Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

contracte de vizionare apartamente

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#19
moro

moro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.11.2005
De-asta suntem unde suntem,toata lumea incearca sa insele:agentia clientii si clientii agentia!Asta-i Romania!Mi-e si rusine ca sunt"coleg" de forum cu oameni ca voi!

#20
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Nici eu nu suport agentii imobiliari.
Cel mai mult ma enerveaza atunci cand iti zic ca e una si gasesti alta.
(confort 1 este de fapt 2, decomandat este semi, de amenajari nu-ti mai zic ce de povesti).
Dar totusi si ei umbla de le ies ochii pt a-i convinge si pe unii si pe altii.

#21
nicollec

nicollec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 15.09.2006

View Postmoro, on Sep 27 2006, 20:00, said:

De-asta suntem unde suntem,toata lumea incearca sa insele:agentia clientii si clientii agentia!Asta-i Romania!Mi-e si rusine ca sunt"coleg" de forum cu oameni ca voi!


Moro, nu te tine nimeni cu forta aici.
Agentiile sunt de-a dreptul jegoase, nu pt ca am avut contracte cu ei, ci pt ca am LUCRAT pt ei.
Chestii gen anunturi false ca sa atragi clienti sau ca sa cresti preturile sunt la ordinea zilei in orice agentie. Eu nu o sa semnez in viata mea vreun contract cu ei.Nu ma pot obliga.Si e perfect adevarat ca indeamna clientii sa ridice pretul.Asta inseamna comision mai gras, dar si ridicarea pretului zonei.Asta se face si prin anunturi false, in care se trece o casa modic amenajata si se baga un pret de te doare capul..15 anunturi din astea si toti particularii vor mari pretul..ca doar asta-i pretul zonei.."si-al meu are si gresie in baie pe langa ala"... :puke:  :puke:  :puke:  :puke:

#22
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Acest contract este vechi si a aparut datorita TEPARILOR. Daca am fi de buna credinta (unii dintre noi romanii) nu ar fi nevoie de asa ceva. Dar pana una alta asta este.
E un lucru normal sa-si apere munca.

View Postmortal, on Sep 27 2006, 18:16, said:

:puke: Agentii imobilare :puke:

Sunt niste jeguri de firme si multi "patroni" de agentii imobiliare sunt niste puslamale.
Eu am avut experiente recente cu aceste asa zise firme.
Am fost sa vad un aparatment cu o agentie si nu am semnat nici un contract de vizionare. A doua zi am fost direct la proprietar si am vorbit cu el sa sarim faza cu agentia. Proprietarul a fost de acord si eu cu proprietarul  am mers sa vedem ce si cum putem face.
Faza tare a fost cand ne-am intalnit cu "patronu" de la agentie care a inceput sa faca scandal ca ma da in judecata, ca eu am semnat contract de vizionare si o sa dreaga si o sa faca cu toate ca nu semnasem nimic.
Deci astia sunt niste jeguri de cea mai joasa speta care merg la intimidare. Trebuie sa te tii tare cand ai de-a face cu agentiile imobiliare.



Jeguri sunt cei care inseala, nu uita asta. Fara suparare, dar asta e adevarul.
:ciocan:

Edited by X-plane, 27 September 2006 - 19:32.


#23
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View PostJJOne, on Sep 27 2006, 17:27, said:

Ce ai scapat din vedere e ca respectiva ordonanta are incidenta numai asupra unor coduri CAEN, definite intr-o anexa a ordonantei. Din ce am vazut, intermedierea in tranzactii imobiliare nu apare pe lista, cum apare, de exemplu, intermedierea auto sau intermedierea in comertul cu ridicata. Deci agentiile imobiliare nu intra sub incidenta OG99.
Am mai aruncat un ochi. Legea a mai fost modificata prin LEGEA nr.650 din 7 decembrie 2002
pentru aprobarea Ordonanței Guvernului nr. 99/2000 privind comercializarea produselor și serviciilor de piață.
http://www.cdep.ro/p..._text?idt=39314
Anexa 3 se modifica. Uite ce avem la pozitia 9305 ;)

9305 Alte activități de servicii.  Intra sau nu intra aici?

Edited by renderman, 27 September 2006 - 20:31.


#24
mortal

mortal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 02.11.2005

View PostX-plane, on Sep 27 2006, 19:31, said:

Acest contract este vechi si a aparut datorita TEPARILOR. Daca am fi de buna credinta (unii dintre noi romanii) nu ar fi nevoie de asa ceva. Dar pana una alta asta este.
E un lucru normal sa-si apere munca.
Jeguri sunt cei care inseala, nu uita asta. Fara suparare, dar asta e adevarul.
:ciocan:

Tu ori esti "patron" ori nu ai avut contact cu agentiile imobiliare.  <_<

Ca tot vorbesti de buna credinta, citeste mai sus sa vezi ce zic oamenii de "buna-credinta" a agentiilor. :puke:

#25
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postrenderman, on Sep 27 2006, 21:29, said:

Am mai aruncat un ochi. Legea a mai fost modificata prin LEGEA nr.650 din 7 decembrie 2002
pentru aprobarea Ordonanței Guvernului nr. 99/2000 privind comercializarea produselor și serviciilor de piață.
http://www.cdep.ro/p..._text?idt=39314
Anexa 3 se modifica. Uite ce avem la pozitia 9305 ;)

9305 Alte activități de servicii.  Intra sau nu intra aici?
Da, insa art. 3: Sunt exceptate de la prevederile prezentei ordonanțe activitățile de comercializare având ca obiect:
....
j) produsele și serviciile de piață reglementate prin acte normative speciale."  

In mod sigur exista o lege pt. agentiile imobiliare. Si totodata art. 80:
20. nerespectarea prevederilor art. 58, 61 și 63, cu amendă de la 5.000.000 lei la 20.000.000 lei;
Deci oricum li se cam rupe, avand in vedere ca un singur comision e de multe ori mai mare decat amenda.

#26
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006

View Postmoro, on Sep 27 2006, 20:00, said:

De-asta suntem unde suntem,toata lumea incearca sa insele:agentia clientii si clientii agentia!Asta-i Romania!Mi-e si rusine ca sunt"coleg" de forum cu oameni ca voi!

vad ca iti e greu sa gandesti putin?! toata treaba e simpla: daca nu ar fi atat de jegosi si comisionul ala nu ar fi atat de mare( bun, sa lasam pana la urma comisionul, numai sa nu faca magariile pe care le fac) eu cred ca lumea nu ar mai incerca sa ai fenteze...ca ar mai exista unii care ar face asa oricum, asta'i viata, insa aici e vorba de marea majoritate. Sa o luam altfel daca vezi pe unu' care incearca sa te "prosteasca pe fata " si de multe ori nici nu se mai obosesc sa ascunda asta, cum procedezi? il lasi? si zici lasa'l sa manance si el?...

P.S. Eu spre exemplu mi-am luat teapa odata ca am "lucrat" cu ei pt ca nu stiam ce se intampla, dar a doua oara ma feresc de ei ca de dracu

Edited by justasking, 28 September 2006 - 09:27.


#27
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
daca ar veni cu toate actele gata, ar merita si agentii un procent. 1% cred ca ar fi mai mult decat echitabil. comisioanele pe care le percep ei sunt exorbitante.
eu am ramas totusi uluit si de comisionul notarului.... cred ca munceste mult mai putin decat agentul imobiliar, totusi sumele solicitate sunt de ordinul sf...

#28
kosovaru11

kosovaru11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2006

View PostRage1, on Sep 26 2006, 13:24, said:

Caut de ceva timp sa-mi iau o locuinta si vad ca unele agentii imobiliare s-au smecherit. Adica nu mai vor sa-ti arate locuintele pe care le au in oferta daca nu semnezi un 'contract de vizionare' prin care te obligi sa cumperi locuinta pe care ai vazut-o cu ei numai prin intermediul lor si cu comisionul lor. Mie asta mi se pare atat o incalcare a legii concurentei, caci acelasi apartament apare la mai multe agentii, cu preturi putin diferite, cat si o dovada de incompetenta din partea agentiilor imobiliare. Adica ei nu sunt in stare sa ofere un serviciu pe care sa-ti doresti sa-l cumperi , asa ca s-au gandit sa te oblige sa le cumperi serviciul.  Voi ce parere aveti? Eu n-am semnat pana acum asa ceva si nici nu o s-o fac - voi cum ati proceda? :bandit:

Smechereala de care vorbesti este destul de veche,cel putin de 4-5 ani.E normal sa te puna sa semnezi un contract ca sa se asigure ca nu-i tepuiesti.Binenteles ca pe roman il duce capul asa ca daca vrei sa le faci asta nu e mare lucru.
Lumea apeleaza in general la agentiile imobiliare din comoditate.Mai sunt si cazuri obiective ,vreau sa vand un apt intr-un oras si locuiesc in altul.Dupa parerea mea sunt necesare aceste agentii pentru ca te scutesc de multa alergatura.
Cu ce nu sunt de acord :comisionul foarte mare si de cele mai multe ori la negru.Daca o agentie vinde 5 apt intr-o luna poate sa ia si 10000 cash.E ceva ,nu?
In Bucuresti am vazut comisioanele cele mai mari.De exemplu in Braila sunt agentii care pentru un client care face o vanzare/cumparare prin intermediul lor au un singur comision si acela negociabil(poti sa iesi cu 1%  comision) .

Sunt curios ce se intampla daca semnezi un contract la doua agentii si cumperi un apartament ce este dat spre vanzare la cele doua agentii?/??
.Adica sa cumperi de la una din ele nu direct de la proprietar.

PS>Daca vrei sa vizionezi du-te si tu cu un cunoscut si sa semneze el contractul.

Edited by kosovaru11, 28 September 2006 - 09:45.


#29
bittek

bittek

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2004

View Postkosovaru11, on Sep 28 2006, 10:43, said:

PS>Daca vrei sa vizionezi du-te si tu cu un cunoscut si sa semneze el contractul.
Pai da tu crezi ca aia sunt asa de prosti incat sa-l puna doar pe unu sa semneze ii pune pe amandoi,daca sunt trei,toti trei,patru toti patru etc.,ce le e greu sa scrie sau consuma pream multa hartie?sunt mai banditi ca tine,stai linistit. :console:

Edited by bittek, 28 September 2006 - 14:04.


#30
bittek

bittek

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2004
....si acum sa va spun ca eu m-am intepat!Tot la fel am semnat un contract cu ei am vizionat apartamentul,iar dupa o luna printr-o conjunctura relatii de familie m-am intalnit cu proprietarul,am batut palma am facut actele 8000USD atunci :),l-am luat si dupa o luna m-am trezit cui astia de la agentie acasa.Mi-au cerut bani si nu i-am luat in seama m-au dat in judecata si mi-au spus ca o sa castige sigur (i-am dat cat a cerut,vreo 20 mil) si a incetat plangerea,procesul s-a incheiat.Banii i-am dat la un notar care a facut o hartie in care era notate chiar si seriile bancnotelor si ce reperezinta.Au renutat la proces,oricum m-am dus la prima infatisare si i-am zis judecatoarei ca-i voi da cat ceruse.Si asa am incheiat un vis urat din copilaria mea.Aveam 21 de ani si m-am apucat eu sa-mi cumpar apartament,am clacat din greseli inveti.Si acum happy end-ul.Patroana era casatorita cu un recidivist,a divortat si i-a luat si banii;avea un ford nu stiu ce model,il are in fata blocului unde sta,are un geam spart,e lovita,cred ca e adusa pe naspa si nu poate sa o mai vanda.la REMAT cu ea,eu am dat pe ap.8000 +500 USD,acum este estimat la 60.000 euro,are toate imbunatatirile de la centrala,termopane,gresie faianta,parchet,usi interior,exterior,scafe rigips,spoturi,miodificari interior etc.Asa ca aveti grija ce cumparati,ce semnati,cu cine faceti afacerea pentru ca nimeni nu va vrea binele ci raul.Doamne ajuta!

#31
Rage1

Rage1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 17.02.2004
ma bucur ca subiectul asta a starnit interesul.
eu le-am zis agentilor la telefon direct ca nu le semnez nimic, tocmai ca sa evit discutiile. atat vreme cat eu sunt clientul, mi se pare normal sa pun eu conditiile, ca doar eu platesc. ca fapt divers, un coleg de-al meu i-a oferit unui agent 1500 eur la o tranzactie de 60000 eur la care proprietarul nu dadea nimic. agentul nu si nu, ca fara 2500 euro nu face tranzactia, ca ei sunt firma si au tarife clare. atunci colegul meu a renuntat. ce credeti ca s-a intamplat ?? ieri a sunat agentul din nou, ca e de acord si cu 1500 de euro  :w00t: deci mie imi e clar ca merg baietii la intimidare si toata treaba e sa stii ce vrei. si inca nu imi e clar ce face agentia ptr cumparator de banii astia, ca ei oricum nu-si iau nici o raspundere din punct de vedere al actelor, tot notarul iti spune daca mai e ceva in neregula.

#32
netcupeter

netcupeter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.08.2005
Agentiile imobiliare, din punct de vedere al actelor nu fac nimic.
Inainte (pana anul trecut) se mai putea interveni pentru eliberarea mai rapida a intabularii, dar de anul asta s-a cam taiat macaroana si oricum nu interveneau toti, doar cei care isi dadeau cat de cat interesul.

Acum "patronii" isi iau o gramada de bani pe mai nimic, angajeaza cativa "copii" pe post de agenti imobiliari si ii platesc cu doi lei si gata afacerea de succes.
Vorbesc de agentiile de cartier care sunt cu miile prin Bucuresti nu de marile agentii imobiliare. La cele mari nu stiu cum sta treaba. Oricum agentiile imobiliare mari care au angajati profesionisti le numeri pe degete.

#33
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
macar daca ar lua 3%, dar ei iau de fapt de multe ori 6% (si de la cumparator si vanzator).... In conditiile in care notarul iti ia cu totul doar 2.3%..

Raportul dintre valoarea serviciului prestat si comisionul obtinut de ei e absolut stupid. Nu consider ca nu sunt integru daca evit sa fiu jecmanit pe fata, imi pare rau pentru tine domnule moro, dar nu cred ca ai dreptate de data asta..

#34
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006

View Postmoro, on Jun 8 2006, 11:05, said:

Vreau sa deschid o agentie imobiliara si am nevoie de un sfat:ce program ar trebui sa achizitionez?(de preferat unul de cumparat si nu cu abonament lunar).Multumiri!

Quote

De-asta suntem unde suntem,toata lumea incearca sa insele:agentia clientii si clientii agentia!Asta-i Romania!Mi-e si rusine ca sunt"coleg" de forum cu oameni ca voi!

mda...si marmota invelea ciocolata in staniol  :puke:

#35
moro

moro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.11.2005

View Postjustasking, on Sep 28 2006, 18:44, said:

mda...si marmota invelea ciocolata in staniol  :puke:
  Da,ai de ce sa fii circumspect fata de mine!Sotia mea si-a deschis o agentie imobiliara.Daca recitesti ce am postat,e vorba si despre agentiile care insala(sau macar incearca)clientii!E strigator la cer sa pretinzi 6%,are mare dreptate CRG despre raportul dintre comision si serviciul prestat(care de multe ori inteleg ca e ca si inexistent).Eu cred ca 2% negociabil este suficient si decent(asta insemnand din partea firmei consultanta,verificare acte,asigurare notar,asistenta pt. obtinere de credit daca e necesar etc.).Imi cer scuze de la cei de buna credinta jigniti de postul meu!Din pacate intotdeauna nr. lor va fi mai mic decat al "smecherilor".

#36
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postmortal, on Sep 28 2006, 09:10, said:

Tu ori esti "patron" ori nu ai avut contact cu agentiile imobiliare.  <_<

Ca tot vorbesti de buna credinta, citeste mai sus sa vezi ce zic oamenii de "buna-credinta" a agentiilor. :puke:


Sunt "patron" dar nu de agentie imobiliara.  :P
Am avut o vanzare facuta prin agentie imobiliara si mi-am platit cu buna credinta pretul serviciului fara ca sa am semnat un contract. Doar cuvantul unor oameni normali. Faptul ca pretind prea mult este foarte adevarat, dar nu te obliga nimeni sa accepti serviciul lor daca nu esti multumit. Simplu.

In domeniul in care activez oamenii cer mai multe ofere si o accepta pe cea mai convenabila (pret, calitate, portofoliu, etc) Te sfatuiesc sa faci tot la fel.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate