Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Strabism

- - - - -
  • Please log in to reply
252 replies to this topic

#163
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016

View Poste2k, on 27 septembrie 2016 - 10:15, said:

Ma rog ca idee trebuie inteles ca in multe cazuri este posibil ca strabismul sa varieze ca deviatie

Pai asta e  si cazul meu.  Dupa prima operatie de la  5 ani ochii au fost drepti, apoi pe la 22-23 cel stang a inceput sa o ia in exterior si din cate constat deviatie tot creste odata cu trecerea timpului. Probabil aici o vina am si eu deorece stau foarte mult  la calculator si conduc destul de mult.

Insa eu raman  la parerea  ca la strabismul permanent nu cred ca se  pot alinia ochii in mod voluntar. Sau probabil se pot la cei care inca au acuitate buna la ambii ochi. Insa la cei ca  mine, cu 1/20,  nu cred ca se poate.

Edited by bondax, 27 September 2016 - 10:55.


#164
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postbondax, on 27 septembrie 2016 - 10:55, said:

Pai asta e  si cazul meu.  Dupa prima operatie de la  5 ani ochii au fost drepti, apoi pe la 22-23 cel stang a inceput sa o ia in exterior si din cate constat deviatie tot creste odata cu trecerea timpului. Probabil aici o vina am si eu deorece stau foarte mult  la calculator si conduc destul de mult.

Imi cer scuze, nu m-am exprimat foarte explicit. Eu ziceam ca deviatia, in unele forme de strabism, poate sa varieze de la ora la ora sau de la zi la zi. Da, este adevarat ca dupa operatie dupa ce ochii au fost aliniati perect strabismul in timp poate sa reapara. La strabismul intermitent insa oamenii se pot scula dimineata cu ochii perfect aliniati ca peste cateva ore dupa ce obosesc un ochi sa inceapa sa fuga.

Dupa parerea mea pentru ca sansele de reusita pe termen lung sa fie cat mai mari este importanta obtinerea, macar la un anumit nivel, a vederii binoculare, lucru ce este imposibil la cei ce sufera de ambliopie.

Dar chiar si acolo unde exista vederea buna la amandoi ochii nu exista garantia ca strabimsul nu va recidiva in timp.

View Postbondax, on 27 septembrie 2016 - 10:55, said:

Insa eu raman  la parerea  ca la strabismul permanent nu cred ca se  pot alinia ochii in mod voluntar. Sau probabil se pot la cei care inca au acuitate buna la ambii ochi. Insa la cei ca  mine, cu 1/20,  nu cred ca se poate.

Da, cel mai probabil e asa cum zici tu. Eu nu am de unde sa stiu pentru ca am avut strabism alternant cu vedere buna la amandoi ochii. Eu aveam insa dioptrii cu minus (miopie si astigmatism miopic) iar doctorita care m-a operat mi-a spus ca in cele mai multe cazuri ambliopia apare cand copilul are dioptrii foarte mari cu + si este o diferenta mare de dioptrii intre cei doi ochi.

Din punct de vedere estetic ochii mei arata perfect aliniati dar la teste inca se vede o deviatia latenta iar cand privesc in sus la un moment dat ochiul drept se duce mai sus decat cel stang. Au trecut insa multi ani de la ultima operatie si cred (sper) sa nu am recidiva.

Hai acum sa explic si cum relgam eu ochii inainte de operatie. Dupa cum ziceam vederea mea alterna cand pe ochiul drept cand pe cel stang. In timpul trecerii insa ei ajungeau la un punct la care stateau amandoi aliniati si vedeau amandoi simultan. Eu am facut exercitii astfel incat am reusit sa identific acel punct adica sa prind miscarea ochilor. Apoi in mod constinent reproduceam acea miscare astfel incat ochii sa stea aliniati la comanda. De fiecare data cand trebuia sa privesc pe cineva in ochi sau trebuia sa fac o poza imi reglam singur ochii sa arate drepti.

Un alt lucru de precizat este ca eu simteam cand vederea sare de la un ochi la altul, si asta m-a ajutat ca sa prind momentul cand amandoi ochii vedeau simultan. Am vorbit si cu doctorita despre acest lucru si ea mi-a zis ca dupa operatie nu o sa trebuiasca sa mai fac reglaje manuale si ca ochii vor sta aliniati singuri. :)

#165
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016
Mda, asta am citit si eu ca pot fi cateva grade deviatie si sa nu fie  observabil decat la masuratori,  nu si de catre  cei din jur.
Referitor la strabismul intermitent, tatal meu are un astfel de strabism, ii fuge ochiul doar cand este foarte  obosit.
Dar am inteles ca riscul de revenire dupa  operatie  nu este foarte mare, chiar si la cei cu ambliopie. Dar banuiesc ca trebuie menajati si ochii, ceea ce eu recunosc ca nu  prea am facut.

#166
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Sunt doua cazuri diferite in care se poate manifesta strabimsul. 1) Cand incerci sa fixezi acelasi obiect cu amandoi ochii deschisi 2) cand un ochi este acoperit si incerci sa fixezi cu celalalt ochi

Daca in cazul 1) ochii nu sunt aliniati atunci ai strabism manifest. Daca insa acest strabism manifest are o deviatie mica el nu prea poate fi observat de cei din jur. Daca in cazul 1) ochii sunt perfect aliniati dar in cazul 2) ochiul acoperit deviaza atunci se zice ca ai strabism latent. Strabismul latent nu poate fi observat in mod normal pentru ca atunci cand amandoi ochii pot fixa acelasi obiect ei vor fi mereu perfect aliniati.

Daca nu ma insel pentru a testa cazul 1) medicul roaga pacientul sa fixeze un obiect din spatiu si apoi in mod alternativ acopera cand un ochi cand altul. Daca ochii se misca in timpul acestei operatiuni atunci ai strabism manifest.

Pentru cazul 2) medicul roaga la fel pacientul sa fixeze un obiect si apoi ii acopera un ochi. Tine ochiul acoperit cateva secunde si apoi il elibereaza astfel incat sa poate si el fixa. Daca ochiul in momentul cand este eliberat se misca pentru a prelua si el fixatia atunci ai strabism latent.

Ochii sunt perfect aliniati numai daca la ambele teste ochii raman nemiscati.

Acum nu stiu exact cum se face acest test la cei care sufera de ambliopie pentru ca este necesar sa vezi ca sa poti sa preiei fixatia cu ochiul acoperit. Dar probabil ca tu stii mai bine ca sunt convins ca ti-au facut astfel de teste. Posted Image

Edited by e2k, 27 September 2016 - 16:44.


#167
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016

View Poste2k, on 27 septembrie 2016 - 16:42, said:

Acum nu stiu exact cum se face acest test la cei care sufera de ambliopie pentru ca este necesar sa vezi ca sa poti sa preiei fixatia cu ochiul acoperit. Dar probabil ca tu stii mai bine ca sunt convins ca ti-au facut astfel de teste. Posted Image

Asa este. Chiar cu vederea mea de 1/20 la ochiul ambliop pot fixa  aproximativ un obiect daca e suficient de mare.

#168
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
prima poza e tot de prin 2007 iar a 2 e de pe buletin din 2011 deci nu cred ca am, aia nu stiu cum am facut-o! Am fost student la Anefs si am facut sport, ex fizice, forta, daca ai muschi dezvoltati nu cred ca iti joaca ochii ca la voi.
dar conteaza cum si cand faci exercitile...

Attached Files


Edited by aazz, 27 September 2016 - 18:03.


#169
bondax

bondax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.09.2016
In poza a doua e evident strabismul.
In  prima-strabismul este  mascat aproape complet  din 2 cauze: tii  ochi semi-inchisi si daca te  uiti bine, ai capul  intr-o parte, nu ai capul drept(Se vede din  pozitia urechilor). E o chestie comuna la cei cu strabism sa tina capul putin intr-o parte.
Stiu ca  si eu am aceasta problema.
Exercitiile fizice/de  forta nu  iti dezvolta  muschii oculari. Alea dezvolta alti muschi.

Edited by bondax, 27 September 2016 - 18:20.


#170
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
1/20 ce dioptri sunt? de ce nu vezi cu ambii ochi bine doar ai fost de pe la 5 ani la medic si se afirma ca hipermetropia se trateaza cu succes la aceea varsta?

in o zi cu soare la ora 11 de exemplu poti curata un castravete/morcov/cartof la distanta normala cu ochiul slab?

de exemplu cand rotesti capul intra in actiune si niste muschi ai ochiului care i tin mai ficsi!

#171
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
La ochiul slab am hipermetropie +3 si astigmatism compus.


#172
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaazz, on 28 septembrie 2016 - 17:55, said:

.... hipermetropia se trateaza cu succes la aceea varsta?

Viciile de refractie nu se trateaza, ci se corecteaza.

#173
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Evident. Se corecteaza cu laser, dar eu unul nu mi-as face asa ceva, mai bine port ochelari. Deocamdata insa nu e nevoie, la ochiul bun am doar +0.25

Edited by ipopovici11, 29 September 2016 - 10:52.


#174
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Portul ochelarilor inseamna corectie. Dioptria insamna corectie. Ideea e ca hipermetropia nu e o boala care se trateaza, ci un viciu de refractie care se corecteaza prin diferite metode.

#175
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

View Postipopovici11, on 29 septembrie 2016 - 10:50, said:

Evident. Se corecteaza cu laser, dar eu unul nu mi-as face asa ceva, mai bine port ochelari. Deocamdata insa nu e nevoie, la ochiul bun am doar +0.25

nu se corecteaza total si doar atat cat corecteaza ochelarii, nesemnificativ si la noi se corecta doar pana pe la 7-8 ani!

#176
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Pana  la 7-8 ani cred ca vorbesti de ambliopie.

#177
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
pai nu hiperrmetropia iti incetoseaza vederea, si la mine e tot 3 si cand am vrut sa ma operez a zis ce ti-am zis mai sus!

#178
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Deci...hipermetropia si astigmatismul ala au facut ca  ochiul sa "trimita la creier"  imagini neclare de  la inceput. Mai exact,  ochiul stang trimitea o  imagine mult  prea diferita fata de  cel drept.  De aceea a  aparut ambliopia-creierul a decis sa ignore imaginea proasta de  la  ochiul stang. Pentru a impiedica asta, trebuia facut ceva pana la varsta de  6-7 ani.
In cazul  meu s-a incercat, insa abia dupa 5 ani  si se pare ca a fost cam prea tarziu- nu a mai dat rezultate.
Hipermetropia a dus deci la ambliopie.  Acum corect, degeaba  mai rezolvi hipermetropia, ca nu isi mai revine ochiul, de fapt ochiul e  ok, problema e de natura functionala, creierul  il ignora.

#179
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Ambliopia se vindeca acoperind ochiul bun cu un fel bandaj si fortand ochiul slab sa vada. Practic fortezi creierul sa refoloseasca ochiul ambliop pe care a inceput sa il ignore. Acest tratament insa nu functioneaza decat la copiii de sub 7 ani si daca nu ma insel cea mai mare eficacitate este la copiii de sub 5 ani.

Tratamentul insa trebuie urmat sub atenta supraveghere a medicilor care decid timpul in care ochiul trebuie acoperit. Daca se acopera ochiul bun prea mult timp exista riscul ca el sa devina ambliop. Parintii insa duc greul pentru ca trebuie sa puna in aplicare tratamentul recomandat de medic si trebuie sa fie foarte stricti cu copiii care nu suporta bandajul.

Am citit ca si pentru adulti ar exista niste tratamente, un fel de jocuri pe calculator care cica ar putea sa amelioreze partial aceasta afectiune. Habar n-am insa daca sunt chiar eficiente sau doar teapa. Una dintre cele mai cunoscute clinici de strabism de la noi ofera tratamentul.

#180
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Poste2k, on 29 septembrie 2016 - 15:46, said:

Ambliopia se vindeca acoperind ochiul bun cu un fel bandaj si fortand ochiul slab sa vada. Practic fortezi creierul sa refoloseasca ochiul ambliop pe care a inceput sa il ignore. Acest tratament insa nu functioneaza decat la copiii de sub 7 ani si daca nu ma insel cea mai mare eficacitate este la copiii de sub 5 ani.

Pai atunci  nu-i de  mirare ca la  mine  nu a   mai dat  rezultate, pentru ca  s-a inceput dupa 5   ani.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate