Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

contracte de vizionare apartamente

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#1
Rage1

Rage1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 17.02.2004
Caut de ceva timp sa-mi iau o locuinta si vad ca unele agentii imobiliare s-au smecherit. Adica nu mai vor sa-ti arate locuintele pe care le au in oferta daca nu semnezi un 'contract de vizionare' prin care te obligi sa cumperi locuinta pe care ai vazut-o cu ei numai prin intermediul lor si cu comisionul lor. Mie asta mi se pare atat o incalcare a legii concurentei, caci acelasi apartament apare la mai multe agentii, cu preturi putin diferite, cat si o dovada de incompetenta din partea agentiilor imobiliare. Adica ei nu sunt in stare sa ofere un serviciu pe care sa-ti doresti sa-l cumperi , asa ca s-au gandit sa te oblige sa le cumperi serviciul.  Voi ce parere aveti? Eu n-am semnat pana acum asa ceva si nici nu o s-o fac - voi cum ati proceda? :bandit:

#2
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
treaba asta e veche, insa din punctul lor de vedere e justificabil din al nostru e o magarie...cineva dadea urmatoarea solutie: se duce sotia/un prieten sa vada apartamentul si ia toate informatiile necesare si apoi te duci tu, pt ca tu nu ai nici o obligatie fata de acel "contract" semnat  :D

#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
in statele occidentale cum e reglementat lucrul asta?

#4
Rage1

Rage1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 17.02.2004

View Postjustasking, on Sep 26 2006, 14:36, said:

treaba asta e veche, insa din punctul lor de vedere e justificabil din al nostru e o magarie...cineva dadea urmatoarea solutie: se duce sotia/un prieten sa vada apartamentul si ia toate informatiile necesare si apoi te duci tu, pt ca tu nu ai nici o obligatie fata de acel "contract" semnat  :D

ce spui tu arata inca o data cat de fraieri sunt agentii/agentiile. tu oricum poti sa cumperi chiar daca ai semnat chestia aia, ca nu cred ca stau ei sa caute pe undeva cine a cumparat apartamentul respectiv. eu le-am zis de la inceput ca nu semnez asa ceva si cu toate astea au mers cu mine la vizionare cei mai multi, ceea ce imi arata ca de fapt merg la intimidare...daca gasesc fraierul pe care sa-l pacaleasca ok, daca nu, asta e...aceeasi smecherie este cu comisioanele, daca ii intrebi ptr ce le cer, abia daca baiguie cateva motive cei mai multi...jalnic

#5
Bugsy3

Bugsy3

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.08.2005
e o treaba foarte veche, dar n-are nici o valoare juridica; intra la capitolul 'intelegere intre parti'. nu sta nimeni sa se judece cu tine pentru o jena de bani. dar ai mai multe variante: cel mai bine e sa iei cu tine un prieten, semneaza el si cumperi tu sau te intelegi cu agentul sa ii dai lui o suma fixa. nu trebuie totusi negat nici ajutorul pe care ti-l dau, mai ales pe partea de urgentare a hartiilor. bafta maxima

#6
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
pe mine cel mai tare ma enerveaza faza aia cu anunturile mincinoase  :angry:  agentiile dau anunt gen " particular vand apartament" si cand suni deafapt vorbesti cu cineva de la o agentie sau "apartament cu pretul x" ( anunt care pare interesant) si cand colo iti zic ca defapt s-a vandut acel apartament "dar daca tot ati sunat haideti sa va prezentam oferta noastra sa veniti la noi si etc "

#7
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Mie mi se pare normal. Ei trebuie sa-si ia un comision din ambele parti, pentru ca fac un serviciu pentru amandoi: vanzatorului ii asigura potentiali clienti, iar cumparatorului ii arata potentiale oferte.

Mi se pare destul de usor totusi sa poti sa tepuiesti agentia, nu mi se par foarte organizate.

View Postjustasking, on Sep 26 2006, 16:23, said:

agentiile dau anunt gen " particular vand apartament" si cand suni deafapt vorbesti cu cineva de la o agentie

Pai in fapt particularul vinde, agentia e doar intermediar  :P

Edited by JJOne, 26 September 2006 - 16:36.


#8
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
yeah right  :puke: ... traim in anul 2006...mijloacele de informare si comunicare s-au diversificat destul de pe vremea lu' bunica, iar o agentie imobiliara NU reprezinta un loc de intalnire al cererii cu oferta, singurul lor merit este ca stiu legile in vigoare si te ajuta cu hartiile atat! - comisionul ala gras pe care si-l trag nu este justificat de serviciile pe care le ofera.

#9
marius80

marius80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 18.10.2005
In Romania toata lumea se pricepe la toate, ca si tine. In Germania masinile nu se vand in targ, ca pe la noi, ci se vand de catre o firma care cu asta se ocupa si asa se face in cam toate domeniile. Tu vrei sa spui ca esti smecher si agentiile fraiere

#10
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ce vrea el sa spuna e ca agentia aia (cel putin cand am cumparat eu apartamentul) nu ne-a ajutat deloc cu actele, tot noi a trebuit sa alergam cu ele.

#11
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Vanzarea conditionata este o practica interzisa in Romania.

ORDONANȚĂ nr.99 din 29 august 2000
privind comercializarea produselor și serviciilor de piață

Vânzările condiționate
Art. 58. - Este interzisă condiționarea vânzării către consumator a unui produs de cumpărarea unei cantități impuse sau de cumpărarea concomitentă a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisă prestarea unui serviciu către consumator, condiționată de prestarea altui serviciu sau de cumpărarea unui produs.

Trebuie vazut cum suna contractul ala. Daca zici ca iti conditioneaza vanzarea serviciului de intermediere de cumpararea serviciului de vizionare a apartamentului sau invers atunci practica este in afara legii.

Edited by renderman, 26 September 2006 - 18:32.


#12
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
vorbesc din experienta pe care am avut-o(in mod indirect...) la o cumparare si apoi inchiriere de apartament.
Nu compara tu nivelul de trai din Germania cu tigania noastra si atata timp cat nivelul salariilor este cum este pretul locuintelor creste necontenit este si normal sa consider acel comision absurd si mai ales nesimtirea de care dau dovada prin tacticile pe care le adopta.
Mai citeste si tu una, alta...si o sa vezi ca pretul locuintelor si al chiriilor creste superficial! sa nu mai zic ca este antrenat si de lacomia agentiilor. Cand am vrut sa inchiriez apartamentul am stabilit o chirie cum am considerat eu, informandu-ma evident inainte de pretul pietei! ag de vanzari imi zice "pai nu, nu puneti pretul asta, cereti cu x euro mai mult ca asta e pretul zonei" ; iar daca cu mine au facut asa ma gandesc ce le zic celor care isi vand apartamentele.

Edited by justasking, 26 September 2006 - 18:37.


#13
Rage1

Rage1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 17.02.2004

View Postrenderman, on Sep 26 2006, 19:32, said:

Vanzarea conditionata este o practica interzisa in Romania.

ORDONANȚĂ nr.99 din 29 august 2000
privind comercializarea produselor și serviciilor de piață

Vânzările condiționate
Art. 58. - Este interzisă condiționarea vânzării către consumator a unui produs de cumpărarea unei cantități impuse sau de cumpărarea concomitentă a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisă prestarea unui serviciu către consumator, condiționată de prestarea altui serviciu sau de cumpărarea unui produs.

Trebuie vazut cum suna contractul ala. Daca zici ca iti conditioneaza vanzarea serviciului de intermediere de cumpararea serviciului de vizionare a apartamentului sau invers atunci practica este in afara legii.

merci ptr indicatie, nu stiam de ordonanta asta. punctul 'b' se aplica perfect la ce fac ei. i-am reclamat si la anpc, poate iese ceva   :madanimated:

#14
Rage1

Rage1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 17.02.2004
tot in ordonanta asta mai zice

Quote

Refuzul de a vinde
Art. 63. - Se interzice a se refuza consumatorului fără un motiv justificat, conform prevederilor legale în vigoare, vânzarea unui produs sau prestarea unui serviciu.


#15
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postrenderman, on Sep 26 2006, 19:32, said:

Vanzarea conditionata este o practica interzisa in Romania.

ORDONANȚĂ nr.99 din 29 august 2000
privind comercializarea produselor și serviciilor de piață

Vânzările condiționate
Art. 58. - Este interzisă condiționarea vânzării către consumator a unui produs de cumpărarea unei cantități impuse sau de cumpărarea concomitentă a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisă prestarea unui serviciu către consumator, condiționată de prestarea altui serviciu sau de cumpărarea unui produs.

Ce ai scapat din vedere e ca respectiva ordonanta are incidenta numai asupra unor coduri CAEN, definite intr-o anexa a ordonantei. Din ce am vazut, intermedierea in tranzactii imobiliare nu apare pe lista, cum apare, de exemplu, intermedierea auto sau intermedierea in comertul cu ridicata. Deci agentiile imobiliare nu intra sub incidenta OG99.

#16
mortal

mortal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 02.11.2005
:puke: Agentii imobilare :puke:

Sunt niste jeguri de firme si multi "patroni" de agentii imobiliare sunt niste puslamale.
Eu am avut experiente recente cu aceste asa zise firme.
Am fost sa vad un aparatment cu o agentie si nu am semnat nici un contract de vizionare. A doua zi am fost direct la proprietar si am vorbit cu el sa sarim faza cu agentia. Proprietarul a fost de acord si eu cu proprietarul  am mers sa vedem ce si cum putem face.
Faza tare a fost cand ne-am intalnit cu "patronu" de la agentie care a inceput sa faca scandal ca ma da in judecata, ca eu am semnat contract de vizionare si o sa dreaga si o sa faca cu toate ca nu semnasem nimic.
Deci astia sunt niste jeguri de cea mai joasa speta care merg la intimidare. Trebuie sa te tii tare cand ai de-a face cu agentiile imobiliare.
Aaaa.. nu am spus de ce am sarit agentia. Pentru ca sunt jegosi si umfla preturile aparatmentelor. Pe langa acel comision si asa foarte mare, mai pun si ei un 500 - 1000E la pret sa manance si gura lor.
Si inca ceva, "patronu" vroia sa-i dau juma' de comision inainte. Adica banca nu imi aprobase creditul si meserie vroia deja juma' de comision. Astia da afaceristi!
Scarbe!!!

In final am cumparat o garsoniera (nu am putut sa luam aparatmentul ala - probleme cu banca). Am gasit anuntul in ziar cu aceeasi garsoniera la doua agentii. Un pret era de 28.000E si unul de 27.500E. Norocul meu a fost ca proprietarul daduse si el anunt si astfel am tratat direct cu el.
Si pretul proprietarului era de.... 27.000E pe langa care agentiile mai cereau un comision plus suma cu care umflau pretul.

Si nu mai vorbesc despre fazele cu "in zona asta nu o sa gasiti la pretul asta" si alte ca***uri deastea.

Daca va uitati in anunturi imobiliare o sa vedeti ca acceasi casa (garsoniera, aparatment) este cu mai multe preturi in functie de "buna-vointa" agentiilor.
Eu cred ca este foarte real ce se spune ca agentiile imobiliare au avut o contributie destul de importanta la cresterea nefondata a preturilor si inca mai au.

Deci in concluzie agentiile imobiliare sunt niste jeguri si trebuie sa le fentati cat puteti!!! ;)

Edited by mortal, 27 September 2006 - 17:21.


#17
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
ceea ce nu inteleg este: de ce nu dau anunturi directe majoritatea proprietarilor si prefera sa apeleze la agentii?


si m-am mai lovit de o chestie cand am incercat sa vand ca si particular: nu prea am avut clienti.. Atunci m-am enervat si am trimis la 100 de agentii anuntul. In una bucata saptamana am semnat pre-contractul..

se cam leaga cele doua chestii, nu-i asa? Concluzie: fraieri suntem majoritatea populatiei, avand vaga senzatie ca agentiile te protejeaza de ceva..

in conditiile in care ei nu iti garanteaza in veci validitatea tranzactiei..

PS: cand am cumparat, ia ghiciti? am sarit peste agentie? un pic, asaa.. ;)

#18
nicollec

nicollec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 15.09.2006
In genere, la agentie vine proprietarul.Omul vrea sa vanda, dar spune clar ca el nu da comision(aia 3%).Agentiile accepta de cele mai multe ori, dar umfla pretul, ca sa isi poata scoate banii numai din comisionul cumparatorului. Am avut tangente cu asa ceva. Sunt, intr-adevar, niste nesimtiti. Dar e la fel de adevarat ca ii poti fenta(vezi faza cu contractul de vizionare semnat de prietenii tai etc)..Asa ca prostesc ei pe destul de multi oameni, dar poti evita sa le-nghiti rahatul daca te tii tare pe picioare si pui mintea la lucru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate