Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

contracte de vizionare apartamente

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#73
cosva

cosva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 31.03.2005
Si eu as fi curios sa stiu cam ce servicii intra intr-un comision de 2000 - 3000 de euro. Eu nu prea inteleg nici tarifele notarilor, avocatilor sau alte asemenea profesii liberale care parca traiesc pe alta planeta si nu intr-o Romanie in care salarul minim garantat abia depaseste 100 euro.
Am avut si eu nesansa de a "cunoaste" activitatea unor agentii imobiliare din Timisoara si cu exceptia faptului ca vorbim aici de comisioane si preturi la imobile sensibil mai mici ca in Bucuresti, am avut o senzatie de deja-vu citind acest subiect - acelas tupeu in anunturi de genul "particular/privat caut apartament....fara intermediari" iar la telefon iti raspunde o agentie/agent imobiliar; comisioane in loc de tarife fixe (de parca la intermedierea unui imobil mai scump lucrezi mai mult); minciuni peste minciuni in legatura cu tot ce se poate minte.
Sfatul meu catre toti cei ce cauta sa vanda sau sa cumpere - fiti destepti si evitati sa le dati bani de pomana, nu au ce sa va ofere pt un comision asa mare, exista suficiente cai de informare in care veti gasi si anunturile directe a proprietarilor/cumparatorilor.

#74
Rage1

Rage1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 17.02.2004
in sfarsit mi-am luat apartament. n-am scapat de agentie, dar nu am semnat nici un contract de nici un fel cu agenta (era PFA, dar cand vorbeai cu ea zicea ca e de la 'agentie'). comisionul a fost de 1000 de euroi pe care i-a dat vanzatorul (din banii pe care i-am dat eu ca avans bineinteles), dar agenta aia nu a facut absolut nimic in afara de faptul ca a dus o data un certificat fiscal la banca si se tot tinea scai de vanzatori de cate ori au trebuit sa mearga la notar sau la banca. mie deja mi se parea ridicol ca statea acolo fara sa aiba absolut nici o legatura cu nimic si incerca sa se bage in seama de parca aia care vindeau erau cretini si aveau nevoie de ea sa ii supravegheze. in fine, daca vanzatorii au preferat sa procedeze asa e treaba lor, dar dupa ce am incheiat actele au recunoscut si ei ca au fost fraieri si nu aveau de ce sa se lege la cap. asa-i romanu', asa ca cititi si nu va lasati prostiti. ce face agentia ptr 1000-2000 de euroi puteti rezolva si voi cu max cateva sute (asta daca aveti de platit ceva ptr cadastru si intabulare). multa bafta :D

#75
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003
Sfatul meu.
Feriti-va de agentii, majoritatea sunt niste PARAZITI.
Foarte putine agentii au un portofoliu de proprietati bine pus la punct.
Te privesc ca pe o gasca buna de jumulit (sa nu le aratati cheile de la masina, cresc pretul :) )
Nu iti ofera nimic decat un contract de vizionare si tipetele de rigoare daca vrei sa-i trimiti la gara.
Au aparut site-uri unde publica doar proprietarii. Merita sa le cautati.


Faceti un efort si cautati singuri sau platiti un junior sa alerge din bloc in bloc (sau din casa in casa) si o sa vedeti ce economii faceti.
In cazul unui contract de inchiriere agentiile maresc pretul proprietarului cu 50-100%, chiar si mai mult.
Il amagesc cu vorbe gen "Piata imobiliara a crescut enorm, salariile au crescut, vin mii de straini, e pacat sa dai ieftin".
Asa ca omul, de la 2-300 euro ajunge sa ceara 5-600 euro. Agentia este fericita ca incaseaza 1/2 din chiria unei luni si gata.
Omul se bucura 3-4 luni de bani mai multi, apoi chiriasul fuge.
Proprietarul ajunge iar la agentie.  :)

La cumparare se descurca si mai bine.
Intoxica peste tot cu anunturi false. Creaza preturi false pe zone unde nici macar nu sunt tranzactii.
Proprietarul, cand vinde, isi face o imagine folosindu-se de aceste anunturi.
In cazul vanzarii vorbele sunt: "salarii mari-enorme, liber la credite, strainii - investitori, sunt multi bani negri".
Omul ii crede si intra in joc.
Sistemul vanzarilor a fost mult mai bine parazitat decat cel al inchirierilor.
Aici nu prea ai cum sa il convingi pe om sa renunte la 5-10000 euro.
La chirii mai reusesti sa injumatatesti, in special la cele f. mari, la care oamenii se arunca.

Aaa.. si inca o chestie. Oare cine detine statistici referitoare la gradul de indatorare(credit) al romanilor ?
Eu am impresia ca acest indicator este mare (romani cu credit / populatia cu venituri).
Toti spera marirea salariilor, insa eu nu prea cred asa ceva.
Cand ii aud pe cei cu 5-700euro/luna ca isi fac sperante la 1500 in 2 ani, incep sa zambesc.
Dar asta e alta poveste.


Oricum o veste buna. Au inceput sa se inchida, nu prea mai sunt rentabile.
De ce ? Pentru ca au cam blocat singure piata, au costuri operationale mari si ca lumea ii sare la greu.

#76
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
costuri operationale mari nu au destul de multe agentii: nu au masini (ratb sau pejosul e la moda inca, mai ales ca e "trafic mare"), dau bip-uri la telef. si ii suni tu :) (in 2006 inca se practica), platesc cu 500 lei un amarat de agent fara experienta si doar cu un liceu, au un sediu inchiriat cu 300 eur in cine stie ce camera de apartamaent la un loc cu alte firme, etc.

numai ca au cam ajuns sa vanda maxim un ap. pe luna si oricat de mici ar fi costurile, asta nu prea maia copera si sa aduca si profit sanatos asca cum
erau obisnuiti

si-au facut-o singuri, mama lor de paraziti

#77
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003
Ha ha ha. Asta cu bip e cea mai tare.
Daca au ajuns in halul asta inseamna ca trebuie sa se reorienteze, pot vinde papuci in Dragonul Rosu .

Cat despre angajati, ai perfecta dreptate. Trimit un mucos (la propriu, unu cu muci la nas) imputit si prafuit sa te convinga sa cumperi/inchiriezi vreo proprietate.
Pai ala nu stie sa lege doua vorbe dar vrea sa te consilieze plus ca isi mai spune "expert imobiliar".
Jale cu ei.

Recomand cu caldura variantele de bypass.
Fluturasi, contact administratori, site-uri de particulari.

#78
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
Chiar daca aveti si dreptate cei care va plangeti de contactele neplacute cu agentiile, observ ca se abereaza la greu, in special in ceea ce priveste contractul de vizionare. Personal lucrez in domeniu si am colegi de la alte agentii care au castigat cateva procese tocmai cu aceasta hartiuta "de intimidare", cum este numita de unii "experti" aici.
Si daca tot am scris aici, sa va dau un sfat din interior, ca sa zic asa: cei periculosi cu adevarat sunt agentii imobiliari "la negru", care lucreaza pe cont propriu, arunca numarul de telefon la cateva zile si merg la teapa, tun sau ce arma mai doriti voi. Au in general relatii cu lumea interlopa si in cazul in care aveti ideea geniala sa ii sariti din schema, nu se sfiesc sa trimita niste "baeti" dupa voi si va asigur ca ei va pot convinge sa platiti comisionul. :naughty:

#79
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003
Mai agentule, na ca ai nimerit si peste unii care te pot lua tare de urechi, chiar de fata cu baietii rai.
Mai rau, baietii aia rai o sa te urecheasca si ei pentru ca ii bagi in cacat.

Plus ca eu te pot ajuta sa iti ratezi viitorul si sa-ti cari in spate un dosar mare cat tine (nu port uniforma dar lucrez in mod frecvent cu uniformistii).

Oricum e bine de stiut ca incercati sa intimidati lumea. Conteaza mult pentru imaginea voastra.
Asta inseamna ca sunteti disperati si ca nu mai aveti multe zile.

#80
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
Nu trebuia sa mai precizezi ca lucrezi cu "uniformistii". Mi-am dat seama usor dupa cat de greu de cap demonstrezi a fi.
Tu sa ma tragi de urechi pe mine? Ma faci sa rad.  Deci nu lucrezi in politie dar colaborezi cu ea. Atunci oi fi si tu vreun sifonar acolo. Asta e, toata lumea trebuie sa manance.
Revenind la nivelul tau redus de inteligenta, daca am intervenit am facut-o in ideea de a clarifica unele aspecte si nu de a ameninta. Nu am facut reclama agentiei mele, unde imi desfasor activitatea legal, numai pe baza de comision fixat de comun acord cu clientul, fara adaosuri mai mult sau mai putin ascunse. Daca un potential client nu vrea sa semneze contractul de vizionare, sanatate si virtute, nu-l obliga nimeni, dar daca semneaza si incearca sa inventeze el roata in imobiliare, ne vedem la proces.
Cat despre agentii la negru, cred ca cei mai multi, excluzandu-te pe tine desigur, au inteles ca eu nu ma laudam cu ei sau cu recuperatorii, ci atentionam in privinta lor pe potentialii clienti, care ar fi atrasi de promisiunea unui comision mai mic decat al agentiei. In cazul asta ar fi de preferat sa isi caute singuri o locuinta, spatiu comercial etc.

#81
tonecica

tonecica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.06.2007
interesanta discutie ... ieri am vazut un apartament care mi-a placut, dar fufa aia de la agentie imi cere comision 1400 euro, ori eu chiar nu am de unde sa-i dau banii astia... daca cereau o suma rezonabila de max 400 euro, consider eu (asta implica si alergatul dupa acte, NU ASA PE OCHI FRUMOSI) , mai ziceam. Acu nustiu ce sa fac, ca am semnat si conventie de vizionare. As vrea sa stiu conventiile astea au vreo putere juridica, poate sa ma actioneze in instanta pe baza lor, sau astea sunt pt intimidarea fraierilor, ca asa e omul dupa ce semneaza, isi da seama ca nu a facut bine.

#82
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
hoho, pai esti un fericit doar cu 1400 eur
de obicei treci usurel de 3000 (sa ai in vedere ca acel comision dat de vanzator, tot 3%, e platit tot de tine)

#83
Rage1

Rage1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 17.02.2004

 tonecica, on Jul 12 2007, 08:04, said:

interesanta discutie ... ieri am vazut un apartament care mi-a placut, dar fufa aia de la agentie imi cere comision 1400 euro, ori eu chiar nu am de unde sa-i dau banii astia... daca cereau o suma rezonabila de max 400 euro, consider eu (asta implica si alergatul dupa acte, NU ASA PE OCHI FRUMOSI) , mai ziceam. Acu nustiu ce sa fac, ca am semnat si conventie de vizionare. As vrea sa stiu conventiile astea au vreo putere juridica, poate sa ma actioneze in instanta pe baza lor, sau astea sunt pt intimidarea fraierilor, ca asa e omul dupa ce semneaza, isi da seama ca nu a facut bine.

pai in general cand semnezi ceva inseamna ca esti de acord cu ce scrie acolo. de aceea eu am deschis topicul ca sa le atrag atentia oamenilor sa nu semneze. daca se ajunge la proces poti sa invoci clauze abuzive si sa ceri renegocierea/anularea contractului. dar e bine sa vb cu un avocat inainte, ptr ca aia de la agentie s-ar putea sa te dea in judecata si tu oricum pierzi timp chiar daca castigi procesul. poti sa mergi si la intimidare si sa sari peste agentie si asta e, poate nici ei nu te dau in judecata ca poate n-au timp de pierdut. de obicei agentiile astea mici merg la intimidare, te ameninta dar nu prea se tin de procese.

#84
longroad

longroad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 17.03.2006

 tonecica, on Jul 12 2007, 09:04, said:

interesanta discutie ... ieri am vazut un apartament care mi-a placut, dar fufa aia de la agentie imi cere comision 1400 euro, ori eu chiar nu am de unde sa-i dau banii astia... daca cereau o suma rezonabila de max 400 euro, consider eu (asta implica si alergatul dupa acte, NU ASA PE OCHI FRUMOSI) , mai ziceam. Acu nustiu ce sa fac, ca am semnat si conventie de vizionare. As vrea sa stiu conventiile astea au vreo putere juridica, poate sa ma actioneze in instanta pe baza lor, sau astea sunt pt intimidarea fraierilor, ca asa e omul dupa ce semneaza, isi da seama ca nu a facut bine.
Adica tu nu poti sa cumperi apart ala vreo data daca nu ii platesti ei 1400 eur??? Conventia aia cind inceteaza?

#85
tonecica

tonecica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.06.2007

 longroad, on Jul 20 2007, 16:42, said:

Adica tu nu poti sa cumperi apart ala vreo data daca nu ii platesti ei 1400 eur??? Conventia aia cind inceteaza?
asa zic ei... in asa zisa conventie nu scrie nimic in ce conditii inceteaza, oricum daca eram croita sa iau apartamentuul gaseam o iesire sa- fentez...

#86
tonecica

tonecica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.06.2007

 Rage1, on Jul 19 2007, 11:28, said:

pai in general cand semnezi ceva inseamna ca esti de acord cu ce scrie acolo. de aceea eu am deschis topicul ca sa le atrag atentia oamenilor sa nu semneze. daca se ajunge la proces poti sa invoci clauze abuzive si sa ceri renegocierea/anularea contractului. dar e bine sa vb cu un avocat inainte, ptr ca aia de la agentie s-ar putea sa te dea in judecata si tu oricum pierzi timp chiar daca castigi procesul. poti sa mergi si la intimidare si sa sari peste agentie si asta e, poate nici ei nu te dau in judecata ca poate n-au timp de pierdut. de obicei agentiile astea mici merg la intimidare, te ameninta dar nu prea se tin de procese.
pai da, da cum sa nu semnezi cand iti baga hartia aia in fata si iti cere si buletinul, si unii din ei iti spun de la inceput sa vii cu buletinul si tot asa. pe mine ma intereseaza un lucru: acea hartie are valoare juridica?

#87
dragosul

dragosul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 28.03.2002

 tonecica, on Jul 21 2007, 15:32, said:

pai da, da cum sa nu semnezi cand iti baga hartia aia in fata si iti cere si buletinul, si unii din ei iti spun de la inceput sa vii cu buletinul si tot asa. pe mine ma intereseaza un lucru: acea hartie are valoare juridica?
cica da ...

si eu gasesc aberant comisioanele lor cand defapt nu te ajuta cu nimic
cand mi-am luat apartament am fost o saptamana intreaga personal la toate agentiile si din aprox 15 agentii una singura ma ajutat cat de cat cu sfaturi si cu o oferta buna.

#88
cata1

cata1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007
tonecica sa stii ca hartia aia chiar are valoare juridica sau cum vrei tu sa-i spui.citeste bine ce scrie pe ea si vezi cam cat este penalizarea daca incerci sa-i sari pe cei de la agentie.eu personal va spun ca am o agentie imobiliara nu in buc sau oras mare undeva in provincie dar ce vad ca se scrie pe aici ma dezgusta.romanul tot roman e si nu se gandeste decat cum sa dea o tepa cum sa fenteze o agentie etc.eu chiar nu va inteleg fratilor daca nu vreti sa faceti tranzactia prin agentie de ce mama dracului mai va duceti sau mai veniti la agentii??am intalnit tot felul de smecheri din astia de bucuresti care cred ca roata sa inventat acolo.eu nu stiu in buc ce servicii va ofera agentiile dar stiu ce ofer eu.la mine daca vine cineva si i-a placut ceva totul este ok ne mai vedem cand sunt actele gata la notariat nu il pun pe om sa alerge el ca bezmaticul ca oricum sunt sigur ca vine fara vreo adeverinta sau alt act.

#89
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu ma mai enumerat odata pe aici ce ar trebui sa faca o agentie pentru banii pe care ii ia si de fapt sta cu degetul in c.. si asteapta banii
acum spune: ce faci pentru  om asa incat sa merite miile de euro ???

#90
cata1

cata1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2007
am spus si mai sus ,omul nu trebuie decat sa vina sa semneze actele si sa-si ia banii.dar pe bune eu stau si ma intreb daca tot tipati asa de tare ca nu sunt bune agentiile imobiliare si ca ce usor se castiga banii de ce ma rog nu va faceti voi una sa vedeti ce bine e cand te intalnesti cu 3-4 tampiti pe zi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate