Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

contracte de vizionare apartamente

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#37
netcupeter

netcupeter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.08.2005

 X-plane, on Sep 28 2006, 21:22, said:

Sunt "patron" dar nu de agentie imobiliara.  :P
Am avut o vanzare facuta prin agentie imobiliara si mi-am platit cu buna credinta pretul serviciului fara ca sa am semnat un contract. Doar cuvantul unor oameni normali. Faptul ca pretind prea mult este foarte adevarat, dar nu te obliga nimeni sa accepti serviciul lor daca nu esti multumit. Simplu.

In domeniul in care activez oamenii cer mai multe ofere si o accepta pe cea mai convenabila (pret, calitate, portofoliu, etc) Te sfatuiesc sa faci tot la fel.
Ai perfecta dreptate! Cerere si oferta!
Numai ca tu ai avut contact cu agentiile imobiliare in postura de vanzator. Aici este mult mai simplu, le spui un pret si chiar daca nu vrei sa le dai comision ei nu se supara pentru ca oricum umfla pretul de vanzare. Incearca sa te fure si ca vanzator, dar daca te dai un pic la ei o lasa moale imediat pentru ca stiu ca pot castiga pe alta parte.

Postura de cumparator este mult mai stresanta cand ai de-a face cu "meseriasii" de la agentiile imobiliare. Gasesti anunturi in ziar, suni si vezi ca sunt anunturi false date numai ca sa te bage in baza de date si sa te sune pe urma pentru tot felul de rahaturi pe care nici prin cap nu ti-a trecut ca ai vrea sa le vezi.
Plus ca vor sa te jegmaneasca pe orice cale posibila cu contarcte, bani ceruti inainte sa semnezi ceva cu proprietarul, umflat preturi, comisioane aberante, etc.

Cam toti cei care au avut de-a face cu agentiile imobiliare din postura de cumparator nu au o parere buna despre agentii si asta pentru ca la noi toti pot sa isi faca agentii imobiliare si devin "patroni" fara nici un pic de pregatire in acest domeniu.

#38
mortal

mortal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 02.11.2005

 moro, on Sep 28 2006, 20:20, said:

Da,ai de ce sa fii circumspect fata de mine!Sotia mea si-a deschis o agentie imobiliara.Daca recitesti ce am postat,e vorba si despre agentiile care insala(sau macar incearca)clientii!E strigator la cer sa pretinzi 6%,are mare dreptate CRG despre raportul dintre comision si serviciul prestat(care de multe ori inteleg ca e ca si inexistent).Eu cred ca 2% negociabil este suficient si decent(asta insemnand din partea firmei consultanta,verificare acte,asigurare notar,asistenta pt. obtinere de credit daca e necesar etc.).Imi cer scuze de la cei de buna credinta jigniti de postul meu!Din pacate intotdeauna nr. lor va fi mai mic decat al "smecherilor".
Da! Frumos gandul tau! Si bine ar fi sa si faci ce spui aici! <_<

In general la agentii stau cam asa lucrurile:

 moro, on Sep 28 2006, 20:20, said:

Eu cred ca 2% negociabil este suficient si decent
"Dar, totusi, inainte sa incercam cu mai mult poate mai cade ceva!"

 moro, on Sep 28 2006, 20:20, said:

din partea firmei consultanta
Consultanta... da, "nu ai bani pentru ceva in zona asta. Cred ca nu o sa gasesti nimic aici cu banii astia poate pe la capatul Bucurestiului, inainte sa inceapa porumbul."
"Trebuie sa mai faci un credit"... :confuzzled:  No shit!!! si prostul de mine nu vroia sa ia bani mai multi daca putea! :cursing:

 moro, on Sep 28 2006, 20:20, said:

verificare acte
Asta oricum o face orice notar inainte sa semnezi vreun contract.

 moro, on Sep 28 2006, 20:20, said:

asigurare notar
Si totusi este mai bine sa-ti alegi singur notarul daca vrei sa dormi linistit noaptea.
Asta daca nu te duci la o banca unde iti impune anumiti notari.

 moro, on Sep 28 2006, 20:20, said:

asistenta pt. obtinere de credit daca e necesar etc.)
Vise tata!!! :console:

#39
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 JJOne, on Sep 28 2006, 10:22, said:

Da, insa art. 3: Sunt exceptate de la prevederile prezentei ordonanþe activitãþile de comercializare având ca obiect:
....
j) produsele ºi serviciile de piaþã reglementate prin acte normative speciale."  

In mod sigur exista o lege pt. agentiile imobiliare. Si totodata art. 80:
20. nerespectarea prevederilor art. 58, 61 ºi 63, cu amendã de la 5.000.000 lei la 20.000.000 lei;
Deci oricum li se cam rupe, avand in vedere ca un singur comision e de multe ori mai mare decat amenda.
Pai daca exista, sa o gasim :

ORDONANÞÃ nr.3 din 21 ianuarie 2000 privind organizarea activitãþii agenþilor imobiliari

Dar e abrogata  ;)

LEGE nr.581 din 22 decembrie 2003 pentru respingerea Ordonanþei Guvernului nr. 3/2000 privind organizarea activitãþii agenþilor imobiliari

Daca mai gasesti alta pune-o aici
Eu nu am gasit

#40
Serj K

Serj K

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.09.2006
In 2002 mi-am cumparat o garsiniera. Am gasit-o evident printr-o agentie.

Am platit comision 3 %. Garsoniera a fost 5000 USD si comisionul a fost 150 USD. A fost destul de mult pentru veniturile mele de atunci, dar pot spune ca m-au ajutat. Proprietarul dupa ce am facut precontract nu mai vroia sa vanda.. .iar ei s-au implicat si s-a rezolvat.

3% o fi fost deci un comision justificat in conditiile preturilor din 2002.

In 2004 noiembrie, preturile deja urcasera... si erau intr-un alt moment de explozie. Cautam apartament si oricum am concluzionat ca sansa sa-l gasesti fara agentie tinde spre zero.

Agentiile cu care am discutat mi-au prezentat tot felul de oferte care nu respectau deloc cererea mea initiala. Timp efectiv pierdut. Si evident imi spuneau: la pretul asta nu gasiti ce vreti.  

Intr-un tarziu am gasit un apartament. Era 34.000. Proprietarii spuneau ca ei nu mai negociaza. Le-am spus la agentie. Voi luati de la mine 3%, de la aia 3%. E prea mult., pentru ca nu mi-ati aratat mai multe apartamente, nu ati prstat nici un serviciu complex. V-am sunat, am vrut apartamentul asta si l-am luat.  Eu va dau 33.500 cu tot cu comision.
Si pana la urma pretul a fost 32.000 + comision total 1000.

si mai stiu cazuri in care s-a negociat. E normal sa se negocieze, pentru ca 3% e clar prea mult pentru piata din Romania.

Edited by Serj K, 29 September 2006 - 12:56.


#41
441529

441529

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 17.08.2006
Eu nu inteleg de ce apelati la agentii imobiliare daca stiti prea bine ca sunt scarbe, nesimtiti si hoti. Cine va impiedica sa o luati agale la plimbare si sa va gasiti apartamentul visat?
Sunt perfect de acord ca este cale lunga pana cand majoritatea agentiilor vor actiona la modul profesionist dar, in acelasi timp ar trebui sa nu uitam ca poate exista si o minoritate care vrea sa isi faca treaba cinstit si corect.
Partea cu comisioanele poate fi explicata. Agentia consuma niste resurse (timp, telefoane, benzina, anunturi, reclame si altele) pe care cumparatorul nu le consuma. El zice ca vrea apartament, sa fie asa si asa, in zona cutare, cam la pretul cutare. Si atunci, agentia (cea care se respecta) incearca sa gaseasca ceea ce vrea clientul sau macar ceva cat mai apropiat. Asta reprezinta un serviciu facut si care normal ar trebuie platit.
Preturile au crescut nu numai din cauza agentiilor ci si din cauza vanzatorilor. Pai daca vecinul de la 4 a vandut cu x lei de ce sa nu cer si eu x+y lei, ca poate merge. Cererea fiind mai mare ca oferta, rezulta ca merge.
In ceea ce priveste tepuirea agentiei, parerea mea este ca mai hoti sunt cei care apeleaza la serviciile unei agentii, le primesc (mai bune sau mai proaste, dar le primesc) iar apoi refuza sa plateasca acele servicii.
In concluzie, nu va obliga nimeni sa apelati la agentii, gasiti-va singuri case si nu mai platiti nimic.

P.S. In aceeasi situatie sunt si eu. Doresc sa cumpar un apartament, nu imi convine sa platesc comisioane agentiei dar nici nu apelez la ei. Si atunci, am luat-o incetisor la cautari, chiar daca asta presupune timp, benzina, telefoane si alte resurse consumate.

#42
Rage1

Rage1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 17.02.2004
pai cei mai multi dintre cumparatori nu apeleaza la o agentie imobiliara. pur si simplu gasesc un anunt pe un site sau intr-un ziar,care de multe ori incepe cu 'particular vand...' si cand colo dau de o agentie. probabil ca vanzatorii au motivele lor sa apeleze la agentie, ii priveste. deci in 90% din cazuri fara sa vrei dai peste o agentie. sa zicem ca asta e. si acum vine intrebarea: ce servicii imi ofera ei mie ca si cumparator? dupa cum a zis 'mortal', nimic. absolut nimic!
telefoane dau si eu, de consumat consum si eu benzina/bilete ca sa ajung la toate locatiile, anunturi pot sa dau si eu (platite sau gratuite) si nimeni nu-mi da nimic ptr asta. in schimb mi se cer bani grei ptr ca mi s-a 'aratat' un apartament....acesta e un perete=>1000eur...acesta e celalt perete => inca 1000 eur. ca sa nu mai zic ca-i intreb pe agenti diverse chestii ca sa nu merg pana acolo degeaba si ei imi spun ca n-au vazut apartamentul. adica au preluat un anunt de la un proprietar si nici macar n-au avut curiozitatea sa vada ce vor sa vanda.
deci, sunt dispus sa dau bani, dar sa primesc ceva in schimb. pana acum impresia e ca nu primesc nimic. astept si parerile agentilor sau patronilor de agentii, dar treaba cu 'consultanta' e vrajeala curata. altceva? :w00t:

#43
lupiibah

lupiibah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 21.09.2006
NU LUCRATZI CU AGENTZIA premium ...

Am semnat precontract cu ei, am fost de acord cu comisionul (2000 euro!!!) pt un apartament 2 cam, dar "baetzii" nu si`au respectat indatoririle contractuale. Adica erau cat pe ce sa intarzie vanzarea-cumpararea, din cauza ca nu se ocupasera de toate actele de care ar fi trebuit sa se ocupe (conform contractului), n`au dat formularele tip necesare, i`au alergat pe saracii proprietari... Ca dracu oricum.. Ne`am dus sa reclamam problemele si ne asteptam la o renegociere a precontractului (ma refer la comision) si ne`au facut nesimtzitzi pe fatza.. VOrbesc de directorul firmei.. "Voi sunteti genul ala de oameni care semneaza un contract si nu si`l respecta".. marsh ma.. De parca eu as fi incalcat contractul, nu ei.."De vina e agentul, nu noi"...eh na, pai si agentul nu reprezinta agentzia? e vina mea daca bea ca porcu si apoi nu poate sa se mai ocupe de acte si de tot ce trebuie? Colegii din agentie stiau ca le cam trage la masea si au recunoscut.. In schimb sefu a dat`o intoarsa, ca a avut o problema ca nush ce...

Oameni de nimic...
Ce au facut pt mine sa merite 2000 euro? (in afara de faptul ca m`au enervat la culme si m`au tot pus pe drumuri)

Mai am timp sa le achit comisionul, n`a expirat termenul limita, dar intre timp ii pashte un OPC, ceva;)

Si in general agentziile sunt niste sugative. Iau banii total degeaba... Gasesc anuntzuri de la proprietari si le republica ei (eventual le scot pe alea vechi) cu numerele de telefon ale agentziei... Huooo (Ca idee, nu apelam la ele, doar dam de ele din cauza practicii descrise un pic inainte)

Toate cele bune...

Sa ma anunte cineva daca a mai avut de`a face cu Premium...

#44
netcupeter

netcupeter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.08.2005

 441529, on Sep 29 2006, 14:06, said:

Eu nu inteleg de ce apelati la agentii imobiliare daca stiti prea bine ca sunt scarbe, nesimtiti si hoti. Cine va impiedica sa o luati agale la plimbare si sa va gasiti apartamentul visat?


P.S. In aceeasi situatie sunt si eu. Doresc sa cumpar un apartament, nu imi convine sa platesc comisioane agentiei dar nici nu apelez la ei. Si atunci, am luat-o incetisor la cautari, chiar daca asta presupune timp, benzina, telefoane si alte resurse consumate.

Trebuie sa ai un pic de noroc sa gasesti asa cum zici tu!
Asa am incercat si eu cu lipit de anunturi, cautari prin cartiere si pana la urma a trebuit sa am contact si cu "meseriasii" de la agentii, dar pentru mine a fost un Happy End, am gasit fara agentie, intr-un ziar.

Bafta la cautari!

Edited by netcupeter, 02 October 2006 - 08:06.


#45
mortal

mortal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 02.11.2005

 lupiibah, on Sep 29 2006, 15:43, said:

NU LUCRATZI CU AGENTZIA premium ...

Am semnat precontract cu ei, am fost de acord cu comisionul (2000 euro!!!) pt un apartament 2 cam, dar "baetzii" nu si`au respectat indatoririle contractuale. Adica erau cat pe ce sa intarzie vanzarea-cumpararea, din cauza ca nu se ocupasera de toate actele de care ar fi trebuit sa se ocupe (conform contractului), n`au dat formularele tip necesare, i`au alergat pe saracii proprietari... Ca dracu oricum.. Ne`am dus sa reclamam problemele si ne asteptam la o renegociere a precontractului (ma refer la comision) si ne`au facut nesimtzitzi pe fatza.. VOrbesc de directorul firmei.. "Voi sunteti genul ala de oameni care semneaza un contract si nu si`l respecta".. marsh ma.. De parca eu as fi incalcat contractul, nu ei.."De vina e agentul, nu noi"...eh na, pai si agentul nu reprezinta agentzia? e vina mea daca bea ca porcu si apoi nu poate sa se mai ocupe de acte si de tot ce trebuie? Colegii din agentie stiau ca le cam trage la masea si au recunoscut.. In schimb sefu a dat`o intoarsa, ca a avut o problema ca nush ce...

Oameni de nimic...
Ce au facut pt mine sa merite 2000 euro? (in afara de faptul ca m`au enervat la culme si m`au tot pus pe drumuri)

Mai am timp sa le achit comisionul, n`a expirat termenul limita, dar intre timp ii pashte un OPC, ceva;)

Si in general agentziile sunt niste sugative. Iau banii total degeaba... Gasesc anuntzuri de la proprietari si le republica ei (eventual le scot pe alea vechi) cu numerele de telefon ale agentziei... Huooo (Ca idee, nu apelam la ele, doar dam de ele din cauza practicii descrise un pic inainte)

Toate cele bune...

Sa ma anunte cineva daca a mai avut de`a face cu Premium...
Sau cu agentia "Valentin si nu mai stiu cum". Era ceva cu s.r.l..
Patron la aceasta agentie este, ati ghicit, unu' Valentin, un badaran si un taran, tipul de om parvenit fara pic de educatie.
Aceasta este o agentie care avea sediul prin Pantelimon.
Am detaliat mai sus patania mea cu acest "patron".

p.s.: ar fi interesant de dat alte nume de agentii care au "ajutat" oamenii la gasirea casei mult visate, dar cred ca nu ar fi spatiu pe acest forum pentru atatea agentii bine-voitoare.  :notangel:

#46
Rage1

Rage1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 17.02.2004

Quote

Mai am timp sa le achit comisionul, n`a expirat termenul limita, dar intre timp ii pashte un OPC, ceva;)
pai nu le mai achita nimic; trimite-le o recomandata prin care ii anunti ca renunti la contract si vb direct cu proprietarul;
apropo, tie ti-au dat un exemplar din contractul pe care l-ai semnat cu ei? care sunt conditiile de reziliere? este trecut termenul la care ei trebuie sa perfecteze tranzactia? nu te lasa fraierit asa usor daca ai muncit (sau vei munci) cat de cat pe banii aia. si daca iti iei credit gandeste-te ca macar vreo 10 ani o sa bagi ca negrii ca sa-l platesti !!

#47
lupiibah

lupiibah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 21.09.2006
Neah, n`am cum sa renuntz...
Apartamentu e deja cumparat. Totu e legat..
O sa le si platesc. Vreau doar sa zic ca au fost nesimtzitzi, efectiv. Vorbesc de un anume agent si un anume patron. Badarani. Ceilalti angajati s`au straduit sa repare greselile...

Mi se pare normal ca in momentul in care serviciile pt care platesti sunt facute prost, sa platesti mai putin..
Nu`s absurd sa le zic ca nu le dau nimic..

#48
Rage1

Rage1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 17.02.2004
pai si cum faci sa le platesti mai putin daca ai fost de acord cu suma de 2000 de eur? zi-mi si mie niste detalii din contract, sunt prevazute cumva penalitati daca agentia nu-si indeplineste obligatiile? pana la urma, cu ce te-a ajutat agentia? :surprise:

#49
clau_roby

clau_roby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.10.2006
Exista si alternative, ca in orice piata civilizata, unde o tranzactie imobiliara se poate incheia si direct cumparator-vanzator.
www.sadfasdfsadfsa.ro - un concept pe care l-am mai intalnit personal in Anglia. Pare o solutie buna pentru a scapa de contract, de comision si mai ales de agentul imobiliar:)


post moderat

clau roby: 15 zile pauza

Edited by Kidu, 24 October 2006 - 15:32.


#50
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
nu exista agentii imobiliare in romania. punct. sunt niste stabilimente si atat. daca e sa mai spun ceva, adesea pusi pe inselat.
ce ar presupune o agentie imobiliara: raspundere juridica. nu avem asa ceva. pa! agentia pt comisionul ce-l primeste raspunde in cazul tzeparilor (acte false etc). cateodata proprietarii nici nu-si transfera banii unul de la altul, ci totul trece prin agentie, agentia protejand atat vanzatorul cat si cumparatorul. dar asta nu o poate face orice agentie imobiliara de la coltzu blocului cu pretentii de profesionist de cartier.
ce inseamna "suficent si decent"? una bucata de comision intr 1.5 si 4% care se ridica doar de la vanzator.
cum se rezolva pb contractelor de vizionare in strainatate (intreba cineva in primele posturi)? vanzatorul semneaza contract de exclusivitate cu o agentie, contract ce se deruleaza de regula pe 6 luni. vanzatorul nu mai poate vinde prin nimeni altcineva (nici chiar el) imobilul.

#51
katec

katec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.10.2006

 mortal, on Sep 27 2006, 18:16, said:

:puke: Agentii imobilare :puke:

Sunt niste jeguri de firme si multi "patroni" de agentii imobiliare sunt niste puslamale.
Eu am avut experiente recente cu aceste asa zise firme.
Am fost sa vad un aparatment cu o agentie si nu am semnat nici un contract de vizionare. A doua zi am fost direct la proprietar si am vorbit cu el sa sarim faza cu agentia. Proprietarul a fost de acord si eu cu proprietarul  am mers sa vedem ce si cum putem face.
Faza tare a fost cand ne-am intalnit cu "patronu" de la agentie care a inceput sa faca scandal ca ma da in judecata, ca eu am semnat contract de vizionare si o sa dreaga si o sa faca cu toate ca nu semnasem nimic.
Deci astia sunt niste jeguri de cea mai joasa speta care merg la intimidare. Trebuie sa te tii tare cand ai de-a face cu agentiile imobiliare.
Aaaa.. nu am spus de ce am sarit agentia. Pentru ca sunt jegosi si umfla preturile aparatmentelor. Pe langa acel comision si asa foarte mare, mai pun si ei un 500 - 1000E la pret sa manance si gura lor.
Si inca ceva, "patronu" vroia sa-i dau juma' de comision inainte. Adica banca nu imi aprobase creditul si meserie vroia deja juma' de comision. Astia da afaceristi!
Scarbe!!!

In final am cumparat o garsoniera (nu am putut sa luam aparatmentul ala - probleme cu banca). Am gasit anuntul in ziar cu aceeasi garsoniera la doua agentii. Un pret era de 28.000E si unul de 27.500E. Norocul meu a fost ca proprietarul daduse si el anunt si astfel am tratat direct cu el.
Si pretul proprietarului era de.... 27.000E pe langa care agentiile mai cereau un comision plus suma cu care umflau pretul.

Si nu mai vorbesc despre fazele cu "in zona asta nu o sa gasiti la pretul asta" si alte ca***uri deastea.

Daca va uitati in anunturi imobiliare o sa vedeti ca acceasi casa (garsoniera, aparatment) este cu mai multe preturi in functie de "buna-vointa" agentiilor.
Eu cred ca este foarte real ce se spune ca agentiile imobiliare au avut o contributie destul de importanta la cresterea nefondata a preturilor si inca mai au.

Deci in concluzie agentiile imobiliare sunt niste jeguri si trebuie sa le fentati cat puteti!!! ;)

NU TREBUIE SA GENERALIZEZI. CA SI ALTE FIRME, AGENTIILE IMOBILIARE SUNT IMPARTITE PE GRADE SE SERIOZITATE SI PROFESIONALISM. UNII SUNT SERIOSI, ALTII NU.
CEI NESERIOSI VOR DISPREA CURAND DE PE PIATA. VOR RAMANE CEI CU ADEVARAT COMPETENTI, CARE ISI FAC TREABA MAI MULT DECAT BINE, ASTA CA SA ISI MERITE ACELE COMISIOANE

#52
mortal

mortal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 02.11.2005

 katec, on Oct 30 2006, 15:01, said:

NU TREBUIE SA GENERALIZEZI. CA SI ALTE FIRME, AGENTIILE IMOBILIARE SUNT IMPARTITE PE GRADE SE SERIOZITATE SI PROFESIONALISM. UNII SUNT SERIOSI, ALTII NU.
CEI NESERIOSI VOR DISPREA CURAND DE PE PIATA. VOR RAMANE CEI CU ADEVARAT COMPETENTI, CARE ISI FAC TREABA MAI MULT DECAT BINE, ASTA CA SA ISI MERITE ACELE COMISIOANE
Ai folosit aici niste cuvinte foarte frumoase care insa nu au nici o legatura cu agentiile imobiliare de pe la noi.
"SERIOZITATE", "PROFESIONALISM", "COMPETENTI".... WTF!!! Unde sunt agentiile astea? S-au infiintat deja? :death:

Intr-un an si ceva de cautari (da, da stiu... cam mult!) am avut de-a face cu zeci de agentii si la niciuna nu am gasit aceste caracteristici. Poate am avut eu ghinion, dar si ceilalti care au scris pe acest forum sa fi avut si ei ghinion???
Sper ca atunci cand voi vrea sa mai fac o tranzactie imobiliara sa dau peste agentiile despre care vorbesti tu. :worthy:

#53
lupiibah

lupiibah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 21.09.2006

 Rage1, on Oct 3 2006, 13:10, said:

pai si cum faci sa le platesti mai putin daca ai fost de acord cu suma de 2000 de eur? zi-mi si mie niste detalii din contract, sunt prevazute cumva penalitati daca agentia nu-si indeplineste obligatiile? pana la urma, cu ce te-a ajutat agentia? :surprise:

Am fost de acord cu suma, ca idee. Chestia naspa e ca au fost nesimtiti si nu si`au indeplinit indatoririle din contract. Bineinteles ca NU erau prevazute penalitati pt agentie. Era prevazut doar CE trebuie sa faca agentzia

Da`i dracu, le`am dat banii si gata

REPET: NU APELATI LA "PREMIUM IMOBILIARE"

Si sa va mai zic o istorioara:)

O cunostinta (sa o numim X) a vrut (recent, in octombrie) sa`si cumpere apartament cu 3 camere. A facut precontractul ala, sau antecontract,ce`o fi, la agentzie, bineinteles. Agentia se numeste CASA STIL si`si face veacul prin Drumul Taberei. Au stabilit comisionul la 3% din pretul de 70 si ceva de mii de euro pentru apartamentul respectiv.Totul bine pana aici. CUm era de asteptat, agentia n`a verificat nici un istoric al apartamentului si s`a ajuns la concluzia, dupa cateva cercetari, ca apartamentul respectiv are niste probleme. Vanzatorul a decis ca nu vrea sa`l mai vanda si s`a inteles cu X sa rupa contractul, fara despagubiri (de 3 ori avansul..etc). Asa ca i`a dat inapoi persoanei X avansul primit (2-3 mii, nu stiu exact), au consultat un avocat si au rezolvat problema. Mai naspa e ca dupa faza asta, X primeste zilnic telefoane de la agentzie, prin care i se cere COMISIONUL + i se ofera o cantitate considerabila de injuraturi si amenintari :)) Eh, de asta ce mai zicetzi?

P.S. Poate o sa conving persoana respectiva sa posteze aici pt a va oferi mai multe detalii. Momentan are alte griji pe cap, e de inteles.

Deci, NU apelati la agentiile imobiliare. Si daca totusi vreti neaparat sa cumparati/vindeti un apt prin agentie (ati auzit ca asa e bine  :death: ), EVITATI CASA STIL si PREMIUM.



 katec, on Oct 30 2006, 15:01, said:

NU TREBUIE SA GENERALIZEZI. CA SI ALTE FIRME, AGENTIILE IMOBILIARE SUNT IMPARTITE PE GRADE SE SERIOZITATE SI PROFESIONALISM. UNII SUNT SERIOSI, ALTII NU.
CEI NESERIOSI VOR DISPREA CURAND DE PE PIATA. VOR RAMANE CEI CU ADEVARAT COMPETENTI, CARE ISI FAC TREABA MAI MULT DECAT BINE, ASTA CA SA ISI MERITE ACELE COMISIOANE


orice ar face, tot nu merita acele comisoane... cat muncesti tu pt 3% dintr`un apartament? sa vad daca`ti mai vine sa platesti comision unei agentzii...

 moro, on Sep 28 2006, 20:20, said:

Da,ai de ce sa fii circumspect fata de mine!Sotia mea si-a deschis o agentie imobiliara.Daca recitesti ce am postat,e vorba si despre agentiile care insala(sau macar incearca)clientii!E strigator la cer sa pretinzi 6%,are mare dreptate CRG despre raportul dintre comision si serviciul prestat(care de multe ori inteleg ca e ca si inexistent).Eu cred ca 2% negociabil este suficient si decent(asta insemnand din partea firmei consultanta,verificare acte,asigurare notar,asistenta pt. obtinere de credit daca e necesar etc.).Imi cer scuze de la cei de buna credinta jigniti de postul meu!Din pacate intotdeauna nr. lor va fi mai mic decat al "smecherilor".

E f adevarat.. Vor sa ia 3% de la vanzator si 3% de la cumparator..

SI nu, nu prea se ocupa de o verificare adevarata a actelor (stiu 3 cazuri concrete si consecutive, cu 3 agentii diferite si 3 apartamente diferite..) Ce asigurare notar?? (la credit, notarul nu ti`l alegi) Ce asistenta pt obtinere de credit? (wtf??)

Nu avem 5 ani ca sa credem povestile astea:D

#54
moro

moro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.11.2005
Ce asigurare notar?? (la credit, notarul nu ti`l alegi) Ce asistenta pt obtinere de credit? (wtf??)

Nu-i chiar asa!Banca recomanda notarul cu care are contract,dar nu te poate obliga!Eu de ex. am luat credit 40000E de la BCR,si am impus sa mergem la notarul meu,si au acceptat.
Asistenta pt. obtinerea creditului:ajutor in constituirea dosarului de credit(care difera de la banca la banca)fara drumuri suplimentare si timp pierdut pe la banca,deoarece agentia poate incheia contract cu banca si primeste toata formularistica necesara(plus explicatiile de rigoare),iar la banca se merge direct cu dosarul complet.Pt. asta agentia poate primi un comision de~0,6% din creditul acordat,iar aceasta suma este trasa din comisionul bancii si nu o cheltuiala in plus pt. client(deci ori mergi direct la banca,ori prin agentie,practic tot atat platesti comisioanele!).Bineanteles pt. a rezolva dosarul cat mai repede,ai nevoie(agentia)de cunostinte din interior!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate