu exista si  nu iti poate da nimeni  in  lume o garantie ca strabismul nu va mai reveni, asta nu inseamna ca nu merita operatia. Operatia  merita, pentru ca intr-adevar strabismul e  o problema destul de neplacuta,  practic nu poti face contact vizual cu alte persoane.
In  mod  profesionist aceasta operatie se face doar sub anestezie generala, care nu constituie o  problema, este  perfect sigura in ziua de azi.
In ceea ce  priveste recuperarea, nu sunt probleme deosebite: la  30  minute dupa trezirea din anestezie, pacientul  poate pleca acasa "pe picioare", desi poate persista  senzatia de ameteala pentru cateva ore. E indicat un repaus(deci  concediu medical) de 2-3 saptamani, nu se face efort fizic timp de 2  luni. Imediat dupa operatie ochiul este foarte rosu , roseata  urmand sa se retraga treptat pe parcursul  a 1-3  luni,  in  unele cazuri dispare complet abia dupa 6 luni.
Singura problema  este a firelor de sutura care dau  o senzatie destul de neplacuta, de corp strain in  ochi care poate dura cateva saptamani  pana cand firele se resorb singure. E ca si cum ai avea permanent un gunoi care zgarie in ochi, ceea ce poate fi foarte enervant.

Clinica Infosan are o doctorita foarte buna pe operatii de strabism(dna  Ciubotaru cred ca cea mai buna din tara) insa la ei pacientii sunt 90% copii, si au uneori tendinta sa trateze  superficial adultii la consultatii. Sfatul ar fi sa faci o consultatie chiar  la dna doctor care opereaza, nu stiu la cine ai fost, dar acolo sunt  multe doctorite tinere, cu experienta destul de limitata in strabism.
Multumesc mult pentru raspuns! Speram ca roseata sa treca mai repede pentru ca am un job unde trebuie sa arat impecabil. Miercuri am programare iar la Infosan dar din pacate d-na dr. Ciubotaru nu este disponibila decat daca platesc consultatia VIP in valoare de 200 eur si m-am programat tot la o doctorita tanara, alta decat data trecuta. Astept sa vad daca o sa fie mai comunicativa decat cealalta. Referitor la temerea mea imensa ca imi va reveni strabismul foarte repede - cand eram mai micuta toti doctorii care ma consultau ma priveau cu mila si imi spuneau sa ma resemnez, ca nu am ce sa fac, ca degeaba ma operez pentru ca o sa revina in 6 luni, ca mai bine port niste ochelari fumurii sa nu se vada ochii... etc. Dar eu nu pot sa ma resemnez...

#202
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 adriana2106n, on 27 februarie 2017 - 14:09, said:

Referitor la temerea mea imensa ca imi va reveni strabismul foarte repede - cand eram mai micuta toti doctorii care ma consultau ma priveau cu mila si imi spuneau sa ma resemnez, ca nu am ce sa fac, ca degeaba ma operez pentru ca o sa revina in 6 luni, ca mai bine port niste ochelari fumurii sa nu se vada ochii... etc. Dar eu nu pot sa ma resemnez...

Nu revine in niciun caz dupa 6 luni, decat daca e operatia prost facuta. Poate sa revina dupa multi ani sau la fel de bine sa nu revina niciodata, si  operatia se poate repeta daca e cazul. Riscul de revenire este pe termen lung si foarte lung si depinde probabil si de modul in care iti  menajezi ochii.
Da, acum 20-30 de ani cam asta era  opinia medicala:strabismul la adulti nu se opereaza pentru ca revine, insa aceasta idee este depasita.
Exista  intr-adevar strabisme mici aproape  neobservabile dar la un unghi de peste 10 grade operatia merita facuta.
Ai putea sa mai astepti daca dna  Ciubotaru nu e disponibila acum,  oricum trebuie sa te vada dansa inainte de a te hotari pentru operatie.
Dar nu ai fost operata nici  in copilarie? Sau de cand s-a accentuat strabismul?
In ceea ce priveste roseata, mare parte din ea dispare in  primele saptamani, dar pana ca albul ochiului sa redevina perfect clar poate sa mai dureze. In general roseata persista mai mult daca ochiul a mai fost operat anterior, daca e  prima operatie ar trebui sa treaca repede.

Edited by epetroiu, 28 February 2017 - 17:32.


#203
adriana2106n

adriana2106n

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.02.2017

 epetroiu, on 28 februarie 2017 - 17:29, said:

Nu revine in niciun caz dupa 6 luni, decat daca e operatia prost facuta. Poate sa revina dupa multi ani sau la fel de bine sa nu revina niciodata, si  operatia se poate repeta daca e cazul. Riscul de revenire este pe termen lung si foarte lung si depinde probabil si de modul in care iti  menajezi ochii.
Da, acum 20-30 de ani cam asta era  opinia medicala:strabismul la adulti nu se opereaza pentru ca revine, insa aceasta idee este depasita.
Exista  intr-adevar strabisme mici aproape  neobservabile dar la un unghi de peste 10 grade operatia merita facuta.
Ai putea sa mai astepti daca dna  Ciubotaru nu e disponibila acum,  oricum trebuie sa te vada dansa inainte de a te hotari pentru operatie.
Dar nu ai fost operata nici  in copilarie? Sau de cand s-a accentuat strabismul?
In ceea ce priveste roseata, mare parte din ea dispare in  primele saptamani, dar pana ca albul ochiului sa redevina perfect clar poate sa mai dureze. In general roseata persista mai mult daca ochiul a mai fost operat anterior, daca e  prima operatie ar trebui sa treaca repede.
Iti multumesc mult ca imi raspunzi, e foarte important pentru mine sa vorbesc cu cineva despre asta. Am fost astazi la consultatie si m-a vazut si d-na dr. Ciubotaru. M-am programat programat la operatie saptamana viitoare. Operatia nu am facut-o in copilarie deoarece parintii mei nu au fost sfatuti sa ma opereze pe motiv ca imi voi reveni de la exercitii de ortoptica si ocluzor... ceea ce nu s-a intamplat. Acum 30 de ani parintii mei aveau acces limitat la informatii si nici oftalmologii de la noi nu stiau prea multe despre strabism. Acum ca m-am programat la operatie pot doar sa sper ca va merita si ca nu o sa revina strabismul intr-un 1 an sau 2. Am niste emotii...

Edited by adriana2106n, 01 March 2017 - 16:46.


#204
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011
Buna seara.Si eu am fost operat la Infosan de curand si din pacate am  inceput sa am putin vedere dubla si   cam la 2 zile  dupa operatie imi simt ultimele 2  degete de la mana amortite. As vrea  sa stiu daca cineva a trecut prin asa ceva poate sa  spuna daca este ceva temporar sau sa vina cu mai multe detalii

#205
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 gabri80el, on 19 mai 2017 - 00:25, said:

Buna seara.Si eu am fost operat la Infosan de curand si din pacate am  inceput sa am putin vedere dubla si   cam la 2 zile  dupa operatie imi simt ultimele 2  degete de la mana amortite. As vrea  sa stiu daca cineva a trecut prin asa ceva poate sa  spuna daca este ceva temporar sau sa vina cu mai multe detalii

Vederea dubla este ceva temporar dupa operatie, va dispare in cateva saptamani.
Cu degetele nu stiu...

#206
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 gabri80el, on 19 mai 2017 - 00:25, said:

Buna seara.Si eu am fost operat la Infosan de curand si din pacate am  inceput sa am putin vedere dubla si   cam la 2 zile  dupa operatie imi simt ultimele 2  degete de la mana amortite. As vrea  sa stiu daca cineva a trecut prin asa ceva poate sa  spuna daca este ceva temporar sau sa vina cu mai multe detalii

Cand m-am operat pe la 5 ani am avut o vedere dubla extraordinar de enervanta. Asa de enervanta de o tin minte si acum, desi eram asa de mic. S-a rezolvat de la sine.

Dupa operatia de la varsta adulta am avut iara vedere deluba, de data asta insa nu la fel de enervanta. Eu am avut insa si probleme sa ma obisnuitesc cu vederea in general, adica mi se parea ca vad altfel decat vedeam inainte de operatie. Atat vederea dubla cat si problemele de obisnuire cu vederea s-au rezolva si ele de la sine. Vederea dubla aveam cand priveam in partea stanga si a durat vre-o 6 luni. Stiu, doctorii zic ca dureaza mai putin insa la mine asa a durat.

Am citit ca exista cazuri rare in care vederea dubla nu dispare si este nevoie sa te duci iara la doctor. Sper sa nu fie si cazul tau.

In ceea ce priveste degetele n-am nici cea mai vaga ideea insa cred ca ar fi foarte bine sa ii spui doctorului. Poate o fi ceva de la anestezie. Ti-au bagat ace langa degetele alea pentru anestezie?

#207
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011

 e2k, on 22 mai 2017 - 13:35, said:


Cand m-am operat pe la 5 ani am avut o vedere dubla extraordinar de enervanta. Asa de enervanta de o tin minte si acum, desi eram asa de mic. S-a rezolvat de la sine.

Dupa operatia de la varsta adulta am avut iara vedere deluba, de data asta insa nu la fel de enervanta. Eu am avut insa si probleme sa ma obisnuitesc cu vederea in general, adica mi se parea ca vad altfel decat vedeam inainte de operatie. Atat vederea dubla cat si problemele de obisnuire cu vederea s-au rezolva si ele de la sine. Vederea dubla aveam cand priveam in partea stanga si a durat vre-o 6 luni. Stiu, doctorii zic ca dureaza mai putin insa la mine asa a durat.

Am citit ca exista cazuri rare in care vederea dubla nu dispare si este nevoie sa te duci iara la doctor. Sper sa nu fie si cazul tau.

In ceea ce priveste degetele n-am nici cea mai vaga ideea insa cred ca ar fi foarte bine sa ii spui doctorului. Poate o fi ceva de la anestezie. Ti-au bagat ace langa degetele alea pentru anestezie?

La mine a fost  un pic mai complicat. Eu am avut si gatul inclinat spre stanga, tocmai de aceea am facut aceasta operatie  spunandu-mi ca gatul se va indrepta.Numai ca acum sunt dureri in jurul gatului care au aparut cam a doua zi dupa operatie,iar vederea dubla dupa vreo 2 saptamani  care se mentine si in momentul de fata.Am fost la control si  in ceea ce privesc degetele amortite au spus ca nu gasesc niciun motiv.Acum vad  ca unul dintre degete nu mai este asa amortit si  este mai ok.Ma gandesc ca poate fi  de la anestezie  deoarece mi s-a spus ca dupa operatie sa beau multa  apa ceea ce nu prea am facut .Ce ma ingrijoreaza mai mult este vederea dubla care dupa control  mi s-a marit dioptria cam cu 0.5 .Acum ma gandesc ca poate fi doar din cauza gatului care si-a schimbat pozitia.Este destul de dificil ca dupa 30 de ani sa te trezesti cu alta pozitie a gatului.Mai specific faptul ca eu am fost operat de mic( la 4 ani)  la gat tocmai din aceasta cauza iar la un control de rutina  pe care l-am facut la d-na  dr. Cioplean mi s-a spus ca se poate indrepta gatul doar prin aceasta operatie.Atat familia ca si eu nu am crezut acest lucru dar sper ca in urmatoarele luni sa fie vizibil si acest lucru dar cel mai mult sper ca vederea dubla  sa dispara.

#208
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Dar nu ti s-a facut test de vedere dubla cu acei ochelari speciali inainte de operatie? E o procedura standard.
Dupa parerea mea si cred ca nu gresesc, vederea dubla e o problema mult exagerata. Adica, in orice strabism ai imagini diferite provenite de la cei 2 ochi, pentru ca ochii nu-s aliniati. Oricat de bine s-ar alinia ochii in urma operatiei, pacientul tot nu va putea capata vedere stereoscopica(parca ii spune), adica sa combine imaginile de la cei 2  ochi intr-una singura, pentru ca, dupa cum se stie, aceasta capacitate este pierduta definitiv daca nu se formeaza in primii ani de viata. Deci chiar daca iti aliniaza ochii la micrometru, ei tot imagini putin deplasate vor  trimite la creier adica mai mereu peste imaginea ochiului bun se suprapune o imagine slaba, de la ochiul strabic, deplasata mai mult sau mai putin pe care, in majoritatea timpului creierul reuseste s-o ignore aproape complet, insa, cred eu, aproape niciodata nu o poti ignora 100%. totul este sa nu te concentrezi pe ea, sa nu te gandesti pur si simplu la ea. Asa e la mine, daca ma concentrez, vad si dublura,. foarte slab insa. LA mine insa ambliopia e foarte puternica, am doar 5% vedere in ochul stang, de aceea imi dau seama ca la cei cu ambliopie mai slaba, ar putea fi mai deranjant, dar n acelasi timp aceleasi persoane vedeau si inainte imagini distincte. Pentru ca operatia de strabism nu actioneaza in niciun fel asupra vederii, muta doar pozitia ochiului, deci "dublura" pur si simplu se muta, nu apare din senin dupa operatie! Eu inainte de operatie, avand un unghi mare de deviatie ion exterior, pur si simplu vedeam imaginea a doua mult inspre stanga. Acum e aproape de cealalta, spre exemplu daca ma uiot la un deget vad si un deget paralel, foarte slab insa.
Intr-adevar in primele saptamani era putin deranjant mai ales daca ma uitam la lucruri foarte luminoase cum ar fi ecranul telefonului noaptea.
As zice sa nu-i mai dai atata importanta, cu cat ne concentram mai mult pe anumite deficiente/imperfectiuni, cu atat le vom simti mai pregnant si ni se va parea ca ne afecteaza, asta e valabil la orice. Ne sugestionam singuri ca e ceva in neregula, si in creierul nostru problema se va amplifica.
Cat despre gat, daca strabismul in timp a provocat o pozitie diferita, e normal ca la revenirea gatului in pozitia normala sa existe disconfort/durere.

Edited by epetroiu, 05 June 2017 - 09:30.


#209
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 epetroiu, on 05 iunie 2017 - 09:25, said:

Deci chiar daca iti aliniaza ochii la micrometru, ei tot imagini putin deplasate vor  trimite la creier adica mai mereu peste imaginea ochiului bun se suprapune o imagine slaba, de la ochiul strabic, deplasata mai mult sau mai putin pe care, in majoritatea timpului creierul reuseste s-o ignore aproape complet, insa, cred eu, aproape niciodata nu o poti ignora 100%. totul este sa nu te concentrezi pe ea, sa nu te gandesti pur si simplu la ea. Asa e la mine, daca ma concentrez, vad si dublura,. foarte slab insa. LA mine insa ambliopia e foarte puternica, am doar 5% vedere in ochul stang, de aceea imi dau seama ca la cei cu ambliopie mai slaba, ar putea fi mai deranjant, dar n acelasi timp aceleasi persoane vedeau si inainte imagini distincte. Pentru ca operatia de strabism nu actioneaza in niciun fel asupra vederii, muta doar pozitia ochiului, deci "dublura" pur si simplu se muta, nu apare din senin dupa operatie!

Exista si forme de strabism in care nu exista ochi bun si ochi strabic ci amandoi ochii sunt buni in sensul ca amandoi vad 100% insa creierul nu ii foloseste in mod simultan (ca in cazul vederii binoculare normale) ci in mod alternativ. Pentru o scurta perioada de timp creierul foloseste imaginea de la unul din ochi iar celalalt ochi in timpul asta este deviat si imaginea lui este ignorata. Dupa scurta vreme insa ochiul care era deviat preia vederea iar ochiul care pana acum a vazut este deviat si ignorat. Apoi peste o vreme scurta iara se face schimbul si tot asa.

Eu am avut aceasta forma de strabism si efectiv simteam cand se facea trecerea de la un ochi la altul. De exemplu cand citeam pe ecranul calculatorului incepeam cu un ochi si pe la jumatatea randului se schimbau iar eu efectiv simteam acest lucru. Si asta poate fi considerat enervant dar te obisnuiesti.

In cazul in care niste ochi care au aceasta forma de strabism sunt aliniati perfect sau aproape perfect este posibil ca creierul sa nu mai poata sa mai ignore in mod alternativ imaginile provenite de la cei doi ochi. In aceasta situatie raman doar doua posibilitati  ori creierul reuseste sa fuzioneze imaginile ori apare vederea dubla. Da, este posibila ca fuziunea binoculara sa apara si la varsta adulta ceea ce este aproape imposibil este aparitia vederii stereoscopice. Fuziunea binoculara si vederea stereoscopica insa sunt lucruri diferite chiar daca cea din urma are nevoie de cea dintai pentru a functiona.

In ceea ce priveste imaginile "deplasate" este important de inteles ca si in cazul vederii bincoulare normale cei doi ochi trimit la creier imagini diferite insa daca ochii sunt aliniati creierul reuseste sa le fuzioneze intr-o singura imaginie. Daca dupa operatia de strabism ochii sunt aliniati perfect si fiecare dintre ei vede bine atunci ei vor trimite la creier imaginile potrivite pentru vederea binoculara. Problema e ca de cele mai multe ori creierul nu poate sa le mai "proceseze" asa cum o face un creier care a avut ochii aliniati de la nastere. Deci diferenta dintre fuziunea binoculara si vederea dubla in cazul ochilor aliniati corect este data de creier. Totusi de foarte multe ori creierul reuseste sa dezvolte (chiar si la varsta adulta) anumite caracteristici ale vederii binoculare si anume reuseste sa dezvolte un anumit grad de fuziune binoculara. Aparatia vedereii sterescopice la varsta adulta, in cazul strabismului aparut in copilarie, se intampla insa extraordinar de rar.

Edited by e2k, 11 June 2017 - 00:42.


#210
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Da, dar probabil cazul tau de strabism neinsotit de ambliopie in care ochii sunt folositi alternativ, este destul de rar.

#211
srs848

srs848

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.05.2008
O intrebare..daca stangul fuge  ,extrem de enervant si frecvent la oboseala mai ales ,se poate ameliora prin ochelari?

#212
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@srs848: nu sunt doctor dar am suferit de aceasta boala asa ca am citit ceva materiale despre ea. Din cate am inteles exista si o forma de strabism dependenta de viciile de refractie, adica daca suferi de hipermetropie (poate chiar si de miopie sau astigmatism) ochii pot fugi iar daca folosesti corectie optica pentru aceste vicii de refractie ochii pot sta perfect aliniati sau deviatia poate scadea.

Eu cu ochelari vad perfect cu amandoi ochii. Daca ii dau jos cel stang vede aproape perfect (are doar o lentila de +0,5 cilindru) iar cel drept vede foarte prost (este ajutat de o lentia cu -0,75 sfera si -1,25 cilindru). Daca ma concentrez in starea asta sa vad ceva clar unul din ochii deviaza urat si raman sa vad doar cu celalalt ochi. Culmea uneori deviaza ochiul stang desi cu el vad mult mai bine fara ochelari.

Numai medicul oftalmolog specializat in strabism poate determina daca in cazul tau ochelarii pot rezolva sau macar ameliora strabismul.

Stiu sigur ca la unele cazuri de strabism la copii numai purtatul ochelarilor rezolva problema in totalitate. La adulti insa de regula trebuie operatie mai mereu nu stiu sigur daca doar ochelarii pot rezolva problema. Neaparat trebuie sa fii consultat de un astfel de medic.

 epetroiu, on 11 iunie 2017 - 12:24, said:

Da, dar probabil cazul tau de strabism neinsotit de ambliopie in care ochii sunt folositi alternativ, este destul de rar.

Se poate, nu stiu sigur. Ce iti pot spune e ca toti medicii oftalmologi care m-au consultat fara a fi specializati pe strabism mi-au spus ca sunt norocos ca la situatia mea vad perfect cu amandoi ochii. Medicii specializati pe strabism, inclusiv doctorita care m-a operat la varsta adulta, nu mi-au zis acest lucru. Am intrebat-o insa eu daca sufar si de ambliopie si ea mi-a zis ca nici macar un pic. Mi-a spus insa ca chiar si dupa operatie este foarte putin probabil sa mai dezvolt vreodata vedere bincoulara perfect normala. Sanse erau mai mari daca ochii ar fi fost aliniati in copilarie. La mine insa s-au dezvoltat anumite caracteristici ale vederii bincoulare, lucru confirmat de testele la care am fost supus.

Daca mai tii minte era un test cu niste ochelari cu o lentila rosie si una verde. Se proiectau niste lumini rosii si verzi (si parca si una alba) cu un ochi vedeai doar luminile rosii si cu celalat doar pe cele verzi. Cu amandoi ochii deschisi doar daca ai vedere binoculara le vezi simultan. Inainte de operatie le vedeam alternativ, dupa le vedeam pe toate. Cand aveam inca ceva vedere dubla le vedeam foarte departate unele de altele, dupa cateva luni s-au mai apropiat.

Edited by e2k, 19 June 2017 - 20:24.


#213
luciandu

luciandu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.01.2007
Cineva din cei de mai sus care s-au operat de curand la Infosan de strabism? Pareri dupa operatie? ( totul a fost conform asteptarilor / conform testelor facute inainte de operatie? )

Eu am fost la control pe data de 17. Am stat de la ora 16 pana la ora 19. Desfasurarea consultului a fost urmatoarea :

1. Preluat de asistente si condus pentru primele 2 investigatii banale : tensiune oculara si inca un test
2. Preluat de medic specialist - in cazul meu, Cristina Frangu. Desi am fost sceptic inainte de acest consult, doamna doctor fiind o persoana tanara, am iesit din cabinet placut surprins. Mi s-au facut o serie de teste specifice. ( determinarea diopriilor, urmarirea obiectelor dupa "montarea" prismelor, determinarea culorilor, etc. ). Doctorita a avut multa rabdare si, mi-a explicat scopul fiecarui test.
3. Dupa acest control, am stat aproape 2 ore cu niste prisme "montate" pe ochelari. Scopul acestui test este de a determina posibilitatea aparitiei vederii duble dupa operatie.( la mine nu a aparut aceasta vedere dubla insa, am avut imagini deformate iar orietarea in spatiu era o problema - in timpul purtarii acestor prisme - mi s-a spus ca aceste lucruri sunt normale in conditiile in care prismele au dioptrii de 30 ).
4. A urmat controlul la doamna Ciubotaru. O doamna foarte cumsecade. Si dumneaei mi-a explicat ce ar presupune operatia in cazul meu, care sunt sansele de reusita, etc. Apropo, afectiunea mea este de strabism divergent, pe un ochi ambliop ( cica 30% capacitate vizuala - aici eu cred ca e mai putin ).

Urmeaza sa-mi fac analizele si apoi sa ma programez la operatie si, ceva informatii in + ar fi utile.

Multumesc,

Edited by luciandu, 19 July 2017 - 08:27.


#214
luciandu

luciandu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.01.2007
Ok. Tot eu revin cu un update. Pe data de 29.08.2017 am reusit sa ma operez in clinica infosan, la doamna doctor Cibotaru.

Desfasurarea evenimentelor:

- cu o zi inainte am fost la clinica pentru a repeta testul cu prisme, in vederea determinarii posibilitatii de a vedea dublu dupa operatie. Testul in sine presupune statul cu o pereche de ochelari cu prisme, pentru aproximativ 3 ore. Apoi, am intrat la doamna doctor pentru a ma mai vedea o data inainte de operatie.

- am stabilit operatia pentru a 2-a zi, la ora 15.30.

- m-am prezentat la clinica la ora stabilita si am avut surpiza sa vad ca oamenii pe care-i vazusem inainte cu o zi, la acelasi test, inaintea mea, nu fusesera inca operati.

- pe la 16.30, am fost urcat sus la salon sa ma schimb. Acolo mai asteptau 2 persoane care urmau sa fie operate inaintea mea.

- m-am schimbat si, a venit doctorul anestezist cu care am decis schimbarea tipul de anestezie general in anestezie locala.

- dupa aproape 2 ore, a venit si randul meu.

- intrat in salon, pe mana anestezistului. (dupa 2 ore si jumatate fata de ora programata). O domnisoara simpatica ce a reusit sa ma pacaleasca in asa fel incat, nici nu am stiu cand si-a facut treaba. Niste picaturi in ochi, hai inchide ochii, o sa simti o mica presiune ( era o injectie locala langa ochi ), hai mai inchide putin ochii ( a urmat o a 2-a injectie langa ochi ) - > ochiul si-a pierdut luciditatea Posted Image) nu mai vedea, era inconstient, nu-l mai puteam misca.

- anesteziat, am intrat in blocul operator.

- atmosfera era una relaxanta, cu muzica, eu fiind perfect constient. Mi s-a explicat cam ce se va intampla, ce am voie sa fac, ce nu. Mi s-a pus ceva pe cap a.i. ochiul operat sa fie accesibil iar celalalt ochi sa nu vada decat ceva umbre vagi deasupra lui.

- in timpul operatiei am vorbit cu lumea pe acolo, nu am simtit nimic iar timpul a trecut relativ repede. ~ 45 de minute.

- am iesit din operatie cu dita mai bandajul pe ochi iar in 10 minute am plecat acasa.

- de mentionat este faptul ca, o fata care facuse operatia sub anestezie generala, nu-si revenise nici dupa ce fusese operat un baiat si dupa ce am fost si eu operat. Chiar ma gandeam vazandu-o pe ea ca a fost bine ca am schimbat tipul anesteziei.

- noaptea cu bandajul nu a fost foarte prietenoasa. parca ceva-ti scrijelea ochiul, te zgaria si senzatia aia ca nu ai cum sa faci nimic pana de dimineata cand iti da bandajul jos, a fost aiurea. In rest, nu tu dureri insuportabile. Mai mult o jena asa.

- a 2-a zi am fost la controlul postoperator. mi s-a dat bandajul jos si am fost indrumat cum si ce trebuie sa fac incontinuare. Am fost vazut si de doamna doctor pentru 5 minute.

- ochiul este rosu si acum, la 5 zile de la operatie dar este o chestie la care ma asteptam. ( in prima zi dupa scoaterea bandajului nu am putut deschide ochiul, in a 2-a am inceput sa-l deschid iar in a 5-a, as putea sa stau cu el deschis dar inca prefer sa-l tin inchis daca se poate ). Dupa 5 zile, ochiul nu sta ferm, ca celalalt si, este inca rosu.

- picaturi la greu si vedem ce va urma.

- rezultatul operatiei pe mine ma multumeste momentan si sper sa vad ochiul cat mai bine atunci cand se va vindeca complet.

- o sa mai urmeze updateuri pentru altii

Edited by luciandu, 03 September 2017 - 15:31.


#215
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
luciandu, update, ceva?

Acum mai bine de o luna am fost si eu la un consult la clinica Opticristal din Brasov. Ma interesa o operatie de strabism si refractologie pentru a scapa de ochelari. Am plecat dezamagit, dar in acelasi timp multumit pentru ca medicii de acolo nu s-au aruncat la ceva prea complicat pentru dotarile de care beneficiaza.

Am ajuns acolo la ora programata, am asteptat vreo 45 de minute peste programare (mi s-a parut o eternitate :D ), dupa care am fost preluat de o doamna draguta ce mi-a facut testele de vedere. La aceste teste am constatat ca toti ochelarii ce i-am purtat in ultimii 15 ani au fost eronati, eu avand vederea 0.85 la ochiul stang cu corectie si 0.25 la ochiul drept cu corectie. Cu lentilele potrivite am ajuns la 1 cu ochiul stang si 0.5 la ochiul drept. Dupa consultul domnului doctor Claudiu Dragos (caruia ii multumesc pentru sinceritate) diagnosticul este"
OD: Pareza congenitala de muschi oblic mare, strabism convergent, ambliopie medie
AO: Ptoza palpebrala congenitata, operata OD la varsta de 8 ani

Pentru ca operatia de strabism la nivelul la care am eu problema nu se poate face cu anestezie locala, mi-a recomandat 3 medici (dupa spusele domnului doctor, singurii medici din Romania care pot opera asa ceva cu sanse de reusita foarte bune): Dr. Daniela Cioplean, Dr.Luminita Teodorescu si Prof. Dr. Cristina Vladutiu (Cluj).
Din spusele domnului Doctor, ar trebui operati 4 muschi, 2 la ochiul drept, 2 la ochiul stang.

Dupa controlul oftalmologic pentru preschimbarea permisului de conducere, acel medic de acolo mi-a spus direct, "caut-o pe doamna doctor Daniela Cioplean daca vrei sa repari strabismul asta", deci cumva balanta inclina in favoarea dumneaei.

Daca va intrebati de ce doar la varsta asta m-am gandit sa ma operez (aproape 30 ani), motivele au fost multe, si se pot gasi si mai multe... dar cel principal era ca nu ma deranja si nici situatia financiara a familiei nu era prea roz in acea perioada cand am fost operat de ptoza (1997). Si totusi, poate faptul ca nu m-am operat atunci este un lucru bun, in sensul ca o operatie esuata atunci ar fi putut scadea sansele reusitei unei operatii la aceasta varsta.


Sa ne vedem cu bine...

#216
luciandu

luciandu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.01.2007
Update :

va atasez cateva poze inainte, pe parcursul vindecarii si dupa. Sa nu va deruteze faptul ca in poze apare ba un ochi, ba un altul. A contat cum ce camera a telefonului am facut poza.

Prima poza, stadiul initial. Strabism divergent la ochiul meu stang, cel incadrat. Poate nu e tocmai elocvent acolo dar, strabismul exista.

Poza 2 - in saptamana operatiei la 3-4 zile.

Poza 3 - comparatie la o saptamana de la poza 2.

Poza facuta acum.

Concluzii:

Dupa o luna si ceva, recomand clinica Infosan si pe doamna Ciubotaru. Sunt foarte multumit de rezultatele operatiei. La controlul post operator, de o luna si putin, am fost consultat de o alta doctorita. Personal, nu prea mi-a placut ideea dar, avand in vedere ca sunt atatea cazuri de care se ocupa doamna doctor, poate e mai bine asa - sa ajute cat mai multa lume.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate