Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Ati mai vazut asa ceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#109
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007

View Postlexick, on Dec 3 2006, 17:12, said:

...ma rog ,poate vreun vecin sau tu ati primit un colet ceva de prin afara...

daaa...si cand a ajuns a inceput sa cante "I been 'round da world"

#110
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,880
  • Înscris: 27.06.2006

View Postb3b3lusha, on Oct 1 2006, 14:08, said:

eu gasesc prin baie din cand in cand, cate un melc fara cochilie. cred ca asta e. are coarne, are culoarea unui melc, dar nu are cochilie.

nu-mi dau seama de unde vin, probabil pe scurgere. sunt scarbosi  :puke:
a mai avut cineva probleme cu ei??

Este un limax:
  LIMÁX,  limacși,  s.m. Nume dat mai multor moluște gasteropode cu corpul alungit, lipsit de cochilie. – Din fr. limace,  lat. limax.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de LauraGellner, 23 May 2004 | Greșeală de tipar

#111
delevilme

delevilme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.07.2007
confirm si eu faptul ca aia e o centipeda de casa(daca asa ii spune in limba romana), am si eu in casa cateva (de fapt asa am ajuns la threadul asta, cautam o metoda sa scap de ele).

totusi, se spune ca e una din creaturile cele mai benefice in casa, din moment ce se hranesc cu paianjeni, muste, gandaci si restul creaturilor de prin casa, nu ataca lemnul si nici nu consuma resturile de mancare lasate de om.

nu ataca decat in aparare si in ciuda faptului ca are venin, muscatura are un efect mai slab decat atunci cand te inteapa o albina

centipeda de casa e mica(alea de pamant sunt mai mari si mai urate), prin amazon sunt din alea de ajung la lungimea diagonalei unui monitor de 19", lucru destul de infricosator:)

din cate am inteles fac pana la 60 de oo si da, stau sub lemne si pietre, in locuri umede si intunecate (sa vezi distractie daca ai parchet din ala vechi in camera)

all hail google, mother of knowledge:)

daca vrei sa scapi de ele incearca orice spray de insecte, siliconeaza toate crapaturile prin parchet pe langa geamuri si etc, atat timp cat nu ai prin casa gandaci/paianjeni/etc, ele nu prea vin.

#112
luanat

luanat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.08.2007

View Postdelevilme, on Oct 22 2007, 05:36, said:

confirm si eu faptul ca aia e o centipeda de casa(daca asa ii spune in limba romana), am si eu in casa cateva (de fapt asa am ajuns la threadul asta, cautam o metoda sa scap de ele).

totusi, se spune ca e una din creaturile cele mai benefice in casa, din moment ce se hranesc cu paianjeni, muste, gandaci si restul creaturilor de prin casa, nu ataca lemnul si nici nu consuma resturile de mancare lasate de om.

nu ataca decat in aparare si in ciuda faptului ca are venin, muscatura are un efect mai slab decat atunci cand te inteapa o albina

centipeda de casa e mica(alea de pamant sunt mai mari si mai urate), prin amazon sunt din alea de ajung la lungimea diagonalei unui monitor de 19", lucru destul de infricosator:)

din cate am inteles fac pana la 60 de oo si da, stau sub lemne si pietre, in locuri umede si intunecate (sa vezi distractie daca ai parchet din ala vechi in camera)

all hail google, mother of knowledge:)

daca vrei sa scapi de ele incearca orice spray de insecte, siliconeaza toate crapaturile prin parchet pe langa geamuri si etc, atat timp cat nu ai prin casa gandaci/paianjeni/etc, ele nu prea vin.

Thanks pt info....am omarat si eu cateva....chiar azi una destul de mare, dar nu credeam ca e serios, nu sunt asa scarboase ca si gandacii asa ca nu le-am da prea mare importanta.

In alta parte unde am stat...la parter...veneau niste gandaci imensi...nu am vazut asa ceva in viata mea...eu am zis ca-s mutanti....horror...odata am distrus o camera intreaga urmarind unul cu spary ca mi-era scarba sa-l omor cu papucul ca se auzea cum crapa.....oribil....si tot degeaba ...am consumat jum de spay si tot nu murea...mai aveam putin si muream eu de intoxicatie...tot la papuc am apelat...

Asta in Cta....gandacul in ap la Casa de Cultura....asa ca aveti grija.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate